CONCURSURI SPINNING

• Autor subiect Deleted member 13
  • Dată creare
A fost un concurs greu in conditiile in care vineri in antrenament am prins peste 10 pesti punctabili.....in concurs apa crescuse 1 m si s au schimbat total datele problemei. Se activase somnul , stiam de zilele trecute unde erau cantonati dar atunci nu erau activi si mi am facut strategia pt clean si stiuca(aveam două locuri fierbinți) doar ca odata cu cresterea apei aceștia au părăsit acele locuri si am pescuit exclusiv la clean ultima jumătate a concursului. La tragerea la sorți am cazut cu Willy in echipă care m a intrebat unde merg , i am spus că merg în capătul de sus al pistei. Cand a inceput concursul am băgat un maraton de 3 km pana la locurile respective ....asa înverșunat eram încât nu am observat cât crescuse apa dar cand am ajuns dezamăgirea a fost mare. Am pescuit 3 ore alternativ la clean si stiuca si am reusit sa prind un clenut de 16 cm. Stiam ca Willy ă prins un somn de 69 si un clean de 34 asa ca am stiut ca la locul 1 nu mai am șanse, la cea mai mare captură nici atât încât pescuiam cu mono de 0.14mm. Am zis ca poate locul 2....asa ca ultimele 3 ore am pescuit la clean (un joc de a șoarecele și pisica) unde din 10-12 muscaturi(atingeri fine) reușeam să prind unul) pescuiam ca in acvariu....aveam zeci de urmăriri, multe muscaturi false si am reusit sa mai prind unul de 22 cm si unul de 13 cm. Aveam 32 de puncte la momentul respectiv. Intreb in stanga si in dreapta ce s a prins si aflu ca un coleg a prins 3 cleni si cand ajung langa Sorin Bunda il intreb ce a făcut.......Bundescule gherla? .....Grasule una ! Cât? 41 ! ....am constatat că imi trebuia mai un clean punctabil sa il depășesc. În ultimele 20 de min reusesc sa prind unul de 21 , eram încrezător, stiam ca sunt în primii 5. Pe drumul de întoarcere spre punctul de plecare aflu ca sunt pe locul 2. Felicitări Participanților si organizatorilor! Mulțumiri sponsorilor!
20200718_131330.jpg
20200718_131306.jpg

sorinTM

Stiuca
Felicitări pentru participarea la eveniment dar și pentru clasificarea pe podium. Unde a avut loc concursul? Păreri și comentarii despre eveniment
ms ptr felicitare ,,,in ceea ce priveste concursul a fost unu destul de greu si ca locatie raul bega ce traverseaza orasul (timisoara)...A fost o etapa de calificari in cadrul concursului national de street fishig romania,,,,pareri vor fi si pro si contra acestei ape care dupa mine care o pescuiesc de mai bine de 30 ani pot spune ca este cea mai dificila apa de la noi din tara ...o apa care te poate duce la extaz si in secunda urmatoare la agonie ,,,,

sorinTM

Stiuca
cu nimic diferita de celalte ape publice din tara asta
in 6 ore de pescuit doar intr0un interval de 1 ora sa prins toti pestii din concurs in rest parca se pescuia in vana intre ora 7-8 dimineata cine a avut noroc de ceva muscaturi si a reusit si sa scoata pe mal cu aia a ramas cum de altfel si eu din 2 muscaturi una finalizata cu o marla de 41 cm si o alta ceva mai mare dar care a taiat nu am mai avut altceva ,,,,pana nici clenutii nu au vrut sa fie cooperanti si au fost cativa din baieti pescari foarte buni de clean si veniti exact pe specia asta si ziceau si ei ca asa ceva nu au intalnit asa fuga cleanu de orice i sa prezentat

Mulțumesc sorinTM pentru info si impresii.
Ca fapt divers, și eu am pățit ca pe un anumit loc să prind 4 știuci într-o singură zi plus încă 2 scăpate (ancore debarbetate) iar în alte 2 zile să nu am nici măcar o trăsătură, deși stiucile erau active pe acea baltă, la vreo 50m depărtare.

Locul 4 si locul 2 !
Săptămâna trecută a avut loc prima etapă din campionatul național de Street Fishing la Timișoara, unde pe apa pe care o cunosc cel mai bine am reușit un loc 4 din 17 concurenți, o etapă grea pentru mine pentru ca am scapat si ratat foarte multi pești si la final am terminat pe o poziție onorabilă dar nu suficientă pentru a mă califica în finală! In consecință, pentru a ma califica am zis sa încerc si la etapa de ieri de la Oradea!
Am ajuns ieri la Oradea la ora 14:30 , la 15 a început ședința tehnică si la 16:40 a început concursul.
Pescuiam pe o apă pe care nu mai pescuisem niciodată așa că am ales sa pescuiesc combinat in sensul in care pe fiecare loc schimbam 3-4 tehnici. După vreo oră am observat ca peștii raspund la o anumită tehnică într o abordare anume si m-am axat pe această strategie. Am început să prind Biban , Clean si Șalau. Inainte cu 40 de minute de final aveam 12 pești , punctau cei mai mari 10 , am schimbat complet strategia si am incercat sa prind un pește mare , speram la o Știuca sau un Șalău dar nu am avut șansa si am ramas cu acei pești care au însumat 125 de puncte , si am obținut locul 2 din 47 de concurenți!
20210620_002328.jpg

scuby

Salau
Locul 4 si locul 2 !
Săptămâna trecută a avut loc prima etapă din campionatul național de Street Fishing la Timișoara, unde pe apa pe care o cunosc cel mai bine am reușit un loc 4 din 17 concurenți, o etapă grea pentru mine pentru ca am scapat si ratat foarte multi pești si la final am terminat pe o poziție onorabilă dar nu suficientă pentru a mă califica în finală! In consecință, pentru a ma califica am zis sa încerc si la etapa de ieri de la Oradea!
Am ajuns ieri la Oradea la ora 14:30 , la 15 a început ședința tehnică si la 16:40 a început concursul.
Pescuiam pe o apă pe care nu mai pescuisem niciodată așa că am ales sa pescuiesc combinat in sensul in care pe fiecare loc schimbam 3-4 tehnici. După vreo oră am observat ca peștii raspund la o anumită tehnică într o abordare anume si m-am axat pe această strategie. Am început să prind Biban , Clean si Șalau. Inainte cu 40 de minute de final aveam 12 pești , punctau cei mai mari 10 , am schimbat complet strategia si am incercat sa prind un pește mare , speram la o Știuca sau un Șalău dar nu am avut șansa si am ramas cu acei pești care au însumat 125 de puncte , si am obținut locul 2 din 47 de concurenți! Vezi atașament 44006
Locul 2 in orasul meu de bastina worthyworthyworthy.

Felicitari Romin Alin !!!

Salutare ! Sâmbătă am participat la etapa a 3 a din cadrul campionatului național de Street Fishing, unde am obținut locul 15 din 63 de concurenți.
A fost un concurs cu pești mici 80% ,15 % pești medii si 5 % pești mari !
Am reusit sa imi fac cei 10 pești, dar din pacate talia lor a fost mică.
Trăgând o concluzie pot spune ca sunt mulțumit de prestația mea si că am mai învățat cate ceva din acest concurs.
20210802_115515.jpg
20210801_023208.jpg
20210801_020057.jpg

Eu am avut o strategie bunicică, doar ca pe sectorul unde am pescuit eu nu a prins nimeni biban mai mare de 16 cm ! Oricum de la orice concurs , eu am învățat câte ceva si am observat ca in ultimul timp , concurenții au devenit mult mai pregătiți si preocupați deoarece primii 4 clasați in finala de la Oradea , vor face parte din lotul care se va deplasa la campionatul mondial din Olanda !

Salutare !
Astăzi am participat la a patra etapă a campionatului național de Street Fishing, care a avut loc la Sibiu pe râul Cibin !
Am reusit sa obtin locul 1 din 56 de concurenți!
A fost un concurs ușor din punct de vedere al abordării peștilor după părerea mea dar a fost al naibii de greu din punct de vedere al abordării locurilor in care am pescuit din cauza accesului foarte greu sau imposibil ( intratul in apă este interzis )
Din cele 28 de echipe formate doar două echipe am tatonat locurile respective dar după vreo 20 de minute am rămas doar eu cu colegul meu, cealaltă echipă a renunțat la acele locuri!
Am pescuit pe toată pista , am prins 3 pești pe locurile bătute de toată lumea iar apoi restul peștilor i-am prins în acele locuri mai sus menționate!
La început am prins la rotativă apoi a trebuit să schimb si sa alternez mereu nalucile( rotativă, gumă, vobler ) si in acest fel mai reușeam să pacalesc cate unul ! Au punctat cei mai mari 10 pesti , eu am reușit să prind 13 cleni !
Râul Cibin , de-a lungul orașului Sibiu este un adevărat cimitir pentru naluci din cauza gunoaielor aflate pe fundul albiei( din ce am auzit de la concurenți s-au pierdut peste 100 de rotative si voblere in timpul concursului, 4 rotative am pierdut eu dar un concurent a zis ca a pierdut vreo 14-16 Ars si peste 20 de Down...JALE din acest punct de vedere!
Un aspect negativ este faptul că râul se tulbură foarte tare la anumite ore , crește și scade brusc ! S-a pescuit individual cu toate că eram doi in echipă in urma tragerii la sorți,
fiecare eram arbitrul si martorul celuilalt! Asa este regulamentul la Street Fishing!
20210807_122953.jpg
20210807_111506.jpg
20210807_110412.jpg
20210807_080611.jpg
20210807_102315.jpg
20210807_175137.jpg
FB_IMG_1628345411301.jpg
20210807_131858.jpg

Sus