• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Inainte sa plec in Ungaria, ca un facut , am vazut pe F&H o emisiune cu ceva pescar ungur ,cica un cunoscut pescar de competitii la ei , care spunea ca nu conteaza culoarea gumei ,in opinia lui normal, ci doar vibratia. Asta ca preambul la ce urmeaza... :)

Deci pentru cine nu crede ca la salau culoarea conteaza ...ii spun cu mana pe inima ca se inseala !!! Dupa doua zile de pescuit pe o balta "nestresata" , din barca, impreuna cu prietenul Micutu , pentru noi NU mai exista nici un dubiu! Culoare conteaza!
Am verificat problema :

- doua zile de pescuit , pe multe locuri diferite , apa de maxim 2,5 m, nu foarte limpede din cauza populatiei masive de crap ,temperatura apei 13 grade, o zi fara vant si una cu vant de 10-12 km/h, soare dupa dimineti cu ceata ;
- o zi cu activitate buna a salaului si una cu activitate slaba ;
- aceiasi pescari ,aceleasi moduri de recuperare ,etc;

Experimentat :

-gume schimbate, minim 30 modele ,intre 5-12 cm ;
-jiguri intre 2-12 g ;
-guma minune ,10 cm , profil alungit ,culoare verde si coada rosie, shad - atacuri si capturi ;
- aceiasi culoare pe alte gume - rezultat nesemnificativ , atentie daca excludem o ruptura direct din contra -ygk 16 lbs posibil ciupit de pietre !
-alta culoare pe aceeasi guma - rezultat nesemnificativ plus ,este adevarat un ciocan nefinalizat insa;
- peste 30 minute de schimbat orice alte gume si gramaj , apoi pus guma vedeta = atac!

Si as putea continua ,deci :

INCREDIBIL !!!

Pur si simplu ...Si am vazut la viata noastra multe , dar chiar asa ceva ...In plus ,guma era banala si chiar ciudata culoarea ei pentru salau. Nu intru in detalii ca nu suport sa fac reclama , ba chiar urasc sa vad promovari false sau chiar adevarate pe forumuri,FB,etc. Aici vorbim doar de influenta culorii gumei la salau!
Va mai spun odata cu riscul sa va plictisesc, dar ...INCREDIBIL!

M-am gandit ca poate va intereseaza si de aceea v-am spus experienta DE PE APA , nu din manuale ...
Enjoy!jos palaria

AlexH

Moderator
Membru personal
Multam'. M-am confruntat cu acelasi experiment la 2 specii diferite. Si cine pescuieste langa mine vede ca si acum fac asta.
Ce pot sa mai adaug e ca in general preferintele rapitorului vizat (salaul si bass-ul) au fost trecatoare. Adica la o partida a vrut doar o guma - o culoare in proportie de 95%, iar la alta partida la distanta de aprox 3 saptamani a vrut cu totul alta culoare alta guma (total deosebite si ca forma).
Deci cred ca si Zamfi poate confirma ca pentru aceeasi locatie nu avem cum exclude alte gume / culori daca partidele de pescuit sunt la o distanta mai mare de timp, sau poate ma insel.

Nu stiu ce sa zic decat ca guma in cauza a mers pe balta asta bine si in primavara!Si am folosit-o prima data la sfatul administratorului...Sunt convins aproape ca pe alte balti nu prinde! O sa verific insa insistent daca e asa.Pe balta din Ungaria se pare ca nu are efectiv rost sa te duci daca nu ai guma in cauza.Stiu ca suna aiurea tare dar...

Oooffff, Zamfi, cum imi strici tu mie citeodata linistea mea de pescar... Deci continuind teoria ta, si excluzind cazul in care salaii nu vor deloc sa coopereze, inseamna ca pescuind pe un loc care tzine peste musai sa existe o guma prinzatoare, nu? Ca nu o gasim noi decit mai rar, e clar, dar o putem gasi incercind cit mai multe.
Eu pina acum aveam impresia ca e secundar cu ce guma dau, oricum trasatura mi-a venit de fiecare data la cel târziu a patra lansare, credeam ca daca este acolo un salau dispus sa atace, il provoaca miscarea gumei in primul rând si eventual culoarea, pe care o alegeam in functie de apã si cer... Invers, daca nu tragea din 5 lansari credeam ca nu este peste acolo. Sa insemne ce zici tu ca pe un loc in care am incredere meritã sa incerc cit mai multe culori si modele? (nu ca nu as fi incercat si pina acum, dar mi-ar da mai multa incredere sa fie cum zici tu)

chestia respectiva e valabila si la voblere si avat ... testata teoria in mai multe partide timp de vreo 2-3 ani de zile. dar nu era o regula 100% valabila. erau partide in care dadeau doar pe o anumita culoare la fel cum erau partide in care dadeau in mai multe variante coloristice.
Corect 100% eu zic ca trebuie obligatoriu corelate culoarea apei cu ce se hraneste pestele in anotimpul vizat. Eu la apa tulbure pe rau inclusiv la verde tulbure de lac folosesc cu mare succes voblere de culoare neagra sau majoritar neagra. Atentie nu doar coama nalucii neagra. Teoria mea simplista este ca un peste cum e cleanul sau bibanul asociaza nu neaparat naluca cu un peste cum e forma dar si cu un bondar, greiere sau carabus. Rezultatele sunt spectaculoase si pot sa dau cu un bat negru cu ancora mai bine decat cu un salmo hornet ultra smecher.

Luigi
Deci nu stiu ce naiba sa mai zic ! Pentru a nu stiu cata oara salaul m-a dat peste cap! Si da , salaul era pe loc si nu raspundea decat la guma aia! Micutu avea guma pe bat .Era ultima intreaga....A prins 3 salai in linie , adica 3 maini 3 salai. Apoi cu pauze dar ciupea.
Eu schimbam gume in draci aproape socat de ce se intampla...Apoi am pus guma lui si am obtinut atac!Toata ziua a raspuns 95% la guma aia. A fost ziua activa.
A doua zi am prins doar cu aceea guma cu o singura exceptie.Micutul nu a avut exceptia! Doar pe guma aia.Era ziua slab activa.
Si am schimbat gume...Am dat si cu rattlin.Celebru.Gume de la , nu o luati reclama va rog , Pontoon 21, Westin, Relax, 4Predators, Zman, Savage Gear , Bass Assassin , Mans, Prime,Jaxon,Sandra, etc....Singura care prindea era cea care era vedeta zilei.Sau a anului de fapt.De fapt a ultimilor doi ani ...Si care se regaseste in firmele de mai sus .Probabil nu stim noi .
Habar nu am ! Frumusetea spinningului.La salau ;)

Luigi
Deci nu stiu ce naiba sa mai zic ! Pentru a nu stiu cata oara salaul m-a dat peste cap! Si da , salaul era pe loc si nu raspundea decat la guma aia! Micutu avea guma pe bat .Era ultima intreaga....A prins 3 salai in linie , adica 3 maini 3 salai. Apoi cu pauze dar ciupea.
Eu schimbam gume in draci aproape socat de ce se intampla...Apoi am pus guma lui si am obtinut atac!Toata ziua a raspuns 95% la guma aia. A fost ziua activa.
A doua zi am prins doar cu aceea guma cu o singura exceptie.Micutul nu a avut exceptia! Doar pe guma aia.Era ziua slab activa.
Si am schimbat gume...Am dat si cu rattlin.Celebru.Gume de la , nu o luati reclama va rog , Pontoon 21, Westin, Relax, 4Predators, Zman, Savage Gear , Bass Assassin , Mans, Prime,Jaxon,Sandra, etc....Singura care prindea era cea care era vedeta zilei.Sau a anului de fapt.De fapt a ultimilor doi ani ...Si care se regaseste in firmele de mai sus .Probabil nu stim noi .
Habar nu am ! Frumusetea spinningului.La salau ;)
Lucky john are o guma asemantoare foarte alungita.

Imi pica ochii in gura, dar trebuie sa va spun ceva.
Ies cu cainele pe la 11 in speranta ca nu se mai pisa in casa. El intelege ca il scot sa manance rahat. Zici ca.i parlamentar sa mor io.
In fine, ca sa.i mai distrag atentia, am luat cu mine un laser verde. Nu reactiona la el deloc. Ba, da deloc. Ca si cum n.ar fi vazut nimic. Intru in casa si vreau sa le demonstrez si alor mei ca foxterrierul nu vede lumini verzi. Cum am aprins ala, cum a inceput sa.l urmareasca.
Pestele nu e caine, ok.... sau mai bine zis un caine nu poate fi peste. Dar aproape sigur vede un pic altfel decat omu din dotare.
Maine incerc cu rosu sa vad daca am vreun țac.

zamfi....poate nu am inteles eu bine, salaul a tras doar la un model de guma pe o anumita culoare. Ati mai avut acelasi model dar culoare diferita? Adica succesul sa fie dat de cumul profil +culoare

DurereeeeDurereeee ........d aia nu prea pescuiesc eu la salau. Cel mai mare salau l am prins cand dadeam dupa stiuca, iar cel mai mare biban cand dadeam dupa salau....deci pentru mine salaul asta e ca jocul la loto pun 6 numere sperand ca ies toate si de multe ori nu iese nimic, insa speranta nu moare! Never give up!

Nu e o chestie generala sa prinzi la o culoare pe dunare. Dar in ultimul timp culorile "ciudate" au dat peste mai bine decat clasicele.
Singura clasica ce confirma este albul.
Anul asta nu a mers motor-oil care altadata facea legea.
Ciudata treaba, totusi eu nu am mai mult de 4-5 repere de culoare in geanta pe un model. Sa pot si pescui, nu doar sa schimb gumele pt a gasi culoarea minune.
Seara/dimineara incerc sa am ceva cu glitter.