Cum folosim sonarul la pescuit?

adiwolf

Moderator
Membru personal
si logica mea imi spunea ca in mod normal nu ar avea ce sa se strice, dar...........totusi, nu sunt inginer, iar sonare nu proiectez.
singura chestie la care ma gandesc, este faptul ca s-ar putea incalzi sonda si deteriora cumva (nu stiu cum) din cauza aceasta, insa................am mari indoieli si tocmai de aceea am zis sa intreb oameni mai cititi ca mine
dar se pare ca sunt iarasi pareri impartite - cred ca cel mai bine intrebam direct la producator insa la cum raspunde de repede cei de la Lowrance.........
pana atuncea, intrebarea mea ramane deschisa, poate mai aflama cate ceva intre timp

Gebar1983

Biban
Intrebare intrebatoare !
- poate exista problema daca mergi cu sonarul dat drumul dar sonda scoasa din apa?!
ma refer la posibilitatea defectarii sonarului
Eu am mers de multe ori cu sonda scoasă din apa. Am Lowrance. Nu am avut probleme. Scot sonda din apa când ma deplasez pe distante lungi (din motive tehnice nu o pot monta pe oglinda bărcii și o montez pe lateral). La “superviteza” mea de 11 km/h, îmi arunca apa in barca. Din aceasta cauza o scot.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Pai daca Garmin si Humminbird zic ca nu se face, de ce ar zice lowrance altfel
pai eu nu inteleg asta din ceea ce afirma ei in link-ul transmis de tine

Când traductorul este în afara apei și unitatea funcționează în modul normal, unitatea își face treaba și încearcă să găsească partea de jos și raportează înapoi ca o citire în profunzime digitală. Deoarece nu există returnări sonare reale, acesta începe să caute partea inferioară. Pe măsură ce caută un fund care nu există de când traductorul se află în afara apei, acesta va prelua aceste mici semnale de zgomot și le va raporta înapoi ca fiind partea inferioară, deoarece acesta este cel mai puternic semnal disponibil. Dacă acest număr se întâmplă să fie corect, este pur și simplu o coincidență.
În concluzie, nu există nicio citire a adâncimii cifrelor, care are nicio semnificație atunci când unitatea este în afara apei și nu se recomandă testarea produsului în acest mod. Acest lucru poate deteriora circuitul sonar din aparat. Acest lucru nu ar fi acoperit de garanție .
eu nu testez produsul, in felul asta, nu ma intereseaza ce citeste sonarul cand sonda este afara din apa (inteleg ca defapt ei asta dezbat in acest raspuns), pur si simplu vreau sa ma deplasez in viteza, cu sonda scoasa din apa, fara sa opresc sonarul !
la viteze mari oricum nu vezi nimic pe sonar asa ca sonda ar fi degeaba in apa, si in plus de asta, chiar franeaza mult si stropeste rau daca o ridici sus in pelicula.

si inca o intrebare, intrebatoare !!
de ce mama dracului, cand stau pe loc cu barca pe apa, ancorat la punct fix, pe ecranul sonarului defileaza imagini de parca as merge cu barca si as trece pe deasupra structurilor, pestilor, etc. ?!!! gandescccc
NU, nu este in modul demo daca asta va intrebati
deci................raspunsuri logice aveti?!

speedo

Biban
Alex,multumesc...in mare cam astea sunt si setarile mele.Maine oricum ies sa mai avansez cu rodajul il mai butonez putin,mai umblu la inclinatia sondei,fac si niste screenshoturi.Vara asta mai multa bibileala decat pescuiala.

adiwolf

Moderator
Membru personal
fermecat-ule, de ce plm dicutam pe lucruri diferite?!
de ce trimiti stiri false si apoi iesi pe scena cu alt spectacol?!!
in primul link transmis de tine, nu se discuta si nu era vorba de asa ceva !!

deci banuiala mea initiala se adevereste, doar prin incalzirea sondei se poate deteriora si nu este recomandabil sa mergi cu ea scoasa din apa pt mult timp (destul de subiectiv intervalul de timp)
case closed.

dar cu "desenele animate" ce ruleaza pe ecran in stationare, ancorat, cum este pana la urma?!! gandescccc

Claudiu

Administrator
Membru personal
Revin si cu raspunsul pentru a doua intrebare caci am intrebat mai departe la Lowrance.

p.s. tu realizezi ce zici cand afirmi ca spun stiri false? Am gasit doar un link mai explicit insa in ambele spune acelasi lucru
Iar esti dificil fara motiv cand ai expuse explicatiile clare si ingrosate!!!! bre... daca dadeai in plm un click vedeai, si chiar si asa fara nici un click suplimentar scria jos INGROSAT asa direct pe linkul pus:
In summary, there is no digit depth reading that has any significance when the unit is out of the water and it is not recommended to test your product in this manner. Doing so can damage the sonar circuit in your unit. This would not be covered under warranty.

AlexH

Moderator
Membru personal
In nici un manual de la Lowrance pe care le-am citit eu (de utilizator si alte cele) nu scrie ca s-ar strica ceva. In schimb tind sa cred ca e acelasi lucru la toate. Fara o racire suficienta se poate deteriora sonda, din cauza caldurii pe care o degaja orice material prin care trece curent (Banuiesc ca ei au luat in calcul ca sonda va fi folosita in apa asa ca au proiectat-o astfel incat sa aiba racire de la aceasta). Presupuneri de ale mele.
Adi eu sunt foarte curios de problema intampinata de tine cu imaginile ala in stationare. Daca la urmatoarea iesire ai putea face un scurt video as fi recunoscator.
Pe de alta parte sa sti ca eu la 22 km/h cat prind maxim scanez perfect pe sidescan, ca la 5km/h; cred ca am nimerit pozitia perfecta la sonda impreuna cu pozitia mea in barca (conteaza paralelismul sondei cu luciul apei si asta o spun toti producatorii).

AlexH

Moderator
Membru personal
Ce naiba, nu te-ai invatat pana acum ca-s maniac.... macar electronica sa mearga perfect daca pescuitul nu imi arata nici un peste la pupat.
O sa incerc sa fac filmare la prima iesire.... cand o fi si aia ca de ceva timp nu mai stiu.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Claudiu

fix acelasi lucru l-am postat si eu doar ca tradus in limba materna. nu rezulta acelasi lucru ca in raspunsul clar postat de tine de la Garmin.
in opinia mea sunt lucruri diferite .
in alta ordine de idei, am incheiat subiectul asta pentru ca m-am lamurit, NU este recomandat sa mergi cu sonda scoasa din apa o perioada de timp mai indelungat
cat de mult................intrebati producatorii.

AlexH
fi sigur ca fac un video sa vedeti despre ce vorbesc.
cat priveste chestia cu paralelismul sondei in raport cu pozitia mea in barca................pot sa imi bag .....la in toti producatorii curului de sonare care recomanda asa ceva?!!
cum dracului sa pastrez acelasi paralalelism si aceeasi pozitie a sondei cand eu ma misc in barca si implicit se schimba pozitia sondei ?!!!
doar nu are cineva pretentia sa fiu soldat drept si nemiscat in barca la pescuit?!!!
de ce mama dracului nu zice nimeni, bah prostule, sonarul asta trebuie montat pe o barca rigida nu pe colac de guma cum vreti voi saracilor !!!!
nu stiu ce vezi tu la 22km/h dar sunt tare curios sa vad ce se vede si cum ai montat sonda pe barca.

sosoktm

Biban
Pe bune?? sosoktm la tine cum e.

Ma uitam pe niste forumuri americane si cica in unele ar scrie. Unii zic ca au ars sondele asa.
La mine sonda de side&down e montata astfel incat, in glisaj, sa nu mai atinga apa. Sonda de 2d este o geana mai jos, astfel incat atinge apa doar cat sa nu faca "rooster tail". Nu contest rezultatele altora privind scanarea pe side la viteze de glisare, insa ...nu prea o cred :))). In plus, o structura de 10 m lungime, sa spunem, o vezi in glisare mai mult ca o dunga. Ce sa mai vezi detalii, pesti , alte chestii, chiar nu ai cum. Poate ca softul coreleaza viteza de deplasare cu numarul de linii pe care le afiseaza/secunda, insa eu nu am constatat o viteza de refresh diferita , indiferent de viteza de deplasare. Cel putin pe ce am avut pana acum , am constatat ca viteza care produce rezultatele cele mai corecte (adica un cauciuc de tractor sa il vezi rotund, nu oval, un patrat sa nu fie dreptunghi, etc) este in zona 3-4 kmh. Mai jos un exemplu, as zice ca "turma" de pe dreapta nu e distorsionata.
Pentru 2d e alta poveste, deoarece sondele uzuale dedicate sunt mici si cu forme relativ hidrodinamice, astfel incat se preteaza la montajul sub planul de glisare iar adancimea este relativ necesara chiar si la viteze mari.

Legat de "aliniamentul" sondelor, trebuie sa acceptam ca, pe barci mici, miscarile din barca, pozitionarea greutatilor, viteza de deplasare, etc, vor afecta asieta. Gonflabilele chiar au un avantaj aici, stau mai lipite de H20 :D. Nu e insa asa tragic, conurile sunt destul de largi iar evantaiul side-ului e completat de un deget bine antrenat pe un blank senzitiv :))).
IMG_9488.jpg

Adrian Sb

Stiuca
... si inca o intrebare, intrebatoare !!
de ce mama dracului, cand stau pe loc cu barca pe apa, ancorat la punct fix, pe ecranul sonarului defileaza imagini de parca as merge cu barca si as trece pe deasupra structurilor, pestilor, etc. ?!!! gandescccc
NU, nu este in modul demo daca asta va intrebati
deci................raspunsuri logice aveti?!
Adi, e normal sa ai imagine in miscare. Sonarul trimite semnale continuu, iar raspunsurile primite le afiseaza pe ecran. Nu le afiseaza unul peste altul, ci unul dupa altul, in dreapta ecranului. La fiecare informatie pusa in marginea din dreapta, imaginea afisata se deplaseaza cu un pas spre stanga. In acest caz, linia fundului este orizontala, deoarece adancimea nu se modifica. Dar, daca un somn se ridica si coboara vertical sub barca, vei avea desenat pe ecran un arc de cerc. La fel, cand lasi momeala la clonc, desi o lasi vertical, pe ecran apare o linie oblica.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Sonarul trimite semnale continuu, iar raspunsurile primite le afiseaza pe ecran. Nu le afiseaza unul peste altul, ci unul dupa altul, in dreapta ecranului. La fiecare informatie pusa in marginea din dreapta, imaginea afisata se deplaseaza cu un pas spre stanga. In acest caz, linia fundului este orizontala, deoarece adancimea nu se modifica.
multumesc pentru lamurire, nu stiam cum compune imaginea, respectiv nu stiam ca afiseaza informatia una dupa alta.
insa asa cum spui tu, fundul nu ar trebui sa se schimbe, dar.......... o sa incerca sa filmez.
azi am iesit la clonc si m-am mai imprietenit cu sonarul, ba chiar am reusit sa si prind cateva moace, totusi mai am multe necunoscute la modelul asta de sonar

AlexH

Moderator
Membru personal
E suficient sa ii dai Stop Sonar la 2D sau/si sidescan / downscan. Daca il treci in standby e si mai bine ca economisesti mai multa energie (se opreste si display-ul).
Spun asta deoarece sunt cazuri cand vrei sa folosesti functia de navigare (pag de chart) dar sa mergi la viteza cu sonda scoasa din apa.

Sus