1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

DELTA DUNARII

Discuție în 'Lacuri-Balti-Iazuri naturale' creată de zamfi, 8 Mar 2015.

1. rine

rine Biban

Aprecieri primite:
    255
    Locație:
    bucale
    Wurger, nu-i vina voastră .să știi de la mine că martie și iunie sunt cele mai "neproductive " luni din an in deltă .nu mă întreba de ce că nu știu.e o observatie facuta de+a lungul timpului.in iunie mai bine prinzi pe Dunăre pe aici pe la noi.am fost și anul acesta in delta in acele luni și-i "canci". Cele mai bune luni sunt august și septembrie pentru pescuit la răpitori ,in special știucă. Aia cu ,prima brumă, a devenit poveste.incinte "ascunse'.,nu prea mai exista.uite ,Dunavăț 2 zis și Solomon...erau cativa pescari .după ce a fost redată circuitului natural sunt câteva zeci, veniți de departe de pe malul Razelm ului.basca că în urma spargerile digurilor a devenit o scurtătură pentru cei care merg in incintă la "3bibani".și au frate cu ce sa ajungă în ceteva zeci de minute,quick silvere dotate cu 150 de cai..fac "groapă" când o iau din loc.
    M-am trezit cu unul într-o poteca de un metru și adâncime de 40 cm.ramasese împotmolit și mă ruga să-l ajut:ba..ia vino in coa' ! Ia vezi ba , cum mă tragi de aici." Domnii turiști, erau interesați daca am prins că sa nu mai insiste sa ajungă în minunăția aia de japșe ascunsa.
    Acolo au rămas cu întrebările lor.
    mai sunt locuri unde un pui de lebădă sta pe cuib liniștit când treci pe langa el fiindcă încă n-am văzut om...sau o vidra care se zbenguie și vine curioasă să te studieze,dar au devenit tot mai îndepărtate într-o deltă tot mai mica.
    Pentru asta eu suport mult disconfort și a trebuit să fac multe concesii localnicilor suspicioși,nu șmecheri,care trăiesc efectIv in baltă și pescuit tradițional.
    Așa că rămân și eu la părerea mea.
    Că și comparație,apropo de Munți; mie nu-mi place pe valea Prahovei habarnam

orka, wdec252002, Pif. și alți 4 apreciază asta.
  2. George1985

George1985 Somn

Aprecieri primite:
    968
    Locație:
    pe malul dunarii
    Eu cand dau de persoane de astea ii trimit pe "locurile bune".
    Le dau informatii, la ce trage, gramaj, culoare..sa se duca tare.
    A doua oara sa nu mai ajunga pe apa naturala.
    Sa pescuiasca pe incinte private, acolo e locul lor. bucurostare
    Ce as face un pescuit la stiuci printre stufurile din delta.worthy

Pif. apreciază asta.
  3. irimiaciprian1

irimiaciprian1 Biban

Aprecieri primite:
    189
    Locație:
    Neamt
    Si ce mai stai .

4. George1985

George1985 Somn