• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cumpar / inchiriez remorca mica

Caut sa cumpar la un pret rezonabil, sau sa inchiriez pentru o saptamana (tot la un pret rezonabil ! ) o remorca de mici dimensiuni (sub 500 Kg daca se poate).
Vreau sa transport o barca gonflabila ambalata + motor + podina + canistra carburant + accesorii, total aprox. 80Kg.
Am cautat oferte pe internet. Noua si cu numere rosii pe termen de 30 zile, costa minimum 2100 lei (din ce am vazut eu).
De inchiriat, am gasit la min. 49 lei pe zi, ceea ce mi se pare cam mult.
De ocazie, am gasit niste jafuri, dar poate Google mi-a jucat feste - daca cineva dintre dvs. ma poate ajuta cu vreo oferta mai buna, daca aveti poate de vanzare vreuna folosita sau sunteti dispusi s-o inchiriati, sau daca aveti cunostiinta de cineva care ma poate ajuta, va rog sa ma anuntati.

P.S.> cineva mi-a sugerat ca as putea folosi in loc de remorca, un suport pentru biciclete. Mai concret, sa pun barca ambalata pe suportul de bicicleta, podina si motorul in portbagaj, iar pe portbagajul de deasupra habitaclului si in interiorul masinii (Logan 1.6) sa adaug restul bagajelor.
Sincer, n-am avut si n-am vazut niciodata de aproape cum arata si cum se comporta un suport de biciclete. E posibil sa fie o idee, dar nu stiu daca nu voi incarca prea mult masina. Concret: masa 3 calatori = 265Kg, masa bagaje vacanta = 45Kg; astea doua vor exercita o forta aproximativ egal distribuita pe zona habitaclului, dar se mai adauga in porbagaj motorul = 15Kg (daca va fi in 2 timpi!), barca pe suport = 20Kg si eventual alte acareturi = 10Kg.
Total = 265+45+15+20+10 = 355 Kg. Daca ma uit in talon, scrie ca masa maxima autorizata = 1540, iar masa proprie = 1100. Diferenta ar fi de 440 Kg, asadar, cu cele 355Kg incarcate de mine, as lasa o rezerva de aprox. 85Kg.
Nu stiu daca e OK si de asta as cere parerea unora dintre dvs. care poate au mai transportat astfel de mase cu ajutorul automobilului.
Precizez ca amortizoarele pe spate nu sunt scurse, dar sunt vechi, neschimbate di

exista niste suporti de bicicleta la Norauto, care pot fi folositi ca platforma de depozitare, fixata pe cuiul de remorca. In privinta incarcarii automobilului... ar trebui sa aveti ghinonul sa intalniti un laborator mobil RAR. Politia nu poate da amenda pe asa ceva.

Si daca o iei spre Tulcea, gasesti laboratorul RAR la iesire din padurea Ciucurova.
Daca tot ai atatea piedici, doua ar fi optiunile zic eu.
Inchiriat masina mai mare cu totul sau trimis barca prin curier la mare sau unde te duci. Daca bagi mare, ajungi tot tu la receptie.
Sper ca stii de gluma.
Ps. Cu un copârșeu pe masina nu rezolvi ?

adiwolf

Moderator
Membru personal
50 lei / zi pt o remorca inchiriata este mai mult decat rezonabil - nu conteaza ca tu vrei sa cari doar o barca !!!
in alta ordine de idei, iti faci prea multe calcule si probleme - daca incap in masina, arunca-le acolo si si dai talpa catre visele tale, nu te va opri nimeni pe drum decat daca incalci regulilel de circulatie

50 lei / zi pt o remorca inchiriata este mai mult decat rezonabil - nu conteaza ca tu vrei sa cari doar o barca !!!
in alta ordine de idei, iti faci prea multe calcule si probleme - daca incap in masina, arunca-le acolo si si dai talpa catre visele tale, nu te va opri nimeni pe drum decat daca incalci regulilel de circulatie
50 de lei nu pare mult... desi in afara am inchiriat masina cu banii astia :)))

Va salut domnilor,
Multumesc pentru raspunsuri si sugestii, dar de asemenea va rog sa acceptati scuzele mele pentru intarzierea cu care am revenit pentru a raspunde. A trebuit sa plec intr-o delegatie si nu prea am mai avut timp de altele...

shogunu65 + Wurger:
Chiar daca as intalni laboratorul RAR, atat timp cat mai am destula rezerva pana la atingerea masei maxime autorizate, ar trebui sa am vreo temere ?

Wurger:
Sugestia cu "coparseul" e buna, m-a mai sfatuit un amic la fel. Dar trebuie sa cumpar o "valiza" de dimensiuni mari, pentru ca barca va avea cam 330cm, deci trebuie sa o impachetez si sa o pliez. Probabil ca imi trebuie o "valiza" de vreo 2m. Aia e vreo 800 ron.

adiwolf:
Probleme imi fac, pentru ca n-am cum sa nu-mi fac. Nu dispun de alt autoturism si voi pleca impreuna cu familia.
Prioritar ar fi sa transport valizele de voiaj, iar daca ar ramane loc - barca si restul. Aia e problema, ca socotind astfel, s-ar putea sa ies cam la limita. De cumparat remorca la 2200 lei, parca nu-mi convine. In plus, ar trebui sa trec si pe la RAR cu ea...
Daca e sa inchiriez, 10 EUR/zi = 70 EUR = 329 lei. Probabil ca ar fi cea mai buna solutie, tinand cont de faptul ca ies de maxim doua ori pe an cu familia in concediu + tot calabalacul. In rest, pentru iesiri uzuale, nu sunt necesare valizele, deci barca ar incapea in "coparseu", motorul si placile podinei in portbagaj, ramanand suficient spatiu si pentru altele.
Pe de alta parte, e normal sa-mi fac probleme si in ceea ce-i priveste pe hoti. Barca ma va costa aprox. 3000 lei, motorul vreo 2000 si el.
Trebuie sa rulez scenariile posibile pentru transport, depozitare 7 zile in siguranta si de asemenea, exploatare.
Daca motorul va avea rezervor propriu, trebuie sa-i adaug benzina (si ulei, daca va fi in 2T). Va trebui sa umblu si cu o canistra dupa mine, sa ma gandesc cum o depozitez in siguranta, etc.
Barca are vreo 55Kg. S-o umflu si s-o dezumflu zilnic, nu-i usor. S-o las umflata pe plaja, legata de cortul paznicului zonal, e o idee, dar n-am siguranta sinceritatii sale. Poate spune oricand ca i s-au furat azi noapte o multime de chestii, printre care - posibil si barca mea...
La fel, ca sa tin motorul in portbagaj, trebuie sa-l platesc pe paznicul parcarii - alta distractie. Motorul va avea cel putin 20Kg, deci iata-ma cum ma gandesc sa-l car pana la marginea marii... De la parcare si pana la mare, sunt cam 200m. Deci, clar, nu voi cara cu carca proprie, o masa de 20Kg zilnic, pe 200m, dus-intors. S-ar impune un sistem de transport... cum mi-au sugerat unii, asemanator cu cel pentru caiace.
Ca sa nu se umfle ca o vaca, canistra pentru benzina ar trebui tinuta plina.... asta ar insemna sa scot masina zilnic din parcare, ca sa alimentez la vreo benzinarie. Sau sa transport altfel canistra pana la o benzinarie. Ha ha, cum altfel? Cu RATC sau microbuz, nu ? :))

Eheeeeeiiii, vezi maestre, ca nu e chiar simplu sa gasesc solutii . Si sa ma trezesc acolo ca dau din colt in colt, parca nu-mi surade.
Azi ar trebui sa ma duc sa-mi fac creditul, saptamana viitoare sa-mi iau barca si intre timp sa ma hotarasc la o oferta de motor.
Cine stie cate ma mai "pasc" !!

Pentru geanta de barca, uita.te la kaki.ro. Au unele de la armata germana cu 2 toarte si fund tare in care eu am putut sa bag o barca Intex fara placa de motor, dar au incaput si pompa de picior, pompa electrica si vaslele desfacute.
Geanta aia e extrem de rezistenta. Daca esti mai mititel poti sa locuiesti in ea
Cat despre valize si restul, treci la trolere colapsabile si gandeste.te (ganditi.va) ca marea nu mai e ce.a fost, cel putin la noi. 2 perechi de blugi, 5 tricouri si o geaca de avarie e tot ce.ti trebuie. Nu mai are cine admira toalete. E plin de țugulani care nu aprreciaza decat papuci cu puf si compleuri din Dragonu rosu.

AlexH

Moderator
Membru personal
offtopicSa nu te superi pe mine cand iti zic, dar iti faci prea multe probleme despincand firul in 4 (sau mai multe) ... uiti sa te bucuri de concediu.

Pentru geanta de barca, uita.te la kaki.ro. [....] Cat despre valize si restul, treci la trolere colapsabile si gandeste.te (ganditi.va) ca marea nu mai e ce.a fost, cel putin la noi. 2 perechi de blugi, 5 tricouri si o geaca de avarie e tot ce.ti trebuie.
AlexH a spus:
Sa nu te superi pe mine cand iti zic, dar iti faci prea multe probleme despincand firul in 4 (sau mai multe) ... uiti sa te bucuri de concediu.
Salutare prieteni,
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Sunt convins ca mai exagerez si eu, AlexH are dreptate.
Lui Wurger ii multumesc pentru sugestii, foarte binevenite - voi cauta reperele respective. Oricum, legat de peripetiile transportului, voi posta cu siguranta, dupa ce voi ajunge la un compromis convenabil. Asta, in speranta ca va fi util si altora !
Week-end placut si sa ne auzim cu bine !
Cezar

Salut. Cutia portbagaj, coparseu... e cumva la limita. Eu am una de 420 litri, este foarte incapatoare dar nu am reusit sa bag un Kolibri de 280 in ea. Asta pentru ca deschiderea nu este foarte mare si trebuie pliata barca altfel decat standard. Deci ar fi o solutie doar sa bagi barca, motorul si restul in portbagaj si bagajele de mare in coparseu. Despre laboratorul RAR eu nu mi as face griji, astia nu te opresc decat daca ai vreo dacia 1300 sau papuc.

Cutia portbagaj, coparseu... e cumva la limita. Eu am una de 420 litri, este foarte incapatoare dar nu am reusit sa bag un Kolibri de 280 in ea. Despre laboratorul RAR eu nu mi as face griji, astia nu te opresc decat daca ai vreo dacia 1300 sau papuc.
Salut Shogune,
Multumesc frumos pentru raspuns. Precizarea ta e foarte utila! Eu ma gandeam sa-mi cumpar un Modula Ciao de 430l, dar daca spui ca in 420l nu intra barca de 280... atunci greu de crezut ca ar putea intra barca de 330 in coparseu de 430l !! Trebuie sa-mi schimb planurile.
E bine de stiut si cu laboratorul RAR !

Pai laboratorul RAR oricum nu cred ca are in atributii sa opreasca pe cineva.
Dar stau pe langa militian, ala te opreste, ei (RAR) constata si militianul face PV in consecinta.
Dar eu cred ca tu poti sa o scoti la capat cu organu ;)

Salut Shogune,
Multumesc frumos pentru raspuns. Precizarea ta e foarte utila! Eu ma gandeam sa-mi cumpar un Modula Ciao de 430l, dar daca spui ca in 420l nu intra barca de 280... atunci greu de crezut ca ar putea intra barca de 330 in coparseu de 430l !! Trebuie sa-mi schimb planurile.
E bine de stiut si cu laboratorul RAR !
eu am cutia asta https://www.norauto.it/producto/box-da-tetto-norauto-bermude-nero-410-litri_661489.html

am pus link de pe site ul din Italia ptr ca in Romania am vazut ca nu mai e modelul pe stoc. A fost inlocuit de ceva mai scump

https://www.norauto.ro/cutii-portbagaj/2131902-cutie-portbagaj-norauto-bermude-400-421l.html

eu pe modelul 4100 am dat 799 lei acu vreo 3-4 ani. este foarte ok, insa e ideala pentru bagat ceva gen valize, care sa nu fie foarte mari in inaltime, pentru ca deschiderea cutiei este limitata. Eu tin in general scaunul de stationar, lansetele, umbrela, gratarul .... chestii pe care mi e lene sa le tot duc in casa dupa pescuit :)))

Tocmai ce am termenat de reconditionat o remorca mica de 340 KG ELTIM . Remorca e usoara, are 80 de kg, o am de prin 2012 dar nefolosita niciodata. A fost scumpa reconditionarea, doar cauciucurile + camerele + manopera vulcanizare au fost aproape 500 RON :) > I-am pus instalatie electrica complet noua, cupla complet noua, spalat, smirgluit, vopsit.. acum nu mai trebe sa rabatez scaunele de la Deriva mea.

Atașamente