• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cum facem poze de calitate la pescuit

Carol , pt ca tot e offtopic o parte din discutie , da-mi voie sa te contrazic cu ce e afara...Pe unde umblu eu , de vreo 15 ani , situatia nu arata cum o prezinti tu.In primul rand este vorba de o alta mentalitate la omul de pe strada.Apoi e vorba de modul de aplicare al legii.Cu lacune e drept prin unele tari .Nu sunt de acord ca afara se vorbeste doar de bani .Recunosc ca s-au schimbat multe in rau in 15 ani dar si noi , romanii , am dat o mana de ajutor la asta! Mai ales cand vorbim de natura.Sa-ti spuna Anem cum era Pad ul scum 15 ani si cum e acum.Si daca romanii si ungurii au vreo vina in asta...Suna urat ce spun eu , dar eu sunt atat de dezamagit de ce se intampla in tara mea incat nu mai vreau sa ma fac ca noi suntem ok si aialalti sunt de vina!Si daca ma uit doar in Ungaria (ai pescuit in Ungaria? ) ma enervez ...Slovenia ? Upsss! Si inca nu am trecut in occident ....
Si da , eu vreau o tara ca afara! Macar cat la amaratii aia de italieni care au ajuns praf aproape , la care cad poduri de autostrada , dar care gandesc de doua ori mai ok decat noi !
Scuze de offtopic.

Daca tot am intrat pe acest domeniu, ca si o mica observatie, fara suparare pe mine.

Încercati sa fiti atenti la doua reguli de super baza de compozitie in fotografie. Sunt simplu de tot de aplicat.
Treimea de aur, si Spirala lui Fibonacci (sectiunea de aur). Dau pozelor echilibru, profunzime, si concentarea privirii spre punctul forte al imaginii.

Exemple gasiti puzderie pe "Goagle"

Multumesc si inca o data scuze daca.......stiti voi

PS Eu cand pozez pestii, ma grabesc sa ii eliberez., si nu prea tin cont de aceste lucruri atunci. Si abia apoi daca am timp, fac corectiile si cadrarile de rigoare.

Sau "Nu faceți ca el"

Cu stima

Uitati ce vreau sa spun:
Prima este sectiunea de aur, a doua, treimea de aur.
image.jpeg
image.jpeg

Ultima editare:
Zamfi, una e sa umbli și alta sa locuiești efectiv ;) și eu am umblat dar ochii mi s-au deschis abia locuind :(
De acord cu tine la contribuția romanilor la societatea și civilizatia de afara, însă dacă in țara contribuie doar romanii și țiganii , afara ai toți esticii, negrii, arabi, asiatici, și încă o grămada de alții plus Pramatiile native ( pe care fiecare țara le are ) . Una vezi la o plimbare și alta când dai piept cu sistemul și incompetenta funcționarilor ( care e la fel de multe ori peste tot) .

Carol, stai bre linistit ca nu venim pe locurile tale nanana

Espasia, regulile de compozitie le aplic cand fac poze linistit. La pescuit insa ... dupa ce ca abia am inceput sa mai prind si eu mai mult de zero peste , sa mai abuzez si de talente artistice e cam mult. Cu timpul poate o veni si asta cu toate ca mai degraba ii dau dreptate lui Alex. Cum ar fi sa ma tina pe mine cineva sub apa pana ii iese poza bine.

Hai sa postez io o "poza de calitate":
20180912_184739.jpg

A se remarca atentia fotografului de a surprinde rãutatea fioroasei stiuci, vigoarea capturii si a mâinii sale ferme, manichiura demnã de un membru al spinningclub.ro la pescuit, brãtzara care sugereaza un ceas "adventure" ca semn de bunãstare si in plan secundar un minunat lac din Algoi plin de baboi! Cum sa fi facut oare sa imortalizez si gloriosii bocanci de treking, "explodatzi" dupa atitea si atitea naturi si aventuri (sau oare fiind made in Romania)?
.........
Acum fara gluma: alta varianta sa pozez de unul singur o captura nu mai intra in calcul pentru mine, am mai pozat in iarba pe linga lanseta dar sincer mi-e mila de saracul peste acolo in jeg doar ca sa il pozez. Daca tot ii dau drumul, atunci mai bine direct. Iar daca intra ceva prea mare pentru o singura mânã, sa fie sanatos sau gustos si fara pozat!

De ce postam poze cu peștii prinși? Si de ce vrem ca aceste fotografii sa fie reusite?

Avem, asa zic eu, 2 motive (pot fi trei, dar al treilea este o particularitate a celui de-al doilea)

1. (Si aici cred ca pot exclude o foarte mare parte din pescarii de pe acest forum)

Sa ne laudam, sa ne dam mari ce meșteri suntem noi, față de alți fraieri pescari (pentru asta s-a inventat reteaua de socializare, specifica, tip facebook, sau tweeter, sau instagram, sau.....)

2. Sa impartasim bucuria momentului, cu prietenii (si aici intam noi, abonatii unui forum de specialitate). Și daca prieteni “nu avem”, sa ne bucuram noi, in singuratate sau cu familia, cand vizualizam aceste poze din trecut.
Filosofic, metaforic, semantic vorbind sau cum vreti, o fotografie reprezinta o calatorie in timp. Inapoi. (Ideea am prins-o la un documentar facut de “un grup de cercetatori britanici” de la BBC si tare mi-a placut).
Si incercam sa ne bucuram retraind acele clipe. Un time traveller.

Daca in prima este importanta (chiar foarte) fotografia sa iasa cat mai fidela in detalii, corect expusa si cu un contrast de lumina si culoare de iti sparge retina, in cea de a doua, acest aspect trece pe un plan secund. Ma refer la calitatea compozitionala, artistica.

Asadar, nu toti suntem dotati cu un simt artisctic, dar toti suntem dotati cu un simt civic, responsabil fata de pestii pe care ii indragim. In plus este un forum de prieteni, de hobby-ști, asa ca competitia nu isi are rostul aici. Nu?

Asa ca eu zic sa nu ne mai facem complexe ca “ale mele” nu-s asa reusite, și sa fiti siguri ca toti noi ceilalti, ne vom bucura alaturi de dumneavoastra de acele imagini (bune sau mai putin bune) sau momenta și mai ales ca stim ca acel peste va pleca in proportie de 95% inapoi in apa. Asa ca, la pozat cu capturile. Ce daca-s mici? Ce daca-s putini si rari? Hai sa fim seriosi.

Nu? Voi ce spuneti?

Nu ma luați in balon cu ce scriu sau am scris, dar discutiile ce pot genera controverse (care naiba stie unde duc-avem exemple multiple) nu prea imi plac.
Da imi plac discutiile civilizare, argumentate, dovedite, chiar daca sunt contradictorii. Dar in baza “dovezilor” sigur se desemneaza “castigatorul”

Nu?

Daca gresesc imi cer scuze, pentru aceasta interventie in acest topic.

Espasia nici nu știi ce mult mă ajută folderul "Gone Fishing" de pe telefon în zilele stresante la muncă, sau când problemele cotidiene mă apasă. Mă uit la peștii ăia și instant îmi aduc aminte in cel mai mic detaliu fiecare moment al capturii. De la atac până la eliberare. Parcă sunt din nou acolo. De asta fac poze partenerilor de pescuit. thumbsuuuup

Hai sa postez io o "poza de calitate":
Vezi atașament 14236
A se remarca atentia fotografului de a surprinde rãutatea fioroasei stiuci, vigoarea capturii si a mâinii sale ferme, manichiura demnã de un membru al spinningclub.ro la pescuit, brãtzara care sugereaza un ceas "adventure" ca semn de bunãstare si in plan secundar un minunat lac din Algoi plin de baboi! Cum sa fi facut oare sa imortalizez si gloriosii bocanci de treking, "explodatzi" dupa atitea si atitea naturi si aventuri (sau oare fiind made in Romania)?
.........
Acum fara gluma: alta varianta sa pozez de unul singur o captura nu mai intra in calcul pentru mine, am mai pozat in iarba pe linga lanseta dar sincer mi-e mila de saracul peste acolo in jeg doar ca sa il pozez. Daca tot ii dau drumul, atunci mai bine direct. Iar daca intra ceva prea mare pentru o singura mânã, sa fie sanatos sau gustos si fara pozat!
Bre rupsasi ficatul ea :) o mai strangeai o tzara si ii se faceau ochii ca la broasca,nu vezi ca sufera :)
Lasand gluma deoparte cred ca era bine sa o fi pozat pe jos decat asa......parerea mea.

Poze fac sa imi aduc aminte de partida,de modul cum s-a desfasurat ea, de ce probleme m-am lovit,de naluca folosita.... imi place sa vad un peste frumos, chiar si in bratele cuiva.
Simtul artistic si inbunatatirea unei poze vine din dorinta de a invata ceva nou, ceva care este mai bun decat ce ai facut,decat ceva ce ai vazut rau la altii,mai pe scurt din dorinta de a fi mai bun decat ai fost ieri....

Pãi Edd tu esti unul dintre artistii de pe forum, pe noi ceilalti nu ne prea ajuta talentul! Am postat poza doar pentru a arata cum fotografiem noi ne-artistii, cel putzin la mine e important doar ca pestele sa iasa frumos si curat, daca e si un peisaj fain pe fundal, si mai ok. Un detaliu cool e binevenit. Iar la mine e clar vanitatea care ma impinge sa postez poze!
Dar cele mai faine poze tot de la tine si de la king vin, respect tuturor celor care le fac si estetice!
Acum plec de pe topicul acesta, ii las pe meseriasi la cuvântjos palaria

Artist pa drak is....imi place frumosul ii drept,dar ma asteptam si de la tine tot asa mai ales ca zona in care locuiesti este minunata,sincer asteptam sa vad poze faine de la tine,ai cateva frumoase cu pastravii,asa ca nu cobora stacheta,aici se ridica........... nnnoroc kellerbier :)

Espasia nici nu știi ce mult mă ajută folderul "Gone Fishing" de pe telefon în zilele stresante la muncă, sau când problemele cotidiene mă apasă. Mă uit la peștii ăia și instant îmi aduc aminte in cel mai mic detaliu fiecare moment al capturii. De la atac până la eliberare. Parcă sunt din nou acolo. De asta fac poze partenerilor de pescuit. thumbsuuuup
Uneori mai si filmezi...:)