"CINE NU SARE , NU VREA SCHIMBARE !"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Pe logica: “de ce ti-e frica nu scapi niciodată” m-am îmbătat miercuri crunt și joi m-am trezit, am reflectat și m-am hotărât. Am hotarat sa fiu putin mai egoist. Am hotarat sa fiu mai conflictual, am hotarat sa fac și ce e bine pentru mine, am vb cu soția, am trimis un CV și am fost sunat in 30 de minute. Din 15 Octombrie o sa pescuiesc doar pe un canal din centrul Angliei. Îmi pare rau dar nu mai pot, nu mai pot sa muncesc 16 ore pe zi sa pot plăti o rata. Nu vreau sa plec de tot, dar vreau sa nu mai fiu legat. Îmi cer scuze pentru compatrioții mei care va țineți tare, dar eu nu mai pot. Nu mai pot sa fiu tot timpul obosit și nu mai pot sa nu am timp sa merg la pescuit. Nu plec de tot dar...Am plâns ca un copil, am plâns și voi plânge pentru ca sufletul meu e românesc dar vreau măcar odată in viața sa fiu egoist.

zamfi

Somn
Oauuuu....sincer pot sa ma bucur doar pt tine si sa-ti doresc sa iti mearga bine! In rest...sunt trist .De 4 zile sunt undeva prin Italia.Lumea e relax ,oamenii zambesc , spun glume...In magazine toti sunt prieteni cu tine...doar eu sunt trist! Trist ca tara mea e incrancenata , ca oamenii sunt tristi...Fiica mea nu ar mai pleca de aici! La 23 de ani.Doar eu sunt trist....Marti o iau pe Coasta de Azur ...cred ca voi fi muuult mai trist!

Pe logica: “de ce ti-e frica nu scapi niciodată” m-am îmbătat miercuri crunt și joi m-am trezit, am reflectat și m-am hotărât. Am hotarat sa fiu putin mai egoist. Am hotarat sa fiu mai conflictual, am hotarat sa fac și ce e bine pentru mine, am vb cu soția, am trimis un CV și am fost sunat in 30 de minute. Din 15 Octombrie o sa pescuiesc doar pe un canal din centrul Angliei. Îmi pare rau dar nu mai pot, nu mai pot sa muncesc 16 ore pe zi sa pot plăti o rata. Nu vreau sa plec de tot, dar vreau sa nu mai fiu legat. Îmi cer scuze pentru compatrioții mei care va țineți tare, dar eu nu mai pot. Nu mai pot sa fiu tot timpul obosit și nu mai pot sa nu am timp sa merg la pescuit. Nu plec de tot dar...Am plâns ca un copil, am plâns și voi plânge pentru ca sufletul meu e românesc dar vreau măcar odată in viața sa fiu egoist.
Felicitări, bună alegere!Mai bine egoist decât patriot cu gaze-n ochi și bastoane pe spinare

Luigi

Salau
Nu e egoism, e globalizare! Muncim si trãim unde ne descurcam mai bine si unde ne merge mai bine, din toate punctele de vedere. Cât timp "sufletul e românesc" nu e nimic grav in a pleca. Mult succes, Ovi Spring!
Patriotzilor de serviciu: lozinca " fie pâinea cât de rea, tot mai bine-n tzara mea" nu vãd cum ar putea fi adoptata in ziua de azi de un bãrbat responsabil pentru o familie. Vorbind metaforic, cum sa pui o viatza intreaga pe masã doar pâine neagra? Cum te justifici fatza de copii? " Nu tatã, noi suntem români si suntem sãraci da' patrioti..."gandescccc
Cei care reusesc in România au respectul meu neconditionat, noi ceilalti...egoistii...macar incercam!

Din cauza la egoisti ca tine a ajuns tara in situatia asta... sa incurajezi egoisti si nu patriotii...necajitrau
Crezi că din cauza diasporei nu o duce bine România!? Te asigur că dacă toate milioanele de români care si-au căutat viața peste hotare rămâneau în țară se complăceau în aceeași mizerie.Adică dacă ai relații,furi sau înșeli fără să fii pedepsit o duci bine,dacă te bazezi pe forțele proprii ai șanse mici să răzbați.
Drept exemplu am un prieten care s-a întors acum 10 ani în România după 15 ani de străinătate.Cum mai lăuda el traiul de acasă, ce bine o ducea el și câți bani făcea el.Mă mai aburea și pe mine să mă întorc să facem bani împreună.
Asta până când s-a închis robinetul la primăria unde era cumnatu-so primar,anul ăsta și-a strâns calabalacul și s-a întors în Spania.Deci hai să fim serioși că placa asta cu diaspora e de vină am mai ascultat-o!

zamfi

Somn
Nu stiu daca cineva a zis ceva de diaspora...Cum ca ar fi de vina in special.Daca te referi la gabyspin nu cred ca avea treaba cu diaspora.Sincer.In alta ordine de idei, nu are rost sa ne acuzam unii pe altii! Personal am lucrat putin si in afara tarii , dar in final am ales sa raman in tara.Nu inseamna ca am fost mai bun roman ca altii care au ramas...In fiecare an imi fac vacanta principala in afara tarii , deci imi place in strainatate, dar...Da,ideal ar fi sa fim toti in tara si sa ne facem o tara frumoasa ...ca afara.Dar cum sa stim cum e afara daca nu mergem? Zic ca aia din Teleorman daca ar lucra in vest ar fi mai greu de cumparat...Asta ca idee.Faptul ca romanii lucreaza in vest a ajutat enorm tara , in special ca mentalitate! Faptul ca unii isi duc viata in tara ,mai greu sau mai usor, este de asemenea meritoriu! Respect ambele categorii de romani! Si stiti de ce ? Pentru ca eu cunosc ambele ipostaze !
Deci,pe bune, dusmanul e altul ....

Eu nu plec din disperare sau de dezamagire. Sa fie clar. Trebuie sa plătesc un credit pt un apartament și ca sa îmi pot face și ale chestii aici trebuie sa muncesc foarte foarte mult. Și nu mai rezist fizic. Asta e problema mea.
Eu o sa ma întorc pentru ca îmi place aici, vreau sa crească copii aici și vreau sa îmi fac o vie. Asta e visul meu. Și o sa mi-l materializez. Dar am nevoie de un kick. O infuzie de capital pe care aici nu am cum sa o ating decât cu sacrificii prea mari.
Gabyspin, tu nu lucrezi cumva prin străinătate?
Cât despre patriotism...hai sa îți spun ceva.
Am lucrat 10 ani in Timișoara ca inginer proiectant. Am multe proiecte la care am lucrat, ultimul mai mare e fabrica aia făina cu lac și corp de sticla dintre Dumbrăvita și Giarmata, lângă tine. Acolo am lucrat și la proiect si la executie. Ca sa pot strânge ceva bani mai lucram și pe lângă servici, chiar și la tine in comuna am câteva proiecte de casa făcute.
Am fost patriot când am refuzat sa plec la 23 de ani, la 25 de ani, la 27 de ani, pe bani mult mai mulți decât câștigam atunci deși uneori ma prindea ora 3 noaptea la birou. Ba chiar am stat odată pana a doua zi dupămasa. Din cauza asta am ajuns pe la cardiologie. Am fost patriot când am refuzat plicul și nu am semnat lucrări neconforme făcute din bani publici. Am fost patriot când in loc sa merg in concediu sa ma relaxez, mergeam la țara ca sa am grija de casa, grădina și livezi și ce am moștenit de la bunicu. Am fost patriot când am mers pe la primarii sa ii ajut pe primari sa ia fonduri și sa facă diverse, consultanta moca cum ar veni.
Cred ca am fost destul de patriot ca sa îmi permit și eu o pauza de vreo 2-3 ani.

gabyspin

Salau
Ovi ai dovedit ca esti patriot si patriot vei ramane, nu esti deloc egoist ca vrei sa pleci din tara.
Nu am absolut nimic cu diaspora dar nu suport romani plecati care denigreaza Romanianervosrau dupa parerea mea, Cosmin Elias este unul dintre ei, de aceea am reactionat asa.. Da am lucrat si eu in strainatate dar doar pentru bani, am vazut aproape toata Europa si nu m-a atras nici o tara sa raman.

Wurger

Somn
Misto ! Daca as scrie si eu un cv si sa ma sune duoa juma de ora, m.as duce si eu.
Sau poate ca nu m.as duce ca am chestii incepute aici. ( sa nu va ganditi la o afacere cu multe zerouri in coada si cunostinte pe la parlament)
Unii or zice ca sunt fraier ca stau in 3 camere si conduc Fabia dar nu m.am imprumutat niciodata de la banci. M.am intins cat mi.a fost plapuma. N.am putut, n.am avut. Pe prim.ministrul Lituaniei il admira lumea pentru ce am eu. La noi e caz de looser.
Acum oricum ar fi tarziu. Dar daca as pleca nu m.as gandi la asta cu patriotismul. Ce e patriotismul pana la urma ? Doar sa stai in tara ta si sa te bati cu caramida in piept ca esti roman ? Cred ca patriot te dovedesti a fi si daca esti apreciat in Alaska, ca oamenii de acolo isi fac o idee despre o tara despre care probabil nu stiu nimic, prin tine.
E adevarat ca patriotism este si atunci cand stai aici si faci ceva bun pt comunitatea in care traiesti. Dar cum.poti cuantifica asta ? Il inveti pe un primar cum sa obtina fonduri si el le fura cu cumnatii lui. Proiectezi un edificiu modern si vezi ca e folosit jumate si se ia spaga pe un spatiu acolo. Donezi aparatura la un spital si afli ca a dus.o don profesor la cabinet si se umple de bani (el si cumnatii lui).
Cred pana la urma ca esti patriot daca te arati bun in ce faci si le schimbi mentalitatile altora, despre popor si tara.
O sa rada de tine ca esti fraier dar undeva, sub toate straturile de smecherie si caterinca o sa se strecoare un gand - oare asta cum o supravietui !?
Dar....cum zicea si Zamfi, e important sa te duci in occident. Sa.ti deschizi capul. Sa afli pe viu spre ce tinzi. Sa vezi de acolo ce nu e normal aici. Nu sa vorbesti din carti si statistici. Odinioara, o educatie completa insemna obligatoriu un stagiu din asta. Si nu va ganditi doar la Balcescu, Vuia sau altii de la inceputul secolului trecut. Ganditi.va la cei din sec 14-15 care plecau la Poarta Otomana sa invete sa gandeasca big.....out of the box. Sau la vikingii care au cutreierat lumea si au ajuns.....suedezi sau norvegieni.

gabyspin

Salau
Inca ceva, Ovi mult succes acolo unde mergi si ai mare grija in cine ai incredere, mare grija la romani, crede-ma ca stiu ce spun am umblat destul si am vazut multe, succes inca odata si astept sa bem un vin peste cativa ani din via tannnoroc

Ei Caline îți dai seama ca cv-ul l-am trimis la punct fix. Nu aleator. Și oricum nu e ceva extraordinar in el. Cred ca cel mai mult a contat ca le vorbesc limba. Eu in meseria mea sunt cam pe la mijloc. Am prieteni muuult mai buni in domeniu. Am vrut sa punctez ca din patriotism nu am plecat pana acum. Și nu sunt patriot așa dintr-un ideal, sunt patriot pentru ca am conaționali ca tine. Sincer.

Ovi ai dovedit ca esti patriot si patriot vei ramane, nu esti deloc egoist ca vrei sa pleci din tara.
Nu am absolut nimic cu diaspora dar nu suport romani plecati care denigreaza Romanianervosrau dupa parerea mea, Cosmin Elias este unul dintre ei, de aceea am reactionat asa.. Da am lucrat si eu in strainatate dar doar pentru bani, am vazut aproape toata Europa si nu m-a atras nici o tara sa raman.
Mă ataci însă fără argumente,nici n-aș putea sa-ți schimb părerea ta față de mine tu fiind un analfabet funcțional ,bașca te mai contrazici și singur.Așa că fuguța în occident ,,doar pentru bani" și să te întorci repede fiindcă patria ta are nevoie de cash,cred că de la prea mult patriotism se trage!

gabyspin

Salau
Mă ataci însă fără argumente,nici n-aș putea sa-ți schimb părerea ta față de mine tu fiind un analfabet funcțional ,bașca te mai contrazici și singur.Așa că fuguța în occident ,,doar pentru bani" și să te întorci repede fiindcă patria ta are nevoie de cash,cred că de la prea mult patriotism se trage!
"Inteligentule" primul comentariu a fost la adresa ta, nu la adresa lui Ovi!
"Patria ta are nevoie de bani" uite cum vorbesti de tara unde te-ai nascut..mai spui ca nu am argumente...
Eu nu am spus nimic de diaspora si nu m-am contrazis cu nimic, doar "inteligenta" ta a dedus treaba asta..

"Inteligentule" primul comentariu a fost la adresa ta, nu la adresa lui Ovi!
"Patria ta are nevoie de bani" uite cum vorbesti de tara unde te-ai nascut..mai spui ca nu am argumente...
Eu nu am spus nimic de diaspora si nu m-am contrazis cu nimic, doar "inteligenta" ta a dedus treaba asta..
,,Inteligența" mea a dedus că ai recomandat cuiva să se ferească de români atunci când merge în străinătate...Te asigur că nu trebuie să te ferești de ei ci de oamenii răi care pot proveni din absolut toate națiile.
În ceea ce privește persoana mea eu am niște principii pe care le urmez încă de când am discernământ și asta mă mulțumește pe deplin;nu mă deranjează criticile(dacă sunt constructive)și nici nu mă încălzesc aprecierile, ăsta sunt eu și cu asta defilez.
Oricum îți cer scuze și îmi retrag cuvintele urâte pe care ți le-am adresat,până la urmă facem parte din acest forum datorită unei pasiuni în comun nu pentru a face politică așa că este ultima mea intervenție pe acest topic.Imi iubesc țara, limba maternă și pe românii frumoși însă nu suport lichelele și percepția mea este că ele predomină, nu am pretenția să-mi împărtășească nimeni opiniile dar nici să mă atace la persoană pentru simplu fapt că a citit printre rânduri!
Iți urez multă sănătate și succes in încercarea de a schimba in bine România!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus