1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

DELTA DUNARII

Discuție în 'Lacuri-Balti-Iazuri naturale' creată de zamfi, 8 Mar 2015.

1. AlexH

AlexH Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.639
    Locație:
    Sibiu
    Zippo47 și Wurger apreciază asta.
  2. bogdan_m.

bogdan_m. Biban

Aprecieri primite:
    420
    Locație:
    Cisnadie,SIBIU
    Aseară am ajuns acasă din delta dunării.
    Pot spune ca sunt pe deplin satisfăcut după 7 zile de pescuit constant de dimineața pana seara exclusiv la știucă.
    Vreme super faina perfecta chiar toată săptămâna.

Știucile relativ cooperante..si mai măricele ca anul trecut.

Am fost in Crișan si am pescuit predominant pe Macovei si Puiuleț. O singura zi pe Isac

Zippo47, Okama, Pif. și alți 2 apreciază asta.
  3. Stoica Silviu

Stoica Silviu Stiuca

Aprecieri primite:
    1.624
    Locație:
    Brasov/Bacau
  4. Adrian Sb

Adrian Sb Biban

Aprecieri primite:
    541
    Locație:
    Sibiu
    Multumesc de info. Noi vrem sa plecam joi in delta. Sunt ingrijorat cum va arata delta dupa urgia de zilele astea. Probabil se va tulbura apa de la viiturile de pe rauri.

5. adiwolf

adiwolf Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.910
    Locație:
    Rm.Valcea
    Adrian Sb
    informatiile sunt bune momentan, urgia a trecut, dar de prins nu se prinde mare lucru nici la stationar si nici la spinning
    am avut o trupa de "pescari" cazati la Hotel Hidroturism si au vrut sa plece mai devreme dar nu s-a putut, abia au iesit cu o masina la sf.gheorghe si de acolo pe dunare in sus, altfel pe lacuri era o aventura sinucigasa
    cumnatul pleaca iarasi joi asa ca iti pot da informatii sigure atuncea, dar zona va fi Pui-Rosu

Adrian Sb apreciază asta.
  6. Espasia

Espasia Stiuca

Aprecieri primite:
    2.455
    Locație:
    Brasov
    Gasca cu care trebuia sa plec in Delta, de vineri incepand (si cu care merg an e an, -crybabycrybabycrybaby, - din pacate mi-a fost imposibil sa merg cu ei anul acesta), m-au informat ca in zona Rosu, unde au pontonul ancorat- nu prea merge treaba. Nu zero, dar slabut. Ma refer la rapitor. De alte specii nu i-am intrebat. Dar mai cer un “raport”pe marți. meeting
    Cu stima,

7. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Din pacate Delta a devenit un obiectiv turistic.Si cam atat...

orka și Claudiu apreciază asta.
  8. bogdan_m.

bogdan_m. Biban

Aprecieri primite:
    420
    Locație:
    Cisnadie,SIBIU
    se tulbura dunarea si canalele....
    oricum sulina a fost varza o saptamana cat am stat eu si in crestere 10 cm pe zi incontinuu.....dar pe lacuri gasesti zone cu apa neagra si automat stiuca.
    2 zile de ploaie la noi e egal cu zero pe langa ce vine de la unguri...austrieci...etc.

Adrian Sb și Pif. apreciază asta.
  9. bogdan_m.

bogdan_m. Biban

Aprecieri primite:
    420
    Locație:
    Cisnadie,SIBIU
    si cateva poze din expeditia noastra..
    received_703800689803845.jpeg received_703799509803963.jpeg received_703799473137300.jpeg received_703788143138433.jpeg received_703788123138435.jpeg received_703787983138449.jpeg received_703788073138440.jpeg received_703788063138441.jpeg received_703788979805016.jpeg received_703801073137140.jpeg

Wurger, Liviu Mihailescu, octavio79 și alți 11 apreciază asta.
  10. Claudiu

Claudiu Administrator Membru personal

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
    Tu chiar ai prins stiuci, nu marle in Delta, lucru destul de rar intalnit

orka și bogdan_m. apreciază asta.
  11. bogdan_m.

bogdan_m. Biban

Aprecieri primite:
    420
    Locație:
    Cisnadie,SIBIU
    da am prins...aprox 1.5 kg si mai mari 2kg....2+ toata saptamana 42 buc..marlele nu le am mai numarat.....stilourile nici atat.....cine e interesat si vrea sa mearga in perioada urmatoare in delta
    sa mi trimita in privat nr de tel si le trimit pe whatsap harta cu zonele unde am prins.

Wurger, octavio79, Adrian Sb și alți 3 apreciază asta.
  12. Zippo47

Zippo47 Salau

Aprecieri primite:
    985
    Locație:
    Fetesti
    Frumos!clapping
    Vad ca ai prins si un pui de somn!roflmaooo

13. Adrian Sb

Adrian Sb Biban

Aprecieri primite:
    541
    Locație:
    Sibiu
    Daca nu se prinde zilele astea, pentru cei din delta este al fel cum am auzit an de an: saptamana asta nu merge, dar s-a prins mult saptamana trecuta si se va prinde saptamana viitoare; Exact cand merg eu !!! bucuriemare

Bogdan, la ce ati prins cel mai bine?

Ultima editare de un moderator: 9 Oct 2017
    Pif. apreciază asta.
  14. bogdan_m.

bogdan_m. Biban

Aprecieri primite:
    420
    Locație:
    Cisnadie,SIBIU
    Da, am prins......a tras la palinca.....drunk .....

cel mai bine a mers pe linguri albe lucios, piscot , tzac si galbene lucios para, versus, ....genul ala, cu f putin rosu.....doar aripioara.
    la shad de 10 cm relax ohio culori naturale si canibal shad 10 cm albastru, sandra.
    In rest am incercat cu slidere glidere, spinnerbait, sute de tipuri de shaduri , de linguri....doli, linx, irlandeza, etc.....am avut un magazin intreg la mine. si am fost 6 pers in 2 barci si pana gaseam la ce trage fiecare dadea la altceva, dadeam in locuri diferite si tineam legatura prin statie...
    am prins doar la primele enumerate....in rest zici ca nu se uitau la ele.

Ultima editare de un moderator: 9 Oct 2017
    Wurger, octavio79, Adrian Sb și alți 6 apreciază asta.
  15. danone

danone Biban

Aprecieri primite:
    248
    Locație:
    Cluj si Belis
    Am fost si eu in perioada 1-7 octombrie. Am inceput in primele zile pe Bogdaproste si Trei iezere unde apa era foarte curata dar rezultatele au fost slabe. In zilele urmatoare am fost pe Macovei cu rezultate mai bune dar apa era mai tulbure. In finalul sejurului am dat pe Isac. Acolo apa tot tulbure dar s-a prins la lingura argintata tzak de 8 g si dolinger de 9g. Intr-una din zile a fost vant cu valuri incat am fost nevoiti sa ne retragem pe canale. A doua zi, tot acolo pe Isac am numarat vreo 50 de barci pe lac comasate inspre intrarea de pe Litcov care pur si simplu au greblat lacul cu lingurile (cred ca a fost macel pe dintoase). S-a prins bine dar majoritatea sub 30 cm, asa ca nu am retinut decat cateva. Am vazut si fomisti care bagau in juvelnic tot ce prindeau. Per ansamblu a fost o ieseala faina de relaxare cu vreme buna si soare in ciuda vantului , fara ploi, chiar daca nu am avut capturi deosebite. Desi am ajuns acasa de cateva zile deja imi fac planuri si ma gandesc la urmatoarea iesire de peste un an.

Wurger și Zippo47 apreciază asta.
  16. rine

rine Biban

Aprecieri primite:
    255
    Locație:
    bucale
    Azi după-amiază am ajuns și eu la mila, vremea frumoasa , o scurta recunoaștere pe Olguța și șontea,,,apa neașteptat de curata dar nici o scofală. De mâine începe pescuiala,sa. Vedem ce-o fi.

Okama, Wurger, adiwolf și încă o persoană apreciază asta.
  17. Pif.

Pif. Biban

Aprecieri primite:
    339
    Locație:
    Santana
    Si io număr clipele până Duminică după masă când purced la drum ..m am blindat cu 12 kg de dinamită de 52 gr sper sa ajungem cu bine sa nu facem buuuumroflmaooogofishing

danone, krust și orka apreciază asta.
  18. adiwolf

adiwolf Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.910
    Locație:
    Rm.Valcea
    amaaaazedamaaaazed
    pai..........cati ani vrei sa stati?!! gandescccc

Zippo47 apreciază asta.
  19. Pif.

Pif. Biban

Aprecieri primite:
    339
    Locație:
    Santana
    Băieții cu virgulă care am fost anu trecut sau tras pe cur ...ba ca io nu vin fara ala ..ba ca i frig b...atunci am cautat si am gasit un haiduc care zice io vin cu tine da stam minim 10 zile de la roflmaooo
    Ps daca nu găseam la întrunire veneam nnnoroc

adiwolf apreciază asta.
  20. Adrian Sb

Adrian Sb Biban

Aprecieri primite:
    541
    Locație:
    Sibiu
    Am ajuns si eu in Delta. Ieri, dupa o incalzire la clonc, am intrat pe lacul Chiril.
    Apa tulbure, valuri potrivite spre mari. Cateva pixuri si marlite, doar o stiuca aproape de kil.
    Astazi am intrat pe Isac, de dimineata, fara sa bem cafeaua. Peste 60 de barci, cu valuri in crestere. Jale! Doar cateva marlite. In scurt timp valurile s-au intetit si am iesit de pe lac. Tristetea era vazand cum se baga la traista toate stiuculitele. Cat de inconstienti sa fim? Cum de nu se face nici un control la iesirea de pe lacuri sau macar in localitatile de iesire din Delta?
    Am plecat spre Puiulet, dar ne-am oprit la intrarea in Iacub, pe locul consacrat de salau. Dupa doua ore si vreo 10 gume pierdute, doar un somotei.
    Din discutiile cu un localnic, barcagiu, se confirma ca electricienii sunt la fel de activi.
    E trist sa vezi ca lumea se distreaza pescuind obleti si bibanasi.
    Maine intram un pic pe Iacub, apoi oprim la o ciorba de peste si apoi intram in Macovei si Puiulet.
    Sper sa pot face macar o poza cu o stiuca.

irimiaciprian1, orka, Zippo47 și alți 5 apreciază asta.

Distribuie pagina asta