• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Daca am fi nevoiti sa alegem doar o guma la salau..

AlexH

Moderator
Membru personal
Anul trecut as fi zis Relax Ohio S032, 7,5cm. Anul asta insa cele mai bune rezultate le-am avut cu Noike Ninja Wakasagi, 7,6cm.
Asa ca probabil ca la anul va fi altceva, in stilul asta.

P.S. presimt ca o sa iasa un fel de top al preferintelor din care iti poti pregati o cutie simpla cu gume pt salau.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Daca ar fi sa aleg cea mai buna dealungul anilor as alege relax kopyto 6.2 cm culoarea s211. Pentru ca am descoperit relativ de curand pontoon21 Awaruna si mi-a dat rezultate excelente in ultimele 2 sezoane trebuie sa mentionez si Pontoon21 Awaruna 10cm culoarea 102. A fost o revelatie aceasta guma si nu doar in culoarea asta. Tineti cont ca toate parerile sunt subiective si au la baza rezultate obtinute pe zone diferite.

Cand m-am apucat de pescuiala primele gume le-am luat in urma unei analize a astfel de postari am zis ca fentez unele etape...Intr-un excel am tot introdus preferinte pana a rezultat un top (la fel si la voblere ) bineinteles ca nu au dat roade.... Am ajuns la concluzia : fiecare apa (zona) e cu specificul ei -- scuze de off topic.
Manns 6cm alb / spate negru - Timis

Eu fiecare partida de salau o abordez la inceput cu Lunker City Swimmin' Ribbster de 4 inchi - 10 cm
https://lunkercity.com/products/swimmin-ribster-4?variant=33486512518
Avantaje: e cea mai castabila guma posibila din cauza profilului slim...cu fire subtiri se lanseaza far away, bate foarte bine si pe 1,5 grame cat si pe 14 grame, se poate monta si pe offset, se poate monta inclusiv pe carlige mari de 6/0, 7/0 daca stii ca ai pesti seriosi in fata fara a-i modifica bataia.
Dezavantaje: se rupe coada usor daca dai de strapi sau daca ia doar coada in gura.
Cele mai multe capturi le-am prins pe culoarea Limetreuse.Daca ar fi sa iau o singura guma la salau asta ar fi dar pe mai multe culori gofishing thumbsuuuup

Eu fiecare partida de salau o abordez la inceput cu Lunker City Swimmin' Ribbster de 4 inchi - 10 cm
https://lunkercity.com/products/swimmin-ribster-4?variant=33486512518
Avantaje: e cea mai castabila guma posibila din cauza profilului slim...cu fire subtiri se lanseaza far away, bate foarte bine si pe 1,5 grame cat si pe 14 grame, se poate monta si pe offset, se poate monta inclusiv pe carlige mari de 6/0, 7/0 daca stii ca ai pesti seriosi in fata fara a-i modifica bataia.
Dezavantaje: se rupe coada usor daca dai de strapi sau daca ia doar coada in gura.
Cele mai multe capturi le-am prins pe culoarea Limetreuse.Daca ar fi sa iau o singura guma la salau asta ar fi dar pe mai multe culori gofishing thumbsuuuup
Foarte interesenta guma, nu am folosit pana acum

Interesant post insa putin evaziv,parerea mea.Gumele voastre preferate sunt la fel de productive atat pe rau cat si pe balta,apa curata sau tulbure,adanca sau mica?
Prea putine capturi de salau am la activ incat sa fiu sigur de o guma anume,inca testez,daca ar fi sa aleg in momentul asta as merge pe Mann's 6 cm motor oil.
...Relax kopyto,o guma prinzatoare pentru unii,nu si pentru mine,singurii pesti pe care i-am prins au fost bibanii,in consecinta am sa las cutia cu kopyto acasa pt a putea proba alte silicoane care au somat din cauza lor.
Ohio,diamond si super rybika in schimb au prins salau.
Imi amintesc de un amic finlandez care mergea asta primavara la salau cu 25 de gume(5 modele a cate 5 bucati)plus jigurile aferente,practic cu mainile in buzunare in timp ce eu imi rupeam spinarea.Spunea ca el a testat 20 de ani nspe mii de modele si a ramas cu cele de incredere.

Daca ar fi sa iau in considerare si sezoanele trecute atunci as spune ca Relax Ohio de 7.5 059R a dat cele mai bune rezultate. Daca iau in calcul numai anul acesta cand am inceput sa dau cu Prime, as spune LuciKuci Ghost red flakes de 7.5.

mai am fro' 2-3 cutii de corpuri cu cozile luate. Are cineva doar cozile, sa le tunez? :)))))))
Nu mai e disponibila culoarea asta pe planeta, pana nu se decide Smith sa mai toarne.