1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Despre sonare folosite la pescuitul rapitorilor

Discuție în 'Sonare' creată de Claudiu, 1 Mar 2015.

?

Ce marca de sonar preferati?

1. Humminbird

8 vot(uri)
    18,6%
  2. Lowrance

32 vot(uri)
    74,4%
  3. Garmin

2 vot(uri)
    4,7%
  4. Raymarine

1 vot(uri)
    2,3%
  1. adiwolf

adiwolf Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.910
    Locație:
    Rm.Valcea
    pai...........nu ai decat sa o montezi astfel, conform google
    cand o sa reusesti sa faci asta pe o barca pneumatica sa imi arati si mie
    pana una alta eu "bag sonda in apa" montata pe un suport ce il prind de oglinda barcii

2. irimiaciprian1

irimiaciprian1 Biban

Aprecieri primite:
    189
    Locație:
    Neamt
  3. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    adiwolf apreciază asta.
  4. cristi80

cristi80 Oblete

Aprecieri primite:
    13
    Locație:
    galati
    Simt ceva aciditate in răspunsul Dvs. Imi cer scuze dacă v-am adus vreun afront, eu am încercat sa ofer o informație, cred eu,utila.
    Din păcate, eu am aflat târziu de posibilitatea montării in barca a sondei, altfel as fi montat sonda in barca.
    Dacă considerați răspunsul meu neadecvat, va rog sa ștergeți postarea.

5. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Cred doar ca interpretezi gresit gluma colegului.Nu cred ca a vrut sa irite...Orice idee este buna ca de asta este forum.

wdec252002 apreciază asta.
  6. adiwolf

adiwolf Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.910
    Locație:
    Rm.Valcea
    cristi80
    nu ma agit eu dintr-atata, dar am raspuns la citarea vorbelor mele in sensul in care l-ati transmis
    asa cum am mai spus, daca imi aratati o modalitate de a monta sonda unui sonar in interiorul unei barci pneumatice...........fac penitenta, nu mai intru pe forum o saptamana zimbettt
    repet vorbesc de barca pneumatica nu de barci rigide !!!

p.s. cand vreau sa fiu acid, chiar sunt, dar acuma nu este cazul, va asigur, doar interpretarea impersonala a postarilor pe forum poate produce astfel de eroripeacefingers

Alin Ms apreciază asta.
  7. cristi80

cristi80 Oblete

Aprecieri primite:
    13
    Locație:
    galati
    Cu siguranța pe o barca pneumatica cu chilă nerigida, este imposibil. Eu m-am referit la bărcile rigide.
    A fost doar o neintelegere.
    thumbsuuuup

8. bica77

bica77 Biban

Aprecieri primite:
    182
    Locație:
    cernavoda
    eu am o barca zodiac cu ghila gonflabila, ce legatura are chila cu sonarul ,ca nu inteleg? deci sa pun un suport pe oglinda sa prind sonda cat mai aproape de apa sau s-o scufund cativa centimetrii pana la un metru in apa??

9. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Una din functiile sonarelor competente este aceea de a arata temperatura apei.Nu vad cum o poate masura daca sonda nu este in apa...

10. Cosmin Elias

Cosmin Elias Salau

Aprecieri primite:
    1.209
    Locație:
    Finlanda
    Prin infraroșu?

11. AlexH

AlexH Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.639
    Locație:
    Sibiu
    Eu am cochetat cu ideea cumpararii acestui sonar. Este relativ ieftin, cu functii care ajuta mult la identificarea structurilor, cum e acel DownVision. Practic e un sonar cu sonda CHIRP. In plus are conexiune Wifi si il poti conecta la o tableta de 10" si astfel ai un super ecran. Are si GPS, iar daca il poti aduce din alta parte decat EU, fara taxe vamale si TVA atunci pretul e imbatabil la ce ofera, altfel cel mai ieftin l-am gasit in Germania la http://www.angel-schlageter.de/Echo...ymarine-Dragonfly-4-PRO-mit-Geber--13432.html
    Ce ii lipseste ca sa fie complet este functia de sideimaging.

adiwolf și irimiaciprian1 apreciază asta.
  12. irimiaciprian1

irimiaciprian1 Biban

Aprecieri primite:
    189
    Locație:
    Neamt
    Mersi mult

13. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Posibil.Insa cu siguranta nu are aceiasi acuratete daca infra trec prin podeaua barcii de exemplu.Eu prefer sa resoect ce zice producatorul in cazul meu si sa bag sonda in apa.Chiar destul de bine astfel incat sa nu fie influentata de miscarea pe valuri a barcii.

14. bobo

bobo Biban

Aprecieri primite:
    220
    Locație:
    arges
    Va salut, ma puteti ajuta cu niste lamuriri? Ce diferente sunt intre Elite 5 Ti Total Scan Chirp Chartplotter , si Elite 5 Ti Chirp DSI ? Inteleg ca modelul nr. 2 nu are GPS si nu se pot memora trasee. Ar mai fi si altceva....Multumesc.

15. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Total scan are si structure scan ,adica side imaging pe limba Hummibird. DSI este doar downscan ,adica nu vede si in lateralul barcii,doar sub barca, in miscare. Este bun,dar nu suficient pentru identificarea structurilor care nu sunt sub barca. Diferenta de "economie timp pescuit" este mare ...
    Sper sa nu gresesc in interpretarea DSI. :)

AlexH apreciază asta.
  16. bobo

bobo Biban

Aprecieri primite:
    220
    Locație:
    arges
    Multumesc , Zamfi.jos palaria

zamfi apreciază asta.
  17. Nasolu

Nasolu Biban

Aprecieri primite:
    276
    Locație:
    Pitesti
    Salut,e diferența mare între cele două versiuni,prima este all inclusive pe transducer,care are și alta dimensiune și-ti arata:chirp-vedere clasica de înaltă calitate,îți afișează și impuritățile din apă,chiar și peștii sub semnul unui arc,doi:down scandal DSI:are doua ferestre455\800,prima folosita uzual,a doua pentru ape foarte adânci,îți afișează realistic,adică vezi craca cu tot cu ramurile ei și peștii sub forma unor puncte,trei:vedere laterală,adică mergi că boieru'la relanti și vezi pe ce pietre pescuiește unu'ca mine la 50 de metri în stânga\dreapta ta,te duci din cursor pe ele,le memorezi,apoi,cu GPS-ul pe care-l ai te duci și le prezinți momeala,simplu,nu?Despre cea de-a doua versiune chiar nu mai scriu,nu mai contează dacă o ai pe prima!!

Zippo47, Claudiu, adiwolf și alți 2 apreciază asta.
  18. bobo

bobo Biban

Aprecieri primite:
    220
    Locație:
    arges
    Multumesc mult ,acum m-am lamurit.Sa fie un TI 5 sau TI 7 atunci...

19. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Vezi ca au conexiune bluetooth.Adica le poti conecta la tableta...Daca ai o tableta de 10' este altceva...Poate ajunge 5 TI si o tableta.Zic si eu...

bobo și adiwolf apreciază asta.
  20. Ioan

Ioan Biban

Aprecieri primite:
    264
    Locație:
    Sibiu
    Salut, pentru că m-am săturat de gherle și de veșnica concluzie cum că n-are balta pește, m-am decis sa îmi cumpăr și eu un sonar. Am ținut cont de faptul ca pescuiesc numai de pe mal, de portabilitate și mai ales de buget. Așa ca am achiziționat un sonar deeper care zic eu îmi acoperă destul de bine nevoile. 1508314362176-430632425.jpg
    Chiar dacă nu m-a scăpat în totalitate de gherle măcar mă ajută să descopăr locuri noi, și să văd că peștii stau mai ales acolo unde nici nu te aștepți. Sănătate.

Espasia, Zippo47, Okama și alți 5 apreciază asta.

Distribuie pagina asta