Cum sa interpretam corect expresia "Blank Toray" ?!?

Luigi

Somn
Mamãã, ce mai bunãciuni, iti dau tzac numai cand se uita salaul la ele! Da' cred ca va scapã alea taiwaneze, am io una atit de sensibilã cã mi-e fricã sa tuşesc cu ea in mânã, ca sa nu transmitã tusea mea in apã!!! zimbettt

Aurel

Piranha
Fără sa fiu răutăcios!
Felicitări colegului pentru performanta!
Dar în ceea privește bețele este destul de subiectiv și categoric totodată, ceea ce denota faptul ca este începător.
Sunt "n" situații și "n" locuri și abordări unde unele bețe fac fata altele nu.....
După câțiva ani buni de spinning nu as ma fi asa categoric
Am și bețe din Atlantic și din Pacific și fiecare are locul (zona) ei unde excelează

Eu chiar aș fi curios sa pescuiesc sau sa pipăi niște lansete japoneze , să văd si eu cum este feelingul când pescuiesti cu o lansetă super mega senzitiva! Am auzit la mai multe persoane ca anumite lansete japoneze sunt foarte senzitive !
Am scuturat un Evergreen Bush Serpenti ( cred) de 6'6 , MH 3/4 si mi s-a parut rangă, ceea ce mi-a placut !
Lansete americane am pescuit multe....si raman la parerea că majoritatea sunt lansete robuste pe care te poți baza !
Am fost fan St Croix Legend Elite/Extreme și am deținut multe de-a lungul timpului !
De 1 an , folosesc lansete pe blankuri Fishing Art pentru orice aplicație am nevoie in afară de ultra light unde folosesc Yamaga si Matagi !

Fără sa fiu răutăcios!
Felicitări colegului pentru performanta!
Dar în ceea privește bețele este destul de subiectiv și categoric totodată, ceea ce denota faptul ca este începător.
Sunt "n" situații și "n" locuri și abordări unde unele bețe fac fata altele nu.....
După câțiva ani buni de spinning nu as ma fi asa categoric
Am și bețe din Atlantic și din Pacific și fiecare are locul (zona) ei unde excelează
Multumesc Aurel, esti super dragut ca ai mentionat si asta <3 mega multumesc. Deci daca sunt fixat pe o serie de lansete ultra performante, care nu au egal, asta ma face sa fiu incepator? Ok hai sa iti mai zic ce lansete am, nu ca sa ma laud ca nu sunt toate WOW TOP PREMIUM:)) Am facut rost recent de un Mega Bass Levante 10-42g din 4 bucati (travel needs) - e dragut, am un IMX MBR modificat pentru salau (rupt si reparat, e ranga, simte orice respiratie a nalucii in apa - e ranga totusi) si mai am un Major Craft N-One 1-10g special Jigging&Plug pentru BFS care e o lanseta ultra senzationala pentru ce trebuie sa faca - finete la 1-2grame.
Din punctul meu de vedere, nu exista subiectivism cand vine vorba de Evergreen-uri, exista doar Evergreen (orice combat stick). Nu ma mai contrazic, ca aparent sunt "incepator" daca exprim vehement un punct de vedere. Eu personal pescuiesc in aproape orice context Kaleido Inspirare Stingray The Wild Finesse (stiuca,salau,biban,avat), probabil pentru clean si biban mai potrivita este Major Craftul recent achizitionat, dar ziua o incep mereu cu same old rod, Kaleido. Stai linistit Aurel, ca eram incepator mic si prost acum vreun an si ceva cand nu stiam cu ce se mananca castingul, dar daca ma caracterizeaza ceva mai bine, este faptul ca aprofundez, intreb, caut, studiez la altii si invat foarte repede.
Sunt convins ca este fundamental gresit sa presupun ca lanseta mea preferata, va fi si lanseta ta sau a altcuiva preferata, doar ca acum chiar vorbim despre tehnologia lansetei, greutatea ei, alegerea inelelor, cum e mandrina, cum e foregrip-ul etc. Iar in cazul unui NRX (ca tot e moda lor acum), daca dai 2500 pe o lanseta sa mai dai inca vreo 1500 pe modificari, scuza-ma frate dar nu stiu cine e incepatorul in discutia asta. :D
Cu asta inchei, si ma retrag din topicul asta pentru ca nu pot duce discutia mai departe, pentru mine e clar ca am un bias pentru o singura lanseta/o singura serie de lansete care pot acoperi de la A la Z orice nevoie (vrei UL? -> ai black briar, vrei lansta de voblaraie super buna? -> ai cougar elite7, vrei lanseta de salau senzationala? -> ai wild finesse si black raven, vrei lanseta all-rounder de swimbaits/gume mari/voblere mari? -> iei o grand cobra). Si cu asta am incheiat :D seara minunata tuturor, a fost cat a fost :))) dar nu mai e fun discutia pentru mine cel putin.

Am zis eu de multe ori citând pe unu deștept tare : " cu cel care nu vrea să-și schimbe părerea nici să nu vorbești".
Felul tău de a încheia discuția denotă nu doar ca ești începător ci și cam îngust la orizont în alte pescuitului.
Ia exemplu pe octavio79 care are numai lansete top, evergreen cred că a avut zeci, păi dacă era cineva care trebuia să fie așa fixat pe un brand trebuia sa fie el, dar nu e, asta dă dovadă de maturitate și cumpătare.

S

sosoktm

Guest
pentru mine e clar ca am un bias pentru o singura lanseta/o singura serie de lansete care pot acoperi de la A la Z orice nevoie .......Si cu asta am incheiat :D seara minunata tuturor, a fost cat a fost :))) dar nu mai e fun discutia pentru mine cel putin.
pacat ca esti asa obtuz, colegii , inclusiv eu, au facut pasul catre o discutie constructiva. Indubitabil vei ajunge la concluzia ca nu exista lanseta perfecta sau gama de lansete perfecta, chiar si pt gustul tau antrenat. Afirmatii de tipul "nrx e la moda acum" nu fac altceva decat sa te discrediteze ca parerolog avizat, ti-o zice un incepator.
de feeder.jpg

Luigi

Somn
RazvanStefan , eu ti-as da dreptate, daca blankul unei lansete ar fi cel mai bun doar daca ar fi cel mai sensibil. Am jiguit cu citeva japoneze si au o sensibilitate (parca mai corect i-as spune "rezonantzã") inegalabilã, cel putin in comparatzie cu lansetele mele de cursã lungã. Transmit mult mai bine atingerile, iar despre atacuri nu mai vorbesc. Mi-am si achizitionat 2 japoneze, una de biban iar alta de salau, care... stau in dulap.
De ce? Fiindca nu scap de senzatia ca sunt extrem de fragile. Pescuiesc pe ape "grele", unde nu pot evita agatzaturi foarte urâte mai ales la mal, cu multa piatrã si tufe si nu vreau sa risc. Asa ca mai bine am o lansetã putzin mai solidã, si la asta parca japonezii nu sunt cei mai buni. Cum zic bine colegii, ce se potriveste cel mai bine pe mâna ta si mai ales pe pescuitul tau, e pentru tine lanseta idealã. Si mai e si chestia ca nu ai cum sa cunosti TOATE lansetele, ca sa fii sigur ca o ai pe cea mai bunã. In schimb poti avea lansete foarte bune - pentru ce iti trebuie tie.

alinm

Stiuca
Oare sa ma bag in discutia asta?

Eu cred ca sunt unul din putinii care pe masura ce am mai invatat cate ceva despre un stil sau altul, au ... involuat in ce priveste lansetele si mulinetele.

N-am ajuns la japonese in afara de ceva gen basspara sau tiro nuovo ... Am ajuns sa las si ultimul stcroix pe care il am ca bat de rezerva si sa pescuiesc cu barracuda razor x (are blanc toray 46t sau prepeg toray sau ... ceva de genul) si savage gear finesse (si asta e cu toray). Sa nu mai zic de partidele alea cand merg si dau cu jiguri de 3,5gr - 5gr cu Tazura din carbon plin care are peste 200gr.

De ce zic toate astea, dincolo de discutiile despre performanta unui bat sau altul sunt mii de solutii cu care iti poti face treaba, adaptate pentru fiecare si piticii lui. Eu cu amicii mei cu care merg la pescuit in acelasi loc la aceeasi aplicatie aproape cu aceleasi naluci fiecare avem alta opinie relativ la ce ne trebe, unul are bete mai exclusiviste, la altul sunt consumabile (eu sunt ala ca am talentul sa le rup ...) iar la rezultate nu sunt diferente semnificatíve.

Eu care nu concepeam bat fara foregrip am ajuns sa dau cu mandrina de aia skss. De asemenea am ajuns sa folosesc deseori rangile pentru 5gr plus guma. Cand zic rangi vb de bete de alea la care nu misca varful deloc, de alea cu care se da pe dunare, nicidecum x-fastu ala cu varf jucaus. Sa mai zic ca am gasit lanseta aia universala cu care dau de la clean la somn? Asta nu inseamna ca e cea mai performanta, singura ... dar asa dau eu si e OK pentru mine, si e ok ca altul da cu stcroix si altul cu evergreen.

Am un amic care are doar un bat de spinning si are rezultate foarte bune. Bun, nu mai da la UL si la somn dar la restul ... Mai mult, nici nu vrea sa incerce un combo de la mine sau altul ca zice ca isi strica mana. Si nu e ceva exclusivist, e un kistler graphite plus de crankbaitpe care l-am transformat eu candva din cast in spin si i l-am dat lui.

Dupa toata polologhia asta as zice ca ... Nici nu mai stiu, poate concluzia (pentru mine) e ca lanseta, in afara de cateva caracteristici minimale, e cea mai putin importanta parte in toata ecuatia.

Eu am ajuns la concluzia ca actiunea unei lasete corelata cu naluca pe care o folosesti e mai importanta decat senzitivitatea. In ziua de azi gasesti lansete pe la 100-150 de euro cu caracteristici decente ce acopera cam tot ce vrei. Peste pretul asta intervin preferitele fiecaruia, piticii si bugetul.
Degeaba e o joarda super senzitiva daca salaul nu ia gume cu paleta in momentul ala. Daca papa pe dropshot sau vierme mai e potrivita lanseta aia?!
Va propun un experiment. Luati un combo mai ieftin si mergeti la pescuit. Tura urmatoare luati pe ala mai scump si mai fain. Pun pariu ca o sa prindeti pesti mai multi cu ala mai ieftin. Cel putin la mine e tot timpul valabil.
Si cu toate astea tot imi vine sa cumpar avioane.

S

sosoktm

Guest
ca poti sa prinzi si cu lansete ieftine stiu, ca vei prinde mai mult, nu-s deloc de acord. Basca , nu mergem la pescuit de foame si dupa ce ai dat cu joarde mai de calitate (la stiluri de pescuit unde asta conteaza) , simti imediat daca manipulezi ceva dubios, indiferent de pret, marca, detalii tehnice declarate, etc. Doar zic, nu dau cu pietre. Mai sunt si "diamante" prin "noroi", dar putiiiiinele tare.

Lanseta mea mh este un rtb, 789 lei nouă pe care eu am dat 500 lei sh... și care a pus la vânzare un x-ray...dar discuția era nu despre fiecare om ce preferă ci strict despre evergreen că e făcută de zei și nimic nu è ca ele.
Eu unul am avut foarte multe lansete încercate până sa ajung la ce am acum, nu erau ce vroiam, au fost și mai scumpe și mai ieftine, strict sensitivitate nu a fost niciuna ca x-ray sau noctis. Ma refer la gramaje de până in 12g, peste 12 g x-ray a fost egal cu rtb...
Ce e bun și ieftin e extrem de rar.

Okama

Somon
ca poti sa prinzi si cu lansete ieftine stiu, ca vei prinde mai mult, nu-s deloc de acord. Basca , nu mergem la pescuit de foame si dupa ce ai dat cu joarde mai de calitate (la stiluri de pescuit unde asta conteaza) , simti imediat daca manipulezi ceva dubios, indiferent de pret, marca, detalii tehnice declarate, etc. Doar zic, nu dau cu pietre. Mai sunt si "diamante" prin "noroi", dar putiiiiinele tare.
Apa, daca ierea numai diamante, nu mai 'erea noroi.
Razvi: "Exista viata si dupa sosul Glenn" #pebune
Luigi am si eu japoneze din alea firave si imi plac maxim. Evergreen pe de alta parte sunt chiar groase in carne si robuste, cele vazute de mine cel putin.

Sami

Salau
Sa va dau exemplu de o lanseta(15-50gr parca e data) foarte ieftina la vremea ei,care nu era wow ca si constructie,insa avea un blank exceptional,
Se numeste Daiwa Mike Iaconelli si a costat de noua in jur de 350 lei daca imi amintesc bine. Probabil multi au refacut-o daca au pescuit-o intensiv cateva sezoane,dar merita acest cost.
Am un amic care o pescuieste(doar pe Dunare) de cand a luat-o ca bat principal si de rezerva....a prins de la biban la somn cu ea,desi e dedicata de salau....el o vede ca lanseta universala si e tot ce ii trebuie pentru ca are o mana la pescuit cum nu le am eu pe amandoua,din nefericire pentru mine. A incercat sa mai cumpere inca una,dar nu a mai gasit,s-au prins pescarii ca e lanseta foarte buna.
Deci,repet,lanseta cea mai buna e cea cu care te intelegi si iti aduce satisfactii,sa simti tacul,restul e poveste.
Cam asta e diferenta in general,cand ai mana nu ai nevoie de lanseta suprema,cum are amicul meu,iar cand ai mana obisnuita ca mine...investesti in lansete supreme,iar apoi constati ca nu te ajuta sa prinzi atat de mult peste ca cel care are mana....

rine

Stiuca
Va propun un experiment. Luati un combo mai ieftin si mergeti la pescuit. Tura urmatoare luati pe ala mai scump si mai fain. Pun pariu ca o sa prindeti pesti mai multi cu ala mai ieftin. Cel putin la mine e tot timpul valabil.
Pai da.
Și la mine e la fel.
Când dădeam cu n steez eram tare condiționat .
Poate că de sărăcie zic.
Întâi strângeam tare din cur , din dinți și pe urmă înțepăm cu grije.
Grije nu pentru peste, ci pentru lanseta.
Cum am coborât ștacheta cum sunt mai atent la activitatea pentru care mă duc.
Cu siguranță am mai multa eficiență și implicit mă simt mai bine fiindcă am scăpat de o grije.
Eu.
Nu zic de altii care pot sa aibă în barca un număr lansete care fac cât juma din pibnnnoroc
Bravo lor .
Dar până la urmă cum e cu toraiul?
Sau nu mai e valabil?zimbettt

adiwolf

Moderator
Membru personal
la ultima iesire in delta de anul asta am pescuit exclusiv cu o lanseta de 350lei !! (cumparata la recomandareaa unui forumist! / multumesc inca odata)
o lanseta din 2 bucati, buna pentru ca imi permite sa o tin permanet in barca, in bassul barcii, este permanet la indemana si............nu plang dupa ea!
oare am prins peste mai putin?! prndeam mai mult daca pescuiam cu betele mele dintr-o bucata, de firma sau custom?!!
personal nu cred.
da, aveam un alt confort in manuirea lansetei custom fata de cea de serie si clar ma simteam mult mai confortabil, insa la nr de capturi nu cred ca s-ar fi vazut simtitor.
opinia si experienta mea.

Pai da.
Și la mine e la fel.
Când dădeam cu n steez eram tare condiționat .
Poate că de sărăcie zic.
Întâi strângeam tare din cur , din dinți și pe urmă înțepăm cu grije.
Grije nu pentru peste, ci pentru lanseta.
Cum am coborât ștacheta cum sunt mai atent la activitatea pentru care mă duc.
Cu siguranță am mai multa eficiență și implicit mă simt mai bine fiindcă am scăpat de o grije.
Eu.
Nu zic de altii care pot sa aibă în barca un număr lansete care fac cât juma din pibnnnoroc
Bravo lor .
Dar până la urmă cum e cu toraiul?
Sau nu mai e valabil?zimbettt
La mine cred ca e ghinion, nu grija.
nu zic ca nu îmi place sa pescuiesc cu joarde mai high end. Cu greu ma abțin sa nu iau un megabass acuma. Dar așa am pățit. Cei mai mari pesti și cele mai faine partide le-am avut cu scule mai ieftine.
iar despre toray…. Lansetele mele alea chinezești toate se lauda cu el.

alinm

Stiuca
In concluzie ... trebe toray

Am numarat, am 5 bete pe "blanc toray" si inca 3 care zic doar carbon 46t dar eu cred ca tot toray sunt, apoi 6 din carbon plin la care nu stiu ce producator de blanc e, 3 noname si un stcroix.

Ultima editare:
Sus