• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Cuple electrice rapide pt. motorul electric

Dupa ce am luat un acumulator de 120 A si ancora electrica,vreau sa ma apuc sa cablez barca.
Am nevoie de o cupla rapida electrica sa reziste la 50 A, cu care sa conectez motorul electric la acumulator.
Ce recomandari aveti?

Eu folosesc surub cu piluita fluture (bornele bateriei sunt deja gaurite (borna este in forma de prisma dreptunghiulara, nu tronconică))
Prin asta incerc sa elimin rezistentele de contact, si totusi sa am si “portabilitate” motor(si cu alti acumulatori). Si folosesc pentru suprastangere......cheia de 10, atat de dragă lui Claudiu . :)

Alex, duce aia 500A, cand zboarã “mistretul cu colți de argint”.

Nici macar ptr 1 secunda. Se face praf. La 500 A cupla aia este pe post de.....siguranta ultrarapida. Nu se topeste. Se dezintegreaza la nivel subatomic. Zici ca se teleporteaza. “Engage”, vorba lui Jean Luc Picard. Si mai ales ca este data la cc. Ai nevoie de o sectiune cupru de cel putin 200mm2

La 50 A ai nevoie de o sectiune de aprox 6mm2.

Espasia, chiar asta vreau sa evit: renumita cheie de 10!
Multumesc Alex, am cautat si eu pe OLX, inainte sa postez aici, dar nu am gasit anuntul. Am dat o comanda, o sa vad daca se incalzeste sau nu.