Comenzi articole de pescuit din UE si Non UE- intrebare taxe

Espasia

Somn
Pai nu mai bine le pune public?
Claudel, sigur. :):):)

Si cum ziceam, aduni tu comenzile? Contra unei sume modice + TVA, bine inteles. :):):)

----------------

Scuze, nu vazusem si citisem mai departe. De dragul replicii, imediat am tastat gluma de mai sus. Scuze Claudiu. :)
Ca si persoana fizica platesti Taxa Vamala, Transport, TVA. La fel ca si la firma. Dar la firma mai sunt cheltuieli indirecte + " sa ramână de-o țuică, acolo = profit burt". Altfel nu merita bussines-ul. Nu?!?!?! Eu asa zic. gandescccc

----------------

Bug eye am cumparat de aici :
Pret bestial la care daca adaugi ce zic ei, + 19% TVA + 3,7% Taxa Vamala, iese splendid. Mai nasol este cu timpul de livrare

Ali-Bug Eye.jpg

Dar eu am testat de exemplu, fake-uri facute de Jaxon - Gherla la superlativ chiar cand clenii alergau dupa orice mișca ( este adevarat am dat vreo 10 maini, si apoi am retrecut la Rapala si Salmo si Strike-Pro, YO-Zuri sau altele cunoscute și "clenii au revenit la normal")......... Si m-a atentionat AdiWolf, ca o mușc cu "Bug Eye replica" facuta de Jaxon, dar io nu și nu.

Ultima editare de un moderator:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu cred, am si eu prieteni acolo, vine acasa, este gratis dar dupa ceva timp vine plicul cu plata

pil

Biban
Am comandat de cativa ani, zeci de produse de pe aliexpress si ebay cu livrare din china. Nu am platit niciodata nimic. Posibil te taxeaza cand comanzi cantitati mai mari. Eu am primit in general plicuri si pachete mici.

Alin Ms

Somn
Chinezii declara valoare sub 20 din cate stiu. Am prieten care si-a luat sonar cu 100 de dolari si a venit cu valoare de 20 dolari. Mai multe detalii nu stiu despre alieexpress...

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ce declara chinezul in mod normal e f putin important, normal trebuie prezentat actul de plata. Ca vrea sau nu vamesul sa inchida ochii este altceva, dar in mod sigur toti vamesii stiu manevra cu declaratia chinezilor.

Espasia

Somn
Daca e sub 20$ este gratuit in Romania, deci probabil si acolo.
Nu stiam, multumesc Claudiu. In general ce am comandat extra comunitar, la posta/vama, imi cereau actul de cumparare/plata.
Imi aduc aminte ca pe o mulineta cumparata din Hong Kong, da, chinezul a scris ceva in acest sens, parca "present", sau "gift" pe awb. Dar vamesul mi-a cerut actul - factura - pentru produs. Asa ca am trecut cu vederea bunele intentii ale chinezului.

adiwolf

Moderator
Membru personal
".........începând cu 1 ianuarie 2017 pentru produsele achiziţionate din afara Uniunii Europene (de pe site-uri gen Aliexpress, Gearbest, Geekbuying etc.) veţi plăti următoarele taxe:

• pentru produse cu valoare sub 10 euro nu veţi plăti nimic în plus;
  • pentru produse cu valoarea cuprinsă între 10 euro şi 150 euro veţi plăti TVA 19%;
  • pentru produse cu valoarea de peste 150 euro veţi plăti TVA 19% şi taxe vamale conform tarifului vamal comun (teoretic, pentru electronice şi electrocasnice ar trebui să plătiţi 3.3%).
De menţionat că dacă alegeţi transport gratuit, în 99% din cazuri produsele ajung la poşta vamală acolo unde trebuie să mai plătiţi 8 lei deoarece poşta încasează TVA-ul de la şi pentru dumneavoastră."

Costi

Biban
Mai sunt unele magazine de pe Ali care au depozite in Europa. De exemplu cand am luat o action camera mi-a venit direct acasa din Olanda. Fara vama, sau alte costuri. In general merita sa comanzi de pe un magazin pana in 10 Euro sa nu stai cu emotii. Pana acum am scapat si la sume mai mari... da nah nu stia vamesul cat costa o punga de voblere :)) si nu mi-a cerut copia dupa plata. Insa la cei cu electronice cam la toti le cerea copie dupa plata (paypall, card sau cu ce au mai platit)

cat despre fake-uri... unele sunt foarte ok, insa sunt si multe gioarse. Da multe la preturi de 1-2 euro merita testate. Astea ieftine le folosesc des cand tatonez o zona necunoscuta, sau cu multe agataturi. :La cat costa nu doare buzunarul daca le pierd.

Unele sunt apoape identice cu originalul doar culoarea difera. De exemplu astea:

https://www.aliexpress.com/item/1PCS-Multicolor-Colors-Fishing-Lure-30g-90mm-Sinking-Wobbler-VIB-Hard-Artificial-Bait-Vibration-Variable-Depth/32790832251.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10065_10151_10344_10068_10345_10342_10343_10340_10341_10171_10541_10562_10084_10083_10304_10307_10301_10060_10155_10154_10539_10312_10059_10313_10314_10534_10533_100031_10103_10073_10594_10557_10596_10595_10142_10107,searchweb201603_25,ppcSwitch_5&btsid=7a2daad8-31e2-4440-b5e0-d7c78ff99966&algo_expid=3a983e0c-a92c-4da2-bc12-9170fa46bff2-1&algo_pvid=3a983e0c-a92c-4da2-bc12-9170fa46bff2&rmStoreLevelAB=0

Am avut si Originalul Daiwa TD Salt 90 si puse unul langa celalalt nu vedeam diferente intre ele. Aceasi actiune in apa.

Insa copia aia de Bugeye nu prea imi inspira incredere. Dar poate ma insel si sa prinda foarte bine.

Sunt ieftine si daca nu te grabesti poti comanda.. sigura problema este ca in Ro tre sa mergi la posta vamala sa le desfaci pchetul si sa le arati ce e inauntru. Aa si daca e peste 10 euro platesti comision

Wurger

Somn
Eu am primit 2 mulinete a cate 50$ la posta de cartier. Astea gen woblere, capace, șurube, nici nu se pun. Comanda linistit si stai cu ochii pe tracking. Daca dupa o luna nu si.au luat zborul strange.i de ouțe. Adica ameninta.i cu comenturi nasoale si stelute putine.
E util sa intri pe magazinul care le vinde si sa vezi de cand functioneaza. Eventual mai iei ce.ti mai trebuie. Agrafe, inele, cercele.

GClaudiu

Reprezentant Totalfishing
Daca e plicul mic, ajunge la posta, indiferent de valoare. Oricum chinezu stie si trece valoare mica pe colet.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Oricum chinezu stie si trece valoare mica pe colet.
si o trece degeaba pentru ca la posta vamala te pune sa vi cu print dupa comanda unde se vede clar cat a costat obiectul.
sa nu credeti ca sunt cretini sau prosti.
ahh, ca mai trec cu vederea anumite kkaturi...............insa daca le pare ceva suspect, vor desface coletul si iti cer nota de comanda, chiar daca in plic este un rahat cu o valoare mica declarata.
asta ca sa nu va faceti iluzii desarte si sa nu va apucati sa comandati cine stie ce prostii .

Espasia

Somn
si o trece degeaba pentru ca la posta vamala te pune sa vi cu print dupa comanda unde se vede clar cat a costat obiectul.
sa nu credeti ca sunt cretini sau prosti.
ahh, ca mai trec cu vederea anumite kkaturi...............insa daca le pare ceva suspect, vor desface coletul si iti cer nota de comanda, chiar daca in plic este un rahat cu o valoare mica declarata.
asta ca sa nu va faceti iluzii desarte si sa nu va apucati sa comandati cine stie ce prostii .
Asa-i.
La mine Vamesul a trecut cu vederea pachetul de 10,5 USD, dar nu si cel de 21 sau morisca de 58 de USD.
Cu stima,

CataM

Biban
Confirm, le trebe print dupa confirmarea de plata (PayPal, sau ce-o fi...).
Chiar ma intrebam cum fac baietii care aduc bete din Japonia...

Sus