CONCURSURI SPINNING

• Autor subiect Deleted member 13
  • Dată creare

miker2ka

Stiuca
Sambata am participat la primul meu concurs de Trout Area. O experienta noua si placuta, sistemul de concurs mi-a placut foarte mult, fiind bazat mai mult pe tehnica decat pe "cunoasterea locului". Au fost 28 de concurenti (14 echipe). Din pacate pestii nu prea ne-au vrut, cu 3 pesti eu, si colegul de echipa fara captura m-am trezit in finala mica, terminand concursul pe locul 4.
Dar am invat lucruri noi:
- la genul asta de concursuri e bine sa ai macar 2 lansete la tine. In finala am pescuit langa singurul boschet prezent pe tronsonul de concurs. Daca in calificari am reusit sa controlez drilul pe langa el, in finala facu pastravu o roata prin el, lucru care m-a costat minute bune sa-l ridic in minciog si sa-l degorjer ulterior.
- e bine sa pui lucrurile la locul lor, in calificari am ajutat un junior care a avut ruptura, i-am legat o agrafa de la mine dar plicul nu l-am mai pus la locul lui. Dupa incidentul cu boschetul si eliberarea pestelui am fost nevoit sa rup .... si ia agrafa de une nui... am legat direct de naluca, lucru care m-a impiedicat sa mai schim pana la finalul mansei .
La urmatoru imi iau si eu o cutie cum au "baietii mari"
Poze nu am facut, facura altii, inca le astept..
FB_IMG_1580070240567.jpg

AlexH

Moderator
Membru personal
Felicitari.
Insa, fara sa te superi pe mine, vreau sa zic ca genul asta de concurs e excat ce nu imi place la pescuit si fug de asta de fiecare data. "Înghesuiala" aia nu pot sa o vad nicicum, apai sa pescuiesc asa.

miker2ka

Stiuca
Nicio suparare. Cred ca depinde mult si de conditii, din ce stiu trebuia sa se pescuiasca si malul opus dar era inghetat. Ce mi-a placut fata de concursurile de street fishing este ca ai meciuri individuale de 15 minute, apoi schimbi locul. Asa apuci sa pescuiesti contra toti adversarii si pe tot sectorul. La street daca ai avut timp sa bati garla in lung si lat sa vezi cam oe unde se strang pestii, sau ai nimerit un loc bun, poti sa-l clocesti cat vrei.

miker2ka

Stiuca
Cred ca pestii erau cantonati in alta parte. Am mai fost pe balta asta multi dar n-a fost asa rau. Presiunea de obicei isi spune cuvantul in timp, nu de la primul lanseu.
Sau...cateodata nu vrea... ca asa e in tenis

clau22

Biban
Din pacate.. Durereeee
Si eu am tot vrut sa particip la un concurs de stiuca in delta, dar se pare ca nu merita.

adiwolf

Moderator
Membru personal

un cacat!!
nu s-au mai inteles, care mai de care sa manance mai mult si care sa fie motul !
la cacat.
pukepukepuke
nu ai fi vazut unul al dracului sa sustina ceva, o actiune, o mediatizare impotriva braconajului piscicol care incepe cu pescuitul comercial pe apele interioare
nu am auzit de nici un club din asta, membru LRS sau competitor care sa faca o populare din banii lor pe o apa /rau liber
nu am auzit nici un membru competitor sau nu, care sa hantane public contra abuzurilor si legislatiei ANPA
s-au strans ca mustele la cacat si au incercat ceva care a inceput sa miroasa rau intre timp
nu plang de mila lor, ba din contra. au cules / mancat ce au semanat.
elitele ! puke

Wurger

Somn
Nu am toate datele, dar inclin sa cred ce spune AdiWolf, pt ca pe nicaieri nu apare clar, cu subiect si predicat de la ce s.a plecat. Care a fost motivul, macar formal.
Asa cum ziceam si in alta parte, nu avem exercitiul de a lasa sentimentele si interesele personale la o parte si sa privim din afara, arbitrar situatia asa cum o vede celalalt.
In plus, in ambele tabere sunt reprezentanti care nu reusesc sa articuleze corect 2 fraze in romaneste, ceea ce imi spune ca au ajuns somitati, conjunctural si nefiind pregatiti psihic pentru asta, dau cu mucii in fasole.
Un fel de cosa nostra in care nu se vorbeste nimic sau foarte putin despre starea dezastruoasa in care se afla obiectul principal pe care se cladeste toata aceasta pasiune, industrie, competitie - populatia piscicola. Ramane doar interesul si competitia intre actorii implicati de a arde mai temeinic si mai repede fraierii care sunt dispusi sa dea un ban pentru promisiunea iluzorie ca se vor simti bine cateva ore pe apa.

miker2ka

Stiuca
Din pacate.. Durereeee
Si eu am tot vrut sa particip la un concurs de stiuca in delta, dar se pare ca nu merita.
Pai mai bine participi si vezi cum e. Jocuri de putere sunt in orice asociatie/corporatie/grupare politica etc.
Eu am participat la mai multe concursuri de Trout Area si Street fishing organizate sub egida LRS si fu bine. Mi-a placut organizarea, oamenii, am legat prietenii noi, am invatat lucruri noi.

miker2ka

Stiuca
Nu am toate datele, dar inclin sa cred ce spune AdiWolf, pt ca pe nicaieri nu apare clar, cu subiect si predicat de la ce s.a plecat. Care a fost motivul, macar formal.
Din ce stiu (varianta scurta), gyorg a facut RoFL Romania Fishing Liga si s-a bagat pe sun pielea AGVPS incercand sa preia delegarea loturilor la mondiale si sa organizeze campionatul national. Imi pare asemanator cu ce vroia sa faca mopescu cu federatia lui. De ce era vroia alta structură si nu se putea face in continuare in cadrul LRS.... nu stiu....

adv

Biban
Din ce stiu (varianta scurta), gyorg a facut RoFL Romania Fishing Liga si s-a bagat pe sun pielea AGVPS incercand sa preia delegarea loturilor la mondiale si sa organizeze campionatul national. Imi pare asemanator cu ce vroia sa faca mopescu cu federatia lui. De ce era vroia alta structură si nu se putea face in continuare in cadrul LRS.... nu stiu....
Este foarte simplu si usor de inteles : singurul obiectiv era/este cascavalul . In rest divertisment ieftin...

adi

Salau
Mda, lasand la o parte diversele interese meschine care in mod normal n-ar trebui sa existe intr-o lume a elitelor, am sa le reprosez acelasi lucru ca si comerciantilor mari din breasla: lipsa implicarii antibraconaj, ecologizare, constientizare si educatie in directia protejarii apelor.
Ma enerveaza ca peste tot vad aceleasi coaie umflate nejustificat, aceleasi discutii de gradinita despre scule ultratehnologizate dar nimic despre ghenele de gunoi in care pescuim. Daca te iei dupa pissing contesturile din breasla pescareasca, ai crede ca suntem in Scandinavia si pestele colcaie prin miile de rauri si lacuri, nu mai ai altceva de facut decat sa iesi sa-l prinzi, mare si mult, cat mai mult ca e plin de el.
De la amarastean la campion, toti arunca in apa restul de fir, guma sau chistocul cu o naturalete care te lasa fara cuvinte, ba te mai si iau de nebun cand le bati obrazul.

Sus