• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

"CINE NU SARE , NU VREA SCHIMBARE !"

Un film extraordinar de slab de centenar... slab

Noroc cu peisajele si fauna prezentate. Eu l-as fi pus si pe Silviu Brucan in clip asa ca sa ia titlul de optimistul neamului, cum zicea el ca in 25 de ani vom avea democratie adevarata. Si as fi pus la capitolul realizari si ,ironia sortii" Canalul Dunare Marea Neagra, ca la cum nu pot astia sa faca 20 km autostrada pe an, realizarea asta pentru noi e sinonima cu colonizarea Lunii de romani...Pacat ca acest clip se adreseaza strainilor si mai putin propriilor romani.

Noi stim ca Romania de azi e ZERO.

Made in Dancila.Ce ati fi vrut si voi ? Plus ca sunt imagini luate cica de pe net din alte tari.Inclusiv lupul ala...
Insa Romania de azi nu e zero ! Poate conducatorii ei , poate multi dintre locuitorii ei sunt zero! Cu minus(uri) chiar! Cum dreaq o fi asta.
Insa am vazut locuri frumoase in tara asta, cunosc oameni extraordinari , cu realizari de exceptie , am prieteni deosebiti imprastiati prin tara asta...Sunt multe lucruri prezente care NU sunt zero! Uite...forumul asta! E departe de a fi zero jos palaria
O parere.

Aici ar fi fost demisie in bloc , de la cel mai mic din echipa responsabila , si pana la primul ministru . Asta ca sa nu mai zic ca se vorbeste de paduri virgine in conditiile in care in realitate sunt versanti plesuvi, de ursi liberi in conditiile in care ii puscam la tomberoane, de lupi liberi pe care vanatorii ii inmultesc din pix pe hartie ca sa poata iesi la vanat si sa caute unu cu saptamanile , de originile daco-romane pe cand vestigiile istorice risca sa cada pe tine din lipsa de fonduri, de granele Romaniei care importa aproape jumatate din necesarul de griu , de o Delta distrusa in toate felurile posibile de la indiguiri aiurea , poluare si pana la braconaj si oligarhi care numa ca nu te pusca daca ai calcat pe mosia lor, de tarmul marii si valurile albastre pe care mai nime-ni nu-si permite sa le vada din pricina saraciei si daca unii chiar isi rup de la gura sa mearga sunt tratati ca la parnae, si lista cred ca poate continua aproape cu fiecare punct de lauda din film.
Vine apoi strainu care se uita la clip si se intreaba: ba , daca la astia in tara e totul asa de roz , ce dracu cauta toti prin tarile noastre ?

Made in Dancila.Ce ati fi vrut si voi ? Plus ca sunt imagini luate cica de pe net din alte tari.Inclusiv lupul ala...
Insa Romania de azi nu e zero ! Poate conducatorii ei , poate multi dintre locuitorii ei sunt zero! Cu minus(uri) chiar! Cum dreaq o fi asta.
Insa am vazut locuri frumoase in tara asta, cunosc oameni extraordinari , cu realizari de exceptie , am prieteni deosebiti imprastiati prin tara asta...Sunt multe lucruri prezente care NU sunt zero! Uite...forumul asta! E departe de a fi zero jos palaria
O parere.
De acord eu ziceam de altceva. In particular sunt exceptii am spus o eu ma consider realizat. Si nici nu doresc mai mult, am o viata modesta dar imi ajunge ce am si nu ravnesc la capra vecinului. Dar cand vorbim de centenar vorbim nu de evolutiile noastre particulare ci ca natie, ca intreg, ca tot. Adicatelea pentru noi o mare realizare a fost perioada interbelica, a fost caderea comunismului, a fost intrarea in nato si ue. Astea trebuiau puse acolo in clip. Juma de clip este cu sportivi care au luptat in primul rand pentru ei si nu pentru Romania. Ca s au asociat apoi cu imaginea Romaniei e altceva.sa ai juma de clip cu asta e jalnic. Sa nu mi zica mie cineva ca performerii de la Nastase la Hagi au fost motivati de Romania in primul rand si nu de binele lor personal. Sau de relatiile privilegiate cu fiu su lui Ceasca pe care astia din clubul armatei le aveau si prin sport si la poker, cand restul Romaniei nu avea curent si plangea dupa ratia de magiun. Sa nu fiu gresit inteles cinste lor, dar sa nu confundam o parte cu intregul.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Sebastian... eu nu vreau sa postez pe subiectul unirii cu la multi ani si restul urarilor de bine ca aprind spiritele si oricum nu inseamna ca am dreptate ci am doar o parere. Nu avem ce sarbatori... sincer! Suntem ultimii!!! In toate domeniile. Ultimii!?!?!??!!!! Ce sarbatorim noi de fapt? Ce reprezinta acest la multi ani? 100 de ani de ce? De stat capra?! De ucis proprii copii prin incapacitatea de a reactiona la ceea ce stim sigur ca urmeaza? La infectiile din spitale? La cea mai mare rata de mortalitate la orice boala si pe a accidentelor rutiere, la emigrare si restul pe care le stiti cu totii. Ma scuzati dar nu se aprinde in mine nimic, nici o flacara, nici o scanteie, doar o rusine fata de cei ce au murit pentru aceasta tara. Si nu doar in timpul razboaielor ci mai ales in cei 100 de ani de .... completati voi.
Suntem mai dezbinati si mai slabi poate ca oricand. Ati fost si suntem in prezent niste neputinciosi in cei 100 de ani. Si orice vina aruncata asupra oricui este inutila. NOI! eu, tu suntem vinovati pentru ceea ce se intampla, suntem condusi fortat de necesitati si de scarba sa facem lucruri si sa acceptam lucruri nefiresti. Suntem condusi de instinctul primar de a supravietui noi si apropiatii nostrii facand diverse si in orice caz nu ceea ce am visat eu atunci cand castigam olimpiade la matematica, cand primeam locul 1 judetean, apoi interjudetean si in final national la rebus si concursuri logice, cand eram admis printre primii la cel mai bun colegiul national, cand nu aveam bani sa pot continua studiile la o facultate la Bucuresti, lucruri trecute intr-un palmares inutil, visuri si teluri ucise de neputinta, saracie intr-un sistem putred pana in maduva oaselor. La multi ani sarbatorind parastasul unor 100 de ani gri, rusinosi, murdari. Am petrecut ultima saptamana in 2 tari ex comuniste ce au stat mult mai rau iar acum sunt cu un centenar minim peste noi la dezvoltare. Wurger uite ca m-ai prins impotriva curentului...

Sebastian... eu nu vreau sa postez pe subiectul unirii cu la multi ani si restul urarilor de bine ca aprind spiritele si oricum nu inseamna cq qm dreptate ci am doar o parere. Nu avem ce sarbatori... sincer! Suntem ultimii!!! In toate domeniile. Ultimii!?!?!??!!!! Ce sarbatorim noi de fapt? Ce reprezinta acest la multi ani? 100 de ani de ce? De stat capra?! De ucis proprii copii prin incapacitatea de a reactiona la ceea ce stim sigur ca urmeaza? La infectiile din spitale? La cea mai mare rata de mortalitate la orice boala si pe a accidentelor rutiere, la emigrare si restul pe care le stiti cu totii. Ma scuzati dar nu se aprinde in mine nimic, nici o flacara, nici o scanteie, doar o rusine fata de cei ce au murit pentru aceasta tara. Si nu doar in timpul razboaielor ci mai ales in cei 100 de ani de .... completati voi.
Suntem mai dezbinati si mai slabi poate ca oricand. Ati fost si suntem in prezent niste neputinciosi in cei 100 de ani. Si orice vina aruncata asupra oricui este inutila. NOI! eu, tu suntem vinovati pentru ceea ce se intampla, suntem condusi fortat de necesitati si de scarba sa facem lucruri si sa acceptam lucruri nefiresti. Suntem condusi de instinctul primar de a supravietui noi si apropiatii nostrii facand diverse si in orice caz nu ceea ce am visat eu atunci cand castigam olimpiade la matematica, cand primeam locul 1 judetean, apoi interjudetean si in final national la rebus si concursuri logice, cand eram admis printre primii la cel mai bun colegiul national, cand nu aveam bani sa pot continua studiile la o facultate la Bucuresti, lucruri trecute intr-un palmares inutil, visuri si teluri ucise de neputinta, saracie intr-un sistem putred pana in maduva oaselor. La multi ani sarbatorind parastasul unor 100 de ani gri, rusinosi, murdari. Am petrecut ultima saptamana in 2 tari ex comuniste ce au stat mult mai rau iar acum sunt cu un centenar minim peste noi la dezvoltare. Wurger uite ca m-ai prins impotriva curentului...
Subscriu și mă regăsesc în ceea ce ai scris

De fapt aniversam (sau asa ar fi trebuit) momentul in care Romania a fost recunoscuta ca natiune independenta intre niste hotare care cuprindeau cea mai mare suprafata din istoria tânărului stat.
De atunci si pana la Diktat, Regatul Romaniei a avut un traiect european de invidiat.
Ce s.a intamplat dupa aia nu prea e de sarbatorit, e drept, si parca a fost din ce in ce mai prost. Dar oricat de prost sau rau ai fi, tot ai o zi a ta, o aniversare. Cica si Dragnea ar avea. Si cand mai faci si 100 de ani, iaca se sufleca departamentul de imagine al guvernului si pune la treaba ITștii si cineaștii care au mai ramas p.acasa si accepta sa lucreze pentru impostori, li se pune șef un porc slinos cu functie importanta si se oauă o inepție d.asta.

De fapt aniversam (sau asa ar fi trebuit) momentul in care Romania a fost recunoscuta ca natiune independenta intre niste hotare care cuprindeau cea mai mare suprafata din istoria tânărului stat.
De atunci si pana la Diktat, Regatul Romaniei a avut un traiect european de invidiat.
Ce s.a intamplat dupa aia nu prea e de sarbatorit, e drept, si parca a fost din ce in ce mai prost. Dar oricat de prost sau rau ai fi, tot ai o zi a ta, o aniversare. Cica si Dragnea ar avea. Si cand mai faci si 100 de ani, iaca se sufleca departamentul de imagine al guvernului si pune la treaba ITștii si cineaștii care au mai ramas p.acasa si accepta sa lucreze pentru impostori, li se pune șef un porc slinos cu functie importanta si se oauă o inepție d.asta.
Bine punctat! Dar...Intrebarea ramane....Sarbatorim? Sau ce?...Ca tot multi se intreaba...Sa mai zic "La multi ani!?...La fel si eu, dar...La ce? :)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Acum nu pot certifica eu daca sau nu este asa insa cum prezumtia ca Romania este buricul pamantului si prima in orice e larg raspandita, probabil ca si asta cu avionul si insulina o fi, nu minciuna, dar macar umflata. Vocea aluia de pe fundal incearca cumva sa imite pe Rebengiuc. Apropo de asta, chiar si mizeria asta de filmare ar fi fost altfel cu vocea lui pe fundal. Cu siguranta nu ar fi acceptat sa prezinte asa ceva, spre deosebire de Arsinei si alti dinozauri lingusitori apusi.
https://republica.ro/cristian-tudor...omaniei-zceausescu-ar-fi-fost-foarte-incantat

Nu este o aniversare, este cel mult o pomana a 100 de ani de cand am murit

Ultima editare:
Desi mi am zis ca nu ma bag in discutie, nu m am rabdat, deoarece în loc să am un sentiment de bucurie, sunt trist, mâhnit și revoltat!
Cei care s au jertfit pentru înfăptuirea României merita cu prisosință recunoștința noastră, a tuturor celor de astăzi!
Insa acțiunile și modalitatea de implicare a celor aflați acum la putere (si nu doar strict cu privire la eveniment- cum bine au subliniat anterior unii dintre cei care au postat pe subiect), si aprobati de multe ori in mod tacit de ceilalți, care așteaptă să le vină rândul, imi provoacă un profund dezgust, o scârbă viscerală, dar, mai mult ca niciodată, o mare temere a ceea ce va putea sa vina din asta.
Cei care au înfăptuit unirea aveau acea "bolta simbolica" (descrisă de Lucian Blaga) care a ii unea spre un scop, dincolo de "variatiunile individuale de ordin politic", valori care azi sunt invizibile, între care: onoarea - evocată de Carol, meritoratia- Claudiu, hotărâre și determinare- Sebastian.
Relația stat - cetățean este una în care cele două părți se potențează reciproc, altminteri e dragoste cu forta! In cei 100 de ani, marile personalități din randul acestui neam, cu mici excepții, "au fost nevoiț să meargă afară ca să facă treaba" sau, daca au fost lideri politici în tara, au fost torturați si/sau împușcați! De mult prea mulți ani, românii pleaca din nevoia de a supraviețui, a se afirma profesional, a si creste copii intr un mediu in care PCR -ul (pile, cunoștințe, relatii) sa nu fie conditia de baza pentru reusita in viata!
Vorba cântecului "Si totusi exista iubire.."

Desi mi am zis ca nu ma bag in discutie, nu m am rabdat, deoarece în loc să am un sentiment de bucurie, sunt trist, mâhnit și revoltat!
Cei care s au jertfit pentru înfăptuirea României merita cu prisosință recunoștința noastră, a tuturor celor de astăzi!
Insa acțiunile și modalitatea de implicare a celor aflați acum la putere (si nu doar strict cu privire la eveniment- cum bine au subliniat anterior unii dintre cei care au postat pe subiect), si aprobati de multe ori in mod tacit de ceilalți, care așteaptă să le vină rândul, imi provoacă un profund dezgust, o scârbă viscerală, dar, mai mult ca niciodată, o mare temere a ceea ce va putea sa vina din asta.
Cei care au înfăptuit unirea aveau acea "bolta simbolica" (descrisă de Lucian Blaga) care a ii unea spre un scop, dincolo de "variatiunile individuale de ordin politic", valori care azi sunt invizibile, între care: onoarea - evocată de Carol, meritoratia- Claudiu, hotărâre și determinare- Sebastian.
Relația stat - cetățean este una în care cele două părți se potențează reciproc, altminteri e dragoste cu forta! In cei 100 de ani, marile personalități din randul acestui neam, cu mici excepții, "au fost nevoiț să meargă afară ca să facă treaba" sau, daca au fost lideri politici în tara, au fost torturați si/sau împușcați! De mult prea mulți ani, românii pleaca din nevoia de a supraviețui, a se afirma profesional, a si creste copii intr un mediu in care PCR -ul (pile, cunoștințe, relatii) sa nu fie conditia de baza pentru reusita in viata!
Vorba cântecului "Si totusi exista iubire.."
thumbup

In fine...nu avem ce sarbatorii.Cum ziceti voi.Uite va dau eu un motiv de sarbatorit sau nu , fiecare cum crede: peste maxim , dar maxim 20 de ani tara asta nu va mai arata ca astazi pe harta! Ramane scris aici ce am spus si sa dea Dumnezeu sa fim sanatosi si sa vedem daca am avut dreptate.Pana atunci , cu sau fara voia voastra , eu sarbatoresc ! Pentru ca eu simt ca asa trebuie.In fine , nu va zic nici o urare ca nu cadreaza.Noapte linistita...