De pe Facebook adunate :)

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
nu stiu cati dintre voi gusta genul asta de muzica dar pe mine m-a cucerit pustiul asta ;)
acelasi lucru pot sa-l spun si despre tanti asta ;)

Ultima editare:
I

ilie

Guest
Am avut anul trecut partide la avat de genul celor de mai sus,cu capturi daca nu la primul dar la al doilea lanseu sigur.Sau daca nu o lua primul,venea al doilea si o lua.Adica partide cu 20-30 avati in timp f.scurt.Diferenta ca nu am avut nici camera sa ma filmeze careva dar nici sac,am eliberat tot.Si pestii erau tot asa frumosi,plus ca veneau pe tw,mult mai spectaculos.Nu e o noutate(cel putin ptr.mine)ca avatul e un oportunist,desi avem uneori impresia ca e un alergator.De regula au anumite culoare unde ataca pestisorii(naluca),daca ai iesit din zona aia fi sigur ca nu se va obosi sa vina dupa ea.Smecheria e tii naluca cat mai mult acolo,ideal lansarea nalucii sa o faci deasupra locului respectiv cu ceva metrii,incepand sa o animi in zona acelui culoar.Atacul nu va fi intotdeauna unul galagios(poate fi gen muscarit) pe moment,ci doar in momentul inteparii,cand de multe ori sare din apa.Si faptul ca sta lipit in lungul malului nu e o noutate in cazul avatului.Sunt chestii pe care unii le descopera din intamplare si au o revelatie :)

Ultima editare de un moderator:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Fara indoaiala este un pescar foarte bun care a petrecut pe apa muuuult timp in care a studiat comportamentul pestilor. Are capturi impresionante pentru orice pescar de rapitori si cunoaste Dunarea mai bine ca multi altii. Acum citind una dintre ultimele postari am sentimente mixte, ii dau si dreptate dar ma si gandesc ca atunci cand prindea si retinea zeci de pesti, oare nu a contribuit la fenomen? In rest, are perfecta dreptate, magazinele ar trebui sa se implice in fenomen nu doar sa perceapa adaos pentru ca la fel ca si el, sunt sigur ca va fii un declin in vanzari pentru ca este clar ca pestele este din ce in ce mai putin si pur si simplu achizitiile nu prea isi mai au rostul. Daca pe Dunare se simte efectul pescuitului/braconajului excesiv, ce sa mai spunem de apele interioare? Rezonez si spun si eu, cum poti studia/aprofunda/captura rapitorii atunci cand acestia sunt foarte putini? Unde pot studia eu salau la mine in judet daca acesta nu e de gasit? Vorbesc teoretic pentru ca si daca ar fii nu as avea timpul necesar...
image.png

I

ilie

Guest
Claudiu,in cea mai mare parte a timpului petrecut pe apa,eu sunt un pescar de avat.Ce vine pe langa e bun venit.Nu neg faptul ca uneori,rar,mai duc si acasa cate un peste,Insa nu-mi
permit ca atunci cand intalnesc situatii de hranire frenetica a pestilor,sa fac abuzuri.Ma gandesc in primul rand la ce voi prinde data viitoare daca azi retin tot.Si crede-ma ca impreuna cu un alt coleg,anul trecut puteam rade tot tot din zona respectiva.Din pacate au facut-o altii prin alte metode....Au fost partide cand dupa mai multe capturi,luam ancorele jos de pe voblere si ma distram doar la spectacolul atacului in pelicula.Pare o nebunie,asa-i? Dar de ce sa-i ranesc inutil cand distractia era si asa garantata? thumbup

adiwolf

Moderator
Membru personal
Acum citind una dintre ultimele postari am sentimente mixte, ii dau si dreptate dar ma si gandesc ca atunci cand prindea si retinea zeci de pesti, oare nu a contribuit la fenomen? In rest, are perfecta dreptate, magazinele ar trebui sa se implice in fenomen nu doar sa perceapa adaos
Claudiu, baiatul asta spune ce afirmam eu in urma cu ceva ani si toti ma credeau nebun!
cand i-am acuzat pe toti de indolenta si nepasare, cand le-am spus verde in fata ca magazinele de pescuit si pescarii de competitie ar trebui sa fie motorul miscarii impotriva braconajului si a pescuitului comercial pe apele interioare, m-au trimis sa imi fac eu singur (sau cu cei din jurul meu) curatenie in zona. - de parca pe ei nu ar fi interesat deoarece nu ii afecta la acel moment.
Imi pare rau, dar eu nu pot sa mai cred in afirmatiile de genul acesta, care vin, tarziu, mult prea tarziu si mult prea putine ! nervostare

• Like
Reactions: edd

Alin Ms

Somn
Fara indoaiala este un pescar foarte bun care a petrecut pe apa muuuult timp in care a studiat comportamentul pestilor. Are capturi impresionante pentru orice pescar de rapitori si cunoaste Dunarea mai bine ca multi altii. Acum citind una dintre ultimele postari am sentimente mixte, ii dau si dreptate dar ma si gandesc ca atunci cand prindea si retinea zeci de pesti, oare nu a contribuit la fenomen? In rest, are perfecta dreptate, magazinele ar trebui sa se implice in fenomen nu doar sa perceapa adaos pentru ca la fel ca si el, sunt sigur ca va fii un declin in vanzari pentru ca este clar ca pestele este din ce in ce mai putin si pur si simplu achizitiile nu prea isi mai au rostul. Daca pe Dunare se simte efectul pescuitului/braconajului excesiv, ce sa mai spunem de apele interioare? Rezonez si spun si eu, cum poti studia/aprofunda/captura rapitorii atunci cand acestia sunt foarte putini? Unde pot studia eu salau la mine in judet daca acesta nu e de gasit? Vorbesc teoretic pentru ca si daca ar fii nu as avea timpul necesar...
Vezi atașament 1227

Mda.. ce frumos le zice Andrei Oprea. Am vazut o poza cu el si un salau mare.. peste 10 kg si l-am adaugat la prieteni. M-am uitat la pozele si filmuletele lui. Pesti frumosi dar... chiar nu e persoana potrivita sa vorbeasca.... sute de kg de avat??? Salau??? Somni??? Si acum e dezamagit.... Filme cu saci de pesti... gonflabile pline de sange si peste... si acum citesc postarea asta??? Fii serios..... Lupul moralist... live...nervostare

Alin Ms

Somn
Asta e omul pe care il stiam. Macar nu se dezminte.

Acum e pe F&H cu Malin Musatescu... e iar baiat bun...

I

ilie

Guest
No, astea-s" vedetele" alea de pe sticla ?
Oricat as intelege faptul ca fiecare mai ducem peste acasa,ba chiar am zis ca nu mai zic nimic in privinta asta,parca in momentul in care vezi asa ceva stai si te intrebi cine-i alege pe astia sa ajunga in emisiuni care se vor educative intr'ale pescuitului.

Sus