• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cele mai bune"gume" de salau.

Salut baieti, deschid acest topic deoarece de la inceputul anului si pana acum am achizitionat vreo jumatate de kg de gume in vederea abordarii dintosului imediat ce vremea imi va permite. Cu unele dintre ele am mai prins (Relax Kopyto Standard, Orka Fenix, Orka Shad Tail) asa ca mi-am mai improspatat stocurile, pe altele le-am luat "din auzite"...au costat ceva bani si as dori sa stiu, din vasta voastra experienta, daca "ma prind" numai pe mine si am dat cu banii de-a azvarlita.
Iata lista cu am achizitionat recent:
- Cabela`s Go-To Hoochie Koochie de 3" si 4 1/2" (White);
- Bass Assassin Turbo Shad de 4" (Albino Shad si Chart Pepper Shad);
- Bass Assassin Curly Shad de 4" (Acid Rain);
- Keitech Swing Impact Fat de 3,8" (Ayu);
- Pontoon 21 Awaruna 3,5" (Tomato Pepper/Pearl Gold Flash Minnow);
- Lunker City Swimmin Ribster Shad 4" (Albino Shad).
Credeti ca am luat "ce trebe"?...Multumesc anticipat.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Da ai luat ce trebuie, e clar ca te-ai documentat inainte de a cumpara. Dar bineinteles e foarte probabil ca atunci cand vei ajunge pe balta sa vrea la altceva, sau alta culoare pe care nu o ai. Dar tot ce ai luat sunt gume care au prins, e drept, mai mult pe amenajari private si in concursuri dar functioneaza si pe salbatic cu siguranta. Poate ne pui si niste poze cu gumoasele.

adiwolf

Moderator
Membru personal
cu siguranta, da!
problema este ca nu vei pescui cu ele, sau nu cu toate ! si fiecare model is va avea locul si eficienta lui, totul este sa stii cand, cum si UNDE!!!
si din cauza ca nu le vei putea pescui pe toate, multe vor ramane doar in stadiul de achizitie si care nu vor "confirma" asteptand doza de incredere sau vanzarea consolat

Bune gume! La culori se mai putea umbla la unele ...Dar e clar ca sunt gume care prind daca au ce! Te sfatuiesc,daca-mi permiti, la prima partida ,daca cumva o faci din barca ,sa-ti pui langa tine ,pe acelasi gramaj ,cate o piesa din fiecare.Apoi da-i sa mearga...Poate tragi ceva conculzii.Daca prinzi cu una, schimba doar culoarea sau gramajul si da-i sa mearga. Posibil sa te distrezi .Am avut o partida in care orice vibratie si culoare in afara de galben sau combinatii de galben cu verde nu-mi aducea nici un tzac.Cand puneam culoarea care trebuie (pe mai multe modele,deci vibratii diferite) aveam atacul! Asta intr-un moment deosebit ,cu multi salai urcati in barca . Atunci am avut puterea sa schimb! E important sa ai puterea sa schimbi! Si m-am convins ca la momentul respectiv culoarea facea totul nu vibratia.Sunt si momente inverseDurereeee

De acord cu Zamfi.
Nu sunt eu cel mai mare pescar de salau dar am avut anul trecut o partida exact asa cum descrie el: indiferent ce guma am pus, indiferent de marime sau vibratie au prins cele de culoarea portocaliu sau portocaliu cu rosu.
In alte dati am prins numai cu o anumita guma si doar pe ea si pe toate culorile pe care le aveam la acel model.
in alte dati nu a contat guma cat a contat greutatea jigului etc.
de asta pescuitul e asa frumos...

[...] pe altele le-am luat "din auzite"...au costat ceva bani si as dori sa stiu, din vasta voastra experienta, daca "ma prind" numai pe mine si am dat cu banii de-a azvarlita.
Astea luate din auzite is bune numai daca le pescuiesti (in primul rind) si daca o faci cu incredere in sursa (in al doilea rind).
Cu vreo 3 ani in urma visam la marea captura cu chestii noi si inedite la noi dar care confirmasera pe afara si mi-am tras niste voblere dintrastea de "clean " (vezi foto :) ) mult laudate pe afara . Evident a urmat echipament pe masura , cutii si valize dedicate s.a.m.d doar pentru ca sa constat ca nu-mi place sa le pescui si nici cu trollingul nu ma omor. Acum ma bucur ca l-am prins pe altu' ca mine la ele si mi-am scos partial investitia (e o investitie avand in vedere pretul de 1euro/cm la second hand :p ).
Deci, ca o concluzie nu lua decat ceea ce ai de gand sa pescui in culori si marimi care te atrag din prima si cu care te impaci. Altfel, decat marci cu staif si culori fistichii care sa stea acasa in dulap, mai bine vreo 2-3 dubluri la banalele kopyto de 6,2 si 7,5 cu care pescuiesti frecvent ;)
turus ukko 30.jpg

adiwolf

Moderator
Membru personal
........nu lua decat ceea ce ai de gand sa pescui in culori si marimi care te atrag din prima si cu care te impaci. Altfel, decat marci cu staif si culori fistichii care sa stea acasa in dulap, mai bine vreo 2-3 dubluri la banalele kopyto de 6,2 si 7,5 cu care pescuiesti frecvent ;)
da, daaa, stim noi neste oameni pe acilisea care numai firetigere au in cap zimbettt

Voi incerca sa postez foto cu gumele in curand, multumesc pentru incurajari baieti...apropo @king, cel mai mare clean al meu a fost cam cat "voblerasul" tau de mare. Numai bine.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Tot prinzacioase si astea. O sa ajungem sa calculam gumele in kilograme adunate. Imi plac culorile pe care le-ai ales

adiwolf

Moderator
Membru personal
imi plac tare mult plasticele astea de la Fox si de mult le-am pus gand rau, in sensul sa achizitionez cateva sa le incerc
totusi ma uit acuma si ma intreb ce marime sunt jigurile si ce model sunt?

Am testat azi dracii aia de la Savage...Bine,pe o balta in care sunt doi salai roflmaooo Nu am avut tzac timp de 2 ore pe nimic insa asta e alta poveste.Deci dracii...prima chestie importanta este ca nu trebuie intepat "corpul " racului cu jigul! Varful trebuie sa iasa maxim in ultimul segment al cozii (jigul se baga normal de la coada spre cap ca doar e rac!).Daca iesi cu carligul in corp se afecteaza negativ flotabilitatea racului deoarece corpul este de fapt o camera cu aer ! Eu pe primul l-am spartnervosrau asa ca acum e sinkingroflmaooo E bun un jig cu "talpa" care sa stea in repaus cu racul sus ,insa nu prea sus!Nu cred ca stand up e potrivit. Personal am sa polizez dintr-un jig bila o "talpa" . In rest e destul de ok ,desi nu am avut senzatia ca piciorusele alea se misca asa usor si natural ca in reclama...Doar sunt made in China draciicapzid

Claudiu

Administrator
Membru personal
Trebuie sa recunosc ca arata foarte bine acesti raci si ma tenta si pe mine sa am cativa sa fie acolo in trusa. Treaba cu lejeritatea miscarii mi s-a parut si mie wow cand am vazut filmarea. Sunt sigur totusi ca in anumite momente si locatii pot functiona mai bine decat gumele conventionale