• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Ciprian, tu prinzi peste ca sti cum si stii locuri.
Acum vreo 10 ani nu trebuia sa stii, nici sa ai locuri speciale. Un novice ca mine cu orice fel de undita amarata prindea zeci de pesti pe partida... fara loc special. Acolo unde puneam cortul, in orice directie, bagam undita in apa si de la rosioara la stiuca luam orice.
In martie, 6 insi cu 2 barci, am prins 2 marlite si un strap. Si erau cu noi oameni care stiau cu pestele.
Deci eu zic ca nu mai e peste mult.
A fost eveniment cand s.a prins la concurs pe salbatic si s.au clasat unii cu marlite sub un kil.
Poate s.au inmuiat pescarii din cauza sculelor japoneze si americane.
E drept ca motoarele mari si multe au o influenta, dar pestele poate gasi locuri sa le evite, prin japse si incinte parasite, dar pestele din tigaie nu mai are nici o sansa.
Eu raman la filozofia mea si sper ca altii sa nu zica ca.s prost, si sa.mi urmeze exemplu.
Wurger, nu-i vina voastră .să știi de la mine că martie și iunie sunt cele mai "neproductive " luni din an in deltă .nu mă întreba de ce că nu știu.e o observatie facuta de+a lungul timpului.in iunie mai bine prinzi pe Dunăre pe aici pe la noi.am fost și anul acesta in delta in acele luni și-i "canci". Cele mai bune luni sunt august și septembrie pentru pescuit la răpitori ,in special știucă. Aia cu ,prima brumă, a devenit poveste.incinte "ascunse'.,nu prea mai exista.uite ,Dunavăț 2 zis și Solomon...erau cativa pescari .după ce a fost redată circuitului natural sunt câteva zeci, veniți de departe de pe malul Razelm ului.basca că în urma spargerile digurilor a devenit o scurtătură pentru cei care merg in incintă la "3bibani".și au frate cu ce sa ajungă în ceteva zeci de minute,quick silvere dotate cu 150 de cai..fac "groapă" când o iau din loc.
M-am trezit cu unul într-o poteca de un metru și adâncime de 40 cm.ramasese împotmolit și mă ruga să-l ajut:ba..ia vino in coa' ! Ia vezi ba , cum mă tragi de aici." Domnii turiști, erau interesați daca am prins că sa nu mai insiste sa ajungă în minunăția aia de japșe ascunsa.
Acolo au rămas cu întrebările lor.
mai sunt locuri unde un pui de lebădă sta pe cuib liniștit când treci pe langa el fiindcă încă n-am văzut om...sau o vidra care se zbenguie și vine curioasă să te studieze,dar au devenit tot mai îndepărtate într-o deltă tot mai mica.
Pentru asta eu suport mult disconfort și a trebuit să fac multe concesii localnicilor suspicioși,nu șmecheri,care trăiesc efectIv in baltă și pescuit tradițional.
Așa că rămân și eu la părerea mea.
Că și comparație,apropo de Munți; mie nu-mi place pe valea Prahovei habarnam

Domnii turiști, erau interesați daca am prins că sa nu mai insiste sa ajungă în minunăția aia de japșe ascunsa.
Acolo au rămas cu întrebările lor.
Eu cand dau de persoane de astea ii trimit pe "locurile bune".
Le dau informatii, la ce trage, gramaj, culoare..sa se duca tare.
A doua oara sa nu mai ajunga pe apa naturala.
Sa pescuiasca pe incinte private, acolo e locul lor. bucurostare
Ce as face un pescuit la stiuci printre stufurile din delta.worthy

Ia mai da-i dracului de "tovarași". Cat puteau aduna sacoșarii. Ia mai da-i in PM. Ca in "Operatiunea Monstru". Ce naiba faci cu atata peste pe care nu il prepari/conservi/gatesti.
Mda, "the circle of life". Cum spunea anticul si cunoscutul comentator sportiv, Thales din Milet gandescccc:
"În Natură, nimic nu se pierde, nimic nu se câştigă, totul se transformă." cf principiului conservarii materiei.naughtynanana

PS Stiu, era A.L. Lavoisier, dar sa mai si zambim. zimbettt

Salut!
Pentru ca s-a ivit o oportunitate de 3 zile de pescuit in delta si pentru ca buclele de pe Sf. Gheorghe au fost declarate zone de refacere biologica va intreb pe voi, cei mai ,,deltaici,, dintre noi, undeas putea sa pescuiesc ceva sanse si la crap si la ceva rapitor.
Ma intereseaza ceva zone mai apropiate in care as putea ajunge cu masina sau la maxim o ora de mers cu barca(gonflabila 3m + motor termic 5 cp).
Va multumesc anticipat!

Chilia ai cele mai mari sanse,
Din pacate la ce vrea Alexandru albuletu, nu prea are sanse.
"Ma intereseaza ceva zone mai apropiate in care as putea ajunge cu masina sau la maxim o ora de mers cu barca(gonflabila 3m + motor termic 5 cp)."
Cu "galos pleumatic" si motor de 5 CP, cam greu ajungi la Chilia. Nu stiu exact pana unde poti merge cu masina. Ma gandesc la un drum normal. Parca mai demult era un drum de pamant pana la Tatanir, dar daca ploua, (este un dig de pamant), adio masina (Un prieten ma invita la un off road in Delta, in acele locuri. Am spus pass. :):):

Salut!
Pentru ca s-a ivit o oportunitate de 3 zile de pescuit in delta si pentru ca buclele de pe Sf. Gheorghe au fost declarate zone de refacere biologica va intreb pe voi, cei mai ,,deltaici,, dintre noi, undeas putea sa pescuiesc ceva sanse si la crap si la ceva rapitor.
Ma intereseaza ceva zone mai apropiate in care as putea ajunge cu masina sau la maxim o ora de mers cu barca(gonflabila 3m + motor termic 5 cp).
Va multumesc anticipat!
Canalul Dunavăț,in amonte de intersecția cu canalul lipoveni.
Fiindcă se ajunge cu mașina până acolo nu te aștepta să fii singur.
Pa zona aia tine șalău ,avat și ceva somn.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Espasia

crede-ma ca nu bat campii si cand vorbesc stiu ce afirm.
am facut drumul cu masina, am traversat cu bacul la Tudor Vladimirescu, apoi am luato cu masina catre Pardina, iar inainte de intrarea in Pardina, am facut dreapta pe canalul Stipoc si am campat in apropiere de fosta ferma piscicola la intersectia cu canalul Visina - locuri bune de pescuit de pe mal si acces facil cu masina (erau si cateva Dacii ajunse acolo)
am stat acolo o noapte dupa care am plecat mai departe pana la intersectia cu Garla lui Iacub si canalul ce duce catre Lacul Babina (unde nu am mai ajuns din diverse motive)
de aici am plecat cu masina la Chilia Veche si inapoi pe drumul de langa Bratul Tataru - Pardina si retur la Tudor Vladimirescu - pe acest drum am mers si cu 120 km/h in unele portiuni (este drept ca era uscat si era cu aproape 10-11 ani in urma, probabl ca s-au mai schimbat multe intre timp)
ce vreau sa subliniez este faptul ca se poate ajunge destul de usor pe Chilia cu masina iar zonele de pescuit sunt mai bune decat pe Sf. Gheorghe unde se vantura toti cu hidrobuzele si salupele cu enspe sute de cai putere
cu pneumatica, eu am mers de la Murghiol la Lacul Rosu si retur, plus ca m-am plimbat in zonele limitrofe destul de mult, cu un motor de 6cp !!
am facut drumul Lacul Rosu - Murghiol in ~ 3.5-4 ore, urcand in amonte pe curentul Dunarii, dar cu barca aproape golita de bagaje, doar eu si echipamentul de spinning, plus ceva bagaje minore
eu incurajez pe toata lumea sa mearga, pentru ca se poate, cu putina pregatire si ceva tupeu, se poate fara probleme si chiar daca peste nu se prinde cine stie ce, aventura este memorabila !

cand vorbesc stiu ce afirm.
jos palariajos palariajos palaria

Merci. Scuze, eu nu prea am batut delta cu masina. Ultima data in 1999 parca, atunci cand am mers de la Tatanir la Tulcea, parca. Nici asa nu mai stiu sigur. Scuze imca o data.
Cat despre mers cu gonflabila pe Dunare, este posibil dar uneori este periculos, asta in opinia mea.

Cu stima,

adiwolf

Moderator
Membru personal
mergi cu Fordul.
eu am fost cu un prieten cu 4x4 dar nu am avut nevoie de asa ceva si nici de garda la sol nu era nevoie.
cum am spus, erau destui cu masini mici, iar anul trecut am vazut destul de multi cu masinile pe mal in zona Chilia si era deja toamna

Mersi de sfat, Adi!
Ca si idee seoricum o sa sun la o pensiune din Chilia Veche sa vad ce zic si ei de starea drumului pana acolo!
Am inteles ca pana la Pardina se ajunge usor, sunt curios de acolo cum se circula!
P.s. stie careva care sunt zonele concesionate de Raduta?