Cele mai bune voblere de stiuca

miker2ka

Salau
De curand am avut ocazia sa testez Headbanger Shad de 16cm varianta floating.
L-am incercat in Delta, am apucat sa-l pescuiesc vreo 40 min cand am gasit o zona cu mai putina vegetatie.
La primele lanseuri am luat o stiuca de 80cm. In urmatoare jumatate de ora am mai avut 2 atacuri, la al 2-lea atac stiuca a retezat firul in ciuda strunei de 40cm si m-a lasat fara jucarie. S-a sbatut la suprafata de cateva ori cu naluca in gura (la ochi asi zice ca avea pana in 60cm), am asteptat poatate se dezgata si o recuperez dar de prisos.
In concluzie mi-a placut mult, am mai comandat cateva.

Ovi18

Biban
Voblere le articulate dau rezultate la știuca?
Ma refer la cele care au 2-3 articulații, si in principal cele de la Sebile, S Geear, S Pro.

Salut Ovi.
Eu am avut foarte bune rezultate la stiuca cu Sebile Magic Swimmer Soft de 10,5 cm culoare Pike. Desi am o lanseta Lucky John Vanrex de 7-28g, si ar fi dus si greutatea nalucilor de 13 cm, dimensiunea asta mi s-a parut cel mai ok de jucat (daca o joci cum trebuie, inoata fenomenal). Din pacate nu se mai gasesc in Ro si din cate am inteles, momentan nu s-au mai produs, ca sa fie aduse.

Scuze, nu am fost atent că e vorba de voblere. Am și voblere articulate de la Sebile, din păcate nu am avut aceleași rezultate ca pe soft. Deși și acestea evoluează la fel de fenomenal.

miker2ka

Salau
A pescuit cineva cu Rapala X-Rap peto sau X-Rap otus? Ceva pareri daca merita indeosebi pt stiuca.
Am pescuit eu cu peto cel mic de 14cm parca. Mi-a placut cum evolueaza. Capturi nu am avut, a fost ziua aia in care nu merge nimic. Dar la următoarea iesire la stiuca o sa-l am cu mine.

Desi ma mai luasem si in trecut dupa A. Sava privind voblerele de la Rapala (cu care nu am avut mari rezultate), de data aceasta s-a dovedit alegerea potrivita pentru partida de sambata de pe Varlaam. Rezultatul, un strap de aprox. 35 cm. si doua marlite intrate pe Rapala X-Rap Twitchin' Shad de 8 cm. Cam putin, insa uitandu-ma in jur, s-a dovedit o zi cam slaba. IMG_20200229_095736.jpgIMG_20200229_100646.jpgIMG_20200229_100826.jpg

Espasia

Somn
Desi ma mai luasem si in trecut dupa A. Sava
Si eu am facut la fel. Pe vremea cand erau in grupul Energoteam, si promovau Salmo, intreg grupul WSB.
Dar eu am ramas consecvent. Salmo Skinner. Cele mai prinjacioase. Impreuna cu Caperlanurile de 10 cm. :):):), si Salmo slider, sa nu il uitam......;):):)

Wurger

Somn
Felicitari Traian.
Poate o sa.ti apuna si altii, dar azi aleg sa fiu eu cel cu observatia.
Sa nu mai ridici pestele in grip la unghiul din ultima poza. Ca in prima e mai ok. Sprijinit cu cealalta mana e perfect dar mai greu cu poza. Se mai poate pune si langa lanseta daca e pestele greu si greutatea actioneaza impotriva sa.
Adica gaura, rana aia provocata de grip se poate infecta si dupa ce ca sunt putini....
Multumesc si te rog nu o lua ca pe un afront.

Espasia

Somn
Sa nu mai ridici pestele in grip la unghiul din ultima poza
Si eu am facut greseala asta la inceputuri, dupa ce am "gaurit" o mandibula de stiuca (oare este corect termenul ?!?!?) gandescccc, le ridic cu grija vertical si abia apoi ajutat de cealalta mana o ridic orizontal la poza.
Sau daca o scot cu mingioc-ul sau cu mana, gripul il folosesc ulterior doar sa pot sa extrag naluca din gura pestelui, astfel incat sa il chinui cat mai putin. Si pe el dar si pe mine.....:):):)

Dar da, cand esti singur in barca si vrei sa pozezi......nu prea iti iese, decat daca o iei de ceafa cu o mana si pozezi cu cealalta. Sau folosesti softuri (cum facea si kingofbeasts ), ca la fluierat sa declanseze aparatul. Dar si aparatul (telefonul de fapt) trebuia pozitionat pe trepied.....Deci......

PS si eu observasem manevra, dar stiind ca si eu am gresit......necajitrau

Doamne fereste, multumesc de atentionare. Am simtit-o si eu pe balta ca nu a fost ok si mi-a parut sincer rau. Din dorinta de a-i poza musai, dar si a le da drumul cat mai repede in balta, am facut ce am facut :-(. Dupa partida asta mi-am propus sa folosesc minciogul (care are plasa siliconica), doar in cazuri extreme grip-ul cu mult mai multa atentie.

Doamne fereste, multumesc de atentionare. Am simtit-o si eu pe balta ca nu a fost ok si mi-a parut sincer rau. Din dorinta de a-i poza musai, dar si a le da drumul cat mai repede in balta, am facut ce am facut :-(. Dupa partida asta mi-am propus sa folosesc minciogul (care are plasa siliconica), doar in cazuri extreme grip-ul cu mult mai multa atentie.
Si asta doar ca e orgoliul mare si fara cineva pe langa mine ca sa faca o poza. Invatare de minte.

Espasia

Somn
Si asta doar ca e orgoliul mare si fara cineva pe langa mine ca sa faca o poza. Invatare de minte.
Ce, crezi ca eu nu am trecut prin asta?!?!!? Toti am trecut. Important este ca prin acest forum sa invatam unii de la altii. Nu sa ne criticam, sa radem de altii (nu ma refer la modul prietenesc) sau sa ii luam in balon ca cine suntem noi , etc, etc. etc.
Asta este marele castig. Invatarea si legarea de noi prietenii. Asta este castigul prin participarea la acest forum.
Dar asta este parerea mea....

Eu le-am considerat nereușite,de evoluat evoluează bine,dar nu am avut capturi.Nu am dat cu Pike,am alte două culori,de 13 cm,peste care s-a pus praful ca peste atîtea alte zeci.De Sebile vorbesc.

Sus