Cutite folosite la pescuit si nu numai

AlexH

Moderator
Membru personal
Problema majora a dispozitivelor de tipul ala e ca "taie" din lama, daca pot sa ma exprim asa. Practic ascute prin aschiere, rezultand intr-un tais neuniform si o uzura prematura a lamei.

miker2ka

Stiuca
Daca nu ai ascutit pe piatra niciodata, cumpara niste pietre ieftine sa iti faci mana.
Pe la noi erau unele Haidu parca... si iti faci treaba bine cu ele si iti faci si mana. Dupa ce iti faci mana poti lua pietre diamantate... si ascutirea devine f rapida. Dar nu lua pietre diamantate sau gresii high-end din prima...

kingofbeasts

Rod Builder
Și pentru ca plictiseala decide schimbarea , am readnodizat pinguinul ( ocazie cu care am făcut și fingerchoil-ul mai confortabil). In loc de curent , de data asta am folosit brenner-ul
înainte :
6440EB85-53EC-459C-A0DE-7B3AD7C3BC46.jpeg

După
496368DE-22A4-4716-A882-FED3563770EA.jpeg
D4E0DCB1-A096-49E5-8330-6B755FCC3C02.jpeg

kingofbeasts

Rod Builder
Faceam research pentru un tirbuson la purtator si, cautand o alternativa la Victorinox (pe care am jurat in copilarie ca o sa-l evit tot restul vietii dupa ce mi s-a inchis peste degete) am dat de un brand american pe picior de lansare. Mi-a atras atentia la ei in primul rand modularitatea (si anume iti poti reconfigura unealta si adauga si scoate de pe ea accesorii oricand vrei) otelul de calitate superioara din absolut toate uneltele nu doar lama principala si posibilitatea de a opta pentru diverse geometrii la lama ceea ce nici un alt brand nu am vazut sa ofere.
Brandul e ASK (American Service Knives) si puteti vedea ce ofera aici :https://www.askknife.com/shop1/
Pana una alta, pana cand cei de mai sus vor oferi si tirbuson si posibilitatea de a-ti configura direct din comanda un briceag custom, am decis ca singura varianta disponibila acum cu o lama blocabila vine tot din Elvetia si anume de la Swiza.
Ma tenteaza tare sa ma cadorisesc cu un D09 (https://www.swiza.com/product/swiza-d09-black/ )de ziua mea anul asta dar, daca mai are cineva si alte sugestii sau branduri (altele decat Victoinox) primesc cu placere orice pont. nnnoroc

Septimiu

Salau
Cred ca puteam sa postez si la topic-ul de cumparaturi ca se potrivea bine si "nu exista nimic rational in banii cheltuiti pe o placere" dar fiind vorba de taioase ma gandesc ca aici se incadreaza mai bine.
Asadar, ultimele taioase (si nu numai) intrate in colectie, in ordinea in care au fost achizitionate:

1. Buck 110 Folding Hunter:
IMG-20220805-WA0007.jpgIMG-20220805-WA0008.jpg
Acesta este un briceag pe care mi l-am dorit foarte mult dar am fost profund dezamagit atat de produs cat si de comunicarea cu cei de la Buck. In prima faza le-am scris sa ii intreb de distribuitori si mi-au raspuns destul e prompt ca vand si prin Amazon asa ca am pus comanda la ei. Cand l-am primit am fost surprins sa vad ca manerul era mai inchis la culoare pe o parte si mai deschis pe cealalta. Nu stiu cat de bine se vede in poze dar in realitate e foarte vizibil. Inteleg ca unii pot interpreta diferenta asta ca unicitate dar mie nu imi place. Apoi le-am trimis poze sa ii intreb daca nu cumva am primit o clona si nu au mai raspuns nimic nici dupa al doilea mail asa ca am lasat-o balta. Puteam sa il returnez la Amazon dar nu m-am mai complicat...
In descriere ei zic ca otelul este 420HC, inoxidabil dar nu e mentionat nici pe lama nici pe cutie.
Briceagul made in USA, teaca made in Mexico.

2. KA-BAR 1217 USMC:
IMG-20220805-WA0010.jpgIMG-20220805-WA0009.jpg
Asta este un alt cutit pe care il aveam in vedere de ceva vreme si care m-a convins ca merita luat din prima clipa in care l-am tinut in mana. In principiu vreau sa il tin de cutit bun la toate. Cred ca este cel mai ascutit cutit nou pe care l-am vazut pana acum. Otelul este 1095Cro-Van, HRC 56-58. Cutitul made in USA, teaca made in Mexico.
Nu stiu cata legatura mai exista intre acest model si ce folosesc acum cei din USMC dar am avut "onoarea" sa il cumpar de la un "Marine", angajat la Sportsman's Warehouse. Nu am stiut de asta de la inceput dar in timp ce eu il analizam pe toate partile, colegul celui care mi l-a aratat, l-a intrebat daca acest cutit ii trezeste amintiri... Mentionez ca in magazinele din State (cel putin in cele in care am fost eu) cutitele mari nu sunt la liber pe rafturi ci sunt puse in spatele unei vitrine cu sticla groasa si cu inchizatoare cu cheie. Cutitele mai mici si folder-ele le-am vazut si expuse pe rafturi daca erau ambalate in blister dar, de obicei, tija de sustinere avea pe capat o inchizatoare si trebuia sa vina un angajat sa o deschida daca vroiam sa cumpar.
Un alt lucru interesant pe care l-am remarcat la cel care mi l-a dat a fost faptul ca dupa ce l-am rugat sa mi-l arate, a deschis vitrina, a pus cutitul pe tejghea si imediat a facut un mare pas in spate lucru care confirma expresia: "once a Marine, always a Marine" si deprinderile dobandite acolo nu se uita dupa retragere. Am vazut zeci de cutite in mai multe magazine dar niciodata nu am vazut un astfel de "comportament" de la cel care mi-l arata. De cele mai multe ori cutitul imi era dat direct in mana si de foarte putine ori cutitul era pus intr-o tavita speciala dar angajatul sa faca un pas in spate nu am mai vazut. Dupa ce m-am hotarat ca il cumpar, nu am putut sa il duc eu la casa ci a fost dus de angajatul magazinului si eu l-am luat dupa ce mi-am terminat cumparaturile si am platit.

3. Un dispozitiv de ascutit de la Work Sharp destul de universal si compact pentru a putea fi carat tot timpul in rucsac:
IMG-20220805-WA0013.jpgIMG-20220805-WA0012.jpg
Inca nu am apucat sa il folosesc dar are 2 pietre diamantate de granulatie diferita, 2 bari ceramice (pe care se pot ascutii si carlige) si strop. Made in China.
Mai multe detalii in link-ul urmator:

4. SOG key Knife:
IMG-20220805-WA0014.jpgIMG-20220805-WA0015.jpg
Un cutitas de purtat la chei alaturi de o mini lanterna. Surprinzator de bine ascutit. Made in Taiwan

5. Leatherman Surge
IMG-20220805-WA0016.jpgIMG-20220805-WA0017.jpg
Nu cred ca are nevoie de nico prezentare. Primul meu Leatherman, cumparat la a doua vizita in Cabela's. Made in USA.

Ultima editare:

Septimiu

Salau
6. Hunter "faurit" de Sami Faur:
IMG-20220805-WA0018.jpgIMG-20220805-WA0006.jpg
A ajuns astazi in urma unei licitatii castigate la facebook.
Otel: N690, Cryo, 62HRC
Maner din ironwood

Dupa atatea noutati, musai trebuie sa fac o selectie drastica si sa ma scap de cutitele pe care nu le-am folosit niciodata si care nu au nici valoare sentimentala dar asta mai la iarna:)

Septimiu frumoase tăioasele, in special hunterul de la Sami îmi place f mult, are un mâner deosebit iar otelul este unul foarte OK ptr o utilizare frecventă. Sami face lucruri de o calitate foarte bună, folosește doar materiale premium și are și gusturi și ochi ptr a scoate ce-i mai bun din materia primă.
Ceva mă surprinde la hunterul american și anume duritatea la limita modestiei că să spun așa. Sincer mă așteptam ca yankeii să lucreze cu oțeluri o idee mai sus ca duritate, nu mă refer la extreme dar 56-58 e ușor la limita de jos a decenței, însă au si avantajul că se și ascut mai ușor în teren când nu ai vreme multă și condiții poate de migălit la tăiș.
Să le folosești cu plăcere și să te bucuri de ele.

Septimiu

Salau
Crapmaniacul Multumesc!
Intr-adevar, cutitul de la Sami e de o calitate foarte buna. Singurul lucru pe care l-as vrea altfel este lungimea manerului. Pentru mana mea se potrivea un maner putin mai lung dar, nefiind facut pe comanda, Sami nu avea de unde sa stie asta. S-a oferit sa imi faca altul identic fara niciun cost suplimentar jos palariadar am considerat ca nu merita bataia de cap.
Cum am spus, si pentru mine Buck-ul a fost o mare dezamagire asta in conditiile in care era cutitul pe care mi-l doream cel mai mult. Duritatea am luat-o din specificatiile de pe net. Pe cutie nu este mentionat nici material nici duritate. Fiind vorba de un briceag nu ma sperie o duritate de doar 56HRC deoarece o sa fie folosit cel mai mult la mancare si mai putin la alte activitati pentru care am cutite dedicate si, asa cum ai mentionat, o duritate mai scazuta are avantajul ca se poate ascutii usor fara sa fie nevoie de pietre speciale. Cand o sa am putin timp o sa fac o selectie la cutite si o sa raman doar cu cele pe care cred eu ca o sa le folosesc si nu exclud sa renunt la Buck.

Sus