Diferenta de marimi tambururi la diversi producatori

Tudor

Oblete
Salut!
Pescuiesc de ceva vreme, dar nu am avut ocazia sa incerc enorm de multe mulinete. Cam care ar fi diferenta intre marimile tamburului la diversi producatori?
Spre exemplu, stiu ca la Okuma e un pic mai mic decat la Daiwa, dar, cam cum s-ar raporta?

Ca ex. Okuma Ceymar C-30 (3000), ar corespunde cu ce marimi la Daiwa, Shimano sau altii?

AlexH

Moderator
Membru personal
Marimile astea nu sunt chiar exacte nici in cadrul aceleiasi marci.
Dar de ex marimea 30 (3000) de la Okuma ar fi ca dimensiune fizica intre C2000 si C2500 de la Shimano. La Daiwa nu stiu exact, dar seria veche era considerabil mai mare fata de shimano. De ex Daiwa Ninja 3000 e cam la fel cu marimea 4000 de la Shimano, insa modelele LT de la Daiwa sunt mai mici. Cred eu ca astea sunt cam la fel ca marime cu cele de la Shimano.
Sa nu uit: la Okuma de ex marimile 20 si 30 sunt oarecum apropiate, dar intre marimea 30 si 40 diferența e mult mai mare, ca si cum ar lipsi o marime intermediara.

Tudor

Oblete
Nu am vazut una de 40 insa exista o versiune de 35, tot Ceymar.

Ezitam intre un Helios HSX 20 si un Daiwa Legalis LT 2500 dar cred ca Helios e muuult mai mic

AlexH

Moderator
Membru personal
Cred ca marimea aia e gen shimano de 1000.
Am pus pe undeva pe forum o postare cu poze comparative si masuratori intre Helios FD30 modelul vechi si shimano Soare C2000 PGSS.

Am gasit-o:

Edi

Salau
La mulinetele Shimano (cel putin la Stella) dimensiunile ar fi cam asa:
- marimea 1000 - diam. 40mm
- marimea 2000 - diam. 43mm
- marimea 2500-3000 - diam 47mm
- marimea 4000-5000 - diam. 52mm

Tudor

Oblete
Le pun si eu pe ale mele, deocamdata am doar doua Ceymar, am pe drum un Legalis LT de 2500 pe care il voi adauga aici. In speranta ca va fi de ajutor cuiva sa isi faca o idee cand isi alege marimea mulinetei .
La inceput tot auzeam ca dom'le, iti trebuie mulineta de 2000 pt X aplicatie/specie...... dar nu, vezi ca la cutare e mai mare, ajunge cat 3000 la alalalt, samd. Sau mai bine iei de 1000, e mai mica de la cutare, dar mai buna decat 2000 de la cutare.
Bineinteles, nu este nici de departe singurul criteriu in functie de care ne alegem mulineta si producatorul, dar consider ca este unul afisat mai rar, spre deloc, pe situri, in lista de specificatii.

Okuma Ceymar C-30 (3000) - 43 mm
Okuma Ceymar C-35 (3500) - 50 mm

Sus