• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Salaul stie cum vede salaul , d-aia primavara se face tuciuriu :p zimbettt
Dupa mine, cele mai bune culori de "jeliboane" sunt: Verde transparent cu "sclipici" si Gri transparent cu Sclipici. Culorile au dat rezultate atat la Shad-uri cat si la Twistere.
Capul jigului de culoare rosie sau galbena (normal si fluo) se pare ca imbunatateste rezultatele, mai ales cand are pictati ochii. La shad gri a fost bun si cel cu spate negru.
Oricum, cred ca este f. importanta prezentarea nalucii ...

Culoarea....nu ma pricep prea mult insa cred ca e conteaza doar cand vorbim de culori naturale vs. tipatoare sau culori simple si culori cu glitter. Altfel conteaza vibratie, prezentare, etc.

Daca nu as fi avut zile cand am prins doar pe galben si nu pe verde... acelasi model ma refer... as zice ca ai dreptate dar.... ma indoiesc ca lucrurile sunt asa de simple. Am pescuit 2 ore cu alb cu coada galbena si nu am prins nimic. Am schimbat pe galben cu coada alba si am prins zece stiuci in 30 minute. Dupa a treia sau a patra stiuca am pus inapoi prima guma pt ca nu imi venea sa cred ce se intampla si ma gandeam ca o fi solunarea sau ceva si nimic... am pus inapoi prinzacioasa si am continuat... pana a apus soarele...

Daca nu as fi avut zile cand am prins doar pe galben si nu pe verde... acelasi model ma refer... as zice ca ai dreptate dar.... ma indoiesc ca lucrurile sunt asa de simple. Am pescuit 2 ore cu alb cu coada galbena si nu am prins nimic. Am schimbat pe galben cu coada alba si am prins zece stiuci in 30 minute. Dupa a treia sau a patra stiuca am pus inapoi prima guma pt ca nu imi venea sa cred ce se intampla si ma gandeam ca o fi solunarea sau ceva si nimic... am pus inapoi prinzacioasa si am continuat... pana a apus soarele...
...si asta la stiuca! Stai sa vezi ce belea e culoarea la salau!bucurostare

Supeeerrrrrr......Aline!aplaudclappingzimbettt

M-am referit la gume pentru salau.
Categoric la stiuca este diferit ...
Si totusi cred ca sunt anumite momente cand toate stiucile "halesc in nestire".
Cine practica pescuitul la copca, cunoaste faptul ca dupa o zi plata, cand n-ai avut trasatura, brusc ai mai multe atacuri (se intampla sa fie si simultane)amaaaazed.
Si eu am prins de multe ori la alte culori ale gumelor dar acum m-am cam plictisit sa tot schimb naluca ...

PS. La copca se practica pescuitul cu mai multe monturi si de foarte multe ori ai mai multe specii de pestisor (biban, oblete, porcusor, caras,...chiar si pestisor mort sau jumatate de pestisor). In momentul cand se declanseaza "halitul in nestire", nu mai conteaza ce ai pe carlig.

Ultima editare:
Nu este intamplare, culoarea conteaza in multe cazuri.
Este bine de stiut ca salaul obisnuieste sa atace in haita (ca si bibanul).
Haita are obiceiul sa se deplaseze mai mult sau mai putin in functie de marimea locului ( "la piatra" si langa praguri sau maluri abrupte), pentru ca apoi sa revina...
Unde am prins un salau este de preferat sa insistam caci dupa un timp oarecare vom mai prinde.

Aline cand mai continui in halul asta, arunca-ne si noua niste poze
A fost acum cativa ani partida asta. Dupa servici, rapid, pana nu apune soarele. Stiucile nu au fost mari... pana in kg si putin peste kil... eliberate toate... sa se usuce in seceta din anul urmatorBash... din pacate balta a secat complet vara urmatoare... acum are apa dar atat...crybaby

A fost acum cativa ani partida asta. Dupa servici, rapid, pana nu apune soarele. Stiucile nu au fost mari... pana in kg si putin peste kil... eliberate toate... sa se usuce in seceta din anul urmatorBash... din pacate balta a secat complet vara urmatoare... acum are apa dar atat...crybaby
Salut Aline !

Vorbesti de balta " L'u Gheorghita" de langa Gura Ariesului ?

Desi nu e tocmai o culoare dar are totusi legatura cu vizibilitatea gumei , as vrea, in masura in care puteti , sa va exprimati o parere in raport cu eficacitatea gumelor luminiscente (fosforescente). Am avut mai multe relatari si am experimentat si eu pe pielea mea, capturi pe gume fosforescente acum in perioada rece a anului. Daca pe vara, pe noapte sau pe apa noroi eram la un pas de a le arunca din trusa, de curand, le-am descoperit utilitatea mai ales ca par sa fie pe gustul unor stiuci mai cu palton dar nu numai.

Poate e mult sa-mi exprim eu o parere (experiente putine si distantate in timp), dar un prieten a scos somn si stiuca cu un hornet crem/roz, incarcat cu lanterna si pescuit in apa relativ tulbure.
Ambele s-au intamplat la cateva minute difernta pe acelasi loc, vara in jur de ora 4-5.
Nu stiu daca sa pun capturile pe seama luminiscentei sau a bataii, mai ales ca din cate am observat somnul nu dicleste prea bine dar simte orice trece de oglinda apei daca e in zona (3-4 m).
Stiuca a vazut cu siguranta ceva ca incerca sa clipeasca cand am scos-o.