Despre sonare folosite la pescuitul rapitorilor

Ce marca de sonar preferati?

• Humminbird

Votes: 17 22,7%
  • Lowrance

Votes: 48 64,0%
  • Garmin

Votes: 9 12,0%
  • Raymarine

Votes: 1 1,3%

• Total voters
    75

bobo

Salau
astea sunt imaginile comparabile, 800 mhz vs mega+, adancime 5,2 m. Deja, peste 18 m in laterale, mega+ devine inutilizabil. Pana acolo, frecventa mai ridicata genereaza, asa cum era de asteptat, imagini mai clare. Oricum, e ceva mai bine fata de "mega" anterior. Pare ca sonda de lowrance e montata aiurea si surprinde din turbulentele de la elica (da, elica :D ) .
roflmaoooroflmaoooroflmaoooroflmaooo

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pai exact asta este si ideea, redarea la capacitate maxima pentru cea mai mare frecventa, adica frecventa pentru apa mica. Era interesanta si o trecere cu ambele si pe 455. Pentru cei ce nu stiu, frecventa mai mare este pentru o calitate mai buna a imaginii in apropierea barcii. Si viceversa. La asta Humminbird exceleaza, avand o frecventa mult mai mare. Chestie de optiune si adaptare la pescuitul fiecaruia.

sosoktm

Salau
ma mira totusi imaginea de hummi, din ce am vazut, pt mega+, calitatea detaliilor e f ok la distante rezonabile (25-30 m) . Posibil ca imaginea in cauza sa fie cu setari nefericite.
valeriu28 ...o lectura interesanta in vederea selectiei sondei airmar

Paul D

Oblete
Salut,

Este cineva printre noi care detine Simrad GO7 XSR,am o nelamurire legata de cartografierea live prin functia SonarChart Live,functionand doar cu hartile Navionics,am achizitionat si harta Navionics(Zoran ma ajutat) ,am updatat harta la zi si tot nu reusesc sa deschid aceea functie,imi apare un mesaj precum voi obtine update daca actualizez cardul Navionics(fapt care l-am facut si degeaba).Careva sa ma lamureasca ce nu fac bine,pt xa pe site-ul Simrad scrie ca toate modele din seria GO pot avea aceasta functie impreuna cu un card Navionics...Atasez ceea ce vreau sa obtin!Mentionez ca si softul sonarului este updatat la zi

Atașamente

sosoktm

Salau
nu stiu in ce masura te ajuta, dar pe un hds carbon, din "overlay" selectez "sonarchart live" penru a vedea instoria batimetriei si a o actualiza in timp real. La mine a functionat aproape fara repros harta in cauza.

Paul D

Oblete
nu stiu in ce masura te ajuta, dar pe un hds carbon, din "overlay" selectez "sonarchart live" penru a vedea instoria batimetriei si a o actualiza in timp real. La mine a functionat aproape fara repros harta in cauza.Plus pe harta Navionics nici nu apar cele doua baraje de langa Pitesti(Budeasa,Golesti,Valcele nimic pe raul Arges)
La mine cand bifez functia apare acea info,(vezi annex),si doar e updatat si harta(cardul)cat si softul.Vum.sunt putini detinatori Simrad,incerc sa aflu unde ar fi buba

Atașamente

adi

Biban
Am botezat-o de la prima iesire:
20191207_082136.jpg

Pe o vreme de tot rahatul, valuri, ceata, apa surie + plasa nesemmanlizata corespunzator, direct la elice s-a dus. Cu mintea de pe urma, paguba ar fi putut fi evitata sau limitata; stiu ca trebuia sa casc ochii mai bine, sa rabatez sonda in timpul deplasarii cu uluitoarea viteza de 10 km/h, ca puteam s-o montez mai sus a.i. sa nu ajunga la elice etc. Practic, faptu-i consumat si lectia invatata.

Cam asa arata sonarul dupa intamplare, sorry pentru imaginea spalacita, e din cauza foliei si conditiilor meteo:
IMG-20191206-WA0011.jpg

Carevasazica down vede foarte bine, side pe dreapta apare zgomot iar pe stanga e rosu tot, desi structurile sunt detectate corect pe ambele parti.
Si acu intrebarea de 100 de puncte - am ce sa-i mai fac ori imi iau gandul? O merge polishat plasticul ala, fibra de sticla sau ce kkt e cu vreun rezultat?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Din ce am vazut cand am disecat o sonda cu elicea, miezul este dur, astfel ca e acoperit cu 2 straturi. Eu l-am spart total invelisul si l-am reconstruit cu epoxy insa functiona corect. Nu il polisa ca nu te deranjeaza cu nimic.

adiwolf

Moderator
Membru personal
poate din cauza cizmei motorului?!
sonda are doua locuri in care stratul protector este strapuns
eu zic sa o pui undeva la uscat si apoi sa acoperi gaurile f ici cu un epoxy calitativ cu intarire mai lenta (este mai greu de lucrat cu el dar mai "sanatos" in timp (poti sa adaugi si putin tus negru in el, 2-3 picaturi ca sa il faci negru sa nu se vada

adi

Biban
Multam pentru sfaturi si incurajari. Invelisul nu e strapuns, m-am uitat bine dupa treaba asta, ce se vede in poza si pacaleste ochiul e bavura/fasiile de plastic ramase din taietura.
Pe side stanga se vede asa dupa accidentul cu pricina, inainte de el sonda avea aceeasi pozitie si functiona cum trebuie

Practic sunt doua variante:
1. zgarieturile alea, adanci cum se vad dar fara sa fi trecut prin invelis, afecteaza functionarea side-ului adica se inroseste imaginea pe stanga si baga zgomot pe dreapta - dar cum se face ca totusi vede bine structurile pe ambele parti?
2. problema nu e de la zgarieturi, ci dupa cum zice Alex s-or fi smintit cristalele/maruntaiele in sonda. Teoretic nu ar trebui sa se intample, totul e plin si dur, bine incastrat in miezul ala asa cum s-a spus. Practic...la ce impresie de plastic chinezesc lasa Garminul asta care e totusi 600 euro, la cum arata monturile...am un feeling nasol in privinta rezistentei :(

Parerile sunt in continuare binevenite, nu pot sa cred ce ghinion tampit am avut.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Practic...la ce impresie de plastic chinezesc lasa Garminul asta care e totusi 600 euro
600 euro pentru acest sonar este mai mult decat cinstit, este un best buy. Orice sonda de la orice producator ar fi patit la fel, daca nu si mai rau. La lowrance a crapat cu totul. Iti imaginezi ca nu plasticul are vreo vina nu? Nu vorbesc de suma de 600 euro ca fiind mica sau mare pentru cumparator, insa sonarul asta face absolut toti banii.... 600 euro e un telefon, nu top!
In plus, greselile se platesc, a fost ghinion intr-o mica masura dar as vrea sa subliniez ca un suport bun cu prindere buna si care strange si e strans nu ar fi dus la rezultatul acesta. Recent a patit acelasi lucru un amic cu un suport dr 150 lei de antimoniu care s-a rupt si s-a smuls sonda din sonar care a costat jumatate din valoarea sonarului. Zic asta pentru ca o zgarcenie a lui de 100 lei l-a dus la o cheltuiala de 1500
P.s. nu l-a luat de la mine :) insa vreau sa subliniez pretul absolut cinstit pentru o calitate buna

Ultima editare:

adiwolf

Moderator
Membru personal
vreau sa subliniez pretul absolut cinstit pentru o calitate buna
imi dai voi sa fi sceptic la afirmatia asta?!!
cine stabileste acest pret "cinstit" si in functie de ce criterii?!!
daca te raportezi la concurenta nu poti sa faci o astfel de afirmatie intrucat nu ai nici o garantie ca firmele concurente au stabilit un pret corect si "cinstit" la care sa te raportezi tu
ar trebui sa stabilesti pretul tehnologiilor inglobate si a materialelor folosite, dar nici un producator nu este nebun sa faca asta !!

adi
la tine nu este vorba de ghinion.
fara suparare, dar vorbim de neglijenta, indolenta si necunoastere
mai mult ca sigur vei ajunge sa platesti pt o alta sonda - din pacate.

Claudiu

Administrator
Membru personal
imi dai voi sa fi sceptic la afirmatia asta?!!
cine stabileste acest pret "cinstit" si in functie de ce criterii?!!
daca te raportezi la concurenta nu poti sa faci o astfel de afirmatie intrucat nu ai nici o garantie ca firmele concurente au stabilit un pret corect si "cinstit" la care sa te raportezi tu
ar trebui sa stabilesti pretul tehnologiilor inglobate si a materialelor folosite, dar nici un producator nu este nebun sa faca asta !!
Pai nu stabileste nimeni asta, era doar o parere personala. Privind trendul sonarelor din ziua de astazi, capabilitatile si pretul, umbland pe toate cate putin parerea mea este ca acel sonar merita din plin cei 600 de euro. Obiectiv vorbind, ce sonar de 9 inch cu side, down, 2d si gps cunosti la 600 euro? In plus de asta ofera o imagine decenta. Am facut o comparatie nefericita dar un telefon cu ecran mic depaseste suma asta. Imi mentin parerea ca alegerea facuta a fost cea mai inspirata. Probabil chiar preturile sonarelor stabilesc asta, da revin, punand in balanta capabiliatile, specificatiile si dimensiunea ecranului, eu personal nu vad alta optiune mai buna si daca as fi fost pus sa aleg un sonar sub 3000 lei, as fi mers pe acelasi model. Probabil ca nu exista un pret corect ci doar cat e dispus fiecare sa cheltuie pentru asta fie ca e moft sau necesitate.

adiwolf

Moderator
Membru personal
asta este altceva.
cu totul altceva.

nu putem vorbi de preturi "cinstite" la aceasta tehnologie, intrucat este mult prea tanara si prea de curand accesibila unui public mai larg
si poate ca este mai bine asa!

Ma amestec si eu in discutie si as zice doar ca o comparatie cu pretul unui telefon este potrivita dar nefericită dintr.un singur motiv, si anume ca in opinia mea telefoanele astazi au preturi mult supraevaluate dar si incorect stabilite in detrimentul cumparatorilor. Nu vb despre un pret corect si nici macar despre un pret de piată ci despre un pret de oligopol, adica un preț "făcut" si controlat in mare măsură de vanzatori care controleaza si piața.

adi

Biban
Faptul ca imi permit fara sa chitai sa pun in cos un sonar de top nu inseamna ca trebuie sa fiu orb in evaluarea unuia de 600 euro. Claudiu ai butonat vreun striker? Cum ti se pare butonul ala de OK, puteau sa-l faca sa mearga cum trebuie in cei cativa ani de cand e pe piata? Sau i-a durut la banana, lasa dom'le ca la banii astia e oricum cea mai buna varianta de pe piata, n-are decat sa apese unditaru' de 2-3 ori pana merge.

O sa iau alta sonda, ma mira si intrucatva ma scarbesc reactiile astea cu "indolenta si necunoastere" dar aia e, noi sa fim sanatosi. Cam cum ar fi sa te duci la ala care a prins o pata de motorina pe asfalt si a ajuns in sant, ori si-a spart rotile in vreun crater aparut peste noapte: pai vezi mah ce patesti daca esti prost si indolent?
In fine, drumuri bune tuturor si partide spectaculoase pe ape fara plase submerse.

Claudiu

Administrator
Membru personal
butonat vreun striker? Cum ti se pare butonul ala de OK, puteau sa-l faca sa mearga cum trebuie in cei cativa ani de cand e pe piata?
Am butonat si chiar pe apa, in ce sens nu merge? Cel pe care l-am pescuit cateva ore functiona asa cum trebuie. Ce probleme ai intalnit si daca nu merge de ce nu il trimiti la garantie? Singurele probleme pe care le-am intalnit prin prisma clientilor au fost la sonarele Elite 7 ti2 unde la unu nu raspundea bine ecranul si a trebuit recalibrat si la celalalt se bloca imaginea mai multe secunde. La cel din urma a fost schimbat. La seria HDS am vazut ceva probleme cu GPS si cu viteza afisata incorect. Daca ai probleme cu acel buton, de ce nu il trimiti inapoi? Este foarte simplu si este dreptul tau pe care e musai sa ti-l exerciti. Tinand cont ca l-ai luat de la un magazin reputabil sunt sigur ca problema va fi rezolvata fara intrebari. Cat despre faptul ca era o plasa acolo, ghinion intradevar dar asta am si spus, nu trebuie sa te superi fara motiv, daca prinderea era ok, nu trebuia sa se miste in lateral sonda si sa intre la motor, banuiesc ca ai avut prindere cu doar 1 fluture? Daca ai fi avut 2 si era strans bine sansele erau mult mai mici sa fi patit asta la viteza de 10km pe ora. Ce spui tu am patit si eu si un amic, ambele sonde fiind avariate, e ghinion? Da si ghinion dar am trecut la un suport mai bun de atunci. Pe final ma repet, asta este industria, sunt greseli insa atata timp cat garantia functioneaza in mod cert vei primi alt sonar cu un buton corespunzator. Ai primit o unitate neconforma si trebuie sa iti ceri drepturile. Mai sunt utilizatori de striker aici carbocalm si cred si altii, scrieti aici daca aveti probleme cu Garmin striker si in general orice probleme cu sonarele, doar asa ne putem feri de probleme. La asta am indemnat in mai multe randuri mai ales la mulinete f scumpe cu greseli clare de productie. Doar ca toti tac ca sa le poata vinde, si atunci ne miram de ce in continuare sunt produse proaste de care lumea vorbeste doar pe la colturi. Nici tu nu ai zis nimic pana acum

Sus