cumnpar manivela completa shimano 4000

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sosoktm

Stiuca
nu ma pot impaca de nici o culoare cu biloiul de knob de pe twin power 4000 pg si deja e pe noi . Daca are cineva o manivela compatibila (stradic, tp 2015, stella fd/fe, posibil si alte modele) pe care nu o mai foloseste, vreau sa cumpar. Habar nu am ce piese mi-ar trebui ca sa pot face schimbarea de knob pe manivela mulinetei, la un T sau I, daca stu altii mai priceputi, aprecize recomandarile.
Multumesc -0730.800.29 patru

Edi

Salau
Poti schimba doar knob-ul manivelei cu unul care iti place. Ai grija daca schimbi manivela cu totul ca difera lungimea bratului in functie de model.

sosoktm

Stiuca
da, stiu ca pot, am incercat sa fac asta cu knob de tp2015 si fe4000, insa axul knobului pare ca e mai scurt la tp2020, deci ...n-am idee ce knob imi trebuie, eventuale saibe, rulmenti, etc. Lungimea bratului e la fel la 4000, din ce stiu.

shogunu65

Stiuca
atunci e nasol, adica va trebui sa astepti sa apara variante de knob. Ai facut masuratoarea axului cu knobul dat jos?

shogunu65

Stiuca
asa rapid, am gasit astea https://www.bac-shop.de/angelrollen...kurbel-fuer-shimano-twin-power-4000-xgfd.html
dar neamtul nu livreaza in Romania....
https://www.6000leurres.fr/product_info.php?products_id=54896
la astia transportul este mai ieftin, vreo 6 euro... dar recomand sa le trimiti mail inainte. Eu am comandat 2 tamburi la ei si pentru ca unul nu era pe stoc mi au dat termen de livrare in octombrie, desi comanda am plasat o in septembrie. Am 80 de euro platiti si ciuciu livrare pana acum .... dar am zis sa ii las deocamdata, ca mai am timp sa fac refuz la plata.

oricum, codul manivelei cu tot cu knob este rd20729 sau rd20697. Nu cred ca aia de PG este diferita de aia XG sau hg

Ultima editare:

sosoktm

Stiuca
Bratul manivelei in sine e acelasi la tp4000, indiferent de declinatie. Cu 6000leures eu am avut experienta placuta, mi-au retrims un pachet pierdut pe drum. Multam oricum pentru informatii

sosoktm

Stiuca
voi desface ansamblul knobului la tp4000pg 2015 si 2020, pentru masuratori, si revin aici dupa. Edi conform link, pare ca nu ar fi compatibil knobul T daca cel olriginal e stil bila (vezi poza 2). Multumesc oricum.

Hades

Stiuca
După ce găsești, cu ”bila” aia ce faci ?? Cum sunt eu de nebun, odată puneam flexul pe o parte și alta, lustruit și gata !!! DurereeeeDurereeeeDurereeeezimbetttzimbetttzimbettt

Edi

Salau
voi desface ansamblul knobului la tp4000pg 2015 si 2020, pentru masuratori, si revin aici dupa. Edi conform link, pare ca nu ar fi compatibil knobul T daca cel olriginal e stil bila (vezi poza 2). Multumesc oricum.
Knobul T este ok pt tine. Nu se potriveste la manivelele care au la knob 2 rulmenti sau 2 bucse care nu au acelasi diametru. La tine nu e cazul pentru ca rulmentii de la knob sunt identici.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus