• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cum abordam o partida de biban

dar sa stii ca daia romanii sunt cei mai buni la pescuit in europa bibanul il pescuiesc numai de antrenament cand restul rapitorilor nu au chef. Cat despre iubitul nostru olt alergi cu radarul sonarul cu telefonul prietenului informati de pe radio sant pescuit si daca o pui de poza e lucru mare sau filmare Orice tecnica ar da roade daca ar fii peste cum trebuie sa fie la cat de mare este oltul

Salutare,
Eu pescuiesc la biban exclusiv la jig(2-5grame).In general pescuiesc pe balti salbatice(mai nou pline de bradis), dar rezultatele au fost bunicele.In ultima luna(cu iesiri saptamanale) nu am avut nici o partida fara minim 10-15 capturi, media fiind undeva la 25 cm.Cele mai mari capturi au fost 3 bucati cuprinse intre 32 si 35 cm(greutate undeva la 7-800 grame).Eu am descoperit pescuitul la biban relativ recent, dar trebuie sa marturisesc ca ofera o placere deosebita.
Echipamentul folosit:
-lanseta Favorite Rockstar 2,05m 0.8-5g(greutate 79g)
-mulineta Shimano Twin Power 11 2000s(corp de 2500 si tambur de 2000s)
-fir Sunline Super PE 8 Braid 6lb(firul l-am achizitionat recent, dar pana acum am folosit un Sunline Super PE alb 6lb)
-microjig-uri cuprinse intre 2 si 5 grame si carlige offset lestate cu aceleasi greutati
-gume: Big Bite Baits Paddle Tail grub 4m5 cm(guma mea preferata la care am avut cele mai multe si cele mai mari capturi), Manns Shad 4,5cm, Manns Grub, Crazy FIsh Vibro Worm 5cm

Mi-as dori sa am o apa ca asta in care sa stau bagat in wadersi si sa pescuiesc cu gramaje mici pe adancimi de 1 metru, sa prind bibani de killogram, poate si cu poppere mici.

Cea mai frumoasa partida la biban am avut o in Delta. Undeva la iesirea din Bogdaproste spre La amiaza, in gura unui canal. Eram 5 persoane in 2 barci si timp de 2 ora am prins biban dupa biban. La inceput am zis ca dam la un fel de montura dropshot, dar cu rama neagra, in ideea ca nu o sa manance gume. Dupa 5 minute am trecut pe jig si era spectacol. Practic ataca din orice pozitie, inclusiv daca lasai 5 secunde jigul la 50 cm in apa sub barca. Nu erau capturi, cel mai mare probabil era pana in 400g dar intensitatea pescuitului a fost maxima :)

Motivul pentru care bibanii sunt foarte mici, cel putin asa cred eu, este cosangvinizarea. Ar trebui introdusi bibani din alta parte, isi mai schimba sangele.

Am si eu o întrebare? Pentru cei care pescuiesc la vobler ... cum faceți selecția bibanului?
Eu am renunțat sa mai pescuiesc la gume pt ca se agatafoarte mult si dau cu voblere.

Am si eu o întrebare? Pentru cei care pescuiesc la vobler ... cum faceți selecția bibanului?
Eu am renunțat sa mai pescuiesc la gume pt ca se agatafoarte mult si dau cu voblere.
Selecția nu prea poți să o faci decât căutând bancurile de bibani.Gumele ,spinnerbaiturile și rotativele sunt mult mai efective decât voblerele doar că la acestea din urmă ai sansa la capturi mari.Daca bibanii stau pe substrat atunci când ajungi cu voblerele acolo ele nu se agață?Montează gumele pe offset sau folosește tehnica drop shot,așa eviți mai bine agataturile

Cosmin Elias 46cm si 2,25kg cu tot cu minciog (iar minciogul are 180gr) - l-am rotunjit in jos la 2kg (asta era targetul meu pe Bicaz ce mi l-am propus inca din 2010)

Anul trecut am mai prins unul de 1,83kg si 45cm :
In acelasi loc in 15min inainte de asta a luat fratemiu 3 buc : 1,72kg (recordul lui personal) , 650gr si 1,32kg

Asta e din 2016 : 1,4kg

Asa arata Top5 personal - bibani de peste 1,4kg anul trecut

Top5 Bibani - sept 2017.jpg

Intre timp a mai intrat unul pe locul 4 acum vreo 3 saptamani : 42 cm si 1,5kg

Biban-1.5kg-01.jpg

Bibanii de Bicaz nu cred ca trec in lungime de 50cm decat in cazuri foarte rare. Cel putin eu nu am vazut nici unu live sau vreo poza pe o masuratoare cu un biban mai mare de 47-48cm capturat pe Bicaz.

Felicitări IlieNeamt și mulțumesc pentru răspuns. Spre rușinea mea recordul meu la spinning este de 35cm și 590g însă cu mulți ani în urmă prindeam în România la staționar exemplare ca ale tale într-un lac de padure cu suprafața maximă de 1 000 m2 și adancimea medie de 1m.
Știu și aici un loc la vreo 50 km de casă însă îmi trebuie neapărat barcă

ce dracu mananca bibanii aia pe Bicaz de cresc asa de mari?! gandescccc
Bicazul este un loc in care bibanul ofera partide bune cam tot timpul. Norocul lor este ca nu sunt foarte multi doritori de bibani, fiind considerat pe nedrept zic eu un daunator si/sau o subspecie. Asa ca sunt putini pescari dedicati pentru biban, majoritatea pe care-i vad sunt la bologneza cu live bait, rama, viermisor si mai dau la ochi de biban sau bucatica de biban. Acum, desi se poate argumenta ca e usor de dat dupa ei, nu este asa. La rama, viermisor vin aia mici la restul dau aia din liga mare. Foarte interesant la live bait, bibanul nu prea mai mananca, e capricios. Bicazul este un lac foarte adanc iar pescuitul de pe mal e o provocare, de cele mai multe ori trebuie urmarit clar unde ataca, asta inseamna km buni de mers pe mal. Desi e plin de vegetatie submersa, bibanul de Bicaz nu este un teritorial, cu exceptia bancurilor de bibani mici. Cei mari se plimba de colo colo, atacand la suprafata avat style vara, iar in zilele ultra calduroase sunt de cautat la adanc valabil si toamna iarna. Este un pescuit spectaculos si de aceea campionatul national la rapitor a tot fost pe Bicaz. Este un pescuit de o frumusete rara, eu personal fiind noob absolut la gume si neavand barca nu folosesc gume, asa ca nicio sansa la monstrii colegului IlieNeamt dar si asa am avut la voblere bibani peste jumatate de kilogram. Evident se mai lasa cu injuraturi ca de regula dau dupa clean mare dar musiu fura cu talent cam orice e dedicat cleanului si-i sperie pe astia de dracu ii ia.