Ce pot face doua maini dibace?

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Încă e “work in progress “ dar se cam conturează forma finală .

După ce in prima varianta scaunul era totuși prea greu și prea înalt, am trecut la jertfa pentru creație și am sacrificat un scaun de plaja cu rama de aluminiu pe care l-am instalat cu circa 5cm mai jos decât cel de barca. Tot de la “picioarele” lui am luat cele două bucăți in forma de C pe care se fixează flotoarele suplimentare . La rîndul lor, flotoarele sunt făcute dintr-un tub de protecție pentru blankuri tăiat in 2 și cu capete din sticla de apa minerală reciclate . Pe net majoritatea care optsu pentru tipul asta de flotoare mergeau pe țeava de canalizare cu capete cioplite dun lemn sau spuma însă aia este o variantă mult mai grea ( tubul de blancuri are cam o treime din greutatea celei mai subțiri țevi de canalizare pe care am găsit-o ) .
Per total, întreg ansamblul cu tot cu flotoare, a ieșit msi ușor decât scaunul verde de barca singur.
Arată așa deocamdată iar la finisaje voi trece numai după proba pe apă.

06B120B1-CDF3-4EA4-9951-20C8918768CE.jpeg

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
kingofbeasts ,mai lipsește să pui o barcă normală deasupra și ai rezolvat-o,nu mai pescuiești din caiac ci de pe el :)
Sincer prefer așa ca am planuri mari cu kayakul asta ;) mai exact, cu barca cantonată permanent la mosie , intenționez sa-l țin pe asta mic acasă și sa intru cu el pe Ottawa River( Dunărea din fundu grădinii ) . La ce curenți sunt acolo , o Răsturnare cu kayakul e complet scoasă din calcul . In plus, vreau ca la pescuit să mă concentrez pe pescuit nu pe cum sa-mi țin echilibrul în kayak iar, pescuitul cu genunchii la gură e “fun” dar, nu-i o plăcere. Îmi rămâne oricum și opțiunea de a-l folosi “naked” și a intra cu el la explorare in locuri virgine însă, vreau să am și opțiunea unei platforme de pescuit :)

Ultima editare:

Stefan

Salau
kingofbeasts..Misto idee acele flotoare...nu incurca la vaslit?

Ca tot este vorba de bricolat...in wekend am reusit sa improvizez si eu ceva pt suportul de electric si a iesit asa...
IMG_20190707_113949.jpg
IMG_20190707_113933.jpg
IMG_20190707_113930.jpg

Am plecat la bradisor in ideea de a testa elecricul(mai mult functia de ancora ma interesa)si bineinteles rodajul la termic...surpriza mare,,lacul era mai scazut decat anul trecut la intalnire..

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Ideea nu-i nouă și nici nu-mi apartine . De fapt dacă dai o căutare pe net după “outriggers” găsești o grămada de variante care mai de care mai profesionale sau mai improvizate. Asta a fost doar interpretarea mea a sistemului care mi-a plăcut cel mai mult și anume asta :

Pana nu probez pe apa însă nu pot raspunde la întrebarea cu încurcatul la vâslit însă am gândit totul in așa fel încât , dacă totuși încurca, sa încurce cât mai puțin .
Am urmărit însă ca întreg ansamblul sa fie cât mai ușor posibil, cu cheltuiala cât mai mică și cu reciclarea cât mai multor produse inutile prin gospodărie . Cam asta a ieșit fără ca deocamdată sa ma coste vreun cent cheltuit in mod expres pentru sistem ( deși va trebui sa scot azi ceva bani din buzunar pentru niște șuruburi mai lungi cu fluture din inox :) )

AlexH

Moderator
Membru personal
Am plecat la bradisor in ideea de a testa elecricul(mai mult functia de ancora ma interesa)si bineinteles rodajul la termic...surpriza mare,,lacul era mai scazut decat anul trecut la intalnire..
Deci nu ai apucat sa vezi cum functioneaza. Sa sti ca eu sunt foarte curios si dupa ca apuci sa il testezi te rog sa scrii la topicul cu motoare electrice.

Wurger

Somn
Carol, unde se gasesc tuburi de blancuri. Eu am cautat de mi.au sarit capacele. Erau bune ca greutate unele pt circuit de evacuare a aerului (hote), albe, dar erau prea scurte pt ce.mi trebuia mie.
Maine ajung si eu in zona Bradisor. Bad news asta cu apa scazuta. Poate Petrimanu nu o fi asa. Speranta moare ultima.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Carol, unde se gasesc tuburi de blancuri. Eu am cautat de mi.au sarit capacele. Erau bune ca greutate unele pt circuit de evacuare a aerului (hote), albe, dar erau prea scurte pt ce.mi trebuia mie.
Poate ai o șansa la OldSkull , sau Andrei Sava , nici aici și nici in România n-am văzut la vânzare sincer . Eu le am de la Northfork , in ele mi-au trimis X-ray-urile și de asta zic ca Oldskull s-ar putea sa aibă ( zic s-ar putea pentru ca mie mi-au trimis anul trecut in tub de carton și anu asta in cele de plastic ). Sincer nu m-am gândit sa caut sa văd la ce s-ar folosi in mod normal sau dacă sunt doar ambalaj disponibil la vânzare in USA.
Later edit :
M-am uitat acum pe tub după vreo inscripție care sa ajute la Căutare și sm găsit asta :
4C931C41-5BE2-45D3-9AE9-D29D73DE18F2.jpeg

Materialul e un fel de nylon in 3 straturi și in secțiune arată cam așa :
717C33BF-7102-43C1-AEDF-E713B21B0DF0.jpeg
AFFD2033-2A48-4D25-AFB8-BD880CBA3ED8.jpeg

De tăiat se taie cu un banal cutter fiind destul de moale la textura iar rigiditatea tubului venind din laminarea celor 3 straturi .

Ultima editare:

OldSkull

Rod Builder
Poate ai o șansa la OldSkull , sau Andrei Sava , nici aici și nici in România n-am văzut la vânzare sincer . Eu le am de la Northfork , in ele mi-au trimis X-ray-urile și de asta zic ca Oldskull s-ar putea sa aibă ( zic s-ar putea pentru ca mie mi-au trimis anul trecut in tub de carton și anu asta in cele de plastic ). Sincer nu m-am gândit sa caut sa văd la ce s-ar folosi in mod normal sau dacă sunt doar ambalaj disponibil la vânzare in USA.
Tub PVC rigid - culoare GRI.
Le gasesti la Dedeman la instalatii, exista la 2m, 4m, inlcusiv sa combini 2m+0.5m, etc.
Optinal exista si burete care merge perfect la diametru tuburilor.

Pret ~30lei sau usor mai ridicat daca folosesti si buretele aferent.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Tub PVC rigid - culoare GRI.
Le gasesti la Dedeman la instalatii, exista la 2m, 4m, inlcusiv sa combini 2m+0.5m, etc.
Optinal exista si burete care merge perfect la diametru tuburilor.

Pret ~30lei sau usor mai ridicat daca folosesti si buretele aferent.
Nu-i același lucru cu astea , e și mai greu și mai casant PVC-ul ce se găsește in comerț . Depinde și la ce-i trebuie lui Călin .

Wurger

Somn
Multumesc pentru info. Asta e problema cu cele gri si portocalii. Rezistente dar prea grele. Mie mi.am facut ceva exact cum descrie OldSkull. Imi trebuia sa.i fac cuiva un tub de transport pentru niste lansete de 2.50. Cica de spinning.

Sus