Cum intepati?

Eu schimb aproape la toate reactivele ancorele din dotare si pun carlige cu un numar sau doua mai mari(adica 6 sau 8 la clean/pastrav daca ancora initiala e de 10)
Pai și voblerul mai are aceeași bătaie? Am făcut și eu asta la un Rapala Countdown de 5 cm și nu mai avea aceeași bătaie (nici nu am mai prins cu el pana nu am pus vechile ancore).

Wurger

Somn
Grwu cu filmuletul, dar o sa ne straduim....chiar in absenta pestelui, adica intepari in gol.
Strapii prinsi sambata i.am intepat din incheietura, cu jig ofset. Boje a zis ca e defectuos, dar era iufa si pestii destul de mici si de aia cred ca era mai putin relevant - gura moale, frecventa mare
Mal, cand zici barbeta la jig, cred ca te referi la cotraspin. (?)

Mal

Somn
Pai și voblerul mai are aceeași bătaie? Am făcut și eu asta la un Rapala Countdown de 5 cm și nu mai avea aceeași bătaie (nici nu am mai prins cu el pana nu am pus vechile ancore).
Eu nu am sesizat diferente majore care sa afecteze bataia voblerelor cu atat mai mult la voblere mai grele cum spui tu ca este countdownul, e posibil ca un gramaj peste limita sa afecteze.

De fapt, nu se vede carligul(voblerul da) dar la rubrica ce am eliberat cleanul din ragalie a fost intepat cu owner cultiva de 8, in conditia in care salmoul in cauza vine cu ancora de 12 cred din fabrica. Fiind un vobler usor ma asteptam ca sa fie afectat, dar nu este deloc. Mai am cateva salmouri la care am renuntat efectiv la ancora de pe burta(acelasi model ca acesta din filmulet) si am doar un singur carlig in coada. De ce/ pentru ca intepam pestisorii si in ochi.

La HMKL, crank 33 am experimentat toate schimbarile posibile si imposibile de ancore/carlige si barbetate si debarbetate, voblerul in cauza fiind neechilibrat teoretic. Pana la urma am rezolvat-o am avut initial ancore(2), apoi carlige cu 2 numere mai mari ca ancorele,(puse opus contraspinul spre fata la carligul de burta si coada spre spate) acum pe absolut toate folosesc doar un carlig de 6 in coada si pun pe barbeta si pe burta intr-o laterala niste plumbi de aia adezivi de la strike pro.

Dar indiferent ce fac si schimb, ma joc cu ele la rece tragandu-le prin apa. De ce zic de crank 33, pentru ca am observat ca unele sunt echilibrate, altele fac hora cu acelasi setup. A observat si Calin asta.(goldy face la fel, de Cozma nu mai vorbesc). Sava le pune doua ancore la absolut toate vad inclusiv pe burta, eu nu consider necesar.

Dar nu m-as duce mai mult de 2 numere mai mari fata de ancorele initiale sa zic. Oricum ancora fata de carlig la acelasi numar e sensibil mai mare.

Apoi sunt voblere care nu bat, anumite modele.Gen pontoon 21 sau minnowurile de la Cormoran, astea bat numai daca le tragi agresiv in coloana/curent. Acolo eu zic ca e mai usor de echilibrat, daca-l simt ca bate stiu ca am pus cat trebuie. Daca-l vad ca se intoarce cu burta pe sus sau are rolling, e clar nu am echilibrat voblerul deci pun mana pe patent sau schimb ancore/plumbi.

Si mai sunt unele gen Yo zuri(aile killifish), care are o bataie specifica, mai larga si daca-l twichuiesti, degajeaza in flanc brusc. Astea mi se par foarte greu de echilibrat, dar sunt foarte faine la pastrav de exemplu, care adora atacul pe flanc si de jos. Cu alea nu m-am aventurat inca, pentru ca au carlige simple din fabrica.

Totul tine de preferinte, mie imi plac voblerele care bat, adica sa tremure in bat un pic. Exceptia sunt top waterele, pe care le folosesc din plin. Si care dau si cele mai faine atacuri. Daca as putea numai la topwater as da, dar din pacate floatingurile de subpelicula sunt mult mai prinzacioase. Pt mine.
LE: Da Calin la contraspin.

Ultima editare:

sosoktm

Stiuca
"mila" is my middle nameDurereeee

Durereeee
DF6ACDD0-DB5B-468F-88A6-8AA04953B0B5.JPG
IMG_9247.jpg
IMG_9430.jpg

adi

Salau
Bun topic :)
Fara sa fiu vreun mare pescar, parerea mea e ca s-a propovaduit o vreme curentul de opinie gresit conform caruia orice salau are gresie in falci si ca atare trebuie sa intepi 'din fundul gradinii'.
Daca mai cuplam asta cu "cel mai bun bat de salau e extrafast", "pur-sange" cum se mai zice :), rezulta intamplari neplacute ca in pozele de mai sus. Sosoktm nu iti contesta nimeni abilitatile si cunostintele de pescuit, sa nu mi-o iei in nume de rau, dar daca rupturile alea sunt din teapa atunci ceva nu e bine :)

Si atunci cum ramane cu inteparea, cum trebuie facuta? Pai dupa cum bine s-a mai zis, te adaptezi la situatia concreta, nu exista reteta universala. Nici sa il gadili dar nici sa exagerezi cu tepe de-alea de cazi pe spate din barca, o miscare prelunga si penetranta plecand de la premizele evidente ca firul n-are burta (prea mare) si ca tii lanseta cat mai in prelungirea firului.
Iesitul cat mai des pe apa e calea spre cunoastere si succes.

sosoktm

Stiuca
adi nu e vorba de contestat, fiecare pescuieste si inteapa cum stie/crede. Eu...cred ca ma descurc si nu prea am bete x-fast ;) Cand pescuiesc, vreau sa prind, nu sa numar atacurile ratate sau pestii scapati in drill. E doar o opinie personala si trebuie tratata ca atare. Spor!

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu intep pana nu simt atac.
nu intep la orice antigere, chiar cu riscul de a pierde uneori asa zisi pesti care nu ii simti!!! - nu ii simt, duca-se, dar daca am simtit trasatura, intep, insa fara a exagera (nu am pocnit bete sau fire din intepatura)
am pescuit cu pescari buni care dau tepe de te arunca din barca sau faci atac de cord (vezi Espasia sau zamfi), dar nu am vazut diferente, daca iti da, iti da, intepi si abia apoi se vede ce stii sa faci, in drill.
niciodata nu mulinez inainte de a intepa, insa pescuiesc 99% pe ape curgatoare, deci nu trebuie sa recuperez burta mare la fir decat daca am vant sau curent invers si atuncea incerc sa compensez din bat sau pozitionarea pe mal/barca
mai pierd si pesti, uneori, dar face parte din "joaca" si nu ma mai oftic cum faceam alta data - oare inseamna ca m-am maturizat in sfarsit?!! gandescccc (Espasia , abtine-te !! Bash )

Luigi

Somn
Ultimii 2 salãi mi-au dat inca un motiv pentru o contrã cât mai amplã: au atacat spre mal, adica au luat jigul direct spre mine. Cu toate ca i-am intzepat brutal, i-am simtzit de abia când imi ajunsese vârful lansetei mult pe verticalâ, cred ca daca le-o dadeam din incheietura nu as fi avut la timp contactul. Ceva de genul cum trage crapul si aduce montura spre mal, de iti cade firul pe apã si trebuie sa mulinezi inainte sa il contrezi. Doar ca la salau nu ai timp sa recuperezi,cred ca tot din contrã trebuie intins firul. La fel cum cred ca o contrã datã la distantzã mare trebuie sa fie mai durã su mai amplã decât una datã la mal sau din barcã la distantzã micã.
Oricum le-o dau cu o violentzã care altfel nu mi-e tipicã, oi fi vreun frustrat zimbettt

Wurger

Somn
E clar ca la distanta dai mai amplu, la fel si pe apa adanca. Acum imi dau seama ca ce spuneam eu de incheietura se referea la un caz particular - 10m si apa de 2m.

Edi

Salau
Pana la urma si pestele trebuie sa aibe o sansa. Altfel cu ce ne-am mai lauda. De fiecare data pestele scapat este cel mai mare. Problema la intepare din punctul meu de vedere tine mai mult de carlig (sa nu fie tocit ) si firul in timpul pompajelor sa fie cat mai intins. Tin minte ca la o partida la salau pe un loc unde nu ma puteam pozitiona decat cu vantul din lateral am avut 3 atacuri si nici un peste intepat din cauza ca firul facea burta.

Mal

Somn
Eu nu vad o problema burta firului pentru unele stiluri si nici a mulina usor spre preintinderea firului inainte de a intepa. Sunt aplicatii unde chiar e recomandabil sa lasi firul mai mult primele care-mi vin in minte e pescuitul la fly iar de spinning pescuitul cu top watere.

Ca sa ma limitez strict la spinning, un vobler plutitor de suprafata-sa zicem lil bug, notobug sau care doriti il lasi liber dupa ce l-ai twichuit putin. Daca il tii usor in tensiune, se pierde pestele aproape intotdeauna, cu o singura exceptie, daca asta din atac inhaleaza integral voblerul.
Daca nu, in 99% din cazuri, nu se inteapa niciodata cand sare dupa naluca, (ca e clean, stiuca samd)oricate luminari ar face, exact cum spune adiwolf , momentul in care se inteapa este fix momentul in care top waterul dispare sub pelicula. Este ca si la stationar, cand pluta dispare sub apa. Evident burta trebuie lasata cat trebuie si nu desfasurat tot tamburul in apa, pentru recuperare rapida.

In rest evident cu cat creste distanta, adancimea, conditiile de curent sau tehnica folosita-datul in amonte din aval, intepatul trebuie sa fie mult mai ferm decat de obicei.

Mihnea

Biban
Eu intep tare la salau, mi s-a format automatism ( cu gasitul pestelui stau mai rau). La stiuca intep la putin timp dupa muscatura. Oricum am avut o partida in care am ratat tot pescuind cu un bat rigid - StCroix Extrem si apoi pescuind cu un bat mai permisiv pe virf - Graphiteleader Nuovo Tiro si nu am mai ratat, acelasi gramaj, acelasi loc.

Contează foarte mult și prezentarea nalucii in pescuitul cu jiguri armate cu naluci soft. Dacă reușești să corelezi greutatea jigului cu diametrul firului pentru a mentine nălucă in zona de atac in functie de nivelul de agresivitate al peștelui (intre 1 si 5 secunde pe cădere) vei avea niște prezentări ca la carte, năluca va fi aspirata si rar vei rata. Rateurile, sau drillurile scurte si nefinalizate survin cand se pescuieste "târâș" pe substrat, recuperări liniare, cand se pescuieste supralestat, cand atacă in momentul ridicarii nalucii de pe substrat(ca la ratlin,cicada). In astfel de abordări, din punctul meu de vedere șansele unui peste scos la poza sunt cam 50/50. Si mai sunt momentele (Nu puține...) In care salaul atacă din agresivitate , atunci ori o inhaleaza până în gât, ori atacă cu pieptul...moment in care ori îl harponezi, ori ratezi si zici ca a fost ciocanul si salaul vieții. Se ratează cand sunt strapi in zona si nu atacă decât la naluci mari, atunci poti fi indus in eroare si sa crezi ca undeva greșești (cu această situație m-am intalnit de foarte multe ori, mai ales cand pescuiam offset) . Si mai sunt zilele acelea in care orice ai face , nu reușești să îi dai de cap, ai prezentări dar nu prinzi nimic. Acelea sunt zilele care iti oferă noi provocări, sa stai seara in pat si sa zici"unde am greșit " si sa te gândesti cum sa ajungi mai repede pe apa sa îți iei revanșa si sa iti demonstrezi ca Poți. Cand mănâncă e simplu....trebuie să fim pregătiți pentru zilele cand nu mănâncă cand orice "artificiu tehnic " bazat pe experientele din trecut sau o idee venită pe moment iti poate schimba rezultatul partidei.

Aurel

Piranha
Sunt senzații si experiente ce nu pot fi descrise în cuvine, acestea se trăiesc acolo pe malul baltii si pentru ele nu exista Master Cardzimbettt pentru celelalte da
Clar ca dupa ce ai câteva sute de partide la salau si ai mai si prins totul devine cam automatism si cam sti ce ai de făcut intr-o situație anume dar si hazardul si factorul pește au rolul lor în ecuație și de cele mai multe ori, unul determinant

Sus