Despre sonare folosite la pescuitul rapitorilor

Ce marca de sonar preferati?

• Humminbird

Votes: 17 22,1%
  • Lowrance

Votes: 47 61,0%
  • Garmin

Votes: 12 15,6%
  • Raymarine

Votes: 1 1,3%

• Total voters
    77

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am vazut ceva in jurul lui 1100 usd la americani insa din ce am studiat este doar cu conexiune motor electric si alea inca de top, Ultrex si inca un model. Asta e o chestie absolut ciudata si putin practica. Dupa 6 ianuarie ma interesez mai bine care e treaba cu acest Mega 360.

Adrian Sb

Stiuca
Doar nu te gandesti sa...Spune repede pana nu se inchide lista pentru Cupa Ligii :) ))))
Ba chiar ma gandesc. :)

Am vazut ceva in jurul lui 1100 usd la americani insa din ce am studiat este doar cu conexiune motor electric si alea inca de top, Ultrex si inca un model. Asta e o chestie absolut ciudata si putin practica. Dupa 6 ianuarie ma interesez mai bine care e treaba cu acest Mega 360.
Din ce am vazut in filmulete , merge si cu terrova. Poate un pic bricolat, nu stiu sigur.

Momentan nu sunt multe date despre el, livrarile incepand in SUA dupa jumatatea lui Decembrie. As banui ca vede foarte bine pana in 7-8 metri dupa care calitatea incepe sa scada, insa este doar o presupunere. Este insa obligatorie conectarea cu unitati MegaSi+ deci de la helix 8 g3n in sus sau Solix.
Dar de ex helix 9 g3n mega SI + .. cu traductorul standard pana la ce adancime vede (S I) ? Este mult peste varianta mega SI fara + ??

Claudiu

Administrator
Membru personal
Declarat frecventa MegaSi+ vede la 60m si down + la fel. Despre calitatea redarii mi-a parut peste MegaSi insa nu cu foarte mult, este mai clara si intradevar vede mai mult pe laterale si adancime insa daca as avea o unitate MegaSi nu as lua alta pentru MegaSi+ . E superioara dar nu e ceva la care sa zici Wow in comparatie. Mie mi-a placut cum vede de exemplu si la 12m adancime unde vedeam foarte bine pestii pe fund. Asta tine si de suspensiile din apa. Cu toate astea din putina experienta cu ele pe apa, raman la parerea ca Humminbird are cel mai bun side la momentul actual, chiar si pe frecventa 455. Si Lowrance vede excelent insa cu modulul suplimentar, sosoktm are montat pe un Lowrance Carbon si poate pune niste imagini de edificare.

Declarat frecventa MegaSi+ vede la 60m si down + la fel. Despre calitatea redarii mi-a parut peste MegaSi insa nu cu foarte mult, este mai clara si intradevar vede mai mult pe laterale si adancime insa daca as avea o unitate MegaSi nu as lua alta pentru MegaSi+ . E superioara dar nu e ceva la care sa zici Wow in comparatie. Mie mi-a placut cum vede de exemplu si la 12m adancime unde vedeam foarte bine pestii pe fund. Asta tine si de suspensiile din apa. Cu toate astea din putina experienta cu ele pe apa, raman la parerea ca Humminbird are cel mai bun side la momentul actual, chiar si pe frecventa 455. Si Lowrance vede excelent insa cu modulul suplimentar, sosoktm are montat pe un Lowrance Carbon si poate pune niste imagini de edificare.
Multumesc pt detalii .. la multi ani tuturor

sosoktm

Salau
Claudiu, poze ai vazut, pe viu ai vazut. Comparatie relevanta este fie 2 barci simultan pe apa, fie 2 setup-uri pe aceeasi barca. Prima varianta pare ceva mai realizabila. Nu m-am dat cu mega+ dar mega nu m-a atins iar varianta + imi pare ca aduce imbunatatiri evidente, in special acolo unde erau problemele, la distanta de scanare. O data cu venirea frigului, am inceput sa resimt lipsa unei diagonale mai mari a ecranului :(

Cristian, tu știi ca bătaia doare?
Sesizez ca te cam codesti pe langa Panoptixuri si Solixuri si alte ixuri si nu-ti vine sa crapi pisica in doua, doar stii ca acolo o s-ajungi dar iti place asteptarea si codeala.
Faci un pret bun la Garmix-ul tau , mai pui o punga de euroi si treci la next level ca sa vezi cum prinzi doar salai din aia marii cu ochiul cat lamaia.

adiwolf

Moderator
Membru personal
este Solix pe 800khz, iar pe substratul ala si Lowrance arata la fel - binenteles pe aceeasi marime de ecran

sosoktm

Salau
Conteaza mai mult ce sonar folosim la gherle:))))
Acum serios, nu sonarul aduce pestii in barca. Cateva deepere aruncate in scarba (minim 2 pt crapmaniac) si ....talent din carpiene! Cand nu e, stai si te uiti frustrat la poze, vezi exemplul atasat
C7DB133B-1814-4D91-975A-55DB84E01DC6.jpeg

Maxim motor electric anul asta.
Nu am bani de un sonar top si asa ca mai bine stau cu Garmin.

Tu ce sonar folosesti ca sa nu dai gherla , Cristian?
Eu aproape ca nu folosesc sonarul, doar imi fixez mai bine privirea spre praguri si structuri iar restul face lanseta NFC X-Ray 733 MB care are functiile ancora + sonar 1 kW peek to peek incluse din standard, e un model real custom tailor made by Oldskull cu maiestrie.
Rareori mai apelez la un breloc de buzunar Garmin Striker 4 Chirp care imi arata fotografic 4K cele mai ascunse cotloane cu salai & somni, platicute & ciortanici, un gadget care desi pare depasit tehnic fata de noutatile zilei, inca face cu indulgenta 70% din ce face o scula high end plus plus, la care doar ravnesc.
Si anul asta daca nu ma calific la un gadget ultra high end o sa caut sa ma antrenez mai mult la prostovol si napatca, perseverenta mereu aduce rezultate.smokegandescccc

Sus