Cumpar lanseta !

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iulianB

Oblete
Salut,
Caut o lanseta pentru a pescui la Dunare cu jig + guma, oscilante, twistere, voblere etc.
Ca si cerinte ar fi: lungime 2,60m - 2.80 m, actiune FAST sau EX-Fast , 15-35 grame real, putere medium-heavy.
Sa fie rapida, usoara, senzitiva , suficient de rigida si daca intra ceva mai imbracat, dar nu ranga si grea!
O voi folosi la pescuit de ; salau, stiuca, avat, somn etc.

Buget in acest moment 500 ron , iar daca mai trebuie sa suplimentez ceva vedem.

Astept oferte - tel. 0727 802 649. Multumesc.

salut. Am o Xzoga Black Mamba Attack 80mhf2 c

este pus anuntul si aici, daca se incadreaza in ceea ce iti trebuie putem discuta.

iulianB

Oblete
Salut shogunu65,
Nu contest calitatea acestei lansete numai ca este cam scurta și cam grea la ce lungime are, pentru gustul meu la pescuitul de pe mal la Dunăre.
Dacă avea măcar 2,60 nu mai stăteam pe gânduri!
Multumesc de oferta dar deocamdată mai aștept și altele apoi vedem.
Multumesc de răspuns!

Sa postezi te rog si ce alegi.
Sunt curios ce lanseta se duce 15-35g real, are minim 260, este fast sau ex-fast, nu este rigida, dar este usoara si senzitiva .... si costa putin peste 500 ron. Am cateva lansete, dar as face un efort sa mai cumpar una.
Merci frumos si spor la cumparaturi!

Silviu

Somn
Am vrut si eu sa las comentariu da’ am zis ca poate is nebun eu. Si totusi se gasesc cateva alternative la ce doresti tu. Doar ca nu in bani aia. Lanseta se numeste custom

Am vrut si eu sa las comentariu da’ am zis ca poate is nebun eu. Si totusi se gasesc cateva alternative la ce doresti tu. Doar ca nu in bani aia. Lanseta se numeste custom
pai hai sa dam idei .... incep eu, dar nu cu custom si nu la 500 lei, poate manerul putin cam lung, dar se echilibreaza foarte bine (cel putin varianta GAPS-822HH pe care o am si am pescuit o)

deci .... propunerea mea este: Graphiteleader Aspro GAPS-872MH http://www.olympic-co-ltd.jp/fishing/export-model/aspro/

Si la custom ii greu sa aiba senzitivitatea necesară salaului și puterea sa scoată din Dunăre, din curent un somn de 2 metri. Cred ca tehnologia mai are nevoie de vre-o 20 de ani pentru asa ceva si ca bani cred ca numa leasing.

Aurel

Somn
Asa ca idee, din ce am pescuit singurul bat "cam universal" sa zic asa ar fi Lamiglas g1000 de 8,6, cw. 10-42, dar nu e de jig desi e x fast. Cu jig de 14 g. in sus nu mai e ce trebuie si nici nu duce real mai mult de 30 g. Si oricum in Ro nu am mai vazut si pretul e peste 500 lei, chiar dublul.
Cum a zis si wdec252002 , cred ca mai ai de aștepta vreo câțiva ani buni

iulianB

Oblete
Sa postezi te rog si ce alegi.
Sunt curios ce lanseta se duce 15-35g real, are minim 260, este fast sau ex-fast, nu este rigida, dar este usoara si senzitiva .... si costa putin peste 500 ron. Am cateva lansete, dar as face un efort sa mai cumpar una.
Merci frumos si spor la cumparaturi!
Salut Shogunu65, am încercat sa fiu destul de explicit în anunțul meu, dar se pare ca fiecare interpretează cum vrea. Știu ca nu exista lanseta perfecta dar am încercat sa dau cât mai multe detalii despre ceea ce doresc. De ex. nu am spus sa nu fie rigida doar sa nu fie ranga! Am spus ca trebuie sa fie ușoară și vad ca trebuie sa mai adaug ceva detalii și sa nu se mai interpreteze altceva pe aici , deci trebuie sa aibă între 150 și 180 grame în funcție și de lungime binenteles de la 2.60m la 2.80m. Și mai trebuie sa scot din categoria de pești vizați somnul. Ca sa nu se mai spună pe aici ca poate urmăresc vreun somn de 2m!
Multumesc și spor la vânzare sa ai!

PauIsp

Biban
Cauta printr un magazin sa pipai o Daiwa Exceler 802HFS
Eu am pescuit o si la Dunare cu jiguri , si la stiuca cu reactive .
O lanseta foarte decenta pt banii ei!
Fir intins!

iulianB

Oblete
Salut,
Hai sa lăsăm gluma la o parte și dacă ai ceva ce corespunde cerințelor mele intr-o oarecare măsură postează dacă nu hai sa nu ne luam la misto!
Asa ca idee, din ce am pescuit singurul bat "cam universal" sa zic asa ar fi Lamiglas g1000 de 8,6, cw. 10-42, dar nu e de jig desi e x fast. Cu jig de 14 g. in sus nu mai e ce trebuie si nici nu duce real mai mult de 30 g. Si oricum in Ro nu am mai vazut si pretul e peste 500 lei, chiar dublul.
Cum a zis si wdec252002 , cred ca mai ai de aștepta vreo câțiva ani buni
Salut Aurel,
Poate ai dreptate, eu pot sa aștept deocamdată și nu ma aștept sa găsesc lanseta perfecta dar am încercat numai sa detaliez puțin așteptările mele de la următoarea lanseta pe care doresc sa o cumpăr. Menționez ca sunt deschis la orice propunere dacă este și argumentata binenteles! Asa ca aștept în continuare și alte oferte iar dacă cineva are de spus ceva, rog sa și explice de ce crede ca varianta propusa este mai potrivita pentru pescuitul de pe mal la Dunăre - șalău, avat, stiuca etc. Multumesc

Fir intins!

Salut Paulsp,
Nu știu dacă ma crezi sau nu, dar sa știi ca m-am gândit deja și la aceasta varianta, acum nu știu dacă contează și modelul, adică cel vechi (mai greu) sau cel nou (mai ușor) sau varianta de lungime 2, 40 sau 2,70 în plaja de 14-40.
Multumesc de sugestie!

Fir intins!
La un preț economic si eu îți recomand Daiwa exceler 802 HFS. Am una luată acum vreo 6 ani si din gama de tăvăleală imi pare excelentă. A mea are 177 gr , 240 , 14-42 gr, bănuiesc ca e modelul mai vechi, are mâner de eva split, e f Ok lucrata. Te descurci cu ea bine la jig in plaja care e dată. Eu am folosit-o si cu voblere cu ce am avut prin trusă. Șalăii îi luam pe sus cu ea si la știucă mare nu comentează. Somn nu mia intrat la dânsa da nu Mi-ar fi frică nici cu ceva mare, e țăpănoasă și la banii ei nu ai stres de menajat. O țin pentru ca e din doua bucăți si merge acolo de tăvăleală. Sper so scot si la spinning la mare că sigur s-ar purta frumos si p-acolo, da sa vedem când. Deocamdată stă la rezerve ca mia intrat castu in sânge si cum dau mai mult pe lacuri m-am spurcat la lansete dalea de 100 gr cu mulinete de 130-170 gr.

Nu am facut misto,chiar am lanseta asta ,si la un pret corect m-as desparti de ea.Se apropie de cerintele tele ,mai putin pretul.IMG_2481.JPG

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus