Despre sonare folosite la pescuitul rapitorilor

Ce marca de sonar preferati?

• Humminbird

Votes: 17 22,1%
  • Lowrance

Votes: 47 61,0%
  • Garmin

Votes: 12 15,6%
  • Raymarine

Votes: 1 1,3%

• Total voters
    77

adi

Biban
Iti dai seama ca aia a fost prima reactie, o avea al meu ceva, dupa care am intrebat alt posesor de 7sv care inainte a avut 5dv si e aceeasi poveste la toate - butonul ala trebuie apasat mai ferm/repetat ca sa functioneze...din cauza ca-i la margine, a izolatiei la umezeala sau cine stie de ce. In conditiile astea m-am linistit, la ce bun sa-l trimit pana la nemti, aia de buna credinta sa-mi dea altul care sa se comporte la fel si in ultimele zile disponibile ale sezonului sa stau pe bara plimband sonarul ro-de?
Sunt si eu curios de feedback-ul lui carbocalm si al altor utilizatori in privinta butonului lu' peste, o sa le scriu si alora de la echolot-zentrum fiindca asa e firesc, intr-adevar.

Suportul de sonda folosit e ironclaw, nu chiar o pocnitoare dupa slaba mea cunoastere...dar daca e musai teava de inox prinsa in doua menghine, asa sa fie atunci.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Vorbeste sa iti trimita unul testat atunci, e foarte probabil sa fie problema generalizata. Ironclaw e pocnitoare. Au prezentat colegii suporti de sonde in topicul dedicat mult mai bune si mai sigure

adiwolf

Moderator
Membru personal
adi
scuzele mele, nu am stiut ca nu vrei sa auzi si alte opinii, neplacute pentru tine.
greseala mea.
pe viitor o sa am grija sa te aprob in tot si in toate.

sosoktm

Salau
adi avand in vedere ca nu afiseaza nimic pe stanga, pare ca s-a distrus (probabil de la loviturile incasate) cristalul in cauza. Reparatie prin inlocuire :)

adi , la mine merge ok butonul "Ok".
Și da garminul asta este un best buy, mai ales la prețul de sus de la decathlon.
Eu din ce am văzut, ca să simți un upgrade cu adevărat la side view, trebuie să ajungi în zona de 5-6.000 lei.

Din păcate nici la sonare nu merge sa arzi etape.
Eram cu Claudiu în barcă și tot auzeam "uite peștii cum stau. Ăștia sunt salai, ăștia chinezi etc." Si ma tot uitam, ba la mine, ba la sonar, ba la Claudiu. Toată lumea era serioasă numai ca eu nu vedeam pestii.

adi

Biban
Am gasit sonda pe waveinn cu <1300 lei inclusiv transportul, mai ieftina de-atat e doar in US dar nu ma mai complic.
Ma bucur ca ale voastre nu sufera de boala lui "ok", nu e capat de tara dar clar problema exista la unele, am confirmarea ca nu-s io nebun.
O sa impartasesc raspunsul nemtilor dupa ce-l primesc.

In rest da, la 2100 lei oferta e imbatabila. Mie mi-a intrat in cap ca bigger is better, si dupa recomandarile primite inclusiv aici am mers pe 9" pentru 100€ in plus fata de 7". Recunosc ca mi-a scapat complet faptul ca decathlon il are la pretul ala, dar acum cu 9" am o scuza in minus ca nu vad care-i chinez si care salau, asa cum zice carbocalm mai sus.

adi

Biban
Am primit raspuns de la EZ:
Regarding the OK button, Garmin says that is production tolerance and over time the keys become softer and as long as the function is 100% ok, there is no reason to complain
deci butonati-le ca se inmoaie ele in timp.

Am vazut ceva ce m-a pus pe ganduri.
E de departe cel mai portabil sistem de plimbat sonarul.

Teoretic ar merge facut asa ceva, dar practic trebuie ai ceva experienta si scule.
Cum vi se pare? Merita munca si banii?

Claudiu

Administrator
Membru personal
cred ca mai portabila este o cutie de plastic, insa sa fie una solida si corect dimensionata, poti face ceva mult mai ok fata de ce am facut eu in graba ca sa fug la pescuit

adiwolf

Moderator
Membru personal
Am vazut ceva ce m-a pus pe ganduri.
E de departe cel mai portabil sistem de plimbat sonarul.
nici macar!
exista cutii mult mai bine facute si mai dotate.
cauta pe aici sau pe net dupa batery box si de acolo poti dezvolta - chiar nu este greu de facut iar prietenul Ali iti pune la dispozitie tot ce vrei
iarna este lunga !!

Geo98

Oblete
Salutare!Am citit in mare topicul,insa nu am gasit un raspuns.As vrea sa mi iau un sonar pentru pescuitul salaului si bibanului(pescuiesc pe lacuri de munte).Bugetul il am de 200-250e.Se merita un sonar in banii astia sau pt o mica diferenta poti lua unu mai bun?Din ce am vazut eu,hook2-4x gps pare sa fie in buget si sa faca ce mi ar trebuii?Ce parere aveti?Ce imi sugerati?Multumesc!

zamfi

Somn
La banii astia m.as duce pe un second...Ecran minim de 5 , gps, side imagine.Altfel arunci banii.Oricum o sa fii nemultumit in final si o sa simti nevoia sa schimbi...Asta daca pescuiesti mult la salau.Daca il scoti pe apa de doua ori pe an, ca mine, e bun oricare ...O parere ,normal.

Geo98

Oblete
La banii astia m.as duce pe un second...Ecran minim de 5 , gps, side imagine.Altfel arunci banii.Oricum o sa fii nemultumit in final si o sa simti nevoia sa schimbi...Asta daca pescuiesti mult la salau.Daca il scoti pe apa de doua ori pe an, ca mine, e bun oricare ...O parere ,normal.
imi poti recomanda ceva modele,dupa care sa ma uit?Multumesc!

Pana la ce adancime
Pentru cei care aveti Helix 7 g3 si nu ati reusit sa schimbati paleta de culori pe SideImage (am avut deja 3 unitati cu problema asta), a aparut updateul care rezolva asta:

In continuare, ceva imagini cu Humminbird Mega 360

Vezi atașament 29740Vezi atașament 29741
Pana la ce adancime se vede rezonabil pentru acest humminbird mega 360 ? Nu prea l am vazut la vanzare ca sonar individual .. doar ca optiune montat pe motor electric ..

Claudiu

Administrator
Membru personal
Momentan nu sunt multe date despre el, livrarile incepand in SUA dupa jumatatea lui Decembrie. As banui ca vede foarte bine pana in 7-8 metri dupa care calitatea incepe sa scada, insa este doar o presupunere. Este insa obligatorie conectarea cu unitati MegaSi+ deci de la helix 8 g3n in sus sau Solix.

Sus