• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Despre sonare folosite la pescuitul rapitorilor

Ce marca de sonar preferati?

• Humminbird

Votes: 8 15,1%
  • Lowrance

Votes: 41 77,4%
  • Garmin

Votes: 3 5,7%
  • Raymarine

Votes: 1 1,9%

• Total voters
    53
E lac de munte si nu ai voie decat cu electric , cel putin asa am inteles de la priteni. Te poti duce dar pe barba ta. si daca vin Il iei pe "n-am stiut" in brate ptr. ca nu sunt avertizariin acest sens.
Revenind la sonare cele cu sideview sunt de la 7" in sus si deci si banii pe masura..
Ca si curiozitate pe o adincime de 5m sa zicem ce suprafata "matura" (vede), ca am inteles ca ai un asemenea sonar

adiwolf

Moderator
Membru personal
Revenind la sonare cele cu sideview sunt de la 7" in sus si deci si banii pe masura..
Ca si curiozitate pe o adincime de 5m sa zicem ce suprafata "matura" (vede), ca am inteles ca ai un asemenea sonar
este clar ca nu ai citi nimic despre sonare si cum functioneaza ele.
ceea ce ti-a spus alex despre sonarele side imaging este cat se poate de clar, daca vrei sa vezi cat mai mult, ai nevoie de un astfel de sonar deoarece este capabil sa vada in stanga si in dreapta barcii foarte mult (cativa zeci de metri, depinde de marca si capabilitati)
comparativ cu unul clasic care vede doar ce este sub barca de forma unui con, de exemplu un sonar clasic la frecventa de 200khz are un con de 20gr si la adancimea de 5m vede un con cu diametrul de ~1.8m, iar la frecventa de 83khz, are un con de 60gr si vede pe fundul apei un cerc cu diametrul de ~5.8m
ca sa iti faci o ideee, la 10m adancime vei avea vizibil 3.5m cu 11.5m pentru acelasi sonar

AlexH

Moderator
Membru personal
Sunt si sonare cu display de 5" care au sidescan (de ex. Lowrance Elite 5Ti - TS, Humminbird Helix 5 SI GPS G2 2018)

In primul rand vreau sa precizez ca e primul meu sonar si nici macar nu am apucat sa-l scot la apa... Detaliile pe care incerc sa le dau sunt concluzii proprii trase de mine dupa nenumarate ore (zile) petrecute studiind modul de functionare a sonarelor in general, dar si vizualizand clipuri care sunt mai mult decat instructive pe youtube.

Din specificatiile sondei TS, de la Lowrance, poti sa scanezi 182m total (92m pe fiecare parte) la 455kHz si 60m total (30m pe fiecare parte) la 800kHz. Si sonarul te lasa sa setezi scanarea pe distanta maxima. Dar asta nu inseamna ca imaginea va fi clara, adica se va vedea ceva, peste o anumita distanta, pt ca undele pleaca intr-un unghi si cu cat cad mai perpendicular cu atat e mai vizibil si clar obiectul. Practic ce e mai departe poate sa devina putin distorsionat.
Capture sidescan.JPG

Vezi in poza de ai sus, acele arcuri de cerc reprezinta undele de la sidescan, si dupa cum vezi nu scananeaza chiar la orizontala (as spune ca au un unghi de 160grade. Astfel ca adancimea apei influenteaza si in cazul sidescan suprafata citita si interpretata corect. Ca si idee am vazut in modul demo (care e defapt o inregistrare in bulca) ca la o adancime intre 9 si 12m poate sa citeasca pana la aprox 80m st si 80m dreapta.

Ultima editare:
Sonarul iti citeste pe side scan o suprafata de 3 ori mai made decat adancimea pe fiecare parte a barcii (stanga/dreapta). De ex daca esti pe o apa de 5 m, il setezi sa citeasca 15 m in stanga si 15 in dreapta. Nu functioneaza intotdeauna, dar raportul este de 3:1 latime/adancime. Daca vrei sa fii mai precis, iti setezi distanta pana unde sa scaneze in functie de partea neagra care apare pe laterale. Unde se inegreste pe laterale imaginea inseamna ca nu mai poate sa citeasca. Pentru adancimi pana in 5 m iti recomand sonarele Humminbird care au Mega Imaging (adica o frecventa de pana la 1275 kHz fata de 800 maxim ca si la ceilalti producatori). Arata detaliile mult mai clar. Side Image te mai ajuta si sa vezi ce se intampla pe sub malurile sapate sau crengi/copaci peste apa unde cu Down scan nu ai putea sa ajungi datorita faptului ca trebuie sa pozitionezi barca aproximativ deasupra. Side scan citeste intr-un unghi de pana la aproximativ 150 de grade, Down Scan citeste intr-un unghi de 60 de grade iar Chirp citeste intr-un unghi de 20 de grade. Daca ai si alte intrebari legate de sonare le asteptam ;)

Lowrance au unele avantaje printre care si pretul insa la side imaging Humminbird este o clasa peste
Asa este, insa Humminbird bate Lowrance la side pe apa cu adancime pana in 5-6 m. De acolo in sus te muti pe 800kHz daca vrei sa mai intelegi ceva concret, deci nu stiu daca e neaparat un avantaj atat de mare...Daca treci peste peste pe apa mica degeaba il mai vezi pe sonar. Chiar daca nu se sperie de barca, devine enorm de precaut si isi cam taie pofta de mancarica, parerea mea. Eu am momentan un Helix Mega SI G2N insa pe viitor daca fac upgrade am sa ma mut inapoi pe Lowrance. Odata pentru ca nu am touchscreen si dintre Solix si Carbon as merge pe carbon pt ca la Lowrance meniul e mai user-friendly din punctul meu de vedere. Poate sunt putin subiectiv pentru ca pe Lowrance mi-am facut scoala in ce tine de sonare...

Super prezentare!
La Lowrance Hook2, chirp merge pana la 45 grade.
Pe alea nu am apucat inca sa le studiez si nici nu cred ca o voi face pt ca din cate am inteles de la altii sunt cam mediocre si limitate. Cred ca le-au construit strict pentru pescuitul pe verticala. Oricum, pana si acolo ajuta doar la clonc probabil. Daca e vb de salau si pescuiesti cu o sonda care citeste intr-un unghi de 20 de grade e arhisuficient. Naluca trebuie sa fie deasupra pestelui la 0,5-1 m. Daca dispare pestele de pe ecran si ramane doar naluca, el deja a refuzat-o :)

Ultima editare de un moderator:
Va salut, Dintre detinatorii de Lowrance Hook2 7x cu Structure Scan, puteti posta informatii despre utilizarea pe lac / rau / Dunare: ce va place si ce nu va place? Eventual comparatie cu modelele Lowrance mai avansate cu Structure Scan (gen Elite 7 TS): 1 con vs 2 conuri, etc ? Multumesc.

AlexH

Moderator
Membru personal
A aparut un upgrade de soft la Lowrance care, zic eu ca merita facut. Eu i-am facut upgrade, a aparut un mesaj de informare pe display in momentul in care s-a conectat la wifi.

Espasia mi-a dat ideea si ma apuc si eu de bricolat o cutie in care sa pun sonarul, bateria, acareturile si sa-i montez si asta pentru mai multe intrebuintari.
daca nu iese bricolatul, vezi ca are cel care aduce kolibri un suport de sonar (cu tot cu baterie) si 2 lansete. Il gasesti la categoria accesorii.

Florine, ai apucat sa faci un screenshot sau o poza cu ce afisa sonarul?
Nu ma dau expert in sonare, dar la cate am citit si la cat l-am butonat pe al meu, poate reusesc sa te ajut dupa ce imi arati la ce te referi.
Ramasesem dator cu o poza. Asa ca iata ce am reusit sa fac. Asta e pe Dunare. Sa inteleg ca prin acele arcuri sunt prezentati pestii.
0D68D713-E038-4631-BD66-ADF553961C21.jpeg

Sensibilitate.
Nu mai gasesc pe youtube, este un “curs” de programare sonar, a lui Zoran. Exceptional. Mie mi-a placut foarte mult. Extrem de bine explicat. Cu multe recomandari