zamfi

Somn
Salutare colegi!
Acum 3 saptamani am fost in cautarea stiucii, mergand pe Holbina pt 3 zile. Capturi stiuca cateva stilouri in rest biban la greu si frumos, dar nu am batut atata drum pt biban nu ?

Peste o saptamana, am decis sa ma duc din nou, de data asta sa schimb locatia. Am campat la Murighiol, iar pescuitul s-a desfasurat o zi pe Isac si-o zi pe Gorgova. Pe Isac 3 stiuci, pe Gorgova 18. Bineinteles toate C&R si bineinteles toate au fost pe la maxim 1kg. Concluzia dezagitor, din nou, dar un pic mai bine totusi.

Saptamana asta am decis sa ma duc din nou, de data asta sa schimb inca o data locatia. Am campat la Mila 23, iar pescuitul s-a desfasurat o zi pe Trei Iezere si Bogdaproste si-o zi pe Matita si pe un canal la iesire din Mila 23 pe stanga. Prima zi o stiuca pe cele 2 lacuri , iar a 2-a zi 3 buc pe canalul de la Mila 23. Concluzia : NU SE MERITA SA TE DUCI IN DELTA DACA VREI SA PRINZI STIUCA.

Eu am trecut de perioada in care ma duceam in delta pentru relaxare, gratare, bautura etc, asa ca delta noastra, pentru mine, nu mai este o optiune de pescuit.
Voi incerca sa bat un pic lacurile din jurul Bucurestiului, ca Varlaam de ex, poate voi prinde mult visata captura.
Perioada in care mergi in Delta dupa pesti a apus , in opinia mea, cam de cca 10 ani...Nu zic ca nu poti sa prinzi o zi de exceptie.Dar ...cand? Delta este pentru turism , poze,gagici ;)
Personal , satul de pesisaje , am abandonat delta...Sunt alte locuri care pot oferii inca satisfactii pescaresti.Nu vorbesc de incintele din Delta, vorbesc de natural.Din pacate....

Wurger

Somn
Kingslayer, cand spui Holbina te referi la "The Holbina - 3 bibani" unde felia de paine fara icre costa cat cea cu icre cu tot la Geneva? Sau in jurul holbinei pe unde se mai poate pescui liber.
Cred ca pestele care mai este si.a luat lumea.n cap si si.a schimbat obiceiurile si implicit locurile.
Eu am prins bine pe cai de comunicatie pe unde se freaca barcile la minut si pe unde nu dadea nimeni. Pe de.o parte din neincredere si pe de alta din orgoliu. Cum sa ma vada lumea ca dau la peste unde ar da orice particular pantofar.

kingslayer

Oblete
Nu ma refer la Holbina -3 bibani, acolo este exagerat de scump si nu vad rostul, totusi este Delta Dunarii, nu Caraibe. Pescuiesc in jurul Holbinei, unde a fost vechea amenajare piscicola, mai exact holbina 1 si holbina 2, presupun ca stii ca-s una langa alta.
Singurul loc unde pot sa spun c-am prins stiuca mai frumoasa a fost la Delta Paradis, au fost multe capturi si toate cam la 3kg bucata. Pescuitul a fost in incinta lor, cu taxa suplimentara de pescuit etc, teoretic si practic nu pescuiesti in Delta. E ca si cum te duci in Caraibe (ca tot veni vorba mai sus) dar faci baie in piscina.

Oricum subscriu ce-a spus zamfi, Delta nu mai este pentru pescuit ci pentru distractie, turism si gagici.

zamfi

Somn
Din pacate...Stiu Delta de pe vremea cand nu putea.i dormi pe garla de atacurile somnilor si sariturile crapului! Cand doua degete ridicate in aer insemnau pt orice barcagiu "Doua pe.o craca" , adica tuica aia care era stapana Deltei! Doamne ce vremuri! Am vandut salau prins la spinning la lipoveni ! In contrapartida cu inchiriatul barcii...Vremuri.Gata! Cred ca sunt prea baran...traiesc din amintiri! Ufffff.....

Wurger

Somn
Aline, ai descris perfect anii 90. De 80 nu vorbesc ca nu stiu. A durat pana prin 2005. De atunci s.au vazut efectele deschiderii pietei la aparate de curent, plase chinezesti, google maps, MOTOARE.
Cand omul a putut sa ajunga regulat in locuri altadata greu sau deloc accesibile, s.a dus in ma.sa. Mai e peste, dar exact asa - MAI E.
Nu exista ca in timp ce era tuciul cu mamaliga pe foc sa nu scoti cu un bat si o pluta o galeata de bibani si una de rosioare.
Te duceai in delta de fapt pentru capturi. Stiuci de la 50 in sus si crapi de 10 kile. Albitura pt ciorba o prindeau fetele fara vreun efort, in timp ce faceau plaja.
Omul e cea mai mare năpastă a planetei.

VICTOR10EN

Oblete
Salutare colegi!
Acum 3 saptamani am fost in cautarea stiucii, mergand pe Holbina pt 3 zile. Capturi stiuca cateva stilouri in rest biban la greu si frumos, dar nu am batut atata drum pt biban nu ?

Peste o saptamana, am decis sa ma duc din nou, de data asta sa schimb locatia. Am campat la Murighiol, iar pescuitul s-a desfasurat o zi pe Isac si-o zi pe Gorgova. Pe Isac 3 stiuci, pe Gorgova 18. Bineinteles toate C&R si bineinteles toate au fost pe la maxim 1kg. Concluzia dezagitor, din nou, dar un pic mai bine totusi.

Saptamana asta am decis sa ma duc din nou, de data asta sa schimb inca o data locatia. Am campat la Mila 23, iar pescuitul s-a desfasurat o zi pe Trei Iezere si Bogdaproste si-o zi pe Matita si pe un canal la iesire din Mila 23 pe stanga. Prima zi o stiuca pe cele 2 lacuri , iar a 2-a zi 3 buc pe canalul de la Mila 23. Concluzia : NU SE MERITA SA TE DUCI IN DELTA DACA VREI SA PRINZI STIUCA.

Eu am trecut de perioada in care ma duceam in delta pentru relaxare, gratare, bautura etc, asa ca delta noastra, pentru mine, nu mai este o optiune de pescuit.
Voi incerca sa bat un pic lacurile din jurul Bucurestiului, ca Varlaam de ex, poate voi prinde mult visata captura.

Am scris clar! Lacul Lumina a dat 30-40 stiuci pe zi cand am fost eu, era recital, toate la slider Killure, pe Isac sunt 40953495345834 barci nu stiu de ce mergeti si aveti placerea sa pescuiti cu toti japcarii acolo :))

Daca mergi la lacuri de pe langa Bucuresti vin si eu, poate ne organizam cativa de aici ! Respecte

Wurger

Somn
Da. Pacat ca poporul asta nu o iubeste cu adevarat. Daca ar fi iubit.o ar fi aratat si la noi ca prin alte tari prin care curge, curata, sistematizata cu porturi in orasele mari. E destula sa ramana si salbatica.

danone

Biban
Peste inca cateva zeci de mii de ani , conform teoriei orogenezei, delta va ajunge pana in mijlocul Marii Negre si abia atunci va fi destula pt lacomia unora care ar fi fost mai bine sa se nasca atunci.

rine

Salau
Pescarii sportivi, cei cu adevărat pasionați de pescuit și nu mânaţi de dorința de a umple un sac cu mârlite, vor înțelege că această taxă propusă are și un rol de a selecta… caracterele “, a mai spus Ţibuleac.
...
Asta cu selecția caracterelor e .. adâncă tare Bash

Wurger

Somn
Deci pe langa alea 2-300 pe zi cazare si inca 2-300 barca, plus motor, daca n.ai, benzina, unii dau si pe niste saci de boilis, mai dai 100 pe zi sa mergi pe isac sa prinzi 3 pixuri si o mana de bibani.
Cred ca suedezii si finlandezii crapa de ciuda ca le furam toti clientii aia care dau bani pe avioane sa vina in SALBATICA delta a Dunarii.
Dar raman cu gratuitate aia din Tulcea care ajung mai rar si oricum 3-4 zile cauta locuri productive.
Hahaha crybaby

sosoktm

Salau
hahahahahahahahahahahhahahahaa , mooooor, problema e ca si rezolvata :))))
zamfi pe bune ca apreciezi masura? 100 lei pe zi in contextul in care (vezi in link) se constientizeaza faptul ca sunt plasa ilegale, se pescuieste comercial in zonele crutare, pensiunile congeleaza marle si se aprovizioneaza cel mai bine pt vara fix in perioadele de prohibilite....si tot asa?
Nu spun ca e ce trebuie acum, dar consider ca onor guvernatorul actual e pe calapodul cerut, protejaza fix furaciunea si prapadul , vezi "Proiectul de ordin de prohibiție pe anul 2020, flexibilizarea procesului de obținere a autorizațiilor de pescuit comercial și familial, " , deja e intolerabil sa nu mai poata lasa baietii bunio plasale in apa si ziua, deranjati fiind de pulimea venita gratis. Nu sustin gratis si imi platesc taxele de delta la barci in primele zile de ianuarie, dar....presiunea asta "scazuta" se va regasi, cazul fericit, doar in setci mai pline, aducatoare de tain legiuitorilor. Cu mare placere as plati chiar si o astfel de taxa, daca fodurile in cauza ar fi alocate exclusiv finantarii activitatii de control.

Mal

Salau
hahahahahahahahahahahhahahahaa , mooooor, problema e ca si rezolvata :))))
zamfi pe bune ca apreciezi masura? 100 lei pe zi in contextul in care (vezi in link) se constientizeaza faptul ca sunt plasa ilegale, se pescuieste comercial in zonele crutare, pensiunile congeleaza marle si se aprovizioneaza cel mai bine pt vara fix in perioadele de prohibilite....si tot asa?
Nu spun ca e ce trebuie acum, dar consider ca onor guvernatorul actual e pe calapodul cerut, protejaza fix furaciunea si prapadul , vezi "Proiectul de ordin de prohibiție pe anul 2020, flexibilizarea procesului de obținere a autorizațiilor de pescuit comercial și familial, " , deja e intolerabil sa nu mai poata lasa baietii bunio plasale in apa si ziua, deranjati fiind de pulimea venita gratis. Nu sustin gratis si imi platesc taxele de delta la barci in primele zile de ianuarie, dar....presiunea asta "scazuta" se va regasi, cazul fericit, doar in setci mai pline, aducatoare de tain legiuitorilor. Cu mare placere as plati chiar si o astfel de taxa, daca fodurile in cauza ar fi alocate exclusiv finantarii activitatii de control.
Zamfi cred ca glumea. In alta ordine de idei, e posibil ca intentia cu taxa e sa blocheze in parte accesul la Delta in scopuri de pescuit, ceea ce nu e rau, ca populatia piscicola sa-si revina. Eu zic ca ar trebui masuri mai drastice si nu numai in Delta, cu stabilirea unor zone exclusive in care sa nu fie permis pescuit si/sau doar sportiv C/R.
In ceea ce priveste paza pana cand controlul nu va fi facut de stat, unde paznicul sa aiba arma pt autoparare, a se vedea ca silvicultorii vor avea dupa tragediile recente, nimic nu se va intampla. Trebuie sa se schimbe legislatia si drept de control sa aiba doar statul nu ajvps-urile, ong-urile si alte entitati mai mult sau mai putin private. Chiar discutam cu un amic, care mi-a spus ca niciun ajvps nu aloca oameni pt fond piscicol la nivel de judet, toti is alocati la vanatoare. Prietenii stiu de ce.

zamfi

Somn
Clar glumeam.Personal nu sunt afectat ,serios vorbind.Nu am fost de vreo 5 ani in Delta si inca nu simt nevoia...Delta este pentru turism nu pt pescuit.Asta e personala.Cunosteam Delta mai bine ca jud.Alba ...Nu multumesc. Singurul moment in care imi vine sa (mai) merg este dupa deschidere cand se prinde bine salau.In rest , ma mai tenteaza bibanii dar ma descurc si in alte zone.

Sus