Cumpar lanseta !

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iulianB

Oblete
La un preț economic si eu îți recomand Daiwa exceler 802 HFS. Am una luată acum vreo 6 ani si din gama de tăvăleală imi pare excelentă. A mea are 177 gr , 240 , 14-42 gr, bănuiesc ca e modelul mai vechi, are mâner de eva split, e f Ok lucrata. Te descurci cu ea bine la jig in plaja care e dată. Eu am folosit-o si cu voblere cu ce am avut prin trusă. Șalăii îi luam pe sus cu ea si la știucă mare nu comentează. Somn nu mia intrat la dânsa da nu Mi-ar fi frică nici cu ceva mare, e țăpănoasă și la banii ei nu ai stres de menajat. O țin pentru ca e din doua bucăți si merge acolo de tăvăleală. Sper so scot si la spinning la mare că sigur s-ar purta frumos si p-acolo, da sa vedem când. Deocamdată stă la rezerve ca mia intrat castu in sânge si cum dau mai mult pe lacuri m-am spurcat la lansete dalea de 100 gr cu mulinete de 130-170 gr.
Salut Octavio,
Sunt de acord cu tine dar singurul aspect care nu prea bate este lungimea, prefer ceva de min 2.60m și nu știu dacă modelul de la Exceler de 2.70 are aceleași calități ca ale celui de 2.40. Trebuie sa merg într-un magazin sa le scutur puțin, apoi voi vedea. Multumesc de sfat!

Nu am facut misto,chiar am lanseta asta ,si la un pret corect m-as desparti de ea.Se apropie de cerintele tele ,mai putin pretul.Vezi atașament 22971
Salut,
Dacă tu crezi ca ce-mi propui tu cu 1OZ pana la 6OZ adică plaja de 28grame pana la 170 grame, sau poate am greșit eu la calcule, bate cu 10-35 grame ce vreau eu, atunci eu ma las de pescuit la răpitori!
Dacă este asa nu este ce-mi doresc.
Multumesc!

Salutare !

Poti arunca o privire si la asta :

https://bigfish.ro/produse-rapitor/lansete-spinning/lanseta-dragon-nanoforce-2-60m-8-35g-28125

Am folosit cu succes aceasta lanseta timp de 2 sezoane pentru pescuitul de pe mal pe raul Olt .
Se descurca bine la reactive dar si cu jiguri in plaja 10 - 28 g + guma ...
Nu cred ca se mai produce dar poate o gasesti pe undeva sh .

Spor
Salut Alexei,
În acest moment ma gândesc și la aceasta varianta propusa de tine, alături de Savage Gear finezze 12-35g și chiar Nano force-ul de 10-42 g plus un model de la Shimano Yasei Aspius 14-40 de 2.70m.
Ce spui? Din cele enumerate mai sus, cel mai potrivit ar fi și de ce?
Multumesc

Silviu

Somn
Esti constient ca daca urmaresti ceva care sa arunce 30 de grame cel putin decent si lasand aruncatul la o parte, sa jiguiasca in parametri o bila de 30, atunci o lanseta data 10-35 NICIODATA nu va putea face acest lucru nu? Majoritatea lansetelor date pana in 35 sa zici mersi daca se descurca cu 28 maxim

Esti constient ca daca urmaresti ceva care sa arunce 30 de grame cel putin decent si lasand aruncatul la o parte, sa jiguiasca in parametri o bila de 30, atunci o lanseta data 10-35 NICIODATA nu va putea face acest lucru nu? Majoritatea lansetelor date pana in 35 sa zici mersi daca se descurca cu 28 maxim
Corect.... De asta am luat aspro 20-70.... Că de la 30g in sus chiar ai nevoie de ceva țeapăn. Dragonul ăla nu va jigui corect niciodată cu 28g, in curent puternic nici cu 26.... Dar e o lanseta universala, poți să o folosești și la vobler.... Și la feeder...

HS 883-2 IM "HOT SHOT"

8'8

2 Brins égaux encombrement 1.35m

ligne: 12/25lb

puissance constructeur : 1/2-5 oz

puissance constatée : 15-50grs

butt-tip 0.643-5.5 (16.17mm-2.2mm=Tip contrôlé)

action : Ex-Fast

poids : 3.8/104grs
Ceva asemanator!
Pai la 104g blankul, se duce in 160 lejer lanseta.... Deci e grea ;)))

Sa fie rapida, usoara, senzitiva , suficient de rigida si daca intra ceva mai imbracat, dar nu ranga si grea!

Ma interesează și pe mine o lanseta de asta, la 500 lei și pot sa mai și suplimentez bugetul. Sa meargă cu gume și reactive și nici nu am pretenții la lungime. Poate sa fie și mai scurtă.

Sa fie rapida, usoara, senzitiva , suficient de rigida si daca intra ceva mai imbracat, dar nu ranga si grea!

Ma interesează și pe mine o lanseta de asta, la 500 lei și pot sa mai și suplimentez bugetul. Sa meargă cu gume și reactive și nici nu am pretenții la lungime. Poate sa fie și mai scurtă.
Ai uitat să spui că trebuie să fie de cast

Espasia

Somn
Parerea mea, si îmi pare rau sa iti spun ca te inseli. Exista lansete care sunt date la 35 g, se comporta admirabil. Si nu discutam de jig. Ci de voblere.

Dar asta este parerea mea.Detin o asemenea lanseta. Si imi place teribil. Este publicata la arsenal.

Silviu

Somn
Felicitari! Poate percepem diferit situatia. Eu cu toate lansetele pe care le-am avut, am testat limita superioara de aruncat si da, se poate. Dar e mai mult un lansat asa, ca la crap. Deci nu e acelasi lucru sa arunci 35 de grame
Cu un 7-35 ca atunci cand arunci cu una pana in 56

iulianB

Oblete
Salut Silviu,
Dacă eu am cerut sa ducă 35 grame real (fără sa se forțeze) înseamnă că ea în realitate va duce mai mult, cel puțin 40 nu?

iulianB

Oblete
Eu unul nu vad cum o lanseta de dunare care sa se apropie de un allrounder, sa nu fie grea. Cu lansete de 130 de grame dai pe balta.
Salut Silviu,
Dacă ai văzut mai sus, într-unul din mesaje eu am specificat greutatea la care sa ma aștept de la lanseta, respectiv 150 - 180 grame raportând-ma și la lungime bineînțeles. N-am specificat nicăieri ca as dori sa aibă lanseta 130 grame!
Multumesc

iulianB

Oblete
HS 883-2 IM "HOT SHOT"

8'8

2 Brins égaux encombrement 1.35m

ligne: 12/25lb

puissance constructeur : 1/2-5 oz

puissance constatée : 15-50grs

butt-tip 0.643-5.5 (16.17mm-2.2mm=Tip contrôlé)

action : Ex-Fast

poids : 3.8/104grs
Ceva asemanator!
Salut cleanercrist,
OK, nu aveam de unde sa știu aceste detalii, nici nu am cautat de altfel modelul propus de tine când am văzut ce plaja de aruncare mare avea.
Oricum mulțumesc pentru explicații!

shogunu65 , sa stii ca mi-ai atras atentia cu Aspro ala al tau, pare o optiune cel putin interesanta ptr Dunare si rauri mari. Vad ca il fac doar ptr piata ruseasca japo , ti-a fost greu sa-l procuri, scump ?
Poate iti aloci 5 min sa ne faci un review al lansetei ptr ca in mod cert nu sunt singurul interesat de asa o joarda usoara, senzitiva si puternica. Multumesc anticipat ptr review (il poti posta la sectiunea potrivita).

iulianB

Oblete
Am rezolvat,
Pentru cei care au fost interesati de ce voi achizitiona pana la urma - am gasit un Shimano Yasei Aspius 14-40 de 2.70m.
Multumesc, se poate inchide!

Intamplator caut cam acelasi tip de lanseta,pe mine ma intresa plaja (15-28)personal mi-aplacut shimano speedmaster dx 14-42.Este o lanseta finisata frumos si se echilibreaza cu o stella de 4000.Are si variante mai puternica dar eu am lansat cu 2,40 14-42 si 2,70 14-42.Pretul este undeva la 150 euro.Este data fast dar nu e o ranga.

shogunu65 , sa stii ca mi-ai atras atentia cu Aspro ala al tau, pare o optiune cel putin interesanta ptr Dunare si rauri mari. Vad ca il fac doar ptr piata ruseasca japo , ti-a fost greu sa-l procuri, scump ?
Poate iti aloci 5 min sa ne faci un review al lansetei ptr ca in mod cert nu sunt singurul interesat de asa o joarda usoara, senzitiva si puternica. Multumesc anticipat ptr review (il poti posta la sectiunea potrivita).
Salut. Nu ma pricep la facut review uri si nu cred in asa ceva, pentru ca fiecare percepe diferit .... daca esti din Bucuresti ne putem vedea sa vezi lanseta / lansetele ... De la Graphiteleader am: Aspro GAPS-822HH ; Tiro MR GOMTS-812MH-MR si Tiro Nuovo GONTS- 792ML.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus