cum se face și se verifică spigotul?

kingofbeasts

Rod Builder
Dacă tot am avut jucărie “noua” de meșterit și dacă tot am avut ieri timp de spigoteala , va las câteva repere poate utile unora.
Dincolo de toată teoria , spigoteala rămâne o chestiune de ghici , șansa și multă munca.
Funcție de materiale și șansa poți lucra câteva ore sau o zi întreaga la el.
Ca idee îți trebuie mai multe bucăți cu conicitate si putere similară cu a blancului ca sa ai din ce alege .
Eu am avut vreo 4 la dispoziție , alese pe sprânceană , si tot am lucrat câteva ore bune.
cum ziua buna de dimineața se cunoaște
B7D7FDC8-0430-4CD1-B2F8-71A64715C896.jpeg

problema la mine era o mică pierdere de conicitate care in principiu se traduce ulterior in munca de șlefuit.
Asta s-a datorat faptului ca lucram pe un blank rupt nu tăiat si prin urmare a trebui sa îndepărtez ceea ce era compromis.
DACD723D-EA9A-475D-8C0B-E8ED055AEEE4.jpeg
D0598B6F-8784-4E21-80B7-A905B9421DF1.jpeg

După ce ai tuns si coafat blankul alegi spigotul si intaritura lui.
352A33B2-4224-455B-A4AD-B3471E41D46E.jpeg

B7522C58-50A1-4816-8092-FBF7ED12E0EB.jpeg

Treaba cu intaritura e simpla: diametrul spigotului e in general puțin mai mult de jumătate din diametrul blankului ( circa 60-70%) și asta înseamnă ca , pentru a păstra puterea blankului pe zona aia tre sa mai adaugi restul de diametru care in general e o idee mai puțin decât diametrul interior al spigotului. Practic spigotul plus intaritura îți da puțin peste 100% din puterea blankului însă cu ceva șlefuiala de potrivire mai scade către 100% și ești unde trebuie. E bine ca la final , ansamblul sa rămână tubular , adică sa nu fie plin ci cu gaura la mijloc ca sa aibă puțin mai multă elasticitate și spigotul . In general îl faci mai lung și după, tot tai felii scurte ca sa-l aduci pana unde crezi ca se potrivește bine . Mai jos se văd niște rondele de circa un centimetru pe care le-am tot tăiat ca sa-l aduc unde trebuie.
0BC24A73-5ED6-4D95-B5F3-FDDA815E16CB.jpeg

Când îl ai unde trebuie lipești intaritura in spigot și-l cantaresti :)
BF28E4BB-3D6A-4BF6-8B67-C9981EC2D6D2.jpeg

Lipești apoi spigotul in blank și-l lași peste noapte . ( pentru asta îți trebuie o bucata de carbon sau vârful blankului ca sa poți introduce spigotul la locul lui fără sa-l freci prea mult de pereții interiori ai blankului și sa-l vaduvesti astfel de rășina împingându-l).
Ajungi la ceva de genul asta pe îmbinare .
4047F4A5-6DC6-48DB-92CD-A3890ECD0AD4.jpeg

Pe tot parcursul lucrului cu spigotul in blank capetele blankului se protejaza cu banda sau matisaj provizoriu ca sa nu-l despici din gresala împingând mai mult decât trebuie .
După ce ai ajuns la faza asta începe șlefuitul cu smirghel de apa de 1000-2500. E munca de migala și bibileala și o scurtatura luată ( granulație prea mare) poate f..te tot ce ai muncit pana atunci și poate compromite inclusiv blankul ( un spigot distrus e aproape imposibil sa-l mai scoți fără sa afectezi și blankul ) .
Smirgheluirea se face pe o suprafața dreapta cu mișcare simultana du-te-vino și de rotație astfel încât sa iei uniform de pe suprafața spigotului .
Tot la 2-3 minute te opresti, speli și verifici.
Funcție de cati mm ai de recuperat, poate lua ore buna și genera febra musculară substanțiala operația.
In final te opresti când ai ajuns pe la 5-7mm.
14AA6F2C-2E69-433E-BABA-9C8DC9B0F063.jpeg

Ca sa verifici ca îmbinarea pe spigot e solida , îl mufezi fest și lovești peste coada de 10-20 de ori ( ca sa vibreze puternic virful) si asta ca sa vezi dacă se slăbește din mufare după vibratie sau dacă simți la mâna un efect de rattling .
Dacă rămâne ca și cum ar fi dintr-o bucata , demufezi , cureți bine spigotul și interiorul vârfului ( asta cu un bat de urechi) mufezi la loc fest si începi a roti cele doua jumătăți una in alta.
Demufezi iar, pui spigotul pe mâna și-l rotești sa vezi dacă ai un reziduu de praf de carbon uniform pe toată lungimea spigotului in palma . Asta înseamnă ca cele doua jumătăți in principiu sunt in contact pe întreaga suprafața .
A7710807-1CF1-43D5-B14D-48C7207196C1.jpeg

Dacă totul e ok blankul e gata de montaj .

Ultima editare:
Sus