Despre sonare folosite la pescuitul rapitorilor

Ce marca de sonar preferati?

• Humminbird

Votes: 26 28,6%
  • Lowrance

Votes: 43 47,3%
  • Garmin

Votes: 20 22,0%
  • Raymarine

Votes: 2 2,2%

• Total voters
    91
Mersi, Claudiu!

Cablul asta are mufa rotundă “mama” sau trebuie sa mai iau ceva pe langa ca sa potrivească cu “tata” din poza?

Promit ca nu pun azi comanda, ca e 5 August :)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu stiu la modelul anterior de 360 dar e posibil ca trebuia sa vina cu cablu ethernet, adica acesta:

Cu acest cablu cu mufe mama se vor conecta amandoua.

Meserie

Salau
daca iti face asa doar in configuratia asta, incearca un update de soft sau un reset de fabrica - sigur este un bug ceva
Nu am avut când sa ți multumesc fiind plecat in concediu. Am reușit sa fac resetarea și updatarea soft 22, functioneaza o.k., joi l am pus pe apa, in frecv. 83 KHz detaliile sunt cam lăbărțate,mai reglez eu,dar pe 200 KHz e perfect.Deocamdată ma ocup cu crapul(asta i sezonul lui) și l folosesc sonar 2D,side,down și harta overlay map Lowrance,bineînțeles,Apropos de harta, am in meniu shading depth 1 și 2 , dacă vreau sa mi costumizez culorile nu ma lasă,Implicit depth 1 și 2 au 2culori fiecare și adâncimi,atât.Am un card cu harta Tisza Lowrance,poate trebuie harta cu shading?

adiwolf

Moderator
Membru personal
am in meniu shading depth 1 și 2 , dacă vreau sa mi costumizez culorile nu ma lasă,Implicit depth 1 și 2 au 2culori fiecare și adâncimi,atât

ca sa poti customiza, trebuie sa descarci de pe site-ul C-Map o harta sociala pe care o incarci pe cardul din sonar si se va debloca customizarea adancimilor pe culori, practic vei putea defini adancimea si culoarea dorita
hata sociala o descarci de aici - nu conteaza care din ele

Raza

Oblete
Salutare, poate ma ajutati cu cateva sfaturi !
Nu stiu daca are rost sa investesc in achizitionarea unui sonar entry level pana in 3 mii lei pentru pescuitul salaului preponderent. Problema mea este ca nu am barca si nici nu am cum sa imi iau macar o gonflabila pentru ca nu am unde sa o tin, in schimb am cateva balti prin jurul Bucurestiului unde pot sa inchiriez barca si sa pescuiesc la spinning. Se preteaza sa iei un sonar, oare merge sa il faci portabil, sa il cari dupa tine + bateria, plus am obs ca exista un suport pentru montarea sondei. Am impresia ca pe baltile respective ori pescuiesc in gol ori nu e peste in apa ori sunt eu praf !
In concluzie daca ziceti ca se merita sa investesc in sonar, ce model ar fi ?
Multumesc

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pentru situatia ta, un Garmin Striker Vivid 9 este ideal. Este mai mult decat decent in performante iar raportul pret-calitate e imbatabil. Iti gasesti o cutie de scule, pui bateria in ea si pe cutie rama sonarului, astfel e portabil fara probleme. Iei suportul de sonda la fel si ai rezolvat cazul

Raza

Oblete
Pentru situatia ta, un Garmin Striker Vivid 9 este ideal. Este mai mult decat decent in performante iar raportul pret-calitate e imbatabil. Iti gasesti o cutie de scule, pui bateria in ea si pe cutie rama sonarului, astfel e portabil fara probleme. Iei suportul de sonda la fel si ai rezolvat cazul
Multumesc pentru input, ma gadeam ca e unpic anapoda daca nu am barca mea dar pe de alta parte aveam nevoie de un feed back pozitiv !!! Bun pai sa strangem banutii ! Se poate sa imi recomanzi si o baterie, am obs ca sunt unele de la firma Ted care nu ustura la pret ca si ar avea aproape 8kg max.
Mersi, zi usoara la toata lumea !

Claudiu

Administrator
Membru personal
Calculeaza aproape 1 amper/ora consum la modelul asta. Orice baterie iei inafara de litiu, calculeaza ca real are jumatate amperi. Apoi calculeaza cat ai vrea sa te tina si ia orice baterie de capacitatea care iti rezulta

Salut, Raza! Nu este nimic anapoda in a avea sonar, ba chiar si un motor, fara a detine barca.
Nu stiu pe ce balti din jurul Bucurestiului mergi, dar stiu ca sunt cateva unde fara sonar si motor, nu as intra pe apa.
Striker-ul de 7 sau 9inch sunt best buy, daca bugetul este pana in 3000 lei. Eu il am pe cel de 7inch si ma descurc onorabil.
Da, sonarul il poti face portabil. Eu mi-am cumparat o cutie in genul celei de mai jos, in care am bagat un acumulator de 20ah, cu putin bricolaj i-am scos mufele in exterior, la nevoie montez sonarul direct pe capacul ei, altfel prefer sa il tin pe suportul sondei(suport facut din menghina Minnkota, pe care ti-o si recomand - gasesti pe forum destule exemple). La plecare unitatea incape la fix in cutie.

P.s: eu ti-as recomanda chiar si un motor cel putin electric, sunt balti unde termicul nu este permis.

1664432399620.png

Raza

Oblete
Super , multu pt incurajari ! Probabil dupa ce il iau o sa va mai bubui cu mici intrebari dar na , aia e !!! Bun abia astept sa il iau si PS i-am zis si nevestei de investitie si ghici ce a zis ca e super !!!

grey-wolf

Stiuca
Motorul electric + sonarul merg legate la aceeasi baterie sau trebuie acumulatori separati ?
Merg de f multi ani cu sonarul pe aceeasi baterie cu motorul electric . Nu am avut interferente nici cu lowrance nici cu hummi . Acumulatorul nu e legat si la motorul termic !
Daca vrei si sonar si motor electric pe acelasi acumulator iti recomand li fe po4 si macar 80ah.

Eu am unul Element 7 HV 100. Din pacate nu am avut inca ocazia sa-l folosesc.
Deocamdata ma documentez de aici:
Salutare.
Banuiesc ca ati apucat sa capatati ceva experienta cu acest sonar.
Dupa ca am prajit recent un elite 7 ti2, sunt interesat (din nou) de element 7hv.
Puteti face o comparatie intre element si ceva asemanator de la humminbird si lowrance, in aproximativ aceeasi gama de preț?
Ma intereseaza in special detaliile pe side imaging

Claudiu

Administrator
Membru personal
Daca detaliile side imaging te intereseaza, atunci Humminbird sta cel mai bine pe acest aspect. De aici incolo tine doar de buget

Daca detaliile side imaging te intereseaza, atunci Humminbird sta cel mai bine pe acest aspect. De aici incolo tine doar de buget
Am inteles, cam asta e parerea celor mai mulți, înclină catre hummi, de la mega di+ in sus.
Am vazut totusi helix 7 g3n (3600 de lei) si nu m-a dat deloc pe spate. Ma refer la acest model pe teu ca este cam la acelasi pret cu element 7 (3700).
Da, aveti dreptate, depinde in mare parte de buget

Sus