Din ce an ati inceput sa pescuiti la spinning?

....primul contact inh 1988 , aveam 14 ani si tocmai luasem admiterea in liceu (treapta intai) ....
....ca urmare am fost pt prima oara in delta la Maliuc , pe un canal la sediul Apicola...
...acolo am pescuit cu o lanseta Tokoz , si o mulineta pe care mi-a dat-o tata in bataie de joc , Rulex romanesca...
....nalucile erau lingurile dintr-o cutie ruseasca , care se gaseau la vremea aceea , probabil din targul pescarilor...
.... stiucile prinse pe canal , de pe mal au meritat tot chinul pe care mi l-a pricinuit mulineta aceea.... bucurostare
....a fost ca intr-un basm la varsta aceea si la cat de salbatica era delta atunci !!
....apoi am reluat contactul cu spinningul in anii 90 cand au aparut si la noi twisterele si lansetele si mulinetele dedicate acestui stil

perca

Biban
Scufundari pe unde?
Pai pe unde mă duc la pescuit de apa sărată caut și centre de scufundări. Am fost in Maldive de doua ori, Tanzania, Portugalia, Grecia , UK, este un centru de scufundări la Vama Veche dar dorința mea cea mai mare e sa mă scufund pe lacuri și canale limpezi din Delta și probabil voi încerca in Marea Roșie pentru ca nu a fost afectată de înalbirea coralilor cum s-a intamplat in multe zone din lume și e mult mai ușor de ajuns acolo iar pescuitul de apa Sărata e foarte ofertant.

Dori

Stiuca
Pai pe unde mă duc la pescuit de apa sărată caut și centre de scufundări. Am fost in Maldive de doua ori, Tanzania, Portugalia, Grecia , UK, este un centru de scufundări la Vama Veche dar dorința mea cea mai mare e sa mă scufund pe lacuri și canale limpezi din Delta și probabil voi încerca in Marea Roșie pentru ca nu a fost afectată de înalbirea coralilor cum s-a intamplat in multe zone din lume și e mult mai ușor de ajuns acolo iar pescuitul de apa Sărata e foarte ofertant.
Stiu ca se mai fac si filmari cand vine vorba de scufundari, dar mi se pare o activitate destul de riscantă si destul de solicitanta. Am auzit ca s-au facut scufundari si filmari in Dunare, acum cativa ani, de NGO.

perca

Biban
Stiu ca se mai fac si filmari cand vine vorba de scufundari, dar mi se pare o activitate destul de riscantă si destul de solicitanta. Am auzit ca s-au facut scufundari si filmari in Dunare, acum cativa ani, de NGO.
Nu vei uita niciodată prima gura de aer pe care o respiri in apa. E periculos dacă te lași distrat dar practicând corect totul, ori ce activitate devine naturală și in momente de panica faci exact ceea ce făceai tu natural pentru ca atunci nu mai ai timp sa te gândești și sa alegi decizia corecta. Deși e monotona și tinzi sa treci peste etapele de verificare și etc asta e ceea ce te tine inafara pericolului. Cel mai adânc am fost la 30m deși atestatul meu PADI imi permite 40m și probabil ideal e sa stai undeva pe la 20m pentru ca im zona aia de adâncime lumina naturală penetrează destul de bine și poți admira relaxat totul.
1619624843051.jpeg

Primul peste prins la rotativa a fost un avat in 1991,la 12 ani, pe canalul Dunare-Marea Neagra la Medgidia,in vacanta de vara la rude.De atunci am pescuit la rotativa la clean,pe Timis in zona Caransebes dar in paralel cu pescuitul la lacusta care era practic un muscarit arhaic.Din 97 am inceput sa pescuiesc exclusiv la spinning.

Pescuiesc de mic, dar primele informatii despre spinning (blinkerit) le-am primit de la sibienii care pescuiau la Lacul Vidra in anii 80' (stateam 2 saptamani in august la vilutele de sus) .
Efectiv m-am virusat de spinning in 2008, dupa ce am citit cartea lui Malin Musatescu, Odiseea spinningului digital. De atunci, 90 % spinning.

Am crescut pe malul Oltului urmărindu-mi tatăl prinzând zeci de cleni la niște rotative home made, undeva pe la sfârșitul anilor '80. Pe urmă taică-meu s-a lăsat de pescuit la răpitor, iar viața m-a dus pe alte căi, până am găsit într-un prieten, prin 2005, partenerul de pescuit perfect. Amândoi eram contra ideilor de pescuit ale taților, care aduceau acasă și cel mai mic peștișor și total scârbiți de ideea de a sta ore întregi cu ochii pe o plută sau bambina. Așa am început partidele într-o baltă cu numele de cod "la rudari", murdară și plină de gunoaie și animale moarte, dar care adăpostea niște mârle, pe care le păcăleam cu niște oscilante vechi găsite printr-o trusă a lui taică-meu. Ușor, ușor, am descoperit magazinele cu echipament de pescuit, alte cursuri de apă, alți răpitori, alte recorduri, alte metode pescuit, marea dragoste - Delta și viața noastră a cam rămas fidelă pasiunii pentru descoperit locuri, păcălit peștii să muște un plastic sau fier, urmărit fauna, atâta câtă mai e și pur și simplu bucuria de a ieși în natură. Am rămas amândoi prieteni, deși drumurile ne-au despărțit ca orașe și chiar țări de reședință și încă ne bucurăm ca 2 copii când ne găsim să facem o ieșire și păcălim un peștișor pe o locație nouă. Am citit, învățat din practică și furat de la alți pescari tot ce am putut și încă descopăr lucruri noi care mă entuziasmează și îmi păstrează bucuria pescuitului.

Eu sunt pe spinning de 10-11ani,de la 6anisori am fost pus sa încerc la spinning,pe un vobler de pe atunci,xcallibur XR75 oxbow ,demențial era…cine le știe era așa colorat cu galben fluo pe burta,ca si un curcubeu arată.A fost pe Olt aceasta iesire,am reușit sa iau o mârliță care a scăpat,oricum era eliberată,si in al doilea loc schimbat,am pus pe o rotativă cu un shad in spate (un tip de spinnerbait numai fără flocosenie si era dreapta sarma nu in V)am reușit sa aduc la mal o știuca de 3-4kg eliberată,acesta fiind recordul meu pe atunci,si de atunci sunt pe spinning,rar pașnic sau stationar somn

motoucle

Biban
Cand aveam vreo 6 ani bunicii mi- au cumparat niste undite de stuf cu care dadeam dupa guvizi cu salam cu bunicul. Pe la vreo 8 ani m- au dus in Delta cu aceleasi undite si un baiat de- al gazdei mi- a aratat cum sa arunc cu lanseta lui cu lingurita si am prins o marlita pe un canal in Sfantu Gheorghe. Deci primul peste la spinning a fost prin 91-92.

Cam un an mai tarziu s- a apucat si tata de pescuit si am inceput serios pescuitul stationar. Dar tot imi ramanea in minte pestele din delta la lingurita zimbettt . L- am batut pe tata la cap, mi- a cumparat lingurite, le- am plimbat prin Dunare de am inebunit fara rezultat. Pana intamplator am dat de un canal de irigatii pe la Rasova cand era Dunarea foarte crescuta si am zis sa incerc linguritele si acolo, si a urmat un show cu marlite. Atacuri dese, la vedere, adrenalina maxima.

Fast forward, multi ani de delta pana la mijlocul facultatii, stationar cu spinning ocazional cu rezultate mixte. Adica tot la spinning imi placea mai tare dar cum nu prea prindeam ma lasam pagubas dupa o ora doua si bagam lansetele la fund.

M- am cam lasat de pescuit in facultate, deh alte preocupari, prin 2004. Acum cativa ani cum imi lipsea o pasiune am zis ia sa ma reapuc eu mai serios de pescuit, m- am gandit ca stationarul nu e de mine ca tre sa car multe chestii si mi- e lene capzid, m-am dus la un magazin de pescuit si am plecat cu o lanseta de spinning, o mulineta, fir si ceva naluci si de atunci incoace tot adun zimbettt

Sus