Cum intepati?

Pi3.14

Stiuca
Pun intrebarea asta deoarece am impresia ca mie imi scapa ceva la aspectul asta. Adica, chiar si azi dimineata am avut un atac, bat arcuit, am auzit frana cum zbarnaie 10 sec, si dus a fost. Nu s.a rupt nimic. Am mai patit pe bicaz cu un salau fain, adus la mal si pierdut acolo, o stiuca sapt. trecuta pe bega, etc. Toate au in comun ca au fost capturi la jig. E clar ca ceva gresesc in momentele de dupa atac. Ar trebui sa dau o contra sanatoasa cu batul? Da asta n.ar insemna un moment oricum de detensionare a liniei? Ajutati.ma cu ceva tips and tricks:D

sosoktm

Stiuca
inclin sa cred ca intepi prea lent, prea scurt (nu descrii o miscare suficient de ampla cu joarda) sau cu frana prea desfacuta. Eu consider ca intep tare, pur si simplu asa m am obisnuit, cu frana reglata astfel incat in peste mare sa plece putin in intepatura. O intepare corecta, daca echipamentul e potrivit, iti cam aduce pestele la poza ;). Dupa intepare, ramai cu batul sus si aduna firul din mulineta, ca sa il aduci in pozitia "de lupta".
La o partida recenta, cu salai frumosi, nu am scapat nimic in drill dar am pocnit din teapa fluoro de leader de 0,3mm, in fro' 4-5 nenorociti capzid Uzual dau cu leader mai gros, finetea nu e de mine. Respect pt cei ce pot!

Cumva am ajuns sa intep din reflex, pur si simplu pleaca mana.
Din punctul meu de vedere, contra trebuie sa fie tare, brusca, tzeapana, hotarata, seaca... sa o dai cu sete, asa... iar frana stransa conform cu instalatia pe care o ai... dupa teapa, te mai poti juca cu frana sau cu antireversul...
Ocazional, DOAR daca am eu o banuiala cum ca nu i-am dat-o cum trebuie din prima (ca bucla, ca vant, ca dormeam in post, ca draci laci), ii mai dau una pe traseu...

Vorba unui amic : ""Ti-o dat, i-ai dat! Daca nu, te-ai luat si-ai plecat..."

Relativ la partea cu "din reflex", pescuiam intr-o iarna sub un plop, pe Mures, aproape bezna, temperatura usor in crestere si un vant usor dinspre plop spre mine.
Zapada din plop cadea cateodata pe firul meu... Dupa ce am intepat de vreo 5 ori in gol.. am schimbat locul, n-am mai rezistat... M-o terminat psihic capzid

Respecte,
Radu

Pi3.14

Stiuca
inclin sa cred ca intepi prea lent, prea scurt (nu descrii o miscare suficient de ampla cu joarda) sau cu frana prea desfacuta. Eu consider ca intep tare, pur si simplu asa m am obisnuit, cu frana reglata astfel incat in peste mare sa plece putin in intepatura. O intepare corecta, daca echipamentul e potrivit, iti cam aduce pestele la poza ;). Dupa intepare, ramai cu batul sus si aduna firul din mulineta, ca sa il aduci in pozitia "de lupta".
La o partida recenta, cu salai frumosi, nu am scapat nimic in drill dar am pocnit din teapa fluoro de leader de 0,3mm, in fro' 4-5 nenorociti capzid Uzual dau cu leader mai gros, finetea nu e de mine. Respect pt cei ce pot!
Frana sigur nu e prea moale. Doar de 2 ori am auzit.o de cand am mulineta. Odata azi dimineata:(((((
Ideea e ca, de fiecare data parca atacul ma surprinde. Si contra aia de care ziceti...ori o dau prea tarziu...ori de la cotor la varf mi.e amortizata de varf. E drept ca n.am avut vreodata ocazia sa pocnesc linia. Inteleg ca sfatul vostru ar fi sa dau o contra hotarata si tzapana. Pana la urma, riscul e sa pocneasca linia sau batzul, dar de cat sa.i tot ratez....

Wurger

Somn
Uite, eu as putea sa fiu un exemplu de asa nu. M.au vazut si niste neni care stiu bine si mi.au zis ca ce fac eu nu prea e teapa. Eu dau doar din incheietura. Banuiala mea e ca tu intai slabesti ca sa.ti iei avant si d.abia de acolo intepi.
Eu tot timpul zic - E, poate n.o fi peste - si probabil ca asa pierd multe. Mi.e sa nu fiu ridicol tot dand tepe la toti bolovanii si ierburile din apa.
In ultima partida insa, am simtit clar diferenta intre peste si altceva. Si eu practic aia cu a doua teapa, dar mai ales cand simt.ca e pestele mai mare si de o anumita specie. Ratiunea e ca pestele mai mare are materialul mai gros si trebuie sa trec contra de material.
Mi se pare ca nu am reflexul suficient de rapid si degeaba dau teapa dupa o secunda. Las ca poate vine altu. Si tot asa.

Pi3.14

Stiuca
Uite, eu as putea sa fiu un exemplu de asa nu. M.au vazut si niste neni care stiu bine si mi.au zis ca ce fac eu nu prea e teapa. Eu dau doar din incheietura. Banuiala mea e ca tu intai slabesti ca sa.ti iei avant si d.abia de acolo intepi.
Eu tot timpul zic - E, poate n.o fi peste - si probabil ca asa pierd multe. Mi.e sa nu fiu ridicol tot dand tepe la toti bolovanii si ierburile din apa.
In ultima partida insa, am simtit clar diferenta intre peste si altceva. Si eu practic aia cu a doua teapa, dar mai ales cand simt.ca e pestele mai mare si de o anumita specie. Ratiunea e ca pestele mai mare are materialul mai gros si trebuie sa trec contra de material.
Mi se pare ca nu am reflexul suficient de rapid si degeaba dau teapa dupa o secunda. Las ca poate vine altu. Si tot asa.
Asta e problema mea....din incheietura se pare ca nu e suficient...ca si eu cam fac la fel. Acuma, slabind linia si contrand, eu mi.am imaginat ca nu ar fi corect, deorece slabind linia risti sa.l pierzi. Cat despre reflex, clar n.am asa ceva. Dar sper sa apara, macar sa invat sa procedez corect

Luigi

Somn
Prin prisma experentei adunate in ultimii ani si chiar astazi, eu sunt sigur ca-i dai cu ceva intarziere contra. Am un coleg cu care am fost si azi la salau, i-a dat de 2 ori (!), primul i-a dat pe cadere si ca de obicei a dat contra de abia dupa ce a mai recuperat o mânã si s-a convins ca ii trage. Evident ca l-a scapat in drill. Al doilea i-a dat pe recuperare si pe ãla l-a scos, dar cu noroc, in minciog deja scuipase jigul.
Iti spun la fel ca si colegului meu: la orice ciupiturã ii dai direct contra, fara menajamente. Cu frâna strânsã cât sa nu iei fir cu mâna. Daca ti-e teamã ca rupi firul sau lanseta, eu as lua in considerare scule mai solide, lipsa de incredere in echipament e cea mai rea...
O greseala pe care o faceam si eu era ca pompam in drill. Cum spunea alt coleg, tzine lanseta sus si pune tot timpul presiune pe fir.
Sanse sa pierzi pestele in drill ai orice ai face. Sau sa il intzepi slab, daca nu inghite bine - azi mi-a dat un tzac frumos, contrã instant, agatzat scurt si pa. Kharma!
(Daca vrei sa iti formezi reflexul de contrã, iti recomand sa mergi pe o incintã de pastrav sau de bass)

Luigi

Somn
Bune sfaturi Luigi. Corecta aia cu facutul mainii pe o incinta de bass. Dar daca ma duc azi si dup.aia peste un an, am reflex ca noptiera.
Cred ca un astfel de reflex e mai mult decit motoric, pescuind astfel si având multe atacuri la care trebuie sa reactionezi instant, iti ascutzi in primul rând atentzia si apoi iti faci mâna. Iar starea asta de alertã instinctivã se poate antrena si e de duratā, dupã pãrerea mea. Dupã cite o iarnã sau o gherlã de luni de zile te trezesti deodatã ca dai contra instant.
(Ups, poate fi contra un instinct? Sau e un semn de inteligentzã superioarãzimbettt)

Okama

Somon
Asta e problema mea....din incheietura se pare ca nu e suficient...ca si eu cam fac la fel. Acuma, slabind linia si contrand, eu mi.am imaginat ca nu ar fi corect, deorece slabind linia risti sa.l pierzi. Cat despre reflex, clar n.am asa ceva. Dar sper sa apara, macar sa invat sa procedez corect
Depinde de bat. Cand aveam o joarda nu destul de rapida, dadeam ca la coasa si mai si pierdeam in drill.. De cand m-am stricat la bass si la bete foarte rapide si permisive, reflexul este foarte rapid din incheietura. Asta in conditiile in care 99% pescuiesc cu offset. De la strapi la salau de 4 kg pe capat de lanseu. Deci batul este foarte important. Acuma cu o ranga, mai ales la stiuca e greu. Bat rapid si permisiv este idealul. In lipsa de asa ceva merge un bat supradimensionat, ajuta mult la intepare, totusi e nevoie de contre mai puternice.
Atentie la contrele din scurt, cativa metri de mal, cam treb luati pe sus.
Luigi , se poate pompa fara sa slabesti firul, trebuie doar atentie.
Si atunci cand nu suntem siguri, mai bine o contra si vedem mai apoi, decat un peste ratat.

Parerea mea este ca o teapa reusita o dai doar cand pozitia lansetei permite acest lucru. Am vazut multi pescari care pescuiesc cu varful lansetei indreptat spre cer si in momentul muscaturii nu mai au cum sa intepe"eventual daca se arunca pe spate cu lanseta in mana " , sau in drill baga cotorul lansetei sub brat si incep sa pompeze repede dar din cauza miscarii stanga/dreapta a lansetei pt ca nu este intrun punct fix, scapa pestii pe drum. O pozitie a lansetei cu varful cat mai aproape de apa iti permite sa dai contra cand vrei tu cu toata increderea, apoi cotorul sa fie lipit de antebrat si sa nu slabesti firul . Am mai spus asta si imi place sa repet: cand salaul mananca bine la guma montata pe jig si am muscaturi multe , in momentul atacului fac pauza o secunda ,apoi intep....rata rateurilor este spre 0. Si da , recunosc...intep foarte tare !

Aurel

Piranha
Asta cu "teapa din fundul gradinii" nu prea o inteleg....
Un bat ținut în unghi intre 45 si 60 iti oferă oricand posibilitatea sa înțepi corect și suficient pentru peștii de la noi.
Spre exemplu ieri, tot ce am simțit am luat și dadeau extrem de slab și am înțepat normal mai mult din încheietura si toti i-am luat stand pe bancuta barcii.
În mod clar, asa cum au zis și antevorbitorii mei trebuie sa înțepi "sanatos" dar nu la modul de a rupre lansete si fire, cred ca e prea mult
Am pierdut și eu pesti în dril si mai mari și mai mici dar nu cred ca a fost culpa mea sau a modului de a înțepa, cred ca erau ei apatici si nu atacau asa cum trebuie
Asta este strict părea mea!

Pi3.14

Stiuca
Ok. Multumesc de raspunsuri si de sfaturi.
Acuma va mai deranjez cu un studiu de caz: postarea lui anem cu somnul
aseara partida s-a terminat mai rapid decat era planificat:

Atacul e pe la minutul 1. Inteparea lui e...mica, mare...potrivita? Atacul inteleg ca il gaseste cu lanseta in pozitie ok? Inteparea trebuie sa fie asa..."larga"?
N.ar fi obtinut acelasi rezultat cu un zvac mai scurt dar mai energic?
In alta ordine de idei, pe mine atacul m.a surprins total, precum si modul cum s.a dus, n.as fi crezut ca exista asa animale in Timis. Lanseta folosita de mine a fost...cel putin rapida, daca nu xfast, mulineta tp2015 4000pg, iar frana stransa ca abia puteam scoate fir cu mana de pe ea. In locul unde eram, n.as fi putut da o teapa asa larga ca si colegul anem in clip oricum:(
Din ce am inteles eu, un bat cu cat mai rapid cu atat te ajuta la o intepare mai buna, dar creste si riscul sa pocnesti firul sau batul. App, cat de rapid e batul din clip?

Mal

Somn
Parerea mea este ca jigul folosit este prea mic, intrucat spui ca toate rateurile sunt la jig. Distanta dintre spin si ochetul jigului trebuie sa fie cat mai mare, astfel incat guma sa se afunde usor la atac, permitand dezvelirea barbetei si a tijei pe o suprafata cat mai mare. Cu atat cu cat spui de pesti mari si cu gura tare. Barbeta trebuie sa lucreze liber si nu cu guma revenind in pozitie, practic dezgatarea acolo se produce. Eu schimb aproape la toate reactivele ancorele din dotare si pun carlige cu un numar sau doua mai mari(adica 6 sau 8 la clean/pastrav daca ancora initiala e de 10). Nu imi place sa sparg gura pestelui si practic cand intep, abia misc incheietura si e suficient. Rateurile sunt mult diminuate din experienta mea, indiferent de specia la care dau.plus daca stii ca pestele e mai mare, il simti si poti re-intepa in primele secunde de dril.
Adica cu cat mai lung jigul cu atat inteparea e mai ferma si cum spuneau si colegii e de evitat statul cu lanseta in sus sau o pozitionare defectuoasa.
Parerea mea este sa restudiezi jigurile folosite si raportul jig/guma, daca e optim sau nu.

sosoktm

Stiuca
Parcurgand raspunsurile de mai sus, constat ca s-au punctat f bine cateva aspecte importante:
- pozitia lansetei in pescuit. E aproape imposibil , pescuind la distanta pe apa statatoare, sa intepi ok daca nu ai janseta cat mai "aliniata cu firul", deci cu varful spre naluca. Pe curgatoare e altceva, unde te mai joci cu "burta" , mai ales cand pescuiesti in lateral
- pauza inainte de intepare sau recuperatul banierei - personal, nu sunt adeptul , cel putin pentru pescuitul la jig.
- exersarea/formarea creierului pentru o reactie prompta -mega importanta si probabil ca e utila vizitarea unor ape cu densitate mare de peste. Degeaba intepi, daca pestele a apucat sa molfaie giugeaua si sa o scuipe. Am reusit "performanta" sa imi dau cativa pumni in ureche atunci cand ma uitam in p..la si mana a sarit singura in intepare. Doare! :(
- intelegerea si perceperea corecta a substratului - cred ca trebuie adunate orele pe apa, astfel incat sa se reduca numarul bolovanilor/cracilor/galosilor ce ne dau ciocane. Sonarul ajuta, pentru ca iti spune ce urmeaza sa simti, pe traiectoria jigului. Nu prea mai intep in structuri, habar n-am cat e de la echipament si cat de la practica. La inceputuri insa, mai ales dupa ce am trecut la gama nrx...oho, am dat niste tepe in stepi de numa numa :))
- diferentierea intre comportamentul tipului ne naluci folosite, lanseta si teapa. La un vobler cu barbeta , ba chiar si un lipless (valabil cam la orice naluci reactive), firul va sta, cel mai uzual, mult mai tensionat fata de pescuitul cu un jig mai usurel, deci nu mai e necesara teapa asa ferma. Vezi pescuitul la clean/salau/somn/avat cu divere, unde consider ca 90 grade de cursa a lansetei in teapa e super suficient, pestele e deja agatat
- dinamica inteparii - ii rog pe colegii ce inteapa doar din incheietura mainii sa puna un filmulet in care pescuiesc asa cu jig de la 1 oz in sus, ca mie nu imi rezulta. Maxim, pe cata geometrie mai stiu, ar fi o cursa de 90 grade a lansetei, pt cine are incheietura de cauciuc. Multumesc anticipat :)

anem

Stiuca
cred ca nu se poate generaliza aceasta "teapa" ... din punctul meu de vedere conteaza foarte mult :

- la ce specii de pesti pescuiesti
- daca esti pe rau sau balta
- curent puternic sau deloc
- pescuiesti in susul apei sau in josul apei
- cu ce echipament pescuiesti (lanseta si firul)
- naluca cu care pescuiesti
- grosimea triplelor (daca dai cu niste ST66 la somn si iti intra un animal daca nu ii dai teapa ca in perete sunt sanse minime sa iti ramana in lanseta) ... doar daca ai noroc sa iti fi inhalat naluca si sa se agate in gat.

exemplu simplu: pescuind la avat contracurentului nu este necesara inteparea niciodata, pescuind la acelasi avat dar aruncand in susul curentului si venind cu naluca tarata pe fundul apei au fost cazuri in care teapa a fost de 120 de grade si cu doi pasi facuti in spate ... lanseta destul de moale si inaintas mono destul de lung.

Sus