• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cele mai bune oscilante (linguri) pentru stiuca - un fel de top al preferintelor

........Ca si un top al preferintelor, in linii mari, eu cam pe asta merg...... cel putin pt inceput.....
1. Berti - Versus 10g (argintiu) si Linx #2 (argintiu)
2. Mihai Palada - Dolinger 13g (argintiu), Cocosata Mare (argintiu), Frunza mare 16g (argintiu)
3. Profi Blinker - argintiu - 13 si 22g
4. Rublex Eira - oscilanta - argintiu ATR - 12, 18 si 24g

Se mai poate insista, eu cel putin o fac, pe Atomic'ul de 19grame, Piscot'uri si piscotele si in unele zone ......mai ales deltaice....... Paleasca de 20+grame ;) ;) ;)

Fraților, din aceleași motive din care a apărut și forumul ăsta, am pus și eu un site pe picioare. Ocazie cu care am strâns niște informații, încercând să fac un ghid cât mai exhaustiv despre linguri. Nu mint deloc când spun că topicul ăsta m-a motivat să muncesc la articol, plus hotararea de a aprofunda si mai mult subiectul dupa ce se dezgheata apele. Apreciez orice sugestie- idee - si orice feedback, în general. Dacă vă interesează subiectul, articolul e aici: https://goo.gl/Ii8vBn
Multumesc anticipat celor care vă veți face timp să îl parcurgeți (e destul de mare), bașca celor care îmi vor da și feedback.

.... Gardos.... interesant articol cu o exprimare aparte (imi place faza cu "lingurarii si casta lor aparte"), chiar daca multe din informatiile de acolo sunt copiate din varii surse de informare...... dar putin succint din punctul meu de vedere....Ai surprins oricum anumite aspecte esentiale in pescuitul OSCILANTELOR, care sunt niste naluci pe cat de simple - pe atat de versatile si complexe...... Felicitari pt. initiativa, cu siguranta unii pescarii mai putin experimentati, vor gasii anumite chestii utile in articolul tau :) Mult succes pe mai departe.

Ultima editare:
Multumesc pentru incurajari. Da, sunt informatii pe care le-am strans din diverse surse, sunt oameni pe care i-am intrebat, la randul lor mi-au dat si informatii si...alte surse:) Unele mistice, de-a dreptul, pe care am preferat sa nu le introduc deocamdata, poate intr-un articol separat. Nu am vorbit spre exemplu de Daredevle sau Sidewind, Mepps Cyclops, modele mai ciudate de la kuusamo si Abu Garcia, dar si Balzer si Effzet... etc - dar le-am comandat si astept sa le pun la teste, pentru o sectiune de linguri cu traditie de afara. Am avut si informatii contradictorii, spre exemplu fratii German recomanda lingurile prinse direct cu struna. Un lingurar din Buzau, care pana si de nunta fiica-si a plecat in Delta si a venit abia pe seara, mi-a spus ca nu strica vartejul, ca se rasuceste lingura in apa, mai ales daca esti incepator sau nervos. Am mers pe mana lui si a americanilor/scandinavilor, care pun vartej. M-am gandit ca na, ca producator de linguri, un vartej si un split ring in plus sunt un cost extra...
Si da, am vrut un articol pentru incepatori, cum din pacate eu nu am gasit pe vremea mea:) O sa il updatez continuu, asta cu siguranta. Si am cativa pescari batrani pe care daca o sa ii conving sa se lase filmati, credeti-ma ca vor fi aur! pana vor scapa de inhibitii sper doar sa nu ma lase ficatul :)) beau astia batrani de sting... :))

..........Gardos...... incearca sa faci o trecere in revista a celebrei si traditionalei "linguri lipovenesti - deltaice"...... si anume PALEASCA ....... Acest model de oscilanta, cu precadere cel mare sarit de 20grame, este folosit in apele adanci si misterioase ale Deltei.......... Cunosc pescari batrani din Sulina (poate cei care ati mers in zona, ati auzit de Sebrov Ziancoviciu - are 89 de ani si inca iese "la lingura") - care de o viata ....linguresc cu "nailon si la capat cu Paleasca alba (se refera la modelul argintiu-nichelat) legata cu sarmulita. Paleasca cand se inegreste prea tare, o albesc pe malul garlei, cu nisip si pe urma frecata cu taciune de carbune si spalata dupa cu apa."

Scuze pentru OFF TOPIC peacefingers

Fraților, din aceleași motive din care a apărut și forumul ăsta, am pus și eu un site pe picioare. Ocazie cu care am strâns niște informații, încercând să fac un ghid cât mai exhaustiv despre linguri. Nu mint deloc când spun că topicul ăsta m-a motivat să muncesc la articol, plus hotararea de a aprofunda si mai mult subiectul dupa ce se dezgheata apele. Apreciez orice sugestie- idee - si orice feedback, în general. Dacă vă interesează subiectul, articolul e aici: https://goo.gl/Ii8vBn
Multumesc anticipat celor care vă veți face timp să îl parcurgeți (e destul de mare), bașca celor care îmi vor da și feedback.
Felicitari pt articol!
Am sa iti fac o observatie. Spui la un moment dat ca oscilanta nu trebuie sa se invarta, ca nu e rotativa. Sunt momente cand tocmai acest lucru declanseaza atacul stiucii, recuperarea invartita.

Bravo Gardos, frumos articol. Chiar ma gandeam de ce taci ca molia in blana.
Asa revenire iti face cinste si imbogateste forumul.
Tocmai citeam azi un articol despre oscilante. De ce, crezi ? Pentru ca ultimele capturi ba chiar si cele mai vechi capturi (numeroase) au fost pe table.
Frumoase voblerele, imaginative plasticele, tradatoare de cauza rotativele. Dar oscilantele nu m.au dezamagit niciodata.
Cum incepusem sa.mi imbogatesc trusa cu noi gramaje si culori, articolul asta ma ajuta sa sistematizez cumparaturile, sa nu ma trezesc cu rematul pe balta.
P.S. Ai punctat bine - oscilanta e poate singura naluca ce merge si cu spatele.

Wurger, ca oscilanta merge cu spatele pe blogul asta am aflat. nu mai stiu unde, spunea cineva de rasanen. am verificat, am bagat la cap. ma bucur ca te bucuri sa ma revezi, ca sa zic asa. Am avut un an cu oaresce probleme de sanatate, care m-au fortat sa pescuiesc la crap, apoi la feeder. Spre toamna, spinningul a revenit furibund:)
RNN57- am in plan un update de 4 linguri, ca ma cafteste cineva, probabil il stii daca bati delta, dar nu vrea sa sa ii fac numele public:) dar...pot sa-ti spun despre cine e vorba la o bere;)
revenind, plomba de 4 linguri romanesti ar fi: paleasca(m-a zapacit asta de cat a laudat-o, mi-a promis cineva 2 facute de Andronic, sper sa le am si eu), apoi migdala, delta si kess. Mi-a mai zis de legatura dintre pestele vanat si oscilante, ca asta e baza:) mi-a zis multe, dar nu am notat si am mai uitat. Pe viitor o sa inregistrez, ma vad cu omul chiar duminica asta.

@ Wurger, incearca - testeaza - pescuieste ...... Totul tine de indemanarea si imaginatia ta, atunci cand folosesti o oscilanta......... Depinde foarte mult si de apa in care pescuiesti ........ Ca si culoarea, eu zic ca cel mai adesea da' bine in argintiu.... Argintiu asezonat cu ceva rosu......... Cand esti in pana de idei, un Dollinger de 13g te scoate din letargie...... sau o Irlandeza de 12-13g..... in apele mici........ poate face minuni............ Eu cu Dollinger'ul argintiu de 13g, incep si de multe ori termin, o partida de pescuit la stiuca...... Dar asta tine de gusturile fiecaruia.......

...... Gardos........ o bat in lung si in lat........ Este cand ajung si de 6-7 ori pe an......... :) Chiar sunt curios despre cine spui ....... Zau asa gandescccc

Ultima editare de un moderator:
Wurger, daca tot cauti oscilante pentru noul sezon, iti fac eu cadou doua oscilante de la Vivi Teleianu, ca le am dublate. Voiam sa le dau pe blog ca premiu, dar mai bine nu, ca ajung pe mana cuiva care nu le apreciaza la justa valoare. Asa imi creste si mie karma pozitiva:) Ne auzim zilele astea sa ti le las...

Da Gardos, ne vedem. Si asa ramasesem datori cu o intalnire.
Nu stiu ce am ca se tin cadourile scai de mine.
RNN57 - pai eu ce ziceam !?

Uite asta gasisem eu.
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/oscilanta/nav/1
Cautarea mea pe net fusese - Oscilante eficiente clasificare.
Ca sa vezi. Gand la gand cu bucurie !

Aia cu oscilanta care merge cu spatele, am experimentat-o si am observat-o singur. Eram la Oltenita la Chirnogi si Dunarea facea anafoare in aval si in amonte de un pinten pietros. Un fel de dig care sa apere canalul unei statii de pompare. Chiar in anaforul ala din aval am luat 2 avati spectacol la o lingurita ingusta si groasa, grea pentru dimensiunea ei. Aproape o animam pe loc beneficiind si de curent si de suprafata portanta mica. O ridicam putin din varf si ii dadeam drumul apoi in adanc. Totul era sa fii atent sa nu ramai cu firul prea fleasca. Din viteza, avatii dadeau spre mine, spre mal si daca nu intepai destul de larg, avea timp sa o scuipe.

Ultima editare de un moderator:
Dacă ați putea sa îmi recomandați câteva linguri de la berti v-as fi foarte recunoscator.Am văzut că sunt în dechatlon la preturi zic eu decente(in jur de 10 lei buc parca)....eu pe aici prin Pitești nu prea am magazine unde as putea găsi linguri gen gipo sau kuassamo sau altele care de regăsesc în topul lingurițelor oscilante pt stiuca iar sa comand după net nu prea știu ce gramaje sa iau.Ca și lanseta dețin okuma luremania 2.49 10-32 gr și o mulineta zauber de 3000(nu prea știu cât contează dar am zis sa va spun).Am cateva linguri și voblere găsite intamplator când eram la cumparaturi prin Auchan la reduceri un vobler abu garcia și niște gume de la Berkeley și marea majoritate voblere și linguri de la energo care nu costau prea mult...2lei buc...dar nu știu cât randament o să dea acestea din urmă(sunt tocmai bune de pierdut și incercat sa lansez pe lângă crengi copaci și agataturi prin care sa le las agățate).Poate îmi recomandați și ceva voblere sau minnow-uri pt cumătră dintoasa.Va mulțumesc anticipat...o seara buna.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am sa iti fac cateva recomandari de berti si kuusamo in maxim o ora daca imi spui pe ce ape, adancimi, curent pescuiesti.

Pe niște canale din spatele unui baraj adâncimea fiind cuprinsa intre 1-3m curent relativ mic spre mediu(chiar dacă dau drumul la baraj nu este pe canalul principal să curgă apa cu putere desi am văzut ceva pescari și acolo curentul fiind mai mare).Mai pescuiesc și în baraj pe coada lui undeva unde exista apa mai mică cuprinsa intre 0.5 -2m...nu prea vad sa existe curent mare pe aici pe lângă mal.

Claudiu

Administrator
Membru personal
De a Berti:
http://www.bertilure.ro/linx.htm (13/16 gr)

http://www.bertilure.ro/luckyrh.htm

De la Kuusamo:
https://spinningshop.ro/naluci-hard/linguri-oscilante/kuusamo-hauki-80-22.html (pentru curent sau ape adanci, culoare BLU-S)
https://spinningshop.ro/naluci-hard/linguri-oscilante/kuusamo-rasanen-70-20.html ( pentru curent sau ape adanci, culori: B-S, FR/Ye/FR-S, GL/BLU/R/YE-S UV)

https://spinningshop.ro/kuusamo-rasanen-70-10.html?keyword=rasane (pentru ape mai mici, de preferinta fara curent sau cu curent slab, culori: c-s si s-c)
https://spinningshop.ro/kuusamo-rasanen-90-14.html?search=Kuusamo Rasanen 90/14 (ape mici/medii fara curent sau cu curent slab, culori: B-S, S-C).