"CINE NU SARE , NU VREA SCHIMBARE !"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Zamfi,îmi doresc din toată inima să nu ai dreptate....
Este unu la radio care zice că România este o tara frumoasa cu oameni frumoși,azi la 100 de ani.nu știu cât de frumoși suntem,că noi am distrus tara asta.cred că va plictisesc dar iar am să pomenesc vremurile lui ceașcă,atunci când ni s a inoculat ideea că noi eram cei mai tari din lume,dar nu ne au lăsat alții să fim unde ne e locul.pentru cei care mai cred asta ...iaca de vreo 50 de ani nu ne a mai deranjat nimeni...și uite unde am ajuns și ce am reușit să facem...
De asta consider că nu mai trebuie sa ne îmbatam cu apa rece,trebuie sa fim sinceri cu noi pentru că altfel nu o sa ne mai trezim.e ca în cazul alcoolicilor....până nu recunosc că sunt alcoolici nu se pot vindeca.

Luigi

Stiuca
La multi ani, România!
Eu voi sarbatori aniversarea Unirii tuturor Românilor! Momentul in care noi, ardelenii, ne-am împreunat cu frații nostri români si am ramas impreuna de 100 de ani. Asta e semnificatia zilei acesteia, indiferent de situatia actuala. Ma bucur ca pot scrie aceste rânduri in limba românã pentru o comunitate românã care este acest forum, pentru mine inseamna ceva.
Recunostinta eternã strabunicilor nostri care au luptat pentru ca aceste rânduri sa fie posibile peste 100 de ani! (Mai bine zis "strãbunicilor vostri", un moş de-al meu a purtat ani de zile dupa razboi o amintire de la Oituz: niste schije de obuz românesti!)
Salutari fratilor basarabeni si bucovineni!jos palariajos palariajos palariajos palaria

Luigi

Stiuca
Cu tot respectul, Claudiu, tu prezinti o realitate de moment, momentan cit se poate de obiectiva. Dar exact in astfel de momente trebuie sa avem in vedere o perspectiva mai amplã, perspectiva istorica! Doar aceasta ne poate defini ca un popor, nu situatia politica sau demografica actuala, daca doar asta conteaza, atunci unde ne este locul in istorie? Generatiile si guvernele sunt efemere, românismul nu!

Din păcate nu i o realitate de moment,e o realitate de zeci de ani.si in afara de câteva momente de sclipire,nu prea avem cu ce ne lauda...și aici vorbesc de toată istoria noastră.
Chiar...ce ne definește ca popor?

In 1918 am trecut in mai putin de un an de la dezastru la Romania Mare.Unii au spus ca doar am avut noroc.Desi azi stim ca atunci nu am stat cu mainile in san si am contribuit si noi la norocul de acum 100 de ani.Mama imi spunea de mic:D zeu iti da, da nu ti baga si n traista!Trebuie sa fim activi,preocupati si insistenti mereu in scopul nostru!Chiar de nu vom obtine 100% trebuie sa muncim mult si vom obtine cel putin ceva... si pentru noi!Si atunci vom avea parte sigur, macar de 100% respect...

Sebastian... eu nu vreau sa postez pe subiectul unirii cu la multi ani si restul urarilor de bine ca aprind spiritele si oricum nu inseamna ca am dreptate ci am doar o parere. Nu avem ce sarbatori... sincer! Suntem ultimii!!! In toate domeniile. Ultimii!?!?!??!!!! Ce sarbatorim noi de fapt? Ce reprezinta acest la multi ani? 100 de ani de ce? De stat capra?! De ucis proprii copii prin incapacitatea de a reactiona la ceea ce stim sigur ca urmeaza? La infectiile din spitale? La cea mai mare rata de mortalitate la orice boala si pe a accidentelor rutiere, la emigrare si restul pe care le stiti cu totii. Ma scuzati dar nu se aprinde in mine nimic, nici o flacara, nici o scanteie, doar o rusine fata de cei ce au murit pentru aceasta tara. Si nu doar in timpul razboaielor ci mai ales in cei 100 de ani de .... completati voi.
Suntem mai dezbinati si mai slabi poate ca oricand. Ati fost si suntem in prezent niste neputinciosi in cei 100 de ani. Si orice vina aruncata asupra oricui este inutila. NOI! eu, tu suntem vinovati pentru ceea ce se intampla, suntem condusi fortat de necesitati si de scarba sa facem lucruri si sa acceptam lucruri nefiresti. Suntem condusi de instinctul primar de a supravietui noi si apropiatii nostrii facand diverse si in orice caz nu ceea ce am visat eu atunci cand castigam olimpiade la matematica, cand primeam locul 1 judetean, apoi interjudetean si in final national la rebus si concursuri logice, cand eram admis printre primii la cel mai bun colegiul national, cand nu aveam bani sa pot continua studiile la o facultate la Bucuresti, lucruri trecute intr-un palmares inutil, visuri si teluri ucise de neputinta, saracie intr-un sistem putred pana in maduva oaselor. La multi ani sarbatorind parastasul unor 100 de ani gri, rusinosi, murdari. Am petrecut ultima saptamana in 2 tari ex comuniste ce au stat mult mai rau iar acum sunt cu un centenar minim peste noi la dezvoltare. Wurger uite ca m-ai prins impotriva curentului...
Ai foarte mare dreptate Caludiu,dar stand cu mainile in sân nu o sa mai urcam nici o treaptă,din contră tot in jos mergem,pentru ca noua ne place sa induram,pe cand astia iasă in stradă si pentru un cent,daca nu le convine ceva,altfel ar fi mai rău ca situația Romaniei.lunar se fac proteste pentru orice nu le convine.
Din pacate pentru mine România a ramas doar un loc vacanță si revedere cu cei dragi,fiind plecat de 12 ani din țară,imediat de pe băncile școlii,văzând ca nu-mi am rostul acolo.maturitatea mea e petrecuta in afara țării,deci interesul meu este sa ofer copilului meu o viață decentă,unde poate avea acces la multe uși.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Eh acum ca avem 100 de ani de la unire, vine o stire minunata:
“Niste ambulantieri sunt cercetati pentru ucidere din culpa pentru ca in ultimii ani au mers foarte incet cu ambulanta tocmai pentru a isi insusi diferenta de motorina normata” cum vi se pare? Tot va incearca fiori de fericire ? Deci cum ziceam, nu politicienii sunt de vina, pentru mine este clar asta. Ei sunt doar oglinda noastra a majoritatii

Mal

Salau
Ai foarte mare dreptate Caludiu,dar stand cu mainile in sân nu o sa mai urcam nici o treaptă,din contră tot in jos mergem,pentru ca noua ne place sa induram,pe cand astia iasă in stradă si pentru un cent,daca nu le convine ceva,altfel ar fi mai rău ca situația Romaniei.lunar se fac proteste pentru orice nu le convine.
Din pacate pentru mine România a ramas doar un loc vacanță si revedere cu cei dragi,fiind plecat de 12 ani din țară,imediat de pe băncile școlii,văzând ca nu-mi am rostul acolo.maturitatea mea e petrecuta in afara țării,deci interesul meu este sa ofer copilului meu o viață decentă,unde poate avea acces la multe uși.
As vrea sa-ti dau dreptate, dar nu prea pot. Zici exact cum spunea taica-miu, "ba iesiti in strada sa va luptati pentru Romania". Taica-miu care inginer arhicunoscut in Romania, cu vreo 7 baraje mari la activ proiectate,(si Stanca Costesti) pentru care a garantat pana a murit, l-a votat cu 7 maini pe Iliescu in 1990, intrucat comunistul asta putred a fost Ministrul Apelor si pe atunci era considerat de colegii de breasla un om cinstit, iar taica-miu modest si cinstit, l-a votat pe cinstitul Iliescu, el crezand ca-s din aceeasi echipa... Gresit. Cred ca si acum are saracul Iliescovici un apartament in Bucuresti si o Dacie 1310. Noi eram prea mici ca sa intelegem la 12-13 ani cine era Ion Ratiu sau George Coposu si ce insemna pentru noi regalitatea atunci. Eu i-am spus lui taica-miu ulterior, bai da voi l-ati votat pe Iliescu, nu o data, ci de vreo cateva ori si acum ne spuneti sa iesim in strada?? In studentie, treaba s-a repetat si fiindca deja aveam alta viziune, i-am spus, tata daca iesim astia ne omoara si daca facem proteste ca la carte, autorizate, bibilit procedura si respectat toate criteriile de organizare a protestului. Apoi am intrat in NATO si UE. Taica-miu la fel, eu nu. I-am zis tata te inteleg nu rezolvam nimic, acu ca suntem europeni cu eticheta o sa faca altceva, nu ne mai omoara, ca nu-si permit, dar o sa ne ologeasca. Taica-miu a murit intre timp, neimpacat,eu am continuat povestea. La Ordonanta 13 am iesit la protest vreo cateva zile cu fata mea minora, in conditii in care ea a avut grave probleme de sanatate respiratorii. Ceea ce stiam era ca erau multi la proteste din servicii, imbracati in civil. Nu s-a intamplat nimic, au fost manifestari civilizate, de oameni civilizati si europeni. Acum in august s-a vrut aceeasi treaba, de data asta au fost batuti oameni cu copii, nevinovati samd. De unde se vede, ca pe de o parte, comunistii tot comunisti au ramas si tata, Dumnezeu sa-l ierte, iara n-a avut dreptate.
Ne-au ologit si o sa o faca ori de cate ori, oamenii simpli din tara asta de cacat o sa-si ceara drepturile de a trai intr-o civilizatie non-bananiera.

Si stiu ca tatal meu a fost un om cinstit, dar neancorat la barbariile care s-au intamplat si se vor mai intampla in Romania.

Mal
Eu nu am împins pe nimeni sa iasă in strada,nici macar eu nu am fost.am facut doar o comparație de națiuni.noi nu stim sa ne cerem drepturile,nici macar nu stim ce drepturi avem.
Au fost bătuți pentru ca "jandarmeria" a simțit frica poporului si s-a dat semnalul să-i injoseasca,chiar dacă erau cu miile.
Francezii de ce nu au făcut proteste pașnice?pentru ca stiu ca nu merge si uite asa mai incetinesc interesele hotilor.
Frâurile sunt in mâinile poporului.peacefingers

Mal

Salau
Mal
Eu nu am împins pe nimeni sa iasă in strada,nici macar eu nu am fost.am facut doar o comparație de națiuni.noi nu stim sa ne cerem drepturile,nici macar nu stim ce drepturi avem.
Au fost bătuți pentru ca "jandarmeria" a simțit frica poporului si s-a dat semnalul să-i injoseasca,chiar dacă erau cu miile.
Francezii de ce nu au făcut proteste pașnice?pentru ca stiu ca nu merge si uite asa mai incetinesc interesele hotilor.
Frâurile sunt in mâinile poporului.peacefingers
Iti dai seama ca ar trebui iesit zilnic in strada?
Ce zice Claudiu se intampla zi de zi. Ce facem anarhie?
Tot ziceam de taica miu si nu va mai plictisesc cu asta. Printre altele, a fost un an jumate in Irak, inainte de primul razboi din Golf, instalatiile lor de irigatii si petrolifere sunt facute de romani...Taica miu a iesit la pensie de varsta desi cu operatie pe cord si cancer capatat din aerul respirat de la betoanele pe care le proiecta, putea iesi anticipat. A iesit cu pensie la 65 de ani cu 1300 lei. A trait inca un an jumatate si mi a murit in brate. Cu jumate de an inainte de a se stinge, a facut contestatie la Casa Nationala de Pensii ca idiotii de la judeteana nu-i luasera in calcul , perioada in care fusese sportiv de performanta in nationala Romaniei de volei, cand finala Ligii Campionilor se juca de echipe romanesti si un an jumate de sclavie din Irak, servind tot felul de seici, ca sa fie bine in relatia RSR Irak. Unul tot ii propunea sa i o dea pe fiica sa de nevasta, sa fuga din Irak. Se stia ca vor fi atacati. Ii dadea zestre vreo cateva zeci de Toyote si niste turme de camile...La propriu, ii facuse cadou si niste cameleoni, care sunt utili in orice casa de acolo. Adica era tratat mai bine de arabi decat romani...
Dar sa revenim, la un an dupa moartea lui primeste un plic pompos de la Bucuresti, de la casa nationala a pensiilor. Am deschis in lehamite acel plic adresat unui om trecut in nefiinta. Se mentinea solutia idiotilor de la judet.
Am inchis plicul, l am sigilat si pastrat intrucat aceasta este ultima mea legatura cu tata. Pentru cateva zeci de secunde am crezut ca pot sa i dau o veste buna.

zamfi

Somn
Eh acum ca avem 100 de ani de la unire, vine o stire minunata:
“Niste ambulantieri sunt cercetati pentru ucidere din culpa pentru ca in ultimii ani au mers foarte incet cu ambulanta tocmai pentru a isi insusi diferenta de motorina normata” cum vi se pare? Tot va incearca fiori de fericire ? Deci cum ziceam, nu politicienii sunt de vina, pentru mine este clar asta. Ei sunt doar oglinda noastra a majoritatii
Corabia , jud.Olt.Pentru cine nu stie unde e faza cu ambulantierii aia.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Aline,
nu te poti abtine? sau te mananca? te plictisesti?
Corabia, jud Olt este in Romania, la fel ca si Aiud, Cluj, Timisoara, Vaslui, Galati, Valcea, Bucuresti, etc.
sau iarasi traiesti cu false impresii ca unii sunt mai brezi decat altii?

rine

Salau
Încerc să mă țin departe de topicele astea..da ' aproape o iau razna când citesc
unele postări..
Ca aia a lui Claudiu..cu ambulanțierii .
Ce-i aia, frate , in ultimii ani?!
Auzi!
Ca-n ultimii ani , au mers prea încet.
Nu zic că n-au făcut trafic de carburant.
Nu zic că n-au scuze fiindca n-au dat cu capul de pereți, pacienții transportați,din cauza drumurilor proaste.
Dar la ăia.,mana legii' și nu în ultimul rând a puterii, le-a trebuit ani ca sa se prindă, de o găinărie?
Pai du-te frate in Viena și lasa-ti mașina 15 minute aiurea, că deja ai bilete sub ștergător.Si dacă-ți pare prea scump, zi mersi că nu ai întârziat mai mult,,că deja vorbește sa ți-o salte.
încearcă să-i dai ceva lu' ăla care l-a scris sa vezi cum se da in spate de zici că ai ciumă.un "nimeni" cu uniforma.
Au furat ,niște ,unii motorina..
Dă-i bă-i nene un salariu pe care să-l apere..și la unul și la altul..
Dă-i nene macar o motivație la ăla care are cap.
Fă frate niște centre de cercetare.nu catedrale.
Avem o grămadă hacker -i extrădați..
Adică cum; extrădați?!
Și de ce?
Toți tineri, puști.. sigur n-or să se întoarcă după ispășirea pedepsei prin tari străine în România .de rușine..

Ia sa vezi cum se răresc găinarii și cum nu mai pleaca nimeni din țară.
N-avem exemple pozitive, contemporane?
Avem!
Dar nu ne place sa le vedem decât atunci când nu mai sunt ale noastre.
Când Îi fac alții "mari" ..
De-abia atunci..hă,hă..ală-i român..
M-am enervat și s-ar putea sa par incoerent..dar ...nu ajunge sa conștiențizam
Daca noi nu ne mândrim și nu ne lăudăm..
N-o s-o facă nimeni în locul nostru.
Invidia și egoismul este la nivel international.
Zice-ti de maghiari..pai nene..aia la nivel mondial au tupeu.
Pur și simplu atrag atenția prin tupeu.
Noi?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus