• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cum abordam o partida de biban

Claudiu

Administrator
Membru personal
Zamfi... Apuca-te de adunat gume de biban ca deala nu avem :) si vezi pe unde te infiltrezi sa aflam ponturile

Pai aia mai lipsesteroflmaooo Cand am vazut colectia de gume de bibi a lui Cosmin ( un prieten comun cu Vali ) am inceput sa cant tricolorul ...clapping Informatii am Claudiu ,insa trebuie partener si ...mai multe.Nu sunt pregatit de Bibanmania ...Insa vreau sa ajung in mod "privat" pe acolo cu vreun clujeanthumbup Sau ma rog poate vi tu sa facem echipa...Cu dotarea ta cred ca ne descurcam si noi zimbettt

Claudiu

Administrator
Membru personal
Dotarea e mai putin importanta, acolo e pe ,,stouri" zimbettt, adica pe stiinta. Apropo de concurs Vali, poti sa postezi si aici concursul in Spinning la biban. E bine ca la concursul asta nu da cu spatele ca pastravul la Albesti thumbup

La ce zicea Vali de abordarea bibanului, as mai zice doar ca gumele se joaca mai energic decat la salau si nu musai dai cu ele pe fund rezultate bune putandu-se obtine si jerkuind gume lestate usor intre ape. Pe riu un pescuit la cicade mici poate fi extrem de placut mai ales cand bibanul papa cot la cot cu cleanul. Tot in cazul asta unele minivoblere recuperate agale cu multe stopuri pot face o partida pe cinste. fishphoto

Tocmai voiam sa te intreb ...vrei sa mergem in 25 sa pescuim de placere sau incercam sa cistigam acel concurs ?
Nu de alta dar trebuie sa ne hotarim ce strategie sa aplicamgofishinggofishingca sa cistigam thumbupzimbettt
Eu m-as duce de placere sincer sa fiu...Insa nu as vrea sa te incurc cu aceasta atitudine asa ca tu decizi!thumbup Nu am fost niciodata la un concurs de spinning asa ca iti dai seamaroflmaooo.Vorbim,ne intalnim, ne antrenam ...tu esti profesorul !thumbsuuuup

Personal nu am experienta cu spinningul la biban, am prins doar accidental bibanei, nici unul mai rasarit la spinning. Pentru cei care pescuiesc la biban, ca am vazut ca sunt destui, poate ne pot impartasi cateva sfaturi cu privire la abordarea locurilor cat si a nalucilor folosite.
Bibanii se aduna la confluiente (atat rauri cat si canale) indiferent de adancimea apelor.
Frecvent mai poti sa-i gasesti langa corpuri mari si solide din apa (betoane, epave, copaci scufundati...) sau praguri.
Nu este de neglijat nici gura paraielor la intrarea in lacuri sau locurile de evacuare al apelor.
Poti folosi cu succes lanseta de 2,10 - 2,40m , clasa 5 - 25g cu conditia sa fie "aspra".
Daca locul permite lansari lungi: monofilament 0,14 - 0,16 ; rotativa nr. 1 sau nr. 2 sau voblere/gume 3 - 4 cm.
Pentru locurile "stramte", foloseste monofilament de 0,10 - 0,12 ; voblere / gume de
1,5 - 2,5 cm.
Carligele trebuie sa fie foarte ascutite si de mici dimensiuni (bibanul are gura tare = nu scapa usor) + nu uita degorjorul si pensa.
Daca timp de 5 minute nu ai prins, schimba NALUCA.
Daca timp de 30 minute nu ai prins, schimba LOCUL.
Daca timp de 2 ore nu ai prins, prinde STICLA!drunk

Claudiu, multumesc pentru salutari !zimbettt

Sunt foarte pasionat si cu mare experienta in domeniu !amaaaazed
Categoric...spun cele mai frumoase minciuni! (vezi - Scufita Rosie)

Am studii superioare in domeniu (spinning) si am obtinut centura neagra
cu 9 dan (in 2014).bucuriemare

Pot sa dau "lectii" ?thumbsuuuup
Salutare si bine ai venit @LupAlb , bune sfaturi, multumesc nnnoroc

Recunosc ca pe rotativa imi place mai mult dar cand vine vb de vobler parca se complicata situatia,am avut in vara partide exclusiv pe voblere la biban unde am invatat ca trebuie un anumit mod de prezentare astfel incat sa il si prinzi,pe multe voblere dadea numai in el,pun 2 poze cu voblere care cat de cat au avut o rata mai mare de eficacitate,de obicei nu mai fac poze am renuntat la ele prefer sa le dau drumu indiferent de specie cat mai repede mai ales cand e caldura mare.

edit:era sa uit,facea radubug niste voblere de biban,le-am plimbat ceva ani prin trusa pana am prins momentul bun

Ultima editare:
la micile cascade bibanul e prezent in bancuri cel mic cel mai mare e cam singuratic secretul sa faci bancul curios scot cat mai repede pe cel prins sa nu se alerteze bancul dupa incerc sa mentin curiozitatea bancului pt mine guma mica vierme coada vibratila sau mai bine zis montura drop shot pe rauri merge bine

41.jpg
bibanul.jpg

Ultima editare de un moderator:
la micile cascade bibanul e prezent in bancuri cel mic cel mai mare e cam singuratic secretul sa faci bancul curios scot cat mai repede pe cel prins sa nu se alerteze bancul dupa incerc sa mentin curiozitatea bancului pt mine guma mica vierme coada vibratila sau mai bine zis montura drop shot pe rauri merge bine
Frumosi vargatii, apropo, cum procedezi ca sa mentii curiozitatea bancului ? gandescccc

PS. Nu vreau sa fiu lupul moralist ca si eu mai am probleme cu punctuatia :p dar n-ar strica sa mai pui cate un punct sau
cate o virgula pe aici pe colo fiidca, se intelege destul de greu ce vrei sa zici uneori :) ;)

mersi de observatie germania franta italia ma stricat la scris stai sa caut punctu . aaa am gasit zimbetttNU misc plumbul de pe fund la montura drop shot ma ajuta mult curentul apei

Valabil pentru cel mic cel mare jig sau uneori rotativa cu foto stau prost pt ca nu pot tine bibanul prea mult la foto trebuie sa il eliberez repede este foarte sensibil in mazoritatea cazurilor sunt singur
23.jpg

adiwolf

Moderator
Membru personal
ador sa pescuiesc la dropshot si am avut cateva partide memorabile cu ceva timp in urma
in schimb este foarte greu cu localizarea la noi pe Olt, deh, apa multa si peste putin crybaby