Cum abordam o locatie de somn?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pentru membrii care pescuiesc la somn, intrebarea mea este: in functie de ce criterii abordati o anumita locatie in care presupuneti ca ar sta ascuns mustaciosul? Valtori, praguri, apa adanca, curent puternic etc. Spre exemplu mie imi plac locatiile cu confluente de ape sau chiar unde se delimiteaza curentul sau "intoarce". Un alt "punct fierbinte" cred ca ar fi structurile de genul: copacilor, picioarelor de pod, fiare, betoane. Acum ca aceste criterii le-am selctat fiecare dupa cum considera, cum abordam partida? Ce tipuri de naluci folositi (nu ma refer la modele) ?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Astazi am incercat toate cele nu a vrut, poate data viitoare. Au zanganit si bile si nebile :)

Bogdan86

Stiuca
Poti incerca si la gume Claudiu... Ultimul drill avut tot intr-o zona cu curent, plus minu asemanator mi-a intrat pe.guma trasa liniara deasupra substratului..

S-au luat somni acolo? Esti sigur de prezenta lor?gandescccc

Claudiu

Administrator
Membru personal
Bogdan la gume am incercat data trecuta dar o sa mai incerc. Nu cred ca ai cum trage guma deasupra substratului la ce curent puternic este. Somni ar fi, probabil nu cine stie ce dar este. Si avati mai sunt, foarte putini ce e drept.

oldheinz

Biban
Pai dupa cum arata locurile alea, somnul ar trebui sa iasa cu casca de protectie si tarnacop. Eu am alta curiozitate, de unde avea Claudiu galetuta aia cu raci(referitor la fapte anterioare),ca eu nu am mai vazut raci de ceva vreme. Lasand gluma la o parte, cred ca subiectul e un pic mai complex. E greu sa imi dau eu cu parerea de pe malul unui Mures care inca mai ofera maluri naturale, bolovanoase in amonte de Lipova, si argiloase pe portiunea aval de Pecica. Langa Fantanele, la locul cunoscut drept "casa pompelor", s-au clamat anul trecut in jur de 40 de capturi , 20-140kg per bucata, capturi facute, dupa afirmatia celor in cauza, la varii forme culori si marci de voblere.Personal imi pare greu de crezut ca o portiune de rau de 2-300 de m sa tina o asa populatie dintr-o specie asa teritoriala ca somnul. Ca un studiu de caz in ceea ce priveste localizarea, urmaresc de vreo trei ani cateva exemplare mari, undeva in zona Milova. In tot acest timp, surprinzator,bataile lor au aparut in aceleasi locuri, cu plimbari stanga-dreapta de cateva zeci de metri. Unul din ei e vanat de ceva vreme de un nene foarte incapatanat, care desi a cazut in apa de cateva ori, nu renunta, si nici nu schimba locatia.In ultimul an a mers pe oscilante mari, grele, din productia proprie, pentru ca, zicea el, a avut rezultate. Eu am incercat si voblere, si chiar rotative mari (no name), dar rezultate am avut doar la momeli naturale, prezentate in stilurile consacrate.Cred ca o apa cu o populatie solida de somni, eventual intr-o usoara penurie de hrana, iti ofera capturi fara prea multe sofisticarii. Ar fi neconcludent si lipsit de sustinere sa cadem in pacatul calculelor statistice (prinzatoare-neprinzatoare). Consider satisfactia cu atat mai mare cu cat prezentarea se face la ce nici nu te astepti. Si pana la urma, vorba poetului, daca peste nu e, nimic nu e.
PS. Un rau, ceata diminetii, un om, o barca si clipocitul monoton al cloncului...

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Pentru membrii care pescuiesc la somn, intrebarea mea este: in functie de ce criterii abordati o anumita locatie in care presupuneti ca ar sta ascuns mustaciosul? Valtori, praguri, apa adanca, curent puternic etc.
Eu ma ghidez in primul rind dupa vaz si auz zimbettt adica daca-l vaz sau auz dau cu chestii de suprafata.
Daca nu-l vaz si nu-l auz dau cu gume sa testez locul zimbettt(deh, voblerele e scumpe si unele chiar scumpe la vedere Durereeee)

La final trec pe extreme ratlinguri si bile sau lenese (thrill).
Pe baltit uneori linguresc, rotativesc, crankuiesc atunci cand imi lasa impresia c-ar fi intre ape.

ps. pardon de fapt prima data ma axez pe varianta "SRI" adica, daca din surse sigure stiu ca in anumite zone sau perioade au mers pe un anumit tip de naluci in principiu caut sa dau cu aceleasi naluci in locuri similare (pe care le cunosc)
ps2. toate cele de mai sus se aplica cand sunt singur pe loc ca altfel e sfanta vorba aia "cand esti la Roma poarta-te ca romanii" :)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Yuri Grisendi e un personaj cunoscut in ale pescuitului somnului, cu rezultate uimitoare. Ce nu as da sa am un drill epuizant ca acesta

sorinTM

Stiuca
Claudiu vrei drilluri de senzație iati o săptămână liber și fă o excursie în Spania pe răul ebro zona caspe lângă zaragosa și ai să ai drilurile care visezi și dacă ajungi și la baraj Caspe să te ți și după dintzosi ca o să ai ce scoate :p

Bogdan86

Stiuca
Si daca ai nevoie de un ghid iti recomand pe Milan Panic care se ocuoa doar cu asa ceva. Dai o cautare pe facebook si minuneazate zimbettt

sebi

Biban
vara caut intodeauna locurile unde se intalnesc raurile capuri de pod gaurile mari de sub mal si mai ales urmaresc bine suprafata apei atacul somnului e inconfundabil la suprafata apei de la ora 18 la 20 cel mic la 1metru asa iara dupa ora 21 da si taticutul lor abordare intodeauna cu o rotativa mepps long cast nr 3 de 12g sau nr 4 in fuctie de curent la suprafata apei prima ora dupa intre ape si ultima oara cat mai aproape de fundul apei lansarii cat mai lungi asa evit atingerea pestelui cu firul si indentific unde sta plus ca e un peste foarte sensibil la atingeri imediat sa speriat in foto peste mic intodeauna incerc sa mentin rotativa pe curent cat mai mul
somn mic.jpg

sebi

Biban
da ma bucur ca am gasit un blog curat imi pare rau de valcea mea dar experienta cea mai frumoasa cu somnul am avut in franta la granita cu germania in tara foarte rar dupa lungii alergari dupa el si acela mic eliberat trofeul meu care a fost prins la ora 22 luna plina rotativa grea de distanta nr4 carat in spate 3 km facut trofeu si degustat de 15 romani in rest am eliberat tot pana si o platica a mancat rotativa dupa o ploaie zdravana intaradevar cand un rau are tot ce trebuie iti poti testa momelile si nu pierzi increderea in naluca ta castigatoare 100km fir mulinat un somn capturat sunt pescar amator nu profesionist cu sonare pentru somn nu ai nevoie daca esti atent la atacuri

3.jpg

Ultima editare de un moderator:
Ieri la Gostinu (Giurgiu) Dunarea in crestere, am incercat doar la avat .... cateva ore fara rezultat. Am avut un singur peste agatat, dupa cum a luat fir cred ca somn sau ceva fitofag. A intrat la un spro asp jigger spinner, plimbat foarte aproape de fund. Drilul a durat cam 5 minute, prima data a luat cam 30 m de fir inspre larg (pescuiam intr-un golf unde intoarce curentul), am reusit sa recuperez cam jumatate. Apoi a gasit ceva cioata in interiorul golfului si pauza. Am incercat vreo 5 minute sa il las in pace ... lasat firul liber, apoi fortat putin cate putin. Nu s-a miscat nici un centimetru asa ca am fortat pana a cedat firul (sunline 10 lb). E a doua oara cand in locul ala intra un trenulet. Acum lanseta era un savage gear xlnt 15-50 plus un rarenium fa 4000, prima data a intrat pe o lanseta light (3-10g) si atunci nu am vazut decat cum dispare firul de pe mulineta.

Am rugamintea sa imi spuna cei cu experienta... ce e de facut cand se blocheaza in copaci si nu vrea sa iasa. Firul nu a cedat foarte usor, probabil a pocnit de la nodul FG dintre textil si fluoro de 0.26

Pe viitor probabil o sa dau cu un fir mai serios in locul ala, macar cu un 20lb, poate poate il dau la aer.

Sus