Despre sonare folosite la pescuitul rapitorilor

Ce marca de sonar preferati?

• Humminbird

Votes: 14 19,4%
  • Lowrance

Votes: 48 66,7%
  • Garmin

Votes: 9 12,5%
  • Raymarine

Votes: 1 1,4%

• Total voters
    72
Claudiu colegu pescuiește pe baltile din Spania , șalău , bass , știuca si mai intra si somn pe balti din extremadura precum Garcia Sola, Orellana si Valdecañas. Bugetul nu stiu ca nu l-am întrebat însă nu are pretenții prea mari.

grey-wolf

Biban
O recomandare de sonar se poate ?
Ce ma intereseaza sa aiba in dotare :
ecran 7 sau 9 ( maxim 9 )
Vedere laterala
Capacitate de a crea harta batimetrica cu stocare pe card
Conectare cu tel . ( Daca se poate vreau sa vad F1 din barca )
Functiile clasice banuiesc ca le au toate .
Posibilitati de imbunatatire in viitor prin schimbarea sondei sau soft .
Nu am preferinta pt o firma anume . Momentan folosesc Elite 5 chirp cu gps la care simt lipsa posibilitatii de a crea harta pe anumite zone si parca are ecranul prea mic . Se va folosi pe gonflabila .

Claudiu

Administrator
Membru personal
Humminbird helix 7 mega si g3 dar nu are baltimetric in standard trebuie cars asa ca un ti2 de la Lowrance ramane optiune. Cat despre posibilitatile de upgrade, astea nu le poate stii nimeni. Ce e cert este ca doar unitatile varf de gama vor fi compatibile cu tehnologii viitoare.

vioril

Biban
fara sa stai pe ganduri si direct : Humminbird Helix 9 g3n mega si +gps , binenteles insotit de card zero lines Europe . am avut si folosit Lowrance elite 7ti ts , si sincer nu are nici o treaba ce-ti ofera Humminbird , nu exista termen de comparatiee , humi este net superior , mult mai stabil pe soft , imaginea este net superioara fata de Lowrance , sonda este mai mica decat la Lowrance si mult mai performanta in toate punctele de vedere , calitatea materialelor -carcasa , husa , support , cabluri , etc , net superioara . Un singur + are Lowrance - si anume faptul ca are touchscreen ( eu nu-I simt lipsa ) .

grey-wolf

Biban
Multumesc pt raspunsurile de pana acum . Buget variabil in functie de recomandari . Nu e buget nelimitat dar nici nu am un buget stabilit . Am prea multe pe care vreau sa le schimb pana la sfarsitul anului incat jonglez cu bugetul ca la circ . Pe masura ce inlocuiesc din jucarii vand altele si tot asa .
Harta batimetrica momentan e conditie obligatorie

Am detinut in trecut Lowrance HDI,momentan detin HDS 7 Gen 3 ,urmatorul pe lista ,fara retinere va fi Humminbird Helix 9 g3n mega si +gps .
Daca nu conteaza prea mult pretul pt.tine ,din punctul meu de vedere,minim Helix, sau mai sus Solix de 10.

zamfi

Somn
Exclus Lowrance daca vrei side ...Hummi as lua eu ca specie :) In rest , in functie de buget.Daca il pui pe o gonflabila, sub 3 m, cel de 9 mi se pare mare, asta desi un sonar nu e mare niciodata!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Clar Humminbird daca e folosit cu cardul acela. Nu este nimic la ora actuala peste Humminbird ca side.image si down image. Am umblat si pescuit cu toate, e drept nu atat de mult pe cat mi-as dori insa senzatia lasata de Humminbird, chiar si cel mai decent Helix 7 MegaSi g3 este pur si simplu wow, si asta ti-o spune unul cu un sonar de cateva ori mai scump si care a avut si Hds9 am pescuit si cu hds 12 si detin un Garmin echomap ultra de 10 inch care vede foarte aproape de Humminbird insa doar cu sonda UHD, altfel garmin este pe un loc 3. Cu cat ecranul este mai mare, cu atat se vede mai bine. Pe o gonflabila, un 9 inch este ideal. Nu este stiinta de rachete, se vede clar dupa frecventele folosite. Atentie, aceste frecvente de obicei se vad cel mai bine in ape putin adanci, pana in 7-8m as zice eu dupa care calitatea scade, insa frecventa 455 de la Humminbird este oricum peste orice Lowrance. Vorbesc strict de generatia G3. Sa nu intelegi ca Lowrance nu are sonare bune, un ti2 este ub compromis ideal intre touch pret si calitate. Doar ca Lowrance este mai greu de interpretat.

bobo

Salau
Exclus Lowrance daca vrei side ...Hummi as lua eu ca specie :) In rest , in functie de buget.Daca il pui pe o gonflabila, sub 3 m, cel de 9 mi se pare mare, asta desi un sonar nu e mare niciodata!
Am eu TI 2 de 9 inch pe un Elling de 2.90. L-am scos mai în exterior, deasupra balonului că altfel dau cu motorul peste el. Bine ca si oglinda la Elling e mai îngustă! Dar ca mărime chiar nu mă deranjează. În schimb mă deranjează că Solixurile de 10 nu scad că preț...neam ! zimbettt

Am eu TI 2 de 9 inch pe un Elling de 2.90. L-am scos mai în exterior, deasupra balonului că altfel dau cu motorul peste el. Bine ca si oglinda la Elling e mai îngustă! Dar ca mărime chiar nu mă deranjează. În schimb mă deranjează că Solixurile de 10 nu scad că preț...neam ! zimbettt
Claudiu, cand pleci la pește anunta-mă să vin pe la magazinul tău în vizită!

Sus