• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cum abordam o partida de biban

Claudiu

Administrator
Membru personal
Personal nu am experienta cu spinningul la biban, am prins doar accidental bibanei, nici unul mai rasarit la spinning. Pentru cei care pescuiesc la biban, ca am vazut ca sunt destui, poate ne pot impartasi cateva sfaturi cu privire la abordarea locurilor cat si a nalucilor folosite.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Se numea.... strapazan cu sansa mica de biban... nu mai retin bine dar cred ca tu ai prins bibani, pe mine nu m-au vrut. Si ma interesa foarte mult cum il abordeaza pe lacuri de munte, spre exemplu la Bradisor as vrea sa stiu sa il abordez, desi nu sunt bibanii de la Bicaz

adiwolf

Moderator
Membru personal
la Bradisor sunt bibani foarte mici desi nu inteleg de ce, daca la Bicaz s-au dezvoltat in apelede munte aici de ce nu ar putea sa se dezvolte, sa creasca?!!
ador sa pescuiesc biban si sa fiu sincer as lasa orice partida de pescuit pentru una cu bibani rasariti

La Bradisor este exact aceeasi problema ca si la Gura Raului.
Exista foarte mult biban, dar din diverse motive acesta nu creste.
Unii sustin ca, din cauza apei reci, metabolismul le este incetinit si de aceea cresterea este foarte lenta.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Tare as vrea sa stiu de ce nu creste. Ma gandesc totusi ca e posibil sa fie si pe Bradisor, oricum nu se duce nimeni sa caute bibanul... o avea alte locuri alte tabieturi.

adiwolf

Moderator
Membru personal
daca pescuiesti pe Bradisor la bologneza cu rama, prinzi bibani cat puta, nonstop.
am pescuit dupa biban la lingurita rotativa si voblere mici, pescuit dedicat pe peste tinta si nu am prins bibani mai mari de 10-12cm !!
pescuit in mal si in crengarii - nu am pescuit pe apa adanca si nu aveam sonar pe vremea aia sa pot cauta bancuri de pesti

Pescuitul la biban este unul dintre cele mai frumoase pescuituri de spining, cel putin dupa pararea mea. Atacul hotarat al bibanului si forta cu care se opune in dril ( mai ales la exemplarele mai rasarite) plus faptul ca poti pescui mai " de finete" ma determina de multe ori sa renunt la salau sau stiuca in favoarea lui. Luand in considerare si aria larga de raspandire a acestei specii, poti deprinde mai usor tainele spiningului incepand cu pescuitl la biban.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Trebuie sa recunosc ca este chiar un pescuit frumos. Din acelasi motiv si americanii au facut industrie din pescuit-ul bass-ului.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Pescuitul la biban este unul dintre cele mai frumoase pescuituri de spining, cel putin dupa pararea mea. Atacul hotarat al bibanului si forta cu care se opune in dril ( mai ales la exemplarele mai rasarite) plus faptul ca poti pescui mai " de finete" ma determina de multe ori sa renunt la salau sau stiuca in favoarea lui. Luand in considerare si aria larga de raspandire a acestei specii, poti deprinde mai usor tainele spiningului incepand cu pescuitl la biban.
credeam, ca sunt singurul "defect" de pe aici, ma bucur ca mai sunt si alti pescari mult mai experimentati ca mine care impartasesc aceleasi optiuni si placeri thumbup

credeam, ca sunt singurul "defect" de pe aici, ma bucur ca mai sunt si alti pescari mult mai experimentati ca mine care impartasesc aceleasi optiuni si placeri thumbup
Cand ajungi la o anumita varsta, dupa atatia ani petrecuti pe malul apei, incepi sa privesti altfel pescuitul,sa reevaluezi placerile oferite de acest sport si sa cauti si altfel de satisfactii pe care tanar fiind le-ai trecut cu vederea.

V

vali stratonov

Guest
Si eu sunt un "virusat iremediabil " al pescuitului la biban..am si un record personal la aceasta specie , 136 bibani prinsi in 3,5 ore la Rogojesti in regim de concurs de pescuit prin 2007 -2008..

In lacuri mari si adinci ca Bicaz, Belis , Bradisor (aici nu am pescuit) parerea mea ca e OBLIGATORIU sa ai un sonar , nu neaparat Si dar macar DI , sonar cu care sa cauti bancuri de pesti ...

In momentul in care dai de vre-un banc de peste , te ancorezi si incepi sa tatonezi fundul apei cu jiguri, pilkere , etc....pina in momentul in care vei avea atac ...de regula bancurile de bibani le veti gasi pe praguri , in jurul unor rupturi de maluri in adincimi curinse intre 2-7 m vara ,dar si la 12-20 m primavara -toamna in functie de vremea de afara si mai ales de temperatura si presiunea atmosferica...

In lacurile de ses cu adincimi relativ mici...0.5-5 m bibanii ii gasim in "primul prag" din apropierea malului dimineata si seara pe timpul verii unde vineaza alevini si isi tradeaza prezenta ....mai la prinz se trag pe apa mai adinca la :"racoare" ...

Primavara si toama tirziu trebuie cautati pe apa mai adinca , sub structuri daca exista sau de regula in"calugarul" de evacuare a apei din lac....

In linii mari cam asta ar fi "teoria" ...dar imi permit un sfat ...nu uitati ca bibanul este peste de cird , im momentul in care il localizati si gasiti naluca cistigatoare fiti cit mai rapizi de mina sa prindeti cit mai multi dintre ei ...nu de alta dar bibanii in bancuri obisnuiesc sa se "suteasca" din zona destul de repede (in functie si de marimea bancului)...

Un alt sfat ar fi ca in momentul in care nu mai aveti prezentari consecutive sau atacuri hotarite sa cautati sa schmbati naluca cu un alt tip sau numai culoarea ... o naluca gasita rapid v-ar salva partida pe care o asteptati de atita vreme.

Bibanul din punctul meu de vedere e partenerul ideal ar fiecarui pescar dar mai ales al tinerilor pescari care pot indragi acest stil foarte dinamic cu un partener pe masura.

Claudiu

Administrator
Membru personal
136 bibani prinsi in 3,5 ore
Asta trebuie sa fie orgasm curat. Foarte interesant si bine punctat despre cautarea bibanului. Da-mi voie sa aplic tot ce ai spus, pe acest Bradisor. Sper sa ma descurc si cu StructureScan. Multumiri pentru informatieworthy