Cele mai bune"gume" de salau.

adiwolf

Moderator
Membru personal
La multi ani cu sanatate, cu intarziere am vazut. Daca se aliniaza astrele si cine stie nu-s prin ceva vagauna, aduc un rom alb din Martinica, Bardinet care se face direct din sucul de trestie de zahar nu din melasa. 50 DE GRADE.
multumesc frumos,
din pacate, odata cu varsta au aparut si inerentele probleme asa ca nu mai am voie sa beau bauturi ................dulci!!! zimbettt
aiacu astrele.....................o zic si eu mereu dar cateodata imi bag picioarele si asa le fut o aliniere....................ca o viata avem si uite ce repede trece crybaby

Peter27

Oblete
Nu stiti nimic de salau si vb de gume care merg doar in anumite locuri nu in general, in delta poate merg dar sa te vad pe un rau nu are importanta care si de unde,gumele tale o sa ramana noi,incearca si o sa IMi dai dreptate
Pescuitul la salau in general pe lac sau rau nu are o guma care face minuni Mai degraba incercati cat mai multe,in ficare loc difera gumele depinde ft mult de apa de curentul care il are. Adancime etc…. salaul este cel mai inteligent rapitor dar pot sa va zic ça cel mai mult face tehnica care o folositi,acaparati experienta si o sa vedeti rezultate mai bune
Imi pare rau sa te dezamăgesc, dar salauul nu este cel mai intelingent rapitor ... el de obicei ce trece in fata lui ataca , sau in cazul cand nu se hrănește se pune cu burta pe jig... eu zic ca in apele noastre stiuca face diferenta... e mult mai greu de prins ca si salauul.

AlexH

Moderator
Membru personal
Nu va mai chinuiti sa-i raspundeti, nu mai face parte din colectivul spinningclub.ro
Daca vreti sa va prindeti capul cu individul, vedeti ca l-a gasit Andrei pe facebook, unde certa pescari de salau din toata tara; vedeti aici

ciupi

Biban
Sunt oameni carora le place sa se certe / contrazica din orice , asa e felul lor de a fi , nu stiu sa comunice altcumva , trebuie " respectati " si ei . Mie cel mai inteligent peste mi se pare avatul. Mi s-a intamplat de cateva ori pe Mures sa-mi ocoleasca voblerul / rotativa ca sa vaneze alti pesti .

zamfi

Somn
Dar mai Ciupi , ce zici tu de cat de intelijente sunt Doamnele de pe Radesti ? Si avatii ca nici pe aia nu-i prinde decat Geza cu celebrul vobler roflmaooo

zamfi

Somn
Pai celebru ar trebui pus intre ghilimele .Pentru mine cel putin.Este Savage Gear Vibraprey parca.Un ratlin ca bataie.Culoare DOAR de biban.Mi l-a adus si mie Claudiu facandu-mi o surpriza placuta! jos palariaNu se mai gaseste pe niciunde.Eu nu am prins oauuu cu el , dar unii prind.Cand prind.Cred ca este cam terminat deja ...Geza, administratorul de pe Radesti , a ramas cam singurul cu "bulan" la Vibra.

ciupi

Biban
In ultime 5 partide la Radesti s-a prins peste inainte si dupa ce am fost eu . Nu stiu ce blesteme aduc pe acolo in ziua in care merg de nu vrea sa puna nici o cumatra gura . Pe Radesti la Ohio alb am luat salau si am mai avut atacuri .

zamfi

Somn
Ciupi , cumetrele sunt istete! Invata.Si salaul dar ala mare ca deh...Cati salai mari au vazut prinsi pe Radesti? Peste 2,5 kg sa zicem.Sunt...

Imi pare rau sa te dezamăgesc, dar salauul nu este cel mai intelingent rapitor ... el de obicei ce trece in fata lui ataca , sau in cazul cand nu se hrănește se pune cu burta pe jig... eu zic ca in apele noastre stiuca face diferenta... e mult mai greu de prins ca si salauul.
Personal salaul imi pare "pitipoanca". Azi vreau rosu maine verde.... nu se asorteaza poseta... vreau mai repede... vreau mai incet... etc. Nu stiu daca stiuca e mai inteligenta sau nu... din experinta am observat in general pe balti suprapescuite ca e din ce in ce mai greu s-o pacalesti... deci cred ca invata... dar tot imi pare mai usor de prins decat salaul.

keymaker

Oblete
1. guma e prea rigida nu vibreaza si pusa si incovoiata.
2. miscarea prea agresiva, bila grea duce la o evolutie departe de natural, parerea mea.
as schimba datele astea din ecuatie si poate nu vor mai fi apatici.

Sosoktm pana am scris eu pe mobil mi-ai luat-o inainte :)

sosoktm

Biban
ca tot suntem la gume de salau :))) , partida vietii la bibani din aia de sunt destui 2 la portie pentru mancaciosi am avut la berkley powerbait minnow culoare smelt , dar cea fara glitter. De aia zic, un mizerabil de peste, ce merita tratat doar cu foc de lemne pe pat de sare.

Mie sincer ,acum, bibanul mi se pare cel mai ușor de prins,poate și datorită faptului că timp de doi ani am pescuit aproape exclusiv această specie.Trebuie doar să știi când, unde si ce să-i dai.
În opinia mea rusul nu pescuieste corect,dacă prinde are doar norocul că sunt foarte mulți pești pe canalul pe care pescuieste.Prinde și foarte multa știucă pentru că pescuieste preponderent la trolling iar densitatea este foarte mare,în rest foarte multe reclamă. Canalul lui este cool pentru că este underwater și de aceea sunt subscris la el,plus că vorbește spaniola si engleza si am putut comunica cu el,în rest nimic nou sub soare, atât de multa știucă este acolo încât a prins si la husa de telefon :)

Sus