Despre ancore barci si metode de ancorare

Sa nu dati cu pietre dar nu iesi mai ieftin doar cu o ancora electrica pe bot si cu o ancora secundară si mai mica gen 3 kg, mai usor manevrabila, aruncata in directia opusa ca sa nu te invarta vantul ? Vi se pare o improvizatie gen tiganie romaneasca inutilă ? Ancora electrica e 500 € si motorul electric cu functie de ancora gen I pilot e 1,500 €.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ancora electrica e 500 € si motorul electric cu functie de ancora gen I pilot e 1,500
Sigur ca e mult mai ieftin dar tot lasi ancora in apa, daca sunt 3 grade.si 20m apa ca pe bicaz e mai nasol. Ideea unui motor cu functie ancorare este ca poate fi folosit la.mai multe lucruri, doar e motor nu? Unele dintre ele chiar utile. Si e vreo 1200. La 500 euro ancora e totusi scump. Mai bine solutia lui sosoktm cu coarda flexibila in capat. Eu am mers de cateva ori cu motoare cu functie ancorare dar nu am inteles pe deplin utilitatea pana am iesit cu sosoktm pe 2 grade si vant, dupa care am zis-o pe aia clasica " shut up and take my money". Multi nu vor mai ieftin ci vor mai comod. Ca mai ieftin e sa iei argat care doar asta sa faca, sa lase ancora.

sosoktm

Salau
Sa nu dati cu pietre dar nu iesi mai ieftin doar cu o ancora electrica pe bot si cu o ancora secundară si mai mica gen 3 kg, mai usor manevrabila, aruncata in directia opusa ca sa nu te invarta vantul ? Vi se pare o improvizatie gen tiganie romaneasca inutilă ? Ancora electrica e 500 € si motorul electric cu functie de ancora gen I pilot e 1,500 €.
Mie imi pare si asta o solutie buna, as vrea sa te vad punand-o in aplicare. Serios. Ca sa iti platesti scolarizarea, ca gratis vad ca nu vrei sa intelegi din greselile altora.
Revenind in concret, mai degraba o ancora clasica si o pereche de manusi de cauciuc.Doar ca e intersant sa te ancorezi pe +15m. Ancorele electrice gen minnkota deckhand au devenit desuete dupa ce au aparut electricele cu ancorare. Pretul lor s-a prabusit instantaneu cu aprox 30%. De ce oare? SH le poti gasi la 200-250 dolari.toti putem arunca pe vant o ancora de 3 kile, ca sa ne tina la punct fix, chiar mai bine decat un electric. Realist, pt gonflabile e mai peste mana un electric de bot, dar se poate la un 3,20. Baterie cari oricum si pentru ancora , daca facem comparatie. Primul meu electric l-am dat cu tot cu baterie inca buna cu 1100, la 1 an de la achizitie. Sunt convins ca poti gasi ceva in zona asta, daca esti hotarat. Da, electronicele vor costa mai mult decat barca, dar nu vad o problema, daca decizi si iti permiti sa mergi pe directia asta. Insa , fara discutii, se poate pescui bine sanatos si cu gantera de 12 kile, verificat.

Poate se mută discuție pe topicul cu ancorare dacă e prea mult offtopic. A scris un coleg că el foloseste un tambur de la furtun de grădină, aveam unul și deja e mult mai organizat totul în barcă dar ăla nu mă ajută să ridic ancora și asta e beleaua...pe Bicaz la peste 10-15m e criminal să o scoți de xx ori pe partidă...
Am ancoră de vreo 8kg însă e fix pix pentru că substratul e de cele mai multe ori tare și doar greutatea ancorei nu poate ține barca dacă bate vântul o idee mai tare, nu e ca pe lacurile unde substratul e moale și o greutate de 3-4 kg ține barca fără probleme. dacă vântul bate dinspre mal spre larg e de ajuns să mute ancora jumătate de mertu că deja nu mai este aceeași adâncime și barca pleacă în derivă.

Insa , fara discutii, se poate pescui bine sanatos si cu gantera de 12 kile, verificat.
Poți și cu pervaz de granit dacă nu ai ancoră, ganteră, roată de rezervă, etc, verificat...dar medicul care opereză hernia zâmbește pe subt mustață! roflmaooo

sosoktm Atat ancora electrica cat si un motor electric pe bot cresc fara indoiala confortul in pescuit mai ales pe frig sau apa adanca, foarte adevarat, dar nici ieftine nu sunt dar mai mult ambele se preteaza mai bine ptr o barca serioasa, de tabla/fibra, insa pe gonflabila cel putin ptr o vreme voi ramane la metoda traditionala cu doo “gantere” mai ales ca suntem 2 in barca, fiecare cu gantera lui.
Deja am achizitionat doua elastice tari (limita de rupere 40 kg, mai tari nu am gasit) ptr a bricola acel compensatoar de valuri care cel putin teoretic ar trebui sa permita folosirea unor greutati mai mici de ancorare, gen 4-5 kg maxim fiecare ancora, ceea ce consider ca este decent.

Solutia cu motor cu functie de ancora eu zic, ca merita..chiar si pe o pneumatica...claudiu parca montase..si tot cu el vorbeste daca te hotarasti..
Vezi atașament 26425

Ne poți spune cum s-a comportat? M-ar interesa cam până la ce viteză a vântului este eficientă, are gps sau cum își știe poziția ca să o mențină?
Am găsit cam pe la 1000 euro în Bulgaria și Lituania power drive 45
https://www.predatorfishing.be/product/minn-kota-powerdrive-45-spotlock-micro-54-137cm-12v/
https://baltijoszvynas.lt/parduotuve/elektronika/variklis-minn-kota-powerdrive-45-ip-54-w-spotlock-micro-bt-12v/

Claudiu

Administrator
Membru personal
Are gps si isi mentine pozitia in functie de vant sau apa curgatoare. Adica pe directia lor. sosoktm poate spune probabil mai multe despre cat de bine sta pe vant intens. Cat despre cele 2 linkuri, unul e belgia nu bulgaria si pretul este excelent, trebuie doar sa gasesti cum sa il aduci ieftin pentru ca pachetul este f voluminos si destul de greu. La fel se va intampla si in cazul garantiei.

sosoktm

Salau
sta fara probleme pe orice vant pe care se mai poate spune ca pescuiesti, am stat si pe 45-50 kmh la rafala. De baza insa ramane ancorarea cu mai multe ancore, in special cand iti intra ceva mai rasarit pe firpunk

sta fara probleme pe orice vant pe care se mai poate spune ca pescuiesti, am stat si pe 45-50 kmh la rafala. De baza insa ramane ancorarea cu mai multe ancore, in special cand iti intra ceva mai rasarit pe firpunk
aaaa asta mi-a placut clapping... in acel moment bagi un tatal nostru varianta scurta si continui cu inger ingerasul meu si cruce cu limba in cerul gurii ...

Dar daca totusi bugetul este unul chiar generos si relaxat in fata unor cheltuieli semnificative ptr gedgeturi high-tech de moft care sa-ti asigure o ultra comoditate si comfort in pescuit, poti sa te joci cu I-Pilot, cu sonare mega HD de mii euro bune, baterii cu geluri sau litiu-ion scumpe si astea si alte asemenea jucarii frumoase.
Astfel sprijinindu-te pe tehnologie iti vei spori eficienta de pescar , vei inmulti numarul de prezentari/capturi in unitatea de timp, esti clar mai competitiv si chiar mai productiv decat inainte cand nu aveai atatea cablaje pe langa tine in barca dar aveai si mai putine griji.
De acord si cu referenul, pestii sunt mai putini azi, timpul te preseaza sa-i gasesti si sa-i executi mai rapid, esti fortat sa treci pe high end ptr eficacitate.
Daca insa bugetul nu permite alinturi din astea high tech ramai mai pe traditional asa, mai pe rudimentar, ramai mai fit tragand si lasand "gantera" toata ziua cand te muti de pe un loc pe altul, vei avea si mai putine griji legate de intretinerea echipamentelor sofisticate, insa te vei bucura de pescuit.

sosoktm

Salau
Absolut nici unul dintre acaretele pe care le am (exceptand scaunele) nu le-am luat din comoditate sau pt confort. Cred ca privesti partial eronat contextul. Adica, poti tu sa te butonezi cat vrei din cele 2 sfori, ca nu te vei putea aseza fix cum vrei decat cu f mult noroc si efort. Corect, pe 4m de apa statatoare nu-i problema, te pui cum vrei din 2 ancore. Dupa care, daca nu e pestele acolo (ca doar n-ai sa te injosesti folosind un sonar, nu?) , trebuie sa te repozitionezi in alt loc, si tot asa. Dar, pe ape noi , dar mai ales, cu peste putin si alergat, cred ca suportul electronic e necesar. La ultima partida in locuri absolut noi, cu o singura exceptie, am avut atac sau capturi pe toate pozitionarile. Am prins ancorat pe locuri in care nu as fi stat bine nici cu ancora de 20 kile. Mi-am dat drumul dupa peste pe curent, dintr-un clik, pt ca nu il puteam apropia de barca. Nu toate astea s-au intamplat intr-o singura partida, din pacate gofishing Dar, gantera ruleaza si intretine sanatatea. Inclusiv a frigiderului, ca nu il suprasoliciti naughty Doar ca trebuie sa fie din aia plasticata, de decathlon, sa nu rugineasca.

p.s. cine s-o mai prinde cu tine in subiecte de teorie seaca (pt care nu e buget) , ma-sa-i curva, am ziscapzid

Of, of, bine, fie cum spui tu si am sa te iert acum dar ptr ultima oara ptr ca m-ai dojenit atat de aspru si de nemeritat ptr simplul motiv ca neimpartasind acelasi nivel ridicat de buget cu al dvs, nu am gasit implicit nici apetenta pronuntata ptr achizitia de gadget-uri high tech care zici ca nu sprijina confortul cat mai ales utilitatea, as adauga ca implicit si frigiderul daca tot ai adus vorba. Ce pare ca nu vrei sa accepti este ca pescuitul simplu nu exclude pescuitul high tech, chiar daca prin prisma rezultatelor stilul din urma presupune o presiune mai mare pe rezultate avand in vedere “investitiile” facute, primul stil fiind unul preponderent de placere si relaxare cu rezultate mai modeste poate uneori. Nu stiu cum faci de o dai tu repede in suparare cand te intreaba omul ceva dar face in acelasi timp si pe toma necredinciosul, ptr ca altfel nu scoate nimic de la tine cu vorba buna, te lasi greu.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Dacă e buget clar motorul cu funcție de ancorare e soluția optima. Aici nimeni nu concepe pescuitul fără așa ceva și mi s-a demonstrat clar utilitatea lui in multe situații in care pestii erau suspendați între ape pe adâncimi de 20-30 de metrii si se mutau ușor pe o anumită trasa cu circa 10-15 m in mai puțin de 5 minute . Decât sa dai la sfoara cu gantere încercând sa rămâi pe ei in condițiile alea , mai bine te lași de pescuit și te apuci de sondari marine :)
Dacă nu-i buget însă, cea maibuna metoda e sa-ti adaptezi pescuitul la ceea ce ai . Cauți structuri in zona de sub 10m adâncime sau coridoare de trecere pe gâtuiri puțin adânci . Pescuiești chiar înainte de rasarit și imediat după apus când briza lipsește si apa sta nemișcată. Targhetezi speciile și exemplarele care-și fac viața in apa mică in mod obișnuit . Cauți ruperile de prag și te ancorezi pe vârf . Încerci derive controlate cu parasuta de vânt pe deasupra zonelor adânci .
Dpmdv , e o prostie sa te incrancenezi sa practici un pescuit incomod pentru care nu ești dotat corespunzător atunci când ai alternativa de a pescui cu plăcere specii pe zone pentru care ești pregătit . N-ai cum pescui păstrăvul la 30 m? Dai după clean și biban pe sub maluri sau te duci pe riuri și pâraie și dai după păstrăv pe vâltori , bolovani și cascade .
Ca la orice altceva in viața e important sa știi când sa te dai bătut și cum sa întorci o situație nefavorabila in interesul tău .
Cel puțin asta e părerea mea .

sosoktm

Salau
Eu o citesc doar ca pe o frustrare neasumata ,cata vreme consideram o cheltuiala de hobby ca “investitie”. Presiune pe rezultat poate fi doar cand exista si o miza, cand traiesti din pescuit.
neimpartasind acelasi nivel ridicat de buget cu al dvs, nu am gasit implicit nici apetenta pronuntata ptr achizitia de gadget-uri high tech care zici ca nu sprijina confortul cat mai ales utilitatea, as adauga ca....... Ce pare ca nu vrei sa accepti este ca pescuitul simplu nu exclude pescuitul high tech,
Nene, nu trebuie nici sa imi impartasesti opiniile, nici sa ma ierti, dar nu mai arunca argumente nesustenabile. Intrebi ceva, accepta raspunsurile, nu neaparat si continutul lor. Daca incerci sa te convingi ca oricum tot aia e, cu sau fara "investitii", nu vei gasi un combatant in mine. E ca tine, ai dreptate. Cel mai ieftin e cu o gantera, mai comod e cu 2, urmeaza vinci electric facut din motoare de trotineta electrica iar peste ...exista doar snobism. Dar vezi, inainte de a bricola ceva, ce functii mai are acora minnkota si daca le poti replica, in buget egal sau mai mic. Carol a punctat foarte bine, decenta asumarii posibilitatilor reale si adaptarea pescuitului in consecinta este de nepretuit. Dar, mergem la peste ca sa prindem iar sumarul discutiilor cred ca era gantera vs ancora electrica. Am pescuit la gantera/parasuta/colic, la ancora electrica si la electric (de pupa si de prova). Clar, pt pescuit cu ancorari multiple, de la gantera n-ai de ce sa te opresti pana la electric de bot cu ancorare. E frumos tare pe apa oricum o privesti, dar pt mine o zi cu 2-3 pesti de dimensiuni uzuale e o pescuiala ratata, ce insa nu ma opreste sa revin cu bucurie pe aceleasi locuri, chiar si ziua urmatoare. Parca ma satisface mai mult de o gherla curata si sincera, decat de cateva ciupituri anemice.
Spor!

Bine, am inteles acum avantajele semnificative ale motorului pe bot cu functie de ancora desi inca mi-e foarte greu sa accept ca ptr nivelul asta superior trebuie sa platesti cca. 1300-1500 Euro ptr motorul pe bot, iar bateria inca vreo 300 Euro plus incarcatorul minim vreo 100 ... si n-ai ce face cu ele daca nu ai si un sonar bun care pleaca si el de prin 700 Euro ... Doar toate astea la pachet te duc in minim 2,200 Euro cu cabluri si toate bricolajele aferente hmm ...
Nu-ti mai zic nimic, imi asum senin saracia si nevoile si neamul si aia e, cand s-o putea mai mult va fi mai mult.

Pt ape nu prea adânci e ok cu ancoră manuală, nu zic nu, când merg pe baraje pe Siret unde apa nu are mai mult de câțiva metri și substratul e moale chiar nu am simțit nevoia unei alte metode de ancorare. DAR pe Bicaz când este vânt e aproape imposibil de dat la șalău/biban, pescuitul cu de jig de 20g devine pescuit la trenă roflmaooo
Sonarul, e bun și ăla, pe o întindere atât de mare cum e Bicazul ia mult timp să găsești peștele și chiar dacă în maps am salvate locurile unde am prins în următoarea partidă este foarte posibil să nu mai fie valabile pt că nivelul apei este mai scăzut cu câțiva metri față de partida anterioară. Iar dă-i pescuit de cercetare...din 3-4 ore de pescuit nu prea rămâne timp de pescuit efectiv: ai găsit peștele și hai să vedem la ce reacționează.
Sper în anii viitori să-i meargă bine slăului pe lacul de la mine din oras, populat anul ăsta, aici apa are max 7-8m și e așa doar câteva locuri cu substrat tare, atunci nu o să am nevoie motor electric cu funcție de ancoră...

Eu o citesc doar ca pe o frustrare neasumata ,cata vreme consideram o cheltuiala de hobby ca “investitie”. Presiune pe rezultat poate fi doar cand exista si o miza, cand traiesti din pescuit.

Nene, nu trebuie nici sa imi impartasesti opiniile, nici sa ma ierti, dar nu mai arunca argumente nesustenabile. Intrebi ceva, accepta raspunsurile, nu neaparat si continutul lor. Daca incerci sa te convingi ca oricum tot aia e, cu sau fara "investitii", nu vei gasi un combatant in mine. E ca tine, ai dreptate. Cel mai ieftin e cu o gantera, mai comod e cu 2, urmeaza vinci electric facut din motoare de trotineta electrica iar peste ...exista doar snobism. Dar vezi, inainte de a bricola ceva, ce functii mai are acora minnkota si daca le poti replica, in buget egal sau mai mic. Carol a punctat foarte bine, decenta asumarii posibilitatilor reale si adaptarea pescuitului in consecinta este de nepretuit. Dar, mergem la peste ca sa prindem iar sumarul discutiilor cred ca era gantera vs ancora electrica. Am pescuit la gantera/parasuta/colic, la ancora electrica si la electric (de pupa si de prova). Clar, pt pescuit cu ancorari multiple, de la gantera n-ai de ce sa te opresti pana la electric de bot cu ancorare. E frumos tare pe apa oricum o privesti, dar pt mine o zi cu 2-3 pesti de dimensiuni uzuale e o pescuiala ratata, ce insa nu ma opreste sa revin cu bucurie pe aceleasi locuri, chiar si ziua urmatoare. Parca ma satisface mai mult de o gherla curata si sincera, decat de cateva ciupituri anemice.
Spor!
Eu habar nu am cum poți face selecție la rapitori. La crap prinsesem un pic joaca, dar aici habar nu am.
Daca ai dispoziție, te rog sa mai pui și tu câte o poza pe la rezultatele partidelor first. Ma interesează în special nenorocitul, datorită căruia ai ieșit din ancoră, pentru ca nu îl puteai aduce la barcă.

După sonar, pe adamacimi mari, e cel mai mare avantaj în pescuitul unei structuri, ancorarea cu motor electric. Nu văd ce alt sistem de ancorare îl poate bate. Iar îmi amintesc de figurantul ăla din reclama de la ulterra și ma enervez. Eu sunt ceilalți doi, care se uită cu jind.

Sus