D

Deleted member 13

Guest
Salutare! Aproape incredibil ,dar nimeni nu a deschis un topic despre cea mai tare apa salbateca din Romania...Chiar daca nu mai e ce era prin anii '90 ,Delta chiar este locul in care curgerea vremii nu afecteaza pescarul ...Hai sa vedem cine se incumeta? Locuri ,pesti,amintiri ...In final doar cu astea ramanem asa ca ...va invit sa recunoasteti personajul :

P9050122.jpg

IMG_0065.jpg

Mama ei de viata!!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Delta chiar este un loc superb, am avut ocazia acum 2 ani timp de 5 zile sa o strabat pe foarte multe dintre canalele ei. Am vazut natura in salbaticia ei. Din pacate nu am fost la pescuit atunci, dar nu cred ca as fi avut rabdare sa pescuiesc. Plimbarea pe canalele acelea iti taie rasuflarea. Sa nu mai vorbesc despre apusul din Delta... MAGNIFIC ! Pasarile si salbaticiunile sunt in habitatul lor si fac deliciul iubitorilor de natura. De pescuit, am pescuit cateva partide la stationar pe an, vreo 3 ani la rand. La una dintre partide am avut chiar si o lanseta de spinning si 3 rotative (asta era toata trusa). Timp de jumatate de ora pana in rasaritul soarelui, nu am avut lansare fara sa scot nist avati frumosi tare. Lucru care nu mi s-a mai intamplat nicaieri pana in ziua de azi. O splendoare. Bineinteles, la stationar, crapii in jurul a 10 kilograme erau deliciul partidelor. Toate partidele mele au avut 3-5 zile, toate au fost facute in salbaticie, la cort, cu foc de tabara, mancare la tuci si muuuuulti tantari salbatici rau, mai salbatici ca oriunde as zice. Din momentul cand am dat stationarul pe spinning nu am mai fost in Delta asa cum imi doream, ci doar la 2 concursuri, dar ... ala nu se numeste iesit in Delta. Desi Delta se zice ca este raiul pescarilor, cred ca este raiul pescarilor iubitori de natura defapt. Ca sa simti Delta, trebuie sa te avanti mai mult decat in jurul canalelor principale si a pensiunilor, a barcilor de lux si a muzicii date la maxim.

adiwolf

Moderator
Membru personal
putintica rabdare monser, ca daca da dumnezeu si se aliniaza planetele si lucrurile cum trebuie, in prima saptamana din aprilie sunt ACOLO ! thumbup
@zamfi
Cambodgia frate ! drunk
roflmaooo

D

Deleted member 13

Guest
Claudiu ,sincer vestile sunt proaste de pe Clisura. Insa acolo oricand e posibil sa dai de un mustacios...Specia tinta va fi salaul deoarece vreau sa prind si eu un peste cu Mhx-ul ala "tematic"thumbup
Delta insa ...la toamna sper! In octombrie cand dispar taunii si tantarii.Si merge vinul rece in barca! Mai ales ca vreau sa vad de niste bibi si salai de confluenta...Stiuca,in afara de incintele alea celebre ,consider ca merita cautata pe bratele principale (depinde si de cota apei) pentru ca acolo ai ocazia sa prinzi balauri ! Pe ghioluri te rup marlele si doar cu ceva noroc dai si de stiuca "mascata" .Caracalinele sunt pe apa de 3-4 m ,in Dunarea veche naughty Zic...

gyrgy

Biban
Am avut/am sansa sa merg in Delta in concediu in fiecare an de vreo 10 ani incoace in Dunavatu de Jos...am fost pe toate canalele din zona: Dunavat, Mustaca, Cocos, canalul Lipovenilor, canalul nr.8, Bratul Sf. Gheorghe (Dunarea Veche), lacul Holbina, Solomon, etc...locuri de o deosebita frumusete unde am avut cele mai mari capturi la stiuca, salau si avat si unde am prins cei mai frumosi bibani, unde m-au "ciopartit" cei mai salbatici tantari si de unde am cele mai minunate amintiri...daca ar fi sa pot alege unde sa locuiesc pentru tot restul zilelor mele, cu siguranta alegerea mea este: ORICARE LOCALITATE DIN MAGNIFICA NOASTRA DELTA...
Am incercat sa postez cateva poze din locurile astea mirifice dar nu ma lasa, spune ca fisierul este prea mare, poate ma poti ajuta tu Claudiu...

Claudiu

Administrator
Membru personal
@gyrgy, pune pozele pe orice serviciu de gazduit poze ca: imgur.com, photobucket.com, imageshack.com etc. iar linkurile catre aceste poze le introduci apasand optiune de imagini din dreapta butonului de zambete. Spune-mi daca reusesti

adiwolf

Moderator
Membru personal
Am avut/am sansa sa merg in Delta in concediu in fiecare an de vreo 10 ani incoace in Dunavatu de Jos...am fost pe toate canalele din zona: Dunavat, Mustaca, Cocos, canalul Lipovenilor, canalul nr.8, Bratul Sf. Gheorghe (Dunarea Veche), lacul Holbina, Solomon, etc...locuri de o deosebita frumusete unde am avut cele mai mari capturi la stiuca, salau si avat si unde am prins cei mai frumosi bibani, unde m-au "ciopartit" cei mai salbatici tantari si de unde am cele mai minunate amintiri...daca ar fi sa pot alege unde sa locuiesc pentru tot restul zilelor mele, cu siguranta alegerea mea este: ORICARE LOCALITATE DIN MAGNIFICA NOASTRA DELTA...
Am incercat sa postez cateva poze din locurile astea mirifice dar nu ma lasa, spune ca fisierul este prea mare, poate ma poti ajuta tu Claudiu...
fericitule!!!
totusi, exista o localitate in care nu as vrea sa locuiesc si aceea este Mila 23 - la momentul actual este un cuib de hoti si cei mai salbatici braconieri
asteptam, pozele cu minunata noastra Delta

Sami

Biban
fericitule!!!
totusi, exista o localitate in care nu as vrea sa locuiesc si aceea este Mila 23 - la momentul actual este un cuib de hoti si cei mai salbatici braconieri
asteptam, pozele cu minunata noastra Delta
Si eu numai la Mila 23 merg...mi se pare foarte frumos acolo,cat despre braconieri,din pacate e plina Delta,toate localitatile cred ca au asa ceva...
Nici peste nu se mai prinde ca in anii trecuiti,daca acum 5-6 ani aveam driluri cu crapi adevarati,in ultimii 3 ani ,nu am reusit sa prind 4-5 pe o iesire de cateva zile,iar inainte prindeam 10-20 pe zi...la rapitor nu am dat decat la stiuca,cel mai bine am prins pe Dunarea Veche,dar marlite,nu stiuci adevarate :(
De la an la an Delta isi pierde farmecul,fie din cauza motoarelor de sute de cai,fie din vina bastinasilor care au vrut sa creasca numarul turistilor si au stricat frumusetile naturale de acolo...fie si din vina turistilor care unii nu isi strang gunoaiele,altii baga la traista toti pestii...sunt multe motivele,dar eu unul personal asta am observat,aceasta e impresia mea,daca e gresita ,va rog sa ma scuzati.

adiwolf

Moderator
Membru personal
@Sami
nu am spus ca nu este frumos sau ca imprejurimile nu sunt frumoase, unele locuri fiind spectaculoase, am mentionat doar ca acolo nu vreu sa locuiesc si ma feresc cat pot sa nu bag bani in buzunarele hotilor si al braconierilor de acolo!
intradevar, sunt multe lucruri care converg catre distrugrerea Deltei Dunarii, dar principalii vinovati de lipsa pestelui sunt localnicii si pescarii "comerciali", restul factorilor sunt si ei importanti dar secundari in comparatie cu ceea ce fac hoardele tinere de braconieri din zona - cand mai mergi acolo, intreaba de Florin la crasma din sat si vezi ce se spune despre el si acolitii lui !!

Sami

Biban
@Sami
nu am spus ca nu este frumos sau ca imprejurimile nu sunt frumoase, unele locuri fiind spectaculoase, am mentionat doar ca acolo nu vreu sa locuiesc si ma feresc cat pot sa nu bag bani in buzunarele hotilor si al braconierilor de acolo!
intradevar, sunt multe lucruri care converg catre distrugrerea Deltei Dunarii, dar principalii vinovati de lipsa pestelui sunt localnicii si pescarii "comerciali", restul factorilor sunt si ei importanti dar secundari in comparatie cu ceea ce fac hoardele tinere de braconieri din zona - cand mai mergi acolo, intreaba de Florin la crasma din sat si vezi ce se spune despre el si acolitii lui !!
La Florin Tureac te referi? Cel care avea cherhana impreuna cu fratele sau pe canalul din spatele Milei?
Acum stii cum e...intrebi un localnic il injura pe celalat,il intrebi pe cel injurat si il intreaba pe primul si tot asa,lumea mai e invidioasa,acest baiat ,daca la el te referi se mai ocupa cu cazare (nu stiu daca are pensiune declarata) cu transport,se descurca,nu prea l-as vedea la nivelul sa traiasca din braconaj. Mie mi s-a parut ca ai acuzat satul Mila 23 ca fiind satul care brcaoneaza cel mai mult...nu te pot contrazice ca nu i-am urmarit,dar cred ca in fiecare sat ar putea fi cate un ,,Florin''.
Ideea de baza este ca Delta isi pierde farmecul de la an la an,restul e durerea noastra,cei care tanjim dupa o saptamana plina de capturi si ne alegem cu o saptamana de semigherla :(

adiwolf

Moderator
Membru personal
sincer, nu stiu daca il cheama asa,, eu doar de Florin il stiu si cam toti se vaitau de individ ca merge pe locuri interzise si da cu curent.
in fine, da, eu am acuzat localnicii de degradarea si distrugerea faunei piscicole din Delta Dunarii si pe propietarii de pensiuni sau alte resorturi de nesimtire si hotie pe fata

gyrgy

Biban
E clar, sunt prost... Baieti, ajutati-ma altfel: dati-mi unul dintre voi o adresa de e-mail ca sa vi le trimit si postati-le voi, va rog, se pare ca nu ma descurc.

Ultima editare de un moderator:

adiwolf

Moderator
Membru personal
pfff, si de ce draqu ma lasati sa ma chinui sa editez un post care nu mai exista?!!capzidzimbettt

Claudiu

Administrator
Membru personal
@gyrgy frumos tare decorul... Delta este inegalabila din punctul asta de vedere iar canalele alea fac tot deliciul

gyrgy

Biban
Asa e Claudiu, Delta noastra este inegalabila ca frumusete...stiucile alea le-am luat pe Holbina. Cea din prima poza am fost nevoit sa o opresc fiindca o ranisem destul de tare cu ancora de la oscilanta...urmatoarele poze sunt facute la intersectia canalului Dunavat cu canalul Cocos...acolo te "spalau pe picioare" avatii cu atacurile lor furibunde...Din pacate in ziua aia au fost prezente doar platici la stationar...

In vara aceasta mi-am propus sa merg si eu in Delta Dunarii, o sa imi pun ceva economii de o parte si ma avant in acest mirific paradis !!!! Acum va rog daca se poate sa-mi recomandati ceva mai salbatic, nu caut locuri gen pensiune 4 stele cu nu stiu ce baie si tv si alte rahaturi dastea .... vreau ceva local , curat , de bun simt !!!! Multumesc prieteni pescari !!!

In vara aceasta mi-am propus sa merg si eu in Delta Dunarii, o sa imi pun ceva economii de o parte si ma avant in acest mirific paradis !!!! Acum va rog daca se poate sa-mi recomandati ceva mai salbatic, nu caut locuri gen pensiune 4 stele cu nu stiu ce baie si tv si alte rahaturi dastea .... vreau ceva local , curat , de bun simt !!!! Multumesc prieteni pescari !!!
Sau daca mai e cineva, poate impartim grozavia ....

Sus