Digitaka.com

shogunu65

Stiuca
Simplu pe naiba, s-au facut astia de la Dhl niste jegosi de cand cu pandemia care i-a facut sa aiba monopol. Pun doar bete in roti de ajungi sa iti para rau ca nu ai dat 100 lei sa scapi de ei si sa te duci la.peste cu ce ai luat. Mizerabili. Am o sesizare in curs la OPC pt ei, nu sper sa rezolve nimic, dar ca idee mi-a venit colet din japonia in 3 zile, a stat 1 Luna la vama asta dupa ce am dat toate actele in prima zi, dupa 1 luna de mailuri aflu ca au returnat pachetul in japonia... pe persoana juridica in schimb sunt dementiali ... la contract, livrez in sua in3 zile cu 90-200 lei iar europa in 24 ore.
Claudiu ... OPC / ANPC o sa iti raspunda ca nu ei se ocupa de firme de curierat .... cel putin pe Bucuresti / Ilfov asa au raspuns acum ceva timp. De astea de curierat se ocupa ANCOM https://www.dcnews.ro/ancom_636588.html iar astia de la ANPC nu le trimit automat reclamatiile primite ...

nu recomand DHL nici dusmanilor .... inclusiv din Germania am avut probleme cu 2 colete, pentru ca desi dai adresa completa si numar de telefon, DHL Germania nu preia decat Strada si numar ... apoi in Romania astia iti plimba coletul cu motiv "adresa incompleta".

Iar cu un colet din China, niste statii walkie talkie Baofeng.... coletul costase 120 de Ron si DHL dorea 100 ron comision de vamuire.... am luat cod EORI si pana la urma am reusit sa platesc singur vama. Nu stiu cum este in momentul asta, dar acum 3-4 ani trebuia sa iti dai doctoratul in windows 2000 ca sa poti scoate EORI .... adica interfata respectiva nu mergea decat daca instalai o masina virtuala care simula ca ai fi conectat la un calculator cu windows 2000, dupa aia puteai sa completezi si sa incarci formularele.

PayPal este sigur, dar trebuie sa iti faci cont la ei si sa atasezi acolo un card de debit pe care pui bani doar cand vrei sa cumperi ceva. Daca ai cont facut, poti sa selectezi inclusiv valuta in care platesti. De obicei PayPal iti pune tranzactia in valuta cardului dar la un curs nesimtit de mare. Daca selectezi ca vrei sa platesti in valuta siteului de unde cumperi, tranzactia se proceseaza la cursul de schimb al bancii emitente a cardului, curs mult mai bun decat cel PayPal.

tao

Biban
viClean , nu stiu daca te ajuta
O au pe stoc, pretul e cam mare, dar vine Pastele si e posibil sa bage un discount. Anul trecut a fost de 15%, plus transportul o poti lua in jur de 1700. Eu mi am luat o lanseta cu plata in avans de pe revolut si nu au fost probleme..

Sami

Salau
Digitaka sunt profi. Am comandat si platit o mulineta Tatula hd custom plus un zillion hd,doar ce aparuse.
Tatula era la oferta si mi-au dat e-mail sa ma intrebe daca vreau aceeasi mulineta dar cu raport putin mai mare intrucat cea pe care o doream nu o aveau sau sa imi inapoieze banii. Evident am luat cu raport de 7 in loc de 6,apoi mi-au trimis coletul gratis...la Posta Romana(asa veneau atunci) a inceput distractia cu cod eori,taxe vamale platite la un comisionar vamal,etc...dar a meritat in final,din punct de vedere al pasiunii pescuitului,al portofelului inca am dubii :))
Ce imi mai amintesc este ca nu am putut plati cu cardul Mastercard ,mi-au refuzat plata desi puteam plati cu el orice plata online,luasem de la alte magazine din Europa,mi-au solicitat Paypal,asa ca am facut Paypal,apoi totul a mers struna,mai putin valoarea finala...am dat cu 23,5% aproximativ mai mult fara taxele comisionarului vietii pentru codul Eori,eram stresat de timp si am preferat sa platesc sa le iau mai repede de la posta,ca si acolo avusesem un meci cu tanti de la vama.
Cu toate astea pentru mulinete se merita,preturile sunt mai blande putin.

viClean

Salau
Oameni buni, mulțumesc enorm pt toate mesajele, acum cand am venit de la munca si am intrat pe forum am vazut cata lume si-a rupt din timpul lor sa ma ajute pe mine, am inclusiv mesaje cu sfaturi si indrumari. E impresionant ce comunitate avem aici. Mulțumesc din suflet tuturor pentru tot si sper sa ramaneti mereu la fel de frumosi si saritori!

Espasia

Somn
Stimati colegi.
S-a mai spus pe acest forum de multe ori, mersul cumparaturilor de la firmele din Japonia.
Este extrem de clar.
De ex la Digitaka cred ca toate mulinetele au transportul inclus in pret, oriunde in lume. Acest lucru iti apare si la alti furnizori sau alte articole de la digitaka, cand faci comanda. Daca nu iti convine, si crezi ca transportul este scump, anulezi pur si simplu, si asta este.
Preferabil sa platesti prin PayPal. Atentie si ei, PayPal-ul au un comision, mi se pare. trebuie verificat, cand fac transferul din Ro in Yeni. Sau din € in ¥. Cred ca este cam 4%. Parca asa tin minte. ca si comision schimb si asigurare tranzactie.
Si cu toate astea eu cred ca am cumparat de la ei cam 8 mulinete, si vreo doua sau trei bete. Betele din 2 buc, fiindca nu trimit bete dintr-o bucata. PARCA. Oricum nu ma interesau betele dintr-o bucata.
Singura data cand am luat din UE mulinete (cred ca 4 buc), ieseam mai ieftin. In rest, digitaka. se poate proba si Plat. Aici au si piese schimb ptr. mulinete (Shimano si Daiwa).

In plus Digitaka, sau Plat, sau .....nu asigura garantia produsului exportat.
Dar, sunt extrem de seriosi, iar transportul de la comanda dureaza cam 5 zile, pana ajung in Bucuresti. Aici intervine DHL-ul cu taxa lui de 100 lei, ptr operatiuni vamale. Arză-i-ar focul Gheenei......Nemernici.
Inainte companiile din Japonia, foloseau EMS ptr expedieri. Posta nipona, națională. Iti venea coletul la posta/vama din oras, mergeai plateai la ghiseu si totul era ok.

Si acu cu țechinii.

La valoarea produsului, mai adaugati 23% ( TVA 19% si taxa vamala 3,7% ptr art. pescuit). La care vine si comision schimb PayPal. Ala se plateste chiar cand achiti comanda. Banii nu ajung la vanzator, decat in momentul in care pleaca produsul spre tine.
Dar si asa cu comisioane, merita pe deplin, fiindca preturile din UE sunt mai mari. Iar cand iei din UE nu platesti TVA si Taxa Vamala dar platesti transport (DPD, DHL, Sau oricare altul ce lucreaza cu acel magazin)

Folosirea sistemului de plata PayPal mi se pare cea mai sigura si eleganta. Eu asa platesc afara sau in tara. Orice produs.

Dar toate aceste lucruri s-au mai discutat prin topice, nu sunt exact asa centralizate. Deci cine cauta......se lamureste imediat.

Cam atat despre cumparaturi (ca si persoana fizica) ex-comunitare. Din ce stiu eu. Poate gresesc.....deci corectati-ma. jos palaria

O seara frumoasa.
Cu stima,

shogunu65

Stiuca
viClean , nu stiu daca te ajuta
O au pe stoc, pretul e cam mare, dar vine Pastele si e posibil sa bage un discount. Anul trecut a fost de 15%, plus transportul o poti lua in jur de 1700. Eu mi am luat o lanseta cu plata in avans de pe revolut si nu au fost probleme..
De precizat că la ăștia pastele vine săptămână viitoare(Paștele catolic). De obicei activează reducerea in vinerea sau sâmbătă dinainte de Paște. Eu am luat vreo 3 lansete de la ei și totul a fost foarte ok. Deși sunt din Elveția, coletele ți le expediază din Germania, deci nu plătești decât transport, fara alte taxe. Stocul de pe site este real și scade pe măsură ce adaugi produse in cos.

shogunu65

Stiuca
Am mai povestit aici https://spinningclub.ro/threads/lanseta-de-salau-recomandari.47/page-75#post-49658

Atât despre site ul in cauză cât și despre plata prin PayPal, făcută să ocolești acel comision despre care spui. Practic acei 4-5% in plus sunt o măgărie făcută de PayPal pe cursul de schimb. Daca ai cont făcut deja la ei, când dai clic pe plata PayPal, te pune sa te loghezi, apoi îți afișează tranzacția in valuta contului la care e atașat cardul, dar cu un curs de schimb al PayPal, care e nesimțit de mare. Șmecheria este sa dai click pe currency options și să selectezi că vrei plata in moneda de pe site ul de pe care cumperi. Îți bagă un disclaimer că te expui la curs, că banca, că bla bla, dar în final îți ia de pe card suma respectiva la cursul băncii, care in nici un caz nu este ăla de pe PayPal. Pun o poza cu o tranzacție făcută în 22.03.2021, la un magazin din Lituania. Cursul de la BT a fost 4.9 Ron/eur și la BNR era 4.88.

Atașamente

• Screenshot_20210330_212629.jpg
    Screenshot_20210330_212629.jpg
    77,1 KB · Vizualizări: 70

viClean

Salau
De precizat că la ăștia pastele vine săptămână viitoare(Paștele catolic). De obicei activează reducerea in vinerea sau sâmbătă dinainte de Paște. Eu am luat vreo 3 lansete de la ei și totul a fost foarte ok. Deși sunt din Elveția, coletele ți le expediază din Germania, deci nu plătești decât transport, fara alte taxe. Stocul de pe site este real și scade pe măsură ce adaugi produse in cos.
Faptul ca trimit din Germania ar insemna ca ai si garantie sau e irelevant de unde trimit Elveția nefacand parte din ue si site-ul fiimd elvetian, automat nici garantie nu ai?

adiwolf

Moderator
Membru personal
de ce am spus ca nu este safe cu cont de paypal?!!
uite ce am patit eu.
am cont personal la BT si implicit un card atasat la acest cont, iar cand am facut cont de paypal am fost nevoit sa inregistrez cardul respectiv la ei.
am platit la un moment dat prin paypal o suma modica, undeva in jurul sumei de 10-15 euro, catre o persoana X din romania ce mi-a furnizat un serviciu - lucrul asta se intampla cu mai bine de 1 an in urma !!!
anul trecut prin toamna, observ 3 tranzactii suspecte facute din contul meu, respectiv o plata de 1 euro catre Amazonprime si doua plati succesive de ~ 8 euro catre un procesator de plati (nu stiu acuma cum se mai numeste, dar nu are relevanta)
sumele nu fusesera retrase inca de pe card, erau in asteptare, deci tranzactiile nu fusesera procesate asa ca am mers la banca si am raportat incidentul, am blocat platile si am anulat cardul, urmand ca banca sa faca demersul si sa vada ce s-a intamplat.
nu mica mi-a fost mirarea sa vad ca desi blocasem tranzactiile si facusem sesizare de frauda, banca Transilvania a procesat platile si executat ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, iar la intrebarea mea cum de a fost posibil asa ceva, raspunsul a fost ca ei nu au ce face atata timp cat este o tranzactie viabila, nu pot verifica si nu pot bloca, sa ma adresez politiei!!
totusi cunoscand personalul si pe directorul lor cu care am fost si coleg, au incercat sa vada de unde si cum s-a procesat/executat tranzactia, iar concluzia lor a fost ca datorita contului de paypal.
le-am facut o sesizare celor de la paypal cu raspunsul bancii, dar.................nici pana in ziua de astazi nu am primit nici un raspuns, in schimb mi-au trimis repede solicitare sa inregistrez alt card pentru ca celalalt a fost retras!!!
personal, mi-am invatat lectia - sfatul meu este sa nu tineti sume mari pe card si mai ales sa nu tineti sume mari in contul de care este atasat cardul

Dori

Stiuca
...cu tranzacțiile e dus-intors, dpmdv. Conteaza si dispozitivul folosit. Eu am avut ceva probleme cu Paypal-ul cand a venit vorba de ,,legarea" cardului BT la ei - nu-l puteam folosi. Nu mai retin ce s-a intamplat, dar tot primeam eroare.

Oricum, din cate stiu, intre UE si Japonia exista un acord comercial: https://ec.europa.eu/romania/news/20190201-acord-ue-japonia_ro

Care ,,anuleaza" anumite taxe vamale. Nu l-am studiat, dar l-am tinut minte deoareve am de gand sa caut informatii pe aceasta tema.

Fir intins!

shogunu65

Stiuca
de ce am spus ca nu este safe cu cont de paypal?!!
uite ce am patit eu.
am cont personal la BT si implicit un card atasat la acest cont, iar cand am facut cont de paypal am fost nevoit sa inregistrez cardul respectiv la ei.
am platit la un moment dat prin paypal o suma modica, undeva in jurul sumei de 10-15 euro, catre o persoana X din romania ce mi-a furnizat un serviciu - lucrul asta se intampla cu mai bine de 1 an in urma !!!
anul trecut prin toamna, observ 3 tranzactii suspecte facute din contul meu, respectiv o plata de 1 euro catre Amazonprime si doua plati succesive de ~ 8 euro catre un procesator de plati (nu stiu acuma cum se mai numeste, dar nu are relevanta)
sumele nu fusesera retrase inca de pe card, erau in asteptare, deci tranzactiile nu fusesera procesate asa ca am mers la banca si am raportat incidentul, am blocat platile si am anulat cardul, urmand ca banca sa faca demersul si sa vada ce s-a intamplat.
nu mica mi-a fost mirarea sa vad ca desi blocasem tranzactiile si facusem sesizare de frauda, banca Transilvania a procesat platile si executat ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, iar la intrebarea mea cum de a fost posibil asa ceva, raspunsul a fost ca ei nu au ce face atata timp cat este o tranzactie viabila, nu pot verifica si nu pot bloca, sa ma adresez politiei!!
totusi cunoscand personalul si pe directorul lor cu care am fost si coleg, au incercat sa vada de unde si cum s-a procesat/executat tranzactia, iar concluzia lor a fost ca datorita contului de paypal.
le-am facut o sesizare celor de la paypal cu raspunsul bancii, dar.................nici pana in ziua de astazi nu am primit nici un raspuns, in schimb mi-au trimis repede solicitare sa inregistrez alt card pentru ca celalalt a fost retras!!!
personal, mi-am invatat lectia - sfatul meu este sa nu tineti sume mari pe card si mai ales sa nu tineti sume mari in contul de care este atasat cardul
fiecare cu experienta lui .... nu vreau sa te contrazic in niciun fel. Iti spun doar ca lucrez in domeniu si de obicei genul de intamplare ca asta povestita de tine, se intampla pentru ca acel card nu este securizat de client. Faptul ca ai avut tranzactii ulterior celei avizate de tine nu are nicio legatura cu PayPal. Ei au 2 moduri de a face tranzactiile, unul in care te loghezi cu user si parola PayPal (modul securizat) si un mod in care PayPal actioneaza ca orice POS virtual (cum e EuPlatesc.ro) si tu bagi detaliile cardului si banii pleaca. Platile catre Amazon din cate stiu nu iti cer 3D Secure, iar ceilalti procesatori nu au treaba cu PayPal. Poate cei de la banca au vrut sa iti spuna ca este posibil ca la momentul in care ai facut tranzactia prin PayPal, calculatorul / telefonul tau era virusat si cineva a furat datele introduse (exista virusi care "retin" ce completezi in anumite campuri si apoi transmit mai departe informatia, catre cine trebuie).
Datele de pe card se pot lua si printr-o poza facuta intr un magazin sau benzinarie. De asta e ok sa ai cardurile inrolate in 3D Secure si tranzactiile sa iti vina pentru avizare (prin SMS, mesaj in aplicatie, parola etc.). PayPal nu are de ce sa iti raspunda la reclamatie, deoarece platile nu s-au facut prin ei.

adiwolf

Moderator
Membru personal
shogunu65
fara sa par sarcastisc sau insolent, te asigur ca nu ai dreptate pentru simplu fapt ca tu ai presupus ce ar face marea majoritate, insa am pretentia sa ma consider un individ destul de smart si suficient de pregatit incat sa stiu ce si cum se lucreaza cu cardurile sau instrumentele bancare.
am ales sa expun experienta mea, pentru a evidentia faptul ca TOATE aceste sisteme asa zis sigure, fie ca sunt bancare sau doar procesatori de plati, sunt total nesigure si supuse erorilor si mai ales fraudelor, dar ce este mai rau in toate acestea, este ca nimeni nu isi asuma raspunderea si in final singurul vinovat esti TU.
si acuma iti raspund punctual la ceea ce ei spus mai sus, iar daca mai ai nelamuriri sau intrebari pe subiect, te rog contacteaza-ma in privat sa nu stricam bucuria pescarilor cu problemele bancare!! :
- acel card este securizat - TOATE cardurile ce le detin sunt inrolate in sistemul 3D secure si TOATE tranzactiile trebuiesc aprobate de mine prin aplicatie (BT Pay) dar ghici ce?!! banca spune ca nu toate tranzactiile trebuiesc aprobate si nu toate operatiunile au nevoie de aprobare !!! Durereeee
exista comercianti si procesatori care nu sunt inrolati la sistemul 3D secure, iar tu ca utilizator/platitor, habar nu ai de asa ceva, pentru ca nu iti spune nimeni si nicaieri nu este afisat, doar ca procesatorul nu mai cere nici o securitate de plata si te executa direct !!! - asta este una din magariile sistemului, dar lumea nu o stie, pentru ca, ............ nu este nevoie sa o stie!!!! nervosrau
oare cati din utilizatorii de carduri au habar de faptul ca platile prin google, facebook, amazon sau alte mari sisteme nu au nevoie de nici o aprobare si se executa direct?!! ce sa zic, securitatea dracului cu astia si ne mai miram de ce exista atatea probleme cu fraudele pe internet!!!
plata prin Paypal, am facuto in urma cu 1 an de zile, fara sa mai existe nici o tranzactie prin acest procesator si nici un alt acces intre timp - in opinia mea, nu are nici o legatura una cu alta, dar banca a ales sa se spele pe maini prin interpretarea faptului ca daca ai cont la un procesator de plati, ei sunt absolviti de orice vina si nu mai este problema lor de securitate, chiar daca tu nu ai facut nici o tranzactie in ultimul an!!!
consider ca banca in speta asta a vrut sa scape de resposabilitate desi TOATA vina este a lor si a sistemului lor.
calculatoarele ce le utilizez si telefonul, sunt protejate cu sisteme antivirus si malware, programe platite cu abonamente de ani de zile si actualizate permanent, iar de poze la carduri prin magazine sau benzinarii nici nu poate fi vorba, din 2019 platesc cu telefonul fara sa scot cardurile din portofel.
PayPal, TREBUIA sa raspunda unei sesizari/solicitari facute de un utilizator, mai ales in contextul in care era vorba de sesizarea unei posibile fraude si de faptul ca venea cumva pe un canal semioficial fiind si o adresa din partea unei institutii bancare !!
in opinia mea, tot sistemul bancar si monetar actual este un mare bullshit ce se bazeaza doar pe incredere si pe falsa iluzie a unei securitati si a senzatiei ca cineva chiar stie ce face si cum!!!
scuze pentru offtopic, dar poate ca aceasta mica expunere a experientei mele, lamureste cumva si pe altii, aflati in situatii asemenatoare sau si mai bine, sa evite astfel de situatii

Pi3.14

Stiuca
shogunu65
fara sa par sarcastisc sau insolent, te asigur ca nu ai dreptate pentru simplu fapt ca tu ai presupus ce ar face marea majoritate, insa am pretentia sa ma consider un individ destul de smart si suficient de pregatit incat sa stiu ce si cum se lucreaza cu cardurile sau instrumentele bancare.
am ales sa expun experienta mea, pentru a evidentia faptul ca TOATE aceste sisteme asa zis sigure, fie ca sunt bancare sau doar procesatori de plati, sunt total nesigure si supuse erorilor si mai ales fraudelor, dar ce este mai rau in toate acestea, este ca nimeni nu isi asuma raspunderea si in final singurul vinovat esti TU.
si acuma iti raspund punctual la ceea ce ei spus mai sus, iar daca mai ai nelamuriri sau intrebari pe subiect, te rog contacteaza-ma in privat sa nu stricam bucuria pescarilor cu problemele bancare!! :
- acel card este securizat - TOATE cardurile ce le detin sunt inrolate in sistemul 3D secure si TOATE tranzactiile trebuiesc aprobate de mine prin aplicatie (BT Pay) dar ghici ce?!! banca spune ca nu toate tranzactiile trebuiesc aprobate si nu toate operatiunile au nevoie de aprobare !!! Durereeee
exista comercianti si procesatori care nu sunt inrolati la sistemul 3D secure, iar tu ca utilizator/platitor, habar nu ai de asa ceva, pentru ca nu iti spune nimeni si nicaieri nu este afisat, doar ca procesatorul nu mai cere nici o securitate de plata si te executa direct !!! - asta este una din magariile sistemului, dar lumea nu o stie, pentru ca, ............ nu este nevoie sa o stie!!!! nervosrau
oare cati din utilizatorii de carduri au habar de faptul ca platile prin google, facebook, amazon sau alte mari sisteme nu au nevoie de nici o aprobare si se executa direct?!! ce sa zic, securitatea dracului cu astia si ne mai miram de ce exista atatea probleme cu fraudele pe internet!!!
plata prin Paypal, am facuto in urma cu 1 an de zile, fara sa mai existe nici o tranzactie prin acest procesator si nici un alt acces intre timp - in opinia mea, nu are nici o legatura una cu alta, dar banca a ales sa se spele pe maini prin interpretarea faptului ca daca ai cont la un procesator de plati, ei sunt absolviti de orice vina si nu mai este problema lor de securitate, chiar daca tu nu ai facut nici o tranzactie in ultimul an!!!
consider ca banca in speta asta a vrut sa scape de resposabilitate desi TOATA vina este a lor si a sistemului lor.
calculatoarele ce le utilizez si telefonul, sunt protejate cu sisteme antivirus si malware, programe platite cu abonamente de ani de zile si actualizate permanent, iar de poze la carduri prin magazine sau benzinarii nici nu poate fi vorba, din 2019 platesc cu telefonul fara sa scot cardurile din portofel.
PayPal, TREBUIA sa raspunda unei sesizari/solicitari facute de un utilizator, mai ales in contextul in care era vorba de sesizarea unei posibile fraude si de faptul ca venea cumva pe un canal semioficial fiind si o adresa din partea unei institutii bancare !!
in opinia mea, tot sistemul bancar si monetar actual este un mare bullshit ce se bazeaza doar pe incredere si pe falsa iluzie a unei securitati si a senzatiei ca cineva chiar stie ce face si cum!!!
scuze pentru offtopic, dar poate ca aceasta mica expunere a experientei mele, lamureste cumva si pe altii, aflati in situatii asemenatoare sau si mai bine, sa evite astfel de situatii
Cred ca pur si simplu ai fost tu ghinionist. Cunosc 2 cazuri separate care, dimineata au constatat ca, candva, in timpul noptii, au facut plati in ruble si yeni. Era vba tot de BT. Sunat la banca, banca le.a zis ca, ei returneaza suma dar doar daca fac dovada plangerii la politie. Evident blocat card instant. Deci mers la politie, facut sesizare. Mers apoi la Bt. Bt a returnat sumele, evident le.a emis alte carduri. A fost simplu si eficient.
Orice sistem de plati are slabiciunile lui. Pana si antivirusurile au slabiciunile lor. Iar alternativa, cash, e de departe cea mai proasta. Eu personal n.am avut absolut nicio problema cu niciun fel de plata nicaieri.

Hades

Stiuca
Pe Amazon am 3 plăți și pe Ali...aproape 100. Deci , să plătesc Vodafon-ul, sau gazul ÎN România, parole și SMS-uri, la cele externe plata s-a făcut fără parole și SMS. Dar nu am avut probleme .

shogunu65

Stiuca
Eu zic că acel card a fost compromis. Prin BT pay se avizează tranzacții de puțin timp, deci cel mai probabil acele tranzacții ale tale erau sub limita de avizare sau au fost făcute pe site uri care nu au 3D Secure și atunci este vina ta că utilizator. Banca îți oferă posibilitatea să îți blochezi cardul pentru orice fel de tranzacție on-line. Discuția plecase inițial de la PayPal și faptul că e nesigur, deși toată problema in cazul tau nu a fost de la ei ci de la banca. Băncile se "sensibilizează" cu reclamații la ANPC / BNR etc.
Dar că sa lămurim pe scurt, ce crezi tu că s-a întâmplat?
Din experiența de vreo 5-6 ani cu analizat fraude bancare îți spun că în proporție de 99% acel card a fost compromis din vina utilizatorului (sau a persoanelor din familie), că acele tranzacții nu au legătură cu tranzacția inițială prin PayPal și că nu ai prea multe șanse să recuperezi, atâta timp cât plățile s au făcut pe siteuri sau platforme care nu sunt înrolate 3D Secure.
Nu lucrez la BT, am lucrat la ei in 2005-2008, dar sunt client la ei, am card de debit, card de credit și internet Banking. Din 2005 și până azi nu am avut niciun refuz la plata sau alte probleme. Am avut plăti dublate de comercianți pe care le au refuzat ei fără să fac nicio solicitare. Nu ii ridic în slăvi, dar serviciile sunt peste media pieței bancare.

shogunu65

Stiuca
Scuze, nu văzusem că ai scris să vorbim in privat. Rog un moderator sa mute sau șteargă postarea, daca nu este conform regulamentului.

shogunu65

Stiuca
shogunu65 la ce se rezuma analiza fraudei bancare? Intreb pentru ca eu nu am auzit de solutionari favorabile prea des
Soluționări favorabile la ce? La refuzuri la plata pe carduri? Uite de exemplu, BT mi a pus banii înapoi pe o tranzacție in 2 zile, in loc de 10 cat scria pe site la Eu plătesc.ro. Cumpărasem de la Marele pescar și au fost probleme cu stocurile, am anulat comanda și banii din părți.
Nu o sa îți dea nimeni banii înapoi daca ai făcut plata pe site fara 3DSecure și cu http in loc de https.
Te asigur că în majoritatea cazurilor de phishing sau date compromise din vina băncii, clientul nu pierde niciun ban.
Analiza fraudei presupune să înțelegi care a fost cauza, să dai o rezoluție pe ceea ce reclamă clientul și să te asiguri că în viitor nu se va întâmpla același scenariu altui client.
Ați auzit de fraudele pe OLX de anul trecut? Acolo niste băieți creaseră o platformă, te contactau pe tine vânzător și îți spuneau că vor să cumpere produsul. Îți trimiteau un link care părea că vine de la OLX, unde tu îți băgai datele de pe card, ca sa poată ei sa îți vireze banii pe produs. Uneori iți spuneau că le trebuie și SMS ul pe care urmează să îl primești (cel de la 3DSecure). După ce făceai toate căcaturile astea, te trezeai că îți pleacă banii de pe card, sunai supărat la banca, dar de fapt tu dadusei toate datele alora.
Revenind la PayPal, el este mai riscant pentru vânzător decât pentru cumpărător, pentru că Intr o proporție ff mare da banii înapoi daca ăla care cumpără reclama ceva. Vânzătorul trebuie sa se asigure foarte bine că are toate dovezile livrării și a ceea ce a pus in cutie. De asta multi comercianți nu accepta PayPal, pentru că au site-uri securizate și POS uri virtuale.
Daca ne vedem vreodată pe malul bălții la o bere putem povesti mai multe. Oricum, comerț online nu poate exista fără încredere :)

adiwolf

Moderator
Membru personal
banca le.a zis ca, ei returneaza suma dar doar daca fac dovada plangerii la politie.

la fel mi-a spus si mie, doar ca timpul meu este mult mai pretios decat cei 15 euro pierduti.
in toata speta asta, nu banii sau valoarea era problema, securitatea si faptul ca tu ca si client bancar nu ai cum sa dovedesti ca nu ai autorizat o tranzactie.pana la acel incident nici eu nu avusesem probleme, niciodata, dar orice are un inceput!!
shogunu65
eu sunt acel 1%, !
sigur ca valoarea era sub pragul de autorizare, doar nu crezi ca sunt idioti cei care fac asta?!!
categoric nu are nimic in comun cu Paypal, insa banca in cretinitatea ei asa spune !!! in optica bancii si a celor care fac analiza acolo, un cont de paypal iti anuleaza siguranta bancara!
cum spuneam, nu toate siteurile si nu toti comerciantii agreeaza sistemul 3D Secure - ce inseamna asta, ca eu ca cumparator sunt vinovat?!! sau ca sistemul nu este in stare sa asigure o securitate?!
lucrez cu BT din 2000, cred ca asta spune multe, iar membrii din familie lucreaza in alte banci si siteme bancare, as spune ca cunosc cat de cat cum stau lucrurile - peste tot sunt probleme si asa cum spuneam totul se bazeaza pe incredere si pe falsa impresie de siguranta si control
si gata cu subiectul asta pe topicul asta, daca doriti, fac un topic separat la diverse si discutam in continuare, dar nu aici ca am distrus topicul omului

Sus