motoucle

Oblete
Acum am vazut si eu video-ul. Nu le iau apararea deloc celor in cauza iar comportamentul e deplorabil clar, dar sincer nu au trecut repede pe langa barca (ca sa nu mai vb de valuri de un metru). Nu m-ar mira de loc sa fi vorbit un pic "prieteneste" inainte de momentul cand incepe filmarea, barca celui care filma fiind pe mijlocul canalului. Personal as interzice motoarele de peste 80 CP in Delta.

danone

Biban
Nu au trecut repede dar la ditamai deplasament te rog sa ma crezi ca dislocuirea de apa chiar produce valuri de un metru. Eu am patit cand a trecut unul la fel pe langa mine care eram cu o laguna si nu mult a fost sa ma puna pe malul canalului. Ca sa nu mai zic ca era sa -mi sara toate sculele de pescuit din barca. Daca tipul era ok , indiferent ce ar fi comentat turistul, ar fi trebuit sa-si vada de drum nu sa faca ocoale provocatoare si sa arunce cu pahare ( ceea ce denota ca navigau sub influenta alcoolului). Astsfel de indivizi mi-i doresc pe fundul canalului.

Espasia

Somn
Nu au trecut repede dar la ditamai deplasament te rog sa ma crezi ca dislocuirea de apa chiar produce valuri de un metru.
Asa este. danone are perfecta dreptate. Cand mergi lansat, in glisaj, volumul de apa "deplasat" este minim. In cazul un care barca nu era in glisaj, dar se deplasa relativ repede, produce valuri semnificative.
Asa patesc de multe ori cand merg in glisaj pe canalele mari, si ma intalnesc cu o barca ce are acelasi gabarit sau mai mare, si este in mars (glisaj). Nu reducem nici eu si nici el. si este ok.
Dar daca este mai mica, merge incet sau sta pe loc, reduc si intru in deplasament cu o viteza care nu pune absolut deloc in pericol celelalte barci. 5 km/h. Dar (din pacate) sunt si multi care nu fac acest lucru. asa cum este surprins in video cu baieții din Arges.
Si stiu ce spun fiindca barca mea este cam la fel cu a baietilor. La fel de mare.

Am o rugăminte! Am nevoie de informații despre Periprava-Ultima Frontiera. Am avut o prima discutie cu administratia locatiei si ma gandesc sa programez din timp o iesire de 3-4 zile acolo, undeva la sfarsit de septembrie inceput de octombrie. Orice informatie ii binevenită. Merci!

adiwolf

Moderator
Membru personal
cred ca este cam devreme perioada aleasa, nu cred ca pleaca fotografii asa repede.
ce vrei sa stii, mai concret?!

Daca pentru trei zile de pescuit la respectiva locatie merita costul? Care sunt sansele reale pentru un pescuit pe care sa il tii minte ca număr de capturi si dimensiune a lor? Bine inteles ca nu garantii vreau. Din ce am discutat cu cei din conducerea locației mai tare am fost băgat în ceață. Chiar nu stiu sa isi vândă afacerea. Eu le-am spus ce vreau sa prind și ei mi-au spus de crapi frumoși și ca se pot prinde stiuci peste jumate de metru. Daca asta ii adevarul pot face un program special pentru fotografi și sa ramana doar cu ei. Eu vroiam sa stiu adevarul de la cineva care chiar stie ce si cum. Sa prind100 de marlite in 3 zile nu ma prea tenteaza. Si eventual posibilitati de transport din Tulcea exceptand Navrom-ul.

Cristisor

Oblete
Salut,

Planuiesc sa fac o iesire in luna iulie in delta dunarii, mai exact in zona milei 23.
Voiam sa aflu ceva recomandari de la voi, daca le detineti, cu privire la închirierea unei barci cu motor de 5cp.

Detineti asemenea info? :D

Wurger

Somn
Nu vreau sa te descurajez, dar:
- cel putin in opinia mea, luna iulie in delta e nasol. Foarte cald, apa eutrofizata, eventual scazuta, plin de tantari.
- pentru mine, Mila 23 = braconieri... pardon, familii de braconieri si jecmaneala la greu la orice. De la apa si cazare, la inchiriat barci.
- barca cu motor ori nu o sa.ti dea ori o sa coste ca si cum ai cumpara.o. Barca cu vasle nu mai gasesti. In general barca vine la pachet cu barcagiul si ala se considera vedeta, adica costa. In plus dupa vreo 4 ore descopera ca are o treaba urgenta si nu mai poate sa stea.
- daca iei barca cu barcagiu si stii niste locuri, exact in alea nu poate merge, dar te duce cu placere in gura la Olguta sa vada vecinii lui (care vor fi toti acolo) ca are si el client deci e eligibil pt baut pe datorie la bufet.

Prima miscare ar fi sa schimbi zona cu ceva mai periferic - Dunavat, Murighiol, Uzlina, poate chiar Sulina sau mai aproape de Tulcea, poate chiar Ilgani, Partizani, Maliuc. Eu de Crisan m.am lecuit. A ajuns un fel de Poiana Brasov a deltei. Stau cu barcile gramada si spun ca n.au barca.
Chiar daca peisajul nu e acelasi, e de luat in calcul si Jurilovca, Sarichioi. Acolo gasesti oameni mai modesti, nu proprietari de pensiuni din Bucuresti, Brasov, Iasi.

Cristisor

Oblete
Nu vreau sa te descurajez, dar:
- cel putin in opinia mea, luna iulie in delta e nasol. Foarte cald, apa eutrofizata, eventual scazuta, plin de tantari.
- pentru mine, Mila 23 = braconieri... pardon, familii de braconieri si jecmaneala la greu la orice. De la apa si cazare, la inchiriat barci.
- barca cu motor ori nu o sa.ti dea ori o sa coste ca si cum ai cumpara.o. Barca cu vasle nu mai gasesti. In general barca vine la pachet cu barcagiul si ala se considera vedeta, adica costa. In plus dupa vreo 4 ore descopera ca are o treaba urgenta si nu mai poate sa stea.
- daca iei barca cu barcagiu si stii niste locuri, exact in alea nu poate merge, dar te duce cu placere in gura la Olguta sa vada vecinii lui (care vor fi toti acolo) ca are si el client deci e eligibil pt baut pe datorie la bufet.

Prima miscare ar fi sa schimbi zona cu ceva mai periferic - Dunavat, Murighiol, Uzlina, poate chiar Sulina sau mai aproape de Tulcea, poate chiar Ilgani, Partizani, Maliuc. Eu de Crisan m.am lecuit. A ajuns un fel de Poiana Brasov a deltei. Stau cu barcile gramada si spun ca n.au barca.
Chiar daca peisajul nu e acelasi, e de luat in calcul si Jurilovca, Sarichioi. Acolo gasesti oameni mai modesti, nu proprietari de pensiuni din Bucuresti, Brasov, Iasi.
Wuger, multumesc pentru raspuns!

Nu te contrazic cu privire la parerea ta despre Mila23, asta-i cert, eu inca nu am una pentru ca nu am ajuns acolo, ceea ce vreau sa spun este referitor la inchiriatul barcii si anume ca am gasit de inchiriat barci cu motor de 5cp la pretul de 120 lei/zi, ca pret mi se pare ok, insa voiam sa aud si parere celorlalti nu doar despre inchiriatul barcilor ci si despre locatie si asta nu degeaba, ci chiar pentru a tine cont de ele.
Din locatiile enumarate de tine, Uzila imi face cu ochiu :D

adi

Biban
Cristisor, fa-ti un serviciu si stai departe de crisan/m23 sau blindeaza-te cu muuulta rabdare daca totusi te duci acolo.
Sa ne povestesti cum a fost.

Eu am alte amintiri de acolo..100 de lei barca cu motor de 4 cai fara barcagiu.
100 de lei barca cu tot cu barcagiu și plus benzina .
Pensiunea Gigant fish ..patronul e un băiat Marian ,asta e la mila 23 .
Asta se întâmplă acum doi ani ,acum poate a mai pus 10 ,,20 de lei .
Problema e transportul de la Tulcea care e in jur de 600 de lei pt 3,,,4 persoane.

clau22

Biban
Si eu merg tot la Crisan de vreo 9 ani incoace, o data sau de 2 ori pe an. Perioada cea mai potrivita e in septembrie, pentru ca mai dispar si din tantari, e mai suportabila caldura, nu e nici frig , poti sta toata ziua la pescuit ( in iunie nu rezistam mai mult de 2 zile consecutive sa pescuim zi-lumina), ca si capturi cam la fel indiferent daca e septembrie sau noiembrie. In iunie am fost doar o data, ape crescute si n-am prins nimic.
La capitolul barci si barcagii am intalnit tot felul, fiecare are pretul lui, se uita la om si asa fac pretul. La multe din pensiuni sunt cam aceleasi preturi(60-80ron/pers cazarea), difera mult administratorul care e parolist sau nu. La pescuit am fost pe Matita, Bogdaproste, Cazanel, La amiaza, Trei iezere, Lumina, Vatafu, Puiu, Puiulet, Iacub si o gramada de canale .

Sus