Deschidere pescuit 2015

sorinTM

Stiuca
Asa a fost deschiderea de pescuit a mea si mai cativa colegi ....desi nu are tematica forumului (specia pestilor eliberati ) dar am gasit de cuviinta sa il postez ptr deliciu nostru si a celor care vor veni alturi de noi pe acest forum

D

Deleted member 13

Guest
Nu vad nimic...O fi ceva eroare de post?

Personal mi-am completat "panoplia" capturilor pe acest an cu cele doua specii care-mi lipseau in acest an : avatul si mreana .La vobler normalroflmaooo

edd

Somn
E de munca de nu iti dai seama,daca ai un chinez e bine asa in scaun,aduna lemnele din apa sa se usuce si taiele cu drujba,curatza cu ancora de buruieni locul din apa,coseste iarba,nadeste 2 galeti de porumb de 25kg,nada ptr momitor trebuie udata sa nu se usuce,baga in carlig ramele si prindele noaptea cu lanterna cu 2 degete,cauta pescuti si ai grija sa fie proaspata apa tot timpu,du-te si fataiete la juvelnic de fiecare data cand se aduna in galeata ,daca scade apa muta-i in altul mai mare la apa adanca,esti tot timpu cu mainile murdare si sa te fereasca dumnezeu sa mai si traga cum a fost la porumb aia mici sau la rama moacele ca te termina in cate directii trebuie sa fi atent la tiuitori,mai adauga si o pluta si vezi ce iasa,pe caine l-o durut la banana a sforait de numa numa,o si facut prima baie in Olt se bucura ca un copil cand fugea pe mal la apa mica,cel mai fericit a fost el si eu ca am prins miercuri noaptea fara trasatura,am stat la foc....o data pe an se merita chiar si singur dar nu as da spiningul din sezon pe asa ceva...

octavio79

Black Bass
E de munca de nu iti dai seama,daca ai un chinez e bine asa in scaun,aduna lemnele din apa sa se usuce si taiele cu drujba,curatza cu ancora de buruieni locul din apa,coseste iarba,nadeste 2 galeti de porumb de 25kg,nada ptr momitor trebuie udata sa nu se usuce,baga in carlig ramele si prindele noaptea cu lanterna cu 2 degete,cauta pescuti si ai grija sa fie proaspata apa tot timpu,du-te si fataiete la juvelnic de fiecare data cand se aduna in galeata ,daca scade apa muta-i in altul mai mare la apa adanca,esti tot timpu cu mainile murdare si sa te fereasca dumnezeu sa mai si traga cum a fost la porumb aia mici sau la rama moacele ca te termina in cate directii trebuie sa fi atent la tiuitori,mai adauga si o pluta si vezi ce iasa,pe caine l-o durut la banana a sforait de numa numa,o si facut prima baie in Olt se bucura ca un copil cand fugea pe mal la apa mica,cel mai fericit a fost el si eu ca am prins miercuri noaptea fara trasatura,am stat la foc....o data pe an se merita chiar si singur dar nu as da spiningul din sezon pe asa ceva...

Ce tare ai fost Edd. Frumoasă descriere și incurajare pentru staționar. Totuși dacă ai mai fi avut vre-un coleg cu tine ai fi împărțit suferința.

• Like
Reactions: edd

edd

Somn
Mersi,vine in august de dincolo si il bag in pita ca si-o manifestat dorinta de a face o pescuiala

Claudiu

Administrator
Membru personal
@edd cunosc foarte bine fenomenul, asta am facut pana acum cativa ani, nu multi. Si da, e munca multa rau, cunosc... Numai eu stiu cum bagam in Delta si chiar aveam multe ustensile, saci de porumb etc etc. Toate fazele descrise de tine imi sunt familiare pe deplin. Cred ca e unul din motivele pentru care am abandonat. Mi se parea simplu spinningul un bat + cutiuta de rotative...ehe...lucrurile s-au dovedit mult mai complicate de atat.

edd

Somn
@edd cunosc foarte bine fenomenul asta am facut pana acum cativa ani, nu multi. Si da, e munca multa rau, cunosc... Numai eu stiu cum bagam in Delta si chir aveam multe ustensile, saci de porumb etc etc. Toate fazele descrise de tine imi sunt familiare pe deplim. Cred ca e unul din motivele pentru care am abandonat. Mi se parea simplu spinningul un bat + cutiuta de rotative...ehe...lucrurile s-au dovedit mult mai complicate de atat.

Sa sti ca nici pescuitul asta nu e asa de usor ca sa il faci sa vina pe patul de nada,pentru mine ideea de a sta intr-un loc mai multe zile ma termina,daca e si soare atunci e si mai rau,la spinning imi place sa scot pestele din cotlonu lui si sa-l fac sau mai bine spun sa il determin sa muste, e cea mai mare placere mai ales cand stiu ca e acolo si nu vrea sa vina la naluca,sa sti ca e de ajuns un bat si o cutie de rotative in anumite perioade ale anului mai mult nici nu iti trebuie,modul in care bate rotativa si greutatea ei e tot ce este de luat in calcul ca si prezentare a nalucii dar faptul ca rapitorul e tot mai putin te determina sa evoluezi la fel de fel de artificii si de acolo complicatu asta,iti garantez ca daca ai merge in alta tara cu rotativa ai satisfactii la fel ca si cu vobleru.
Eu am fost pentru ca vreau neaparat anu asta sa fac un crap saramura, imi sta in minte de ceva ani si nu am avut timp sa duc pana la capat acele 3 zile de stat minim la pescuit,o sa reusesc anu asta dar nu a fost la deschidere pentru ca conditile nu erau favorabile iar pesti putini pentru a realiza acel pescuit in cascada pe specii cum era acu 10ani,nefiind asa de multi si de a se lua uni dupa alti in migrarea dupa hrana in current nici rezultatele nu exista,de aceea am si plecat am simtit schimbarea iar faptul ca kingofbeasts a confirmat m-a bucurat ca nu a mai trebuit sa pierd acele zile,in schimb am reusit acel pescuit la pluta si m-am (consolat) oarecum pana a inceput sa apara "valurile dunari" iar faptul ca am fost acolo la acele schimbari m-a facut sa imi dau seama de inca un lucru important in pescuit pe care nu il bagam in seama sau nu tineam cont de el dar de care stiam,in orice caz acolo unde e putin peste orice schimbare e simtita mai intens in comportamentul pestilor.

adiwolf

Moderator
Membru personal
La feeder încerc sa mai rămân și eu dar e cam greu. Nu am mai pescuit feeder de mai bine de un an. E totuși un pescuit frumos

daaa, si mie imi place foarte mult mai ales ca ai si rezultate frumoase daca il practici corect dar la fel ca si tine, nu mamindur sa sacrifci timpul pentru spinning sau clonc in detrimentul feederului
insa imi doresc o partida de scobarit la fedeer thumbup

Sus