Despre sonare folosite la pescuitul rapitorilor

Ce marca de sonar preferati?

• Humminbird

Votes: 26 28,0%
  • Lowrance

Votes: 44 47,3%
  • Garmin

Votes: 20 21,5%
  • Raymarine

Votes: 3 3,2%

• Total voters
    93

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu, nu este retorica.
pur si simplu astept o opinie de la un utilizator care a renuntat la device-ul lui in speranta unui update

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ca detinator de lowrance hds gen 2 sunt de parere ca nu aduce nimic special decat ceva marketing si niste optiuni care pentru mine sunt inutile. Daca touch-ul ecranului raspunde bine, era mai ok inainte cu butoane ca la humminbirdul anterior in special pentru reglaje de claritate si filtrare a zgomotului. Daca deja ai elite 7 hdi, sunt de parere ca nu merita schimbat pentru ca nu merita diferenta de bani, decat daca chiar te ambitionezi cum am facut-o eu sa schimb un humminbird care acoperea toate cerintele, mai putin ecranul generos. Restul sunt zorzoane si marrketing. De fapt in lumea electronicelor este un fapt stiut ca inovatiile se schimba la cativa ani nu serie dupa serie. Hds gen 3 in opinia mea este un facelift :)

D

Deleted member 13

Guest
Eu as schimbs hdi cu hds ...La hdi nu poti pune sonda de structure scsn.Sau gresesc?Iar ,indiferent ce zice lumea, cand stii sa citesti un structure scan e ...belea!Din fericire am un prieten cu hds 7' si o sa am ocazia la prima iesire sa fac comparatia .

Elit 7 hdi este un aparat care merita investitia,un singur lucru nu mi-a placut ,putin cam puturos procesorul la schimbarea 2 d si downscan dar e opinie personala.La generatia noua elite 7 Chirp am inteles ca e mult mai Ok ca viteza de raspuns in aplicatii.
La Hds-7 gen 3 poti lucra din touch si din butoane,dar nu asta ma incalzeste,schimbarea o fac pt Side Image care este betial.

D

Deleted member 13

Guest
Valentine vezi ca aia cu side... e de la concurentaroflmaooo . Ca sa revin...prietenul cu care am iesit ieri la o plimbare mi-a promis ca ,la toamna, imi ARATA salaii pe Bezid cu HDS -ul ...La modul cel mai serios cica ! Eu v-am zis cum e cu sonarele astea...capzid

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu stiu ce sa zic, ori e vreun clarvazator ori... Cum ai putea vedea salaii de pe substrat sau printre structuri?

C

Circovel

Guest
De cele mai multe ori nu, dar in unele cazuri in funcție de ce structuri sunt ai putea sa iti dai seama ca e șalău in cazul in care nu sta perfect lipit de fund .... In rest , somn , crap, plătica Se disting destul de bine . Cu cat mai multe ieșiri cu atât cunosti mai bine .

kingofbeasts

Rod Builder
In rest , somn , crap, plătica Se disting destul de bine . Cu cat mai multe ieșiri cu atât cunosti mai bine .
Se poate un print screen sau o poza la ecranul sonarului pe care sa se vada cum apar speciile astea de pesti pe sonar?
Cochetez si eu de ceva vreme cu un aparat dintr-asta si am zis ca ori dau "o masina" (ca valoare evident) pe unu care sa-mi arate tot ori iau cel mai ieftin si mai antic model care sa-mi arate doar adancimea sub barca si temperatura apei.
Pana acum , la toate sonarele pe care le-am vazut, pe ecran puteai cel mult sa vezi niste paranteze cu cocoasa in sus si cam atat. habarnam

Claudiu

Administrator
Membru personal
King stai lejer, am avut cateva sonare in mana si sincer... Nu ai nevoie de cele high end dar nici antic. Undeva la mijloc face tot ce ai nevoie. In plus, el nu arata pesti, pestii trebuie sa inveti sa ii deosebesti, lucru greu in opinia mea si aproape incredibil in ceea ce priveste salaul.

C

Circovel

Guest
Cu cat pescuiești mai mult si folosești mai mult sonarul o sa iti dai seama si de speciile de Peşti . Pe Side image nu vezi paranteze cu cocoașe :)

Din punctul meu de vedere nu cred ca ai dreptate . Nu e suficient un sonar mediocru care iti arata o adâncime , o temperatura si acele paranteze cu cocoașa . La cele high tech au funcții noi care te ajuta foarte mult in special side imaging sau 360 imaging . Nu se merita sa iei un sonar mai scump doar in cazul in care face același lucru dar e o generație mai noua

Ultima editare de un moderator:

Claudiu

Administrator
Membru personal
@Circovel pot sa te cred pe cuvant pentru ca tu chiar ai asa ceva, eu inca nu l-am experimentat. Eu am un Hds 7 gen 2. Banuiesc ca e nevoie totusi de foarte multe ore de exercitiu

C

Circovel

Guest
Daaaaa , totuși cred ca nu stiu nici 30-40 % din ce poate un sonar high tech, trebuie sa te muți pe balta cred :))

Claudiu

Administrator
Membru personal
Daaaaa , totuși cred ca nu stiu nici 30-40 % din ce poate un sonar high tech, trebuie sa te muți pe balta cred :))

Asta e si motivul pentru care am spus ca nu e nevoie de un high tech. Nu ca nu si-ar face treaba, dar trebuie sa fie si cineva sa utilizeze, iar cun timpul e limitat, numai chef de butonat ore intregi nu am

kingofbeasts

Rod Builder
Cu cat pescuiești mai mult si folosești mai mult sonarul o sa iti dai seama si de speciile de Peşti . Pe Side image nu vezi paranteze cu cocoașe :)

Din punctul meu de vedere nu cred ca ai dreptate . Nu e suficient un sonar mediocru care iti arata o adâncime , o temperatura si acele paranteze cu cocoașa . La cele high tech au funcții noi care te ajuta foarte mult in special side imaging sau 360 imaging . Nu se merita sa iei un sonar mai scump doar in cazul in care face același lucru dar e o generație mai noua
Acuma chiar ca m-ai bagat in ceata :p
Ca idee am avut posibilitatea sa testez down imaging-ul la un Lorance elite 5 hdi cu chirp . pe sonar normal, in apa de 6 metrii imi apareau ceva arcuri (xxl ,adica profile voluminoase , mai exact crapi) suspendate pe la 4 metrii sub barca iar cand puneam pe domwn imaging, zero barat, nici un peste , nici o umbra da vedeam forma si ramificatiile buruienilor de pe fund.
Structure scan am "built in" de indata ce am pus mana pe batu de jig iar sonarul ma tenta doar ca economie de timp cand caut locuri noi. Din ce-am vazut eu imaginile side imaging sunt exact ca si cel down imaging doarc ca nu-ti arata fundul ci imprejurul barcii.

C

Circovel

Guest
Nu are nicio legătura DI cu SI . Side imaging HD iti oferă niste imagini mult mai detaliate si ca sa ma fac înțeles cum mi-as da seama eu ca este vorba de un șalău , o fac logic ! In caza ca observ un peste singuratic deasupra sau lângă niste stânci iar el este putin ridicat ca sa ii observi umbra acestuia pe substrat si ii dai târcoale de câteva ori iar el sta nemișcat in acea zona cu pietre sau stânci eu unul as deduce ca e un șalău . Nu sunt Dumnezeu sa imi dau seama ca e șalău doar dintr-o pata pe un ecran . Este același lucru la crap somn sau plătica doar cu alt scenariu ! Si da , la Side imaging poti vedea peștii nu doar structura !

Sus