Crisul Repede

Un rau foarte darnic cand vine vorba de clean. Alte specii de rapitori ar fi Avatul, Stiuca, Salaul (mai rar in ultima perioada dar am populat anul asta cu 10.000 de indivizi si vom repeta experienta si in urmatorii 2 ani) si Bibanul iar amonte de acumularile Tileagd si Lugas este pastrav si lipan.

AlexH

Moderator
Membru personal
Saptamana viitoare trebuie sa ajung in Oradea si daca imi permite timpul as vrea sa fac o partida scurta la pescuit pe Cris. As vrea sa stiu care sunt conditiile de pescuit pe Cris, taxele si unde trebuie achitate.
Multumesc.

AlexH

Moderator
Membru personal
E un punct de vedere, o discutie ce isi are locul in alt topic.
Dar pentru ca vin destul de des la Oradea si cateodata imi permite timpul sa zabovesc 2 - 3 ore in plus as vrea sa pescuiesc pe Cris, in liniste si pace, fara sa stau sa dau explicatii si argumente celor care au apele in administrare acolo.
Ma gandeam ca e vreo asociatie care are acum luat Crisul in administrare si are stabilita o valoare pt autorizatia de pescuit.

roflmaoooroflmaoooroflmaooo
tu nu ai fost la Sibiu zimbetttpeacefingers
Nu am fost, dar cu proxima ocazie cand merg am sa te invit sa vezi cum e sa rogi un jandarm/politist sa iti dea amenda pt ca ai doar un card anpa valabil (indiferent de care culoare si unde) si el sa nu poata sa faca asta pentru ca risca sa piarda un proces. Bineinteles, asta in ideea in care nu se modifica legea actuala. Lumea inca nu a inteles ca in Romania nu poti sa fii sanctionat decat in baza unei legi, nicidecum a unui regulament intern al unei asociatii/filiale...

E un punct de vedere, o discutie ce isi are locul in alt topic.
Dar pentru ca vin destul de des la Oradea si cateodata imi permite timpul sa zabovesc 2 - 3 ore in plus as vrea sa pescuiesc pe Cris, in liniste si pace, fara sa stau sa dau explicatii si argumente celor care au apele in administrare acolo.
Ma gandeam ca e vreo asociatie care are acum luat Crisul in administrare si are stabilita o valoare pt autorizatia de pescuit.
Daca vrei tu neaparat sa cotizezi la AJVPS Bihor, atunci taxa de membru e 120 de lei si 5 lei carnetul in caz ca nu ai. La control, pe cei de la AJVPS ii intereseaza daca ai cotizat la ei, desi nu merita bagati in seama ca nu sunt agenti constatatori, iar pe jandarmi ii intereseaza sa ai un card ANPA valabil pe 2018 (fie el cel alb pt ape contractate sau albastru pentru ape necontractate).

Ultima editare de un moderator:

adiwolf

Moderator
Membru personal
Paul Iancu
eu stiu ce spui si inclin sa iti dau dreptate, dar............mereu exista un DAR din asta care ne incurca lucrurile si vietile!
legile sunt proaste

AlexH

Moderator
Membru personal
Ok. Multumesc de info.
Vazusem pe net ceva cu Aquacrisus vs AJVPS Bihor, procese in instanta asupra atribuirilor ANPA si nu stiam care are actualmente Crisul in administrare.

Silviu

Somn
Si totusi daca o asociatie cotizeaza pentru a concesiona o apa, ar trebui sa aiba drepturi asupra ei nu? Ma refer la modul legal, asociatia plateste pentru concesiune si tu pescuiesti pe concesiunea lor..

Salutare tuturor.
Sunt incepator in acest stil de pescuit si voiam sa va cer niste locuri bune de pescuit pe Crisul Repede, specii vizate, clean, biban, stiuca.
Va multumesc!

Salutare tuturor.
Sunt incepator in acest stil de pescuit si voiam sa va cer niste locuri bune de pescuit pe Crisul Repede, specii vizate, clean, biban, stiuca.
Va multumesc!
Eu îți sugerez să ieși pe apă și să explorezi zona. Cu cât e mai puțin vizitată de oameni cu atât ai mai multe șanse de a prinde pește. Un membru de pe forum declara ca el nu pescuiește pe zonele lui productive dacă în zonă erau alți pescari. Aceștia ar secătui zona după plecarea lui cu metode mai puțin ortodoxe sau zeci de lansete...
....deci îți imaginezi cât de greu e să obți informații cu privire la locuri bune de pescuit.

Sus